wtorek, 29 października 2013

Sobota na Targach Książki w Krakowie

Zaczęłam wczoraj, kończę dzisiaj - czas na drugą połowę relacji z niezwykle intensywnej soboty, spędzonej w Krakowie na Targach Książki. 

Zaczynamy od stoiska, na którym Mariola Pryzwan, autorka kilku biografii literackich (w tym Anny Jantar, Władysława Broniewskiego i Haliny Poświatowskiej), podpisywała swoją najnowszą książkę, tym razem zawierającą szczegóły z życia Anny German.Po sukcesie książki Każdy szczyt ma swój Czubaszek. Maria Czubaszek w rozmowie z Arturem Andrusem, Maria Czubaszek wydała kolejny tytuł utrzymany w podobnie żartobliwym tonie. Tym razem do rozmowy, oprócz Artura Andrusa, włączył się także Wojciech Karolak i tak oto na rynku pojawił się Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak.


Władysława Bartoszewskiego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.


Mai Sablewskiej chyba też nie, choć ze zgoła innych powodów. Przy okazji rodzi się pytanie, czy faktycznie pisać każdy może?


Piszą pisarze, piłkarze (ale o tym w kolejnym poście), politycy, celebryci oraz pierwsze damy. Jolanta Kwaśniewska, w towarzystwie dwóch panów o mocnej budowie i twardych łokciach (możecie wierzyć mi na słowo!), podpisywała swoje książki, w tym tę wydaną w ubiegłym roku, czyli Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien.


Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, czyli duet, który ma na swoim koncie Kiełbasę i sznurek, zapis dowcipnych i inteligentnych rozmów na tematy mniej lub bardziej poważne.


Sławomir Koper, specjalista od życia prywatnego polskich elit z różnych okresów.


Stoisko, przy którym swoje książki podpisywał Grzegorz Kasdepke, cieszyło się sporym zainteresowaniem małych czytelników i ich rodziców. Nic dziwnego książki tego autora bawią, uczą i są przepięknie wydane. 


Mam! Mam! Druga część Podróży do miasta świateł, czyli Rose de Vallenord była jedną z tych książek, bez których nie miałam zamiaru opuszczać Krakowa. Oczywiście mój egzemplarz po prostu musiał zostać podpisany przez Małgorzatę Gutowską-Adamczyk.

Mając w pamięci kilkumiesięczne oczekiwanie na drugi tom (nawet nie macie pojęcia jak się wkurzyłam, gdy Róża z Wolskich nagle się skończyła, a ja zostałam z milionem pytań i świadomością, że zanim przeczytam kontynuację, minie mnóstwo czasu), zapytałam autorkę czy planuje trzecią część. Melduję, że nie, za to pojawi się zupełnie coś innego - powieść, która osadzona będzie w czasach saskich i tym razem, cała akcja rozegra się w przeszłości, bez nawiązywania do czasów współczesnych.
Swoje książki podpisywali także, Tomasz Jastrun...


...Andrzej Pilipiuk, twórca m.in. cyklu przygód niezwykle barwnej postaci - Jakuba Wędrowycza...


...Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Julia Hartwig...


...dziennikarz i prezenter, Krzysztof Ziemiec...


...celebrytka Marta Grycan, która niezwykle chętnie pozowała do zdjęć wraz ze swoim pamiętnikiem-kalendarzem Dziennik smaków...


...polityk Antoni Macierewicz, którego oblegał dziki tłum ludzi (nie obyło się bez krzyków, wyzwisk, przepychanek, a nawet wymachiwania kulą celem przekonania do swych racji pozostałych osobników tłoczących się wokół polityka)...


...Maciej Pieprzyca, autor niezwykle poruszającej (podobno, sama jeszcze niestety nie czytałam) książki Chce się żyć.Dwa tygodnie temu miałam okazję przysłuchiwać się dyskusji prowadzonej w ramach panelu pisarze-dziennikarze, której jednym z uczestników był Tomasz Sekielski (relacja ze spotkania już niedługo!). Wtedy nie udało mi się zdobyć autografu z tej prozaicznej przyczyny, że na miejscu książki były niedostępne, ale w Krakowie nadrobiłam zaległości.


Co prawda fantastyki nie czytuję, ale przecież nie mogło w mojej relacji zabraknąć zdjęć takich autorów jak Andrzej Ziemiański...


i Jakub Ćwiek.


Wędrując między stoiskami ze zdumieniem stwierdziłam, że autografy rozdają także: Majka Jeżowska...


oraz Tomasz Schimscheiner, który wziął udział w projekcie Bajki naszego dzieciństwa i wraz z innymi aktorami czyta historie dla najmłodszych.


Ku mojej radości, na Targach obecni byli Anna i Krzysztof Kobusowie. Tydzień wcześniej była na poznańskim spotkaniu z podróżnikami, podczas którego opowiadali o swoich wyprawach z dziećmi, ale nie udało mi się zamienić z nimi ani słowa (Wiki, wyobrażasz to sobie? ;). Jak widać na załączonym zdjęciu, tym razem to niedopatrzenie nadrobiłam. Było o kolczykach (ach, kobiety!), niemieckich kibicach śpiewających na stadionie utwór do filmu Pipi Långstrump, Bieszczadach i Beskidzie Niskim, oraz planowanych spotkaniach autorskich (w Poznaniu prawdopodobnie w lutym!).Zanim pochwalę się najcenniejszymi zdjęciami z soboty, zajrzymy jeszcze do Marcina Bruczkowskiego, który obok autografu stawiał na książce swoją specjalną pieczątkę...


...uśmiechniętej Rity Gombrowicz, wdowie po Witoldzie Gombrowiczu, która od lat promuje twórczość swego męża...


...Izabeli Sowy, która chce spróbować wydawania książek w wersji cyfrowej, bez zaplecza w postaci tradycyjnego, papierowego wydania...


...Jana Polkowskiego, autora m.in. Śladów krwi...


...Hanny Bakuły, która - ku mojemu zaskoczeniu - napisała już kilkanaście książek...


...indyjskiej pisarki Kiran Desai...


oraz dziennikarki Karoliny Korwin-Piotrowskiej.


Najwięcej radości sprawiły mi jednak spotkania z wspaniałymi pisarzami zza granicy (tak, wiem - nijak to się ma do mojego promowania polskiej literatury). Kolejka do Jonathana Carrolla była ogromna, ale cóż - warto było w niej stać, by móc się pochwalić poniższym zdjęciem (wytrzeszcz oczu wyraża niedowierzanie, a nienaturalna pozycja to efekt magnetyzmu autora).


No i spotkanie numer jeden, z autorem thrillerów jeżących włos na głowie (klik i klik). Aż trudno uwierzyć, że te makabryczne historie powstają w umyśle ukrytym za tak przystojną twarzą. Chyba tylko skromnie zaopatrzony portfel powstrzymał mnie przed kupowaniem kolejnych książek pisarza i podchodzeniem do stolika po jeden podpis, drugi podpis, piąty podpis, jedenasty...

Przed Wami boski Maxime Chattam!


Zemdleć, nie zemdleć? Zemdleć, nie zemdleć?


Aaaaa! Czuję się jak małolata na koncercie Justina Biebera.


I tak, mniej więcej, minęła mi sobota. Ciekawi jesteście, komu zawracałam głowę w niedzielę?Warto zajrzeć:

77 komentarzy:

 1. Wszyscy się zachwycają tym Maxime Chattam, a ja nie mam pojęcia kto to jest ;d
  Ale zdjęć masz ! :) mam nadzieję, że się załapię na targi w Warszawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, mam podobnie. Kompletnie nie zdaję sobie sprawy z tego, kim jest ten koleś:)

   Usuń
  2. Ja czytałam jego książkę i jest dość ciekawa taka post apokaliptyczna i dość mroczna;) to jest fotoreportaż pierwsza klasa! Pozdrawiam ciepło

   Usuń
  3. Nawet się nie przyznawajcie, tylko koniecznie lećcie do biblioteki!

   Dzięki, Marta. :)

   Usuń
 2. Złamałaś mi serce - na prawdę nie będzie trzeciej Podróży do miasta światła? Byłam przekonana, że tak jak "Cukiernia..." będzie to trylogia... Książki pani Małgorzaty czytam w ciemno, więc po tą o czasach saskich też na pewno sięgnę. Sporo celebrytów na targach było...

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie ja, to autorka! Nie zabija się posłańca. :P

   Ano sporo. Chwilami miałam wrażenie, że więcej niż pisarzy z prawdziwego zdarzenia.

   Usuń
 3. Hah! Też bym się czuła jak rozhisteryzowana małolata na koncercie Biebera! :D
  Zazdroszczę ...;p

  OdpowiedzUsuń
 4. O, Jeżowska, dzień wcześniej tuptaliśmy razem po deskach pewnej nowosądeckiej sceny. Tak, tak... fejm się zgadza. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. O pana Macierewicz był. A , ja myślałam, ze on czyta tylko,literaturę wiadomej tematyki.

  A tak poważnie zazdroszczę spotkań z panią Czubaszek, z panem Bartoszewskim, PIlipiukiem (, który mi osobiście podchodzi pod Martina). Inni tez wspaniali, ale wszystkich wymienić się nie da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po tej wyprawie marzy mi się kilka(naście) spotkań autorskich z prawdziwego zdarzenia.

   Usuń
 6. O rany! Tyle wspaniałych osób spotkanych jednego dnia, zazdroszczę zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Było mdleć :). Chyba, że przytargałaś ze sobą partnera to odczekać aż będzie poza zasięgiem i wtedy mdleć, a Chattam by Cię ratował :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Partner nie miał ochoty tkwić w tym tłumie, więc teoretycznie mogłam mdleć, ale zachodziła obawa, że spadnę w niewłaściwą stronę i Chattam by mnie nie złapał. :P

   Usuń
 8. Książkę pani Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk mam już od kilku dni - pisarka w drodze na Targi była z wizytą w naszej gminnej bibliotece, już ją kończę i tylko tyle powiem, że ciekawa;)
  Na Targach niestety nie byłam (do szkoły trza było iść...) ale na szczęście koleżanka dała się ubłagać i powlokła do Krakowa kilka moich książek i w gorącej sobotniej atmosferze bohatersko zdobywała autografy. A dzisiaj oddając mi podpisane tomy oświadczyła spiżowym głosem, że "nigdy więcej!".

  Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku, na nowym obiekcie targowym będziemy się mogły spotkać:)

  Przy okazji zazdroszczę tegorocznych spotkań...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że i mnie uda się szybko przeczytać tę książkę, tylko najpierw muszę się uporać z egzemplarzami recenzenckimi.

   Mnie taki tłok nakręca do działania, ale rozumiem, że nie każdemu chce się tkwić w kolejkach, przedzierać przez tłumy i zdychać z braku tlenu. ;)

   Koniecznie Aniu! :)

   Usuń
 9. Tyle osób przeze mnie uwielbianych! :-)
  Ja poznałam tylko panią Ritę Gombrowicz i oraz Panią Marię Czubaszek na spotkaniu autorskim. Obie to świetne kobiety :-)
  Ale ten Ziemiański - zazdroszczę ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja z kolei zazdroszczę spotkań autorskich, bo jednak łapanie pisarzy na stoiskach to nie to samo.

   Usuń
 10. Carroll wygląda na tym zdjęciu jak Hannibal Lecter!
  Ach ten Chattam. Najbardziej rozrywany pisarz roku ;) Eh, sam sex :)

  Super foty Aniu. Zazdroszczę wielu zdjęć!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym jest. Na szczęście wcześniej o tym nie wiedziałam, bo bym się nie przysuwała tak blisko. ;)

   Cudny Chattam, na żywo jeszcze cudniejszy. :D

   Usuń
 11. Świetne zdjęcia. Ja na ostatnich targach książki w Warszawie... wstydziłam się podejść do pisarzy, na rozmowie (i zdjęciu!), z którymi bardzo mi zależało. W przyszłym roku nie popełnię już tego błędu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I słusznie! Lepiej podejść niż żałować, tym bardziej, że (poza jednym przypadkiem) wszyscy reagowali bardzo sympatycznie. :)

   Usuń
 12. Sprawdzasz, czy czytam od deski do deski Twoje posty? :P Owszem nie mogę uwierzyć, że nie zagadałaś z Kobusami, to do Ciebie takie niepodobne.

  Nie chcę Cię martwić ale Tomasz Schimscheiner ma żonę i dwójkę dzieci ;))

  Ciekawe skąd Czubaszek czerpie inspiracje do tytułów. Jeszcze "Każdy szczyt ma swój Czubaszek" mogę zrozumieć, ale "Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak" jest dla mnie zupełnie niezrozumiały niczym kabaret Paranienormalni :P Dlaczego boks na ptaku? I jak może szczyt mieć Karolaka? Bez sensu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następnym razem możesz zrobić ctrl+f i wyszukać swojego nicka, nie będziesz musiała czytać całości. :P
   Co do Kobusów - leciałam zobaczyć czy pojawiła się Martyna Wojciechowska, więc sama rozumiesz... ;)

   Eeee... Zostawił Basię, drań jeden. :P

   Trzeba przeczytać książkę, może coś się rozjaśni. :D

   Usuń
 13. Ja bym nie zemdlała, bo jakoś nie kręci mnie tego typu uroda u męzczyzn :P Wole blondynow :)
  Ale spotkania z Pania Malgosia zazdroszcze! Stesknilam się już za moja ukochana polska autorka!:)
  A Grycanka zawsze przerazala mnie swoja budowa ciala... :P czuje sie przy niej jak mroweczka:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dobrze. Mniejsza konkurencja. :D

   O, nie wiedziałam, że aż tak ją lubisz.

   Musisz zabrać Grycankę na trening z Ewą Chodakowską. :P

   Usuń
 14. Bardzo, bardzo zazdroszczę. Ja może kiedyś wybiorę się na targi do Warszawy, ale nie wiem, czy się odważę podejść do pisarzy, ponieważ jestem strasznie wstydliwa, ale może przełamię swoją nieśmiałość, gdyż marzę o tym, by porozmawiać z kilkoma autorami, których twórczość niesamowicie cenię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz na targach, to nawet się nie wahaj i podchodź śmiało. To naprawdę sympatyczni ludzie. :)

   Usuń
 15. No, fotki z Chattamem zazdroszczę :D

  OdpowiedzUsuń
 16. No pięknie!:)
  Dotarłaś tam, gdzie mnie się nie udało ze złości:D Do Hartwig na przykład...:)
  Obfita relacja, super!:)

  OdpowiedzUsuń
 17. To spojrzenie w kierunku Schimscheinera :D a Maxime jest boski! Widzę, że oczarował wszystkie kobiety obecne na Targach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm... Chyba próbowałam mu odświeżyć pamięć, bo widzieliśmy się dwa tygodnie wcześniej. ;)

   Dziwisz się? Aż miałam ochotę kupić wszystkie jego książki. :D

   Usuń
 18. Żałuję że nie mieszkam gdzieś bliżej Krakowa...

  OdpowiedzUsuń
 19. Gdzie Ty tam kukasz temu Schimscheinerowi?:P Że też ja tego Chattama nie widziałam:P
  Zazdroszczę wielu świetnych zdjęć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kukasz, tylko zagadujesz. :P

   Jak mogłaś nie widzieć Chattama? No jak? Ja kilka razy przechodziłam tamtędy. Przypadkiem, oczywiście. :D

   Usuń
 20. Pani Sowa miała świetną bluzeczkę i kolczyki:)
  Przegapiłam Bartoszewskiego, a Bralczyka i Hołowczyca minęłam w którejś alejce.
  Twoje teksty przy zdjęciach Chattama - świetne:D

  OdpowiedzUsuń
 21. Ależ Ci zazdroszczę! Kurczę, ze tak daleko mam do Krakowa! I że nie ma na razie Targów w Poznaniu! W przyszłym roku choćby się waliło i paliło to pojadę te 400km do Krakowa! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, mogliby coś zrobić w Poznaniu, żeby biedny człowiek nie musiał co rusz gdzieś jeździć. :/

   Usuń
 22. łał, łał, łał, jak ja tutaj piszczę, popiskuję wręcz z zazdrości. I nawet Grycanka była hahaha. Bakuły czytałam "Idiotkę w Nowym Jorku" i wcale, o dziwo, nie była najgorsza - ona pisze od lat!!! Bralczyk, Ogórek, Phillipiuk, masakra jakaś Aaaaaaaaa. Majka Jeżowska pewnie czytała jakieś bajki dla dzieci - uwielbiam tą kobietę, od maleńkiego, ale ona się trzyma!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pilipiuk - nigdy nie pamiętam jak pisze się jego nazwisko, nigdy!!:) A kto to ten Maxime? Ładny, no ładny, nie powiem:P.

   Usuń
  2. Grycanka była i ochoczo prężyła się do zdjęć. ;)
   Zaskoczyłaś mnie opinią o książce Bakuły. Może sama kiedyś coś przeczytam.

   Jak to kto to ten Maxime? Mhrrroczne thrillery pisze. Świetne!

   Usuń
 23. Miło zobaczyć pana Polkowskiego, czy panią Pryzwan. Jeśli chodzi o Julię Hartwig, to jej biografia byłaby znakomitym materiałem na powieść. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż muszę o niej poczytać, bo w sumie niewiele wiem.

   Usuń
 24. Dzięki za cudną fotorelację :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Targi były świetne! Też tam byłam w sobotę i zaopatrzyłam się w pięć nowych książek. Bardzo fajna fotorelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Niesamowita ilość znakomitych twórców... Szkoda, że Kraków nie leży bliżej morza. Ale kusisz swoją relacją, że chyba się dam skusić przyszłym roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo bliżej Poznania! :)

   Daj się skusić, daj. A jak nie, to może Warszawa?

   Usuń
 27. A teraz zgadnij czyjego autografu i z kim zdjęcia najmocniej Ci zazdroszczę z powyższego grona... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm...
   Stawiam na to, że nie jest to kobieta.
   Nie ma włosów kolor blond.
   I nie jest polskiej narodowości. :P

   Usuń
  2. A żebyś wiedziała, że gorąco. :P

   Usuń
  3. Już nic nie mów, bo umrę z zazdrości... :)

   Usuń
  4. A mnie się marzy spotkanie z Deaverem, choć to nieco inny typ hmmm... urody. :P

   Usuń
  5. Generujący mniej mdlejących fanek. :P

   Usuń
 28. Ale Ci zazdroszczę autografu Gutowskiej-Adamczyk!!! Wielbię "Cukiernię pod Amorem":) Właśnie niedawno kupiłam "Różę z Wolskich" i mam nadzieję, że to równie dobra książka. A i fajnie, że pani Małgosia jeszcze coś napiszę, nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 29. O Jezuniu kochany, tylu wspaniałych ludzi spotkałaś! Normalnie zazdroszczę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zazdrość, tylko śmigaj na kolejne targi. Może do Wrocławia w grudniu? Albo do Warszawy w maju? W Łodzi też coś jest. :)

   Usuń
 30. Powalająca recenzja:). Widzę, że Grzegorz Kasdepke wreszcie zaczyna wyglądac na swoje lata.
  To powinno uspokoić mojego męża, który nie wie, czy można ufac książkom takiego młodziaka:).

  OdpowiedzUsuń
 31. Zdjęcia z Chattamem zazdrości Ci kilkanaście dziewczyn, ale jakbyś sobie strzeliła taką fotkę z Macierewiczem, to by Ci 1/4 Polaków zazdrościła :D
  A poważnie już, to fajna impreza i jeszcze fajniejsza (foto)relacja. Dzięki niej poczułam się trochę tak, jakbym też była w Krakowie. I pewnie nie ja jedna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopchanie się do punktu, w którym mogłam podsunąć obiektyw Macierewiczowi przed twarz, było wystarczającym wyzwaniem. 1/4 Polaków może spać spokojnie. :D

   Dzięki! :)

   Usuń
 32. Fantastyczne zdjęcia :) Przyznaję się, że nie słyszałam wcześniej o Maxime Chajtam…, ale pewnie i tak bym do niego podeszła ;) I też bym się zastanawiała czy lepiej zemdleć, czy też nie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano widzisz, jedni muszą bardzo dobrze pisać i mocno się promować, a Maxime się po prostu pojawia i książki same się sprzedają. :P Co nie znaczy oczywiście, że w innym wypadku by się nie sprzedawały, bo są naprawdę dobre. :)

   Usuń
 33. Macierewicz..brak słów, co on robił w takim miejscu, od razu by mi się humor zepsuł ;] super relacja, tyle niesamowitych osób w jednym miejscu :) nie mówiąc o książkach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jak to co? Napisał książkę, to podpisuje. :D

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...