wtorek, 15 października 2013

Co w wydawnictwach piszczy #10
(październik 2013 - cz. 2)

Druga połowa października jest szczególna. Pojawia się premiera pozycji ważnej dla mnie ze względów osobistych, czyli... trzecia książka mojego Taty!

Helion

Twój pierwszy robot? Z tą książką błyskawicznie wejdziesz w świat elektrotechniki!

Zastanawiało Cię kiedyś, jak działają latarka, toster i samochodzik na baterie? Jeśli każdą elektroniczną zabawkę, którą miałeś w zasięgu ręki, rozbierałeś na części, a Twoim marzeniem był własny robot, bierz się do roboty i razem z wesołym Lutkiem wkrocz w niezwykły świat elektrotechniki!
 • Dowiedz się, czym jest prąd elektryczny oraz jak czytać schematy prostych obwodów.
 • Poznaj zasadę działania baterii oraz silnika i naucz się wykorzystywać tę wiedzę w praktyce.
 • Zmierz i oblicz parametry pracy elementów elektrycznych w układzie.
 • Odkryj związek między przełącznikami, logiką matematyczną i podstawą działania urządzeń cyfrowych.
 • Stosuj elementarne rozwiązania z zakresu mechaniki.
 • Sprawdź, jak z niewielką pomocą zbudować swojego własnego robota.
 • Odkryj, jak wiele możliwości oferuje elektryczność!
Baw się nauką! Podążaj za instrukcjami zawartymi w tej książce, a w mig zbudujesz konstrukcje na różnych poziomach zaawansowania: od prostego obwodu elektrycznego z bateryjką i żarówką, poprzez wszelkie możliwe pstryczki, wtyczki i przełączniczki, aż po prostego robota ze szczotki albo trójkołowca.

Młody Czytelniku! Tę książkę możesz studiować samodzielnie. Nie ograniczaj się do czytania - eksperymentuj i buduj modele. Nie wszystko zrobisz od razu. Zbieraj potrzebne materiały, kompletuj narzędzia i ucz się nimi bezpiecznie posługiwać. Poznawaj właściwości materiałów i technologie ich obróbki. W miarę potrzeb korzystaj z pomocy doświadczonych majsterkowiczów. Zainteresuj swoimi pracami kolegów, rodziców i nauczycieli w szkole. Wymiana doświadczeń i odrobina rywalizacji wpłyną korzystnie na efekty Twojej pracy.

Rodzicu, Dziadku, Nauczycielu! Tę książkę możesz wykorzystać do zorganizowania ciekawych zajęć dla swoich podopiecznych. To ciekawa propozycja na weekendową zabawę z Twoimi dziećmi, wnukami lub uczniami w szkolnej pracowni. Takie zajęcia dają wielką satysfakcję prowadzącemu i cieszą uczestników.
Nie przegap okazji! Książka w dłoń i cała naprzód ku wielkiej przygodzie!
(23 października)Pozostałe interesujące mnie premiery:

Albatros

I góry odpowiedziały echem jest historią o rodzeństwie – Pari i Abdullah, którzy zostają rozdzieleni i muszą przeżyć życie osobno. Skutki ich rozdzielenia odbijają się echem przez lata w Kabulu, Paryżu, San Francisco i na greckiej wyspie Timos. 
Książka rozpoczyna się opowieścią o mężczyźnie, który musi poświęcić jedno ze swoich dzieci, aby ocalić resztę. Wybrał najmłodszego syna, a myśl ta prześladuje go przez całe życie, więc rozpoczyna podróż aby uratować swojego ukochanego syna.
(23 października)Dani, jest karłem. Zajmuje się zawodowo poszukiwaniem zaginionych dzieci, twierdząc, że to najbliższe mu zajęcie, gdyż dzieciństwo to etap życia, który najlepiej rozumie. Akurat w chwili, gdy opuszcza go partnerka, Dani odbiera telefon od zrozpaczonego ojca chłopca, któremu porwano syna. Poszukiwania chłopca stają się pretekstem do całej sekwencji wspomnień i filozoficznych rozważań o życiu, miłości, przyjaźni.
(25 października)
Amber

Szanowany polityk z Uppsali wychodzi z zebrania rady miejskiej i… znika. Nikt - rodzina, znajomi, policja - nie wie, co się stało. Dwanaście lat później ktoś spotyka go w Indiach pod innym nazwiskiem...

Były szef i mentor Ann Lindell, który kiedyś prowadził poszukiwania zaginionego polityka, skłania ją do wznowienia śledztwa – w tej i w innej nierozwiązanej sprawie sprzed lat: brutalnego zabójstwa poruszającego się na wózku starca, zagorzałego nazisty.

Tymczasem w pobliżu Öregrundmorze wyrzuca na brzeg odciętą kobiecą stopę. To znaczy, że Ann musi rozpocząć jeszcze jedno dochodzenie - boleśnie blisko miejsca, gdzie mieszka mężczyzna, którego kiedyś kochała. W odizolowanej osadzie, zamieszkanej przez zadziwiająco wielu samotnych mężczyzn…

Trzy sprawy łączą się tak jak przeszłość i teraźniejszość, splatając dziesięciolecia i życiorysy ludzi naznaczone historią i winami dziedziczonymi przez pokolenia. Stare grzechy wciąż obciążają sumienia, stare zbrodnie nie umierają i mają swój przerażający ciąg dalszy…
(22 października)

Buchmann

Lena Adams nie mogła przypuszczać, że upragniony powrót do pracy zacznie się tak źle. Na komisariat policji w Heartsdale, spokojnym miasteczku w stanie Georgia, wtargnęło dwóch uzbrojonych mężczyzn, zabili trzech policjantów, kilku innych ranili, przetrzymują zakładników. Lena bardziej niż kiedykolwiek jest zdeterminowana, by rozwiązać tę sprawę – wśród zabitych jest jej wieloletni szef i przyjaciel, Jeffrey Tolliver…
(16 października)
Czarna Owca

Ginie prezes warszawskiej giełdy, skonfliktowany z maklerami i ministrem skarbu finansista, którego pozbawiono stanowiska za rzekome nieetyczne działania i erotyczne ekscesy. Zagadkę jego śmierci i tajemniczych machinacji finansowych próbuje rozwikłać trójka bohaterów: początkujący dziennikarz Expressu Finansowego, niepokorna agentka ABW i porywczy policjant. Gdy natrafiają na ślad niezwykle groźnych bandytów działających w najwyższych kręgach polskiej polityki i wielkiego biznesu, polujący stają się zwierzyną...

Formacja trójkąta to skandalizująca powieść z dużą dawką emocji i erotyki, ostrą krytyką społeczno-polityczną oraz wieloma nawiązaniami do współczesnych afer.
(23 października)

10 tom serii o komisarzu Eriku Winterze.
Pewnego grudniowego poranka patrol policyjny zostaje wezwany do mieszkania w eleganckiej dzielnicy Göteborga. Mężczyzna, w stanie ciężkiego szoku, leży obok ciała zamordowanej partnerki.
Kilka dni później, w tej samej eleganckiej dzielnicy powtarza się schemat zbrodni. Znalezione zostaje kolejne ciało uduszonej kobiety i mąż pogrążony w szoku.
Podejrzenia śledczych kierują się w stronę obu mężczyzn, ale młody asystent policyjny zwraca uwagę na szczegół, który nie zgadza się z hipotezą śledczych…
(23 października)

Czarne

Okrutna zbrodnia burzy spokój w domu wychowawczym dla dziewcząt w środkowej Szwecji. Jedna z wychowanek została brutalnie zamordowana, a jej zwłoki ułożono tak, jakby ofiara bawiła się z mordercą w chowanego. Podejrzenie pada na jej koleżankę, która tej samej nocy zniknęła z ośrodka. Lokalna policja zakłada, że sprawa sama szybko się wyjaśni, a Joona Linna, wyznaczony przez Rikskrim na obserwatora, ma związane ręce. Jednak mimo groźby wydalenia ze służby na własną rękę szuka podejrzanej.

Na domiar złego na komisariat zaczyna wydzwaniać niejaka Flora Hansen, która twierdzi, że wie coś na temat morderstwa. A dokładniej, że nawiązała kontakt z duchem zamordowanej. Czy za jej telefonami stoi tylko chciwość, czy też ma naprawdę coś istotnego do powiedzenia?
(23 października)

Dolnośląskie

Czy to zwykły zbieg okoliczności, że oficer policji zostaje znaleziony martwy w miejscu dawno popełnionej zbrodni, którą badał, ale jej nie wyjaśnił? Gdy w następnych miesiącach taki sam los spotyka kolejnych dwóch funkcjonariuszy, schemat postępowania mordercy staje się równie oczywisty, co potworny: brutalnym zabójstwom policjantów odpowiadają nierozwiązane zbrodnie z przeszłości. W miejscu przestępstw brakuje jakichkolwiek śladów, a wydział zabójstw właśnie stracił najlepszego śledczego.
W tym samym czasie w szpitalu leży w śpiączce ciężko ranny mężczyzna. Pilnuje go sztab policjantów, a jego tożsamość jest objęta ścisłą tajemnicą.
Jo Nesb? po raz kolejny dostarcza diabelnie przebiegłej historii o bezmiarze ludzkiego zła. Gra w kotka i myszkę dotyczy nie tylko ofiar i policji, ale także samego czytelnika.
(16 października)

G+J

Czy to zwykły zbieg okoliczności, że oficer policji zostaje znaleziony martwy w miejscu dawno popełnionej zbrodni, którą badał, ale jej nie wyjaśnił? Gdy w następnych miesiącach taki sam los spotyka kolejnych dwóch funkcjonariuszy, schemat postępowania mordercy staje się równie oczywisty, co potworny: brutalnym zabójstwom policjantów odpowiadają nierozwiązane zbrodnie z przeszłości. W miejscu przestępstw brakuje jakichkolwiek śladów, a wydział zabójstw właśnie stracił najlepszego śledczego.
W tym samym czasie w szpitalu leży w śpiączce ciężko ranny mężczyzna. Pilnuje go sztab policjantów, a jego tożsamość jest objęta ścisłą tajemnicą.
Jo Nesbo po raz kolejny dostarcza diabelnie przebiegłej historii o bezmiarze ludzkiego zła. Gra w kotka i myszkę dotyczy nie tylko ofiar i policji, ale także samego czytelnika.
(23 października)

Marginesy

Kopenhaska policja szuka mordercy młodej prawniczki. Szef wydziału zabójstw wie, że w skomplikowanym śledztwie pomóc może tylko Sarah Lund, przed dwoma laty usunięta ze służby. Ona jedna nie wierzy w winę męża ofiary i zamach tajemniczej Ligi Muzułmańskiej. Po kolejnych morderstwach trop prowadzi do jednostki wojskowej przygotowującej się do kolejnej misji w Afganistanie.
(23 października)
Muza

Hank Steinberg, ceniony twórca, scenarzysta i producent hitowego serial telewizyjnego "Without a Trace" (Bez śladu), zadebiutował pełnym napięcia, poruszającym thrillerem o mężu szukającym swojej zaginionej żony. Poszukiwania prowadzą go do śmiertelnie niebezpiecznego świata szpiegów, kłamstw i obsesji. 
Sześć lat wcześniej w Uzbekistanie, kiedy siły rządowe otwierają ogień do uczestników demonstracji, ranny zostaje relacjonujący wydarzenia dziennikarz Charlie Davis. Razem z ciężarną żoną Julie ledwo uchodzą z życiem. 
Charlie i Julie rezygnują z pełnej przygód i niebezpieczeństw pracy w różnych zakątkach świata na rzecz spokojnego życia na przedmieściach. Mimo to Charlie, obecnie dziennikarz "Los Angeles Times" zajmujący się polityką lokalną, nie potrafi do końca zapomnieć o tym, że otarli się o śmierć i ma obawy, że los nie będzie im cały czas sprzyjał… Wracając do domu z wycieczki z dziećmi do Disneylandu, Julie znika. Charlie wkrótce odkrywa, że to nie jest zwyczajne uprowadzenie. Im głębiej Charlie zaczyna drążyć, tym bardziej oczywiste staje się, że Julie nie jest osobą, za jaką uchodzi. Otaczają ją mroczne sekrety z przeszłości, które teraz powróciły i dają o sobie przypomnieć. 

Łącząc w mistrzowski sposób klasyczny kryminał Harlana Cobena z międzynarodową intrygą Roberta Ludluma, Hank Steinberg stworzył błyskotliwą opowieść o zdradzie i zemście, tajemnicy i małżeństwie – skomplikowaną łamigłówkę pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i mylnych tropów, które trzymają czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony. 
(16 października)

Nasza Księgarnia

Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie, wbrew faktom, żywią nadzieję, że pobyt w Paryżu przyniesie ukojenie. Czy te oczekiwania się spełnią?

Podążająca śladem Róży Nina pragnie wyjaśnić zagadkę serii kradzieży obrazów słynnej malarki. Na jej drodze pojawi się fascynujący i tajemniczy kolekcjoner sztuki z Argentyny. Razem spróbują się dowiedzieć, kto i dlaczego kradnie dzieła Rose de Vallenord.

Tylko czy na pewno Nina może mu zaufać?

Małgorzata Gutowska-Adamczyk znów zabiera czytelników w fascynującą podróż do dziewiętnastowiecznej i współczesnej Francji, snując opowieść o dwóch wyjątkowych kobietach. Równie ważnym bohaterem książki czyni Paryż – niezwykłe miasto, w którym zarówno cierpienie, jak i szczęście odczuwa się ze zdwojoną intensywnością.
(23 października)

Oficynka

Nie od dziś wiadomo, że Wrocław stanowi znakomitą scenerię dla sensacyjnych fabuł. Ale takiego literackiego spaceru po Ostrowie Tumskim i jego okolicach jeszcze nie mieliście okazji zaznać. Waszymi przewodniczkami po dawnych cmentarzyskach, tajemniczych mostach, starych bibliotekach, zapomnianych podziemiach będą Zbrodnicze Siostrzyczki – trzy poczytne twórczynie kryminałów. W czasie tej przechadzki spotkacie nie tylko zbrodniarzy i ich ofiary – zetkniecie się również z istotami, w których istnienie nie wszyscy wierzą…
(październik ?)Pierwsza w Polsce książka o bohaterkach kryminałów! Kobiety na tropie zbrodni - policjantki, profilerki, antropolożki sądowe, koronerki, dziennikarki, detektywki, nieletnie poszukiwaczki przygód, specjalistki i amatorki. Prawie dwieście omówionych powieści kryminalnych! Prezentowany tom esejów Bernedetty Darskiej to znakomite kompendium wiedzy na temat postaci kobiet we współczesnej literaturze kryminalnej, napisane ze znajomością tematu i pasją.
(październik 2013 ?)Prószyński i S-ka

Zapadająca w pamięć historia dzieci zmuszonych do wejścia w świat, który zboczył z właściwej drogi.

Pod koniec lat 70. do domu przy Sal Mal Lane, niewielkiej uliczce na przedmieściach Kolombo, stolicy Sri Lanki, wprowadza się rodzina Herath. Przez pryzmat ich przeprowadzki poznajemy barwną mieszankę mieszkańców ulicy, różniących się statusem finansowym i społecznym, przekonaniami religijnymi, zwyczajami i kulturą. Życie społeczności poznajemy z perspektywy dzieci, dla których cechy etniczne schodzą na dalszy plan. Kiedy jednak napięcia między tamilską mniejszością i syngaleską większością osiągają punkt kulminacyjny, a krwawe zamieszki docierają na Sal Mal Lane, relacje sąsiedzkie nabierają nowego, nierzadko tragicznego wymiaru.
(17 października)

W jednym z warszawskich apartamentów zostają znalezione zwłoki czterech mężczyzn. Okoliczności ich śmierci są niejasne. Wszystko wskazuje na to, że zmarli w trudny do wyjaśnienia sposób podczas gry w go – najstarszej i najtrudniejszej gry strategicznej. Na prośbę nadkomisarza Artura Śmigielskiego sprawę otrzymuje niepokorna i porywcza czarnoskóra policjantka, Eliza Dukoto. Razem szybko odkrywają, że ofiary zostały uśmiercone w identyczny sposób, w jaki sto pięćdziesiąt lat wcześniej zginął najwybitniejszy gracz w go – Shūsaku Honʼinbō.
Czy to robota szaleńca? A może mord rytualny? Policjantom z pomocą przychodzi Hubert Wanat, błyskotliwy historyk i badacz go. Skomplikowana sieć pułapek, kłamstw i fałszywych tropów prowadzi do przerażającej prawdy!
(22 października)

Po absolutnym bestsellerze przychodzi czas na nową książkę Marii Czubaszek i Artura Andrusa! Tym razem do prześmiesznych rozmów na pełnych prawach włącza się trzecia wybitna postać – Wojciech Karolak. Słynny jazzman, podpytywany przez dociekliwego Andrusa, barwnie opowiada o małżeństwie z Czubaszek, a jest to związek nie zawsze zgodnych indywidualistów! We trójkę wspominają dawne czasy, historie miłosne, PRL, jazz i całą plejadę słynnych artystów: Koftę, Urbaniaka, Ptaszyna Wróblewskiego, Dobrowolskiego i wielu innych. Autorzy opowiadają masę anegdot, bezlitośnie punktują przeróżne absurdy, okraszając tekst brawurową twórczością Marii Czubaszek i sporą dawką abstrakcyjnego humoru najwyższej próby. Czytelnicy dowiedzą się m.in. kiedy Pani Maria bywała zazdrosna, czemu mierzyła z nabitej broni do milicjanta, jak jazzmani pili wódkę w Krakowie, dlaczego szwedzka policja myślała, że Karolak zastrzelił świnkę morską, oraz… z jakiego właściwie powodu zaproponowano Marii Czubaszek BOKS NA PTAKU.
(22 października)

Chelsea Maynard przez długie lata marzyła o macierzyństwie, pieczołowicie planując każdy szczegół rodzinnego życia. Jednak po trudnym porodzie jej marzenia pryskają niczym bańka mydlana. Śmierć matki, brak snu, nieustanny płacz Annabelle oraz koszmarne wizje tego, co może spotkać jej córeczkę, sprawiają, że młoda kobieta zamienia się w strzępek nerwów. Nie może też liczyć na pomoc lekarza, który uważa jej problemy za fanaberie. Bliska załamania, modli się o to, by ktoś zabrał płaczące dziecko chociaż na parę godzin. I wtedy dochodzi do tragedii. Czy to możliwe, by Chelsea zrobiła krzywdę własnej córce? A może ktoś wysłuchał jej modlitw?
(22 października)

Anna Retmaniak od czterdziestu lat jest gospodynią audycji o teatrze i ludziach sceny w Polskim Radiu. Przeprowadziła kilka tysięcy rozmów z największymi polskimi aktorami i reżyserami. Ta książka to opowieść o jej miłości do teatru, radia i artystów. Stanowi świadectwo pamięci o tych, których już nie ma, i źródło wiedzy o tych, którzy dzisiaj kształtują polską kulturę teatralną. 

Do książki dołączono płytę z fragmentami radiowych rozmów autorki. Czytelnik może na niej usłyszeć, między innymi: Tadeusza Łomnickiego, Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Zbigniewa Zapasiewicza, Wiesława Michnikowskiego, Kalinę Jędrusik, Mieczysławę Ćwiklińską, Agnieszkę Osiecką czy Romana Wilhelmiego.

„Portret słowem malowany” to unikatowa opowieść o środowisku – czyli o aktorach, reżyserach, scenografach… Jednym słowem: o polskim teatrze. Redaktor Anna Retmaniak ukochała nasze środowisko, środowisko ukochało Ją. To, jak została redaktorem Polskiego Radia, opisała odważnie i wzruszająco.
Ignacy Gogolewski
(24 października)

Rebis

Od operacji „Nabucco” minęło kilka miesięcy. W kraju zmieniło się mało, tylko Agencja Wywiadu znacznie zwiększyła swe wpływy. Pułkownik Wyrwicki podporządkował sobie inne służby, zabezpieczył Sejf i prowadzi nową operację. Zagrozić mu może jedynie borykający się z problemami Artur Solski. I nowy, potężny przeciwnik, który wie dużo i nie boi się zabijać.

W kolejnej rozgrywce, której stawką niekoniecznie jest interes państwa, jeszcze trudniej odróżnić przyjaciół od wrogów.
(22 października)


Sonia Draga

Pim postanawia wbrew oczekiwaniom rodziców wybrać szkołę zawodową i szybko zdobyć konkretny, gwarantujący dobre zarobki fach. Decyduje się na szkołę rzeźniczą, gdzie uczy się wędliniarstwa, prezentacji, pakowania, przechowywania i przygotowywania wyrobów garmażeryjnych. Nauka idzie mu nad podziw dobrze i dopiero wizyta w ubojni przemysłowej wszystko zmienia… Po prześledzeniu w roli widza makabrycznego łańcucha produkcyjnego Pim postanawia popełnić szaleńczy czyn – zakrada się nocą do zakładu, wchodzi ze stadem świń i podąża kuluarami dla zwierząt przeznaczonych do uboju, by obejrzeć cały proces ich oczyma… 
(23 października)

Gabriel Tretjak wprowadza ład w życie swoich bogatych i wpływowych klientów. Porządkuje wszystko: miłość, karierę, pieniądze, seks. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze naukowe osiągnięcia z dziedziny psychologii i neurobiologii, za które każe sobie słono płacić. Tretjakowi wydaje się, że można zapanować nad wszystkim. Niestety, nie jest w stanie uciec przed własną przeszłością.
Kiedy w transporterze do przewozu koni zostają znalezione zwłoki renomowanego neurobiologa, któremu wykrojono gałki oczne., wszystkie ślady prowadzą w jednym tylko kierunku: do Gabriela Tretjaka. Szybko okazuje się, że morderstwa mają swe źródło w przeszłości mężczyzny. A tej nie potrafi odmienić nawet sam manipulator…
(23 października)

Shani Boianjiu stworzyła rzeczywistość, jakiej nie powstydziliby się najbardziej znani korespondencji wojenni i wojskowi.
Yael, Avishag i Lea dorastają w małej pustynnej wiosce w Izraelu, gdzie uczęszczają do szkoły średniej złożonej z przyczep kempingowych służących za sale lekcyjne. Ich życie zmienia się drastycznie, kiedy wszystkie trafiają do armii: pobór i wojsko nieodwracalnie wywracają ich codzienność do góry nogami. W wojsku Yael szkoli strzelców wyborowych i flirtuje z chłopakami. Avishag pełni straże, przyglądając się, jak uciekinierzy rzucają się na drut kolczasty. Stojąca na posterunku Lea dzień w dzień ogląda te same twarze, próbując wyobrazić sobie kryjące się za nimi ludzkie historie. Dziewczęta plotkują o chłopakach i poszeptują o groźnym świecie pozostającym poza ich polem widzenia. Nieustannie ćwiczą, przygotowując się na chwilę, która być może nigdy nie nadejdzie. Żyją w owym krótkim, pełnym napięcia momencie tuż przed tym, zanim eksploduje zagrożenie…
(30 października)

W.A.B.

Znakomity debiut powieściowy. W rolach głównych młoda kobieta, Warszawa i noc.
Po zmroku Miasto ukazuje drugą twarz. Na ulice wychodzą zwierzęta. Tamara Mortus, kobieta upadła i dumna zarazem, fascynująca i odstręczająca, wyrusza w podróż do kresu nocy szlakiem galerii handlowych, klubów i kasyn. Spotyka podobnych sobie, głodnych ekstazy desperatów. Chce spróbować wszystkiego: alkoholu, narkotyków, pornografii. Dotrzeć do granicy doświadczenia. Okazuje się jednak, że wszystko, czym chciała się bawić, tak naprawdę bawi się nią. Jej wyprawa skończy się morderstwem.
(16 października)

Odnalezione ostatnio wspomnienia, spisane w 1920 roku, okazują się należeć do kogoś, kto utrzymywał, że jest Kubą Rozpruwacze. Ta osoba to James Willoughby Carnac. Spisane tuż przed śmiercią wspomnienia stanowią podsumowanie całego życia – włącznie z opisem kilku miesięcy z roku 1888, podczas których stał się mordercą znanym szerzej jako Kuba Rozpruwacz. Książka wprowadza nowego podejrzanego do sprawy okrytych złą sławą morderstw, które miały miejsce w 1888 w Whitechapel. Wspomnienia zawierają informacje, które wydają się nie pochodzić z miejscowych gazet ani innych publikacji dotyczących Tottenhamu z lat 70. XIX wieku, m.in. relacje z przedstawień Doktora Jekylla i pana Hyde’a. Skomplikowana geografia Whitechapel z 1888 roku oddana została z niezwykłą precyzją. Wiarygodne wydają się też motywy, dla których James miał zostać mordercą oraz powody, które położyły temu kres. Biorąc pod uwagę fakt, że autor zdaje się posiadać wiedzę o aspektach sprawy niedostępnych opinii publicznej tamtych lat, rzeczywiście może być to autobiografia Kuby Rozpruwacza. Ostatecznie jednak to czytelnik zdecyduje czy uwierzy takie rozwiązanie tajemnicy, czy nie. 
(23 października)

Wielka Litera

Nowa powieść wybitnego reżysera i pisarza, autora bestsellerowego "Egzaminu z oddychania" sprzedanego w 20 tys. egzemplarzy. Utrzymana w powściągliwym a jednocześnie intensywnym klimacie przypominającym film Jane Campion “Fortepian”.

Opowieść o miłości, ale niechcianej; pamięci, która jest zbyt natrętna; pokusach, które przerażają i o człowieku, który jest tajemnicą. Od dzikiej Afryki, po samotny dom ukryty w lesie. Od wielkich przemian w dziejach ludzkości, po skromną wiejską historię losu jednego dziecka. Kolejny raz Jan Jakub Kolski każe swoim czytelnikom odbyć podróż po świecie pełnym tak niesprawiedliwości jak i piękna. Ale także podróż po meandrach ludzkiej natury. Zderza ze sobą małość i wielkość człowieka, jego siłę i słabość, moralność i deprawację.

Marianna ma trzydzieści jeden lat, jest jedną z najładniejszych boromeuszek w klasztorze, ma niebieskie oczy, czarne włosy, zrośnięte brwi i jasną cerę. Opiekuje się chorymi w szpitalu, pielęgnuje ich, wysłuchuje losów… O świcie zachodzi do kościoła, aby uwielbić wiszący w transepcie wizerunek Jezusa – pięknego, smukłego, ciemnoskórego i… budzącego w niej nieprzyzwoite podniecenie. Kiedy postanawia uciec z klasztoru, wykrada święty obraz i zabiera ze sobą. Trzy miesiące później, w poszukiwaniu pracy, staje u drzwi Fryderyka, mieszkającego w leśnej chacie mężczyzny - ekscentrycznego samotnika, czarniawego, barczystego i nieprzyjemnego, z zapisaną w oczach mieszaniną mądrości i okrucieństwa. Nieliczni, którzy o nim wiedzą, nazywają go nauczycielem muzyki. Dwadzieścia lat temu przyjechał z Afryki. Co kazało mu uciekać z Kenii? Czy dwanaście słów, za pomocą których na co dzień się porozumiewają, wystarczy, by poznali swoje historie?
(23 października)

Opowieść o Hinduskach, które postanowiły wziąć sprawiedliwość w swoje ręce.

Złość i sprzeciw wobec hinduskiego porządku społecznego uczyniły z Sampat Pal Devi szefową kobiecego gangu zrzeszającego 200 tysięcy członkiń. Walczą o sprawiedliwość, a z ich siłą liczą się politycy. Kiedyś chciała się kształcić, ale w wieku dwunastu lat wydano ją za mąż za sprzedawcę lodów. Zakazano uczęszczania do szkoły i szybko została matką pięciorga dzieci. Ale nie mogła pogodzić się z faktem, że nie ma prawa decydować o własnym życiu. Dlatego została wojowniczką.

Kobiety „umundurowane” w różowe sari – ich znak rozpoznawczy – i uzbrojone w lathi, bambusowe kije, postawiły sobie za cel interweniowanie wszędzie tam, gdzie inne kobiety są ofiarami przemocy i niesprawiedliwości, a bierność państwa tłumaczy się tradycją.
(23 października)

Znak

Max jest tancerzem, bawidamkiem i oszustem. Mecha – żoną sławnego i bogatego kompozytora. Spotkają się tylko trzy razy – zawsze w innym miejscu, zawsze w innych okolicznościach: w roku 1928 podczas rejsu do Buenos Aires, w 1937 na Lazurowym Wybrzeżu i w 1966 nieopodal Neapolu. Każde z tych spotkań to odsłona ich burzliwego namiętnego związku, szpiegowskiej afery politycznej i międzynarodowych rozgrywek w szachy. 

Mężczyzna, który tańczył tango to najbardziej szelmowska i zmysłowa powieść w twórczości Artura Péreza-Revertego.
(16 października)

Była zrozpaczona, gdy opuścił ją tak nagle. Pozostawiona sama sobie, bezbronna. Nowy mężczyzna miał jej pomóc zapomnieć o przeszłości i otworzyć nowy rozdział.
Jedna dręcząca myśl o tym, kim był jej poprzedni mąż, nie dawała im jednak spokoju. To ona kładła się cieniem na całym ich wspólnym życiu.
Schmitt z właściwą sobie wnikliwością i finezją opowiada o głęboko ukrytych uczuciach, „niewidocznych znakach wodnych” odciskających się na naszych relacjach z najbliższymi.

Małżeństwo we troje to najnowsza książka Erica-Emmanuela Schmitta, najchętniej czytanego w Polsce francuskiego pisarza. Jego książki, przetłumaczone na 35 języków, zdobyły wiele nagród na całym świecie.
(28 października)

Zwierciadło

Kacper Godycki-Ćwirko był człowiekiem, który marzył i który umiał swoje marzenia spełnić. Była w jego marzeniach pasja i odwaga, a w nim samym – siła, która pozwoliła je zrealizować. Ruszył w świat prosto zza biurka korporacji, po zaledwie 9 dniach przygotowań, by uczynić swoje życie szczęśliwszym i lepszym.
Dotarł do najdalszych zakątków świata, korzystając z możliwych dostępnych środków transportu. Odwiedził cztery kontynenty oraz szesnaście krajów (USA, Meksyk, Peru, Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Chile, Boliwia, Wyspy Wielkanocne, Polinezja Francuska, Nowa Zelandia, Australia i RPA). 
Sprzedaj lodówkę i jedź dookoła świata to książka, która pokazuje, że marzenia są po to, żeby je spełniać. I że każdy z nas może wyruszyć w drogę ku swoim pragnieniom. 
Kacper Godycki-Ćwirko - manager. Podróżnik. Zmarł w roku 2012 podczas podróży po Afryce.
(23 października)

Zysk i S-ka

Florencja, piękna stolica Toskanii, której zabytki i dzieła sztuki przyciągają miliony turystów, ma też swoje drugie, mroczne oblicze. Komisarz Michele Ferrara, szef wydziału śledczego policji wie o tym bardzo dobrze – dla niego świat zbrodni to codzienność od ponad dwudziestu lat.

W mieście, które jeszcze nie otrząsnęło się po sprawie słynnego Potwora, znów działa seryjny morderca. Nie tylko zabija swoje ofiary, ale także okalecza ich ciała. Pozostaje nieuchwytny, policja nie jest w stanie znaleźć powiązań pomiędzy poszczególnymi zbrodniami ani przewidzieć kolejnego posunięcia zabójcy.

Do komisarza Ferrary przychodzą anonimowe listy. Czy ich enigmatyczna treść jest powiązana z serią okrutnych morderstw? Czy stoją za tym dawni wrogowie Ferrary z groźnej mafii kalabryjskiej? Czyżby komisarz też miał znaleźć się na liście ofiar?
(21 października)

Czasem własny dom staje się śmiertelną pułapką…

W okolicznych lasach bez wieści znikają ludzie. Według ludowej legendy stoją za tym diabelskie moce, ale może to sprawka pewnej sekretnej okultystycznej organizacji, której agenci o paranormalnych zdolnościach tropią każdego, kto zetknął się z tajemnicą starego domu…

Łukasz Stańczuk, świeżo upieczony absolwent socjologii, dziedziczy położony w leśnych ostępach dom. Pełen nadziei na lepszą przyszłość udaje się w rejon Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Samochód grzęźnie jednak w rowie, a on sam błądzi po lesie w zapadającej ciemności. Nie może oprzeć się wrażeniu, że ktoś go obserwuje. Szybko przekona się, że na pozór zbawienny spadek posiada swoją mroczną stronę – stojąca samotnie w lesie stara chata staje się centrum nadnaturalnych wydarzeń związanych ze starym okultystycznym rytuałem…
(21 października)

I to by było na tyle. A portfel płacze...

77 komentarzy:

 1. Tym razem, Wydawnictwo Znak zaciekawiło mnie swoją ofertą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pereza-Reverte uwielbiam. Ciekawa jestem co tym razem wymyślił.

   Usuń
 2. Moje czytelnicze klimaty, właściwie to każdą z tych zapowiadanych książek bym przygarnął :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Serdecznie gratuluję, jesteś zapewne bardzo dumna:) Nawet mam takiego małego rozrabiakę, dla którego książka będzie za jakąś chwilę doskonałym prezentem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem! Tym bardziej, że książka jest też przez mojego Tatę ilustrowana. :)

   Usuń
 4. Coś na pewno bym dla siebie upolowała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowałaś mnie książką Nocne zwierzęta - to chyba będzie COŚ :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zupełnie nie dla mnie, ale gratuluję Taty :) Moje zakupowe must-have to "Policja", "Rose de Vallenord" i "I góry odpowiedziały echem". Poza tym chciałabym przeczytać Manipulatora, Koszmarne przebudzenie, Świadka i Ostatnią zimę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę tu coś dla siebie, na pewno powieść Hosseiniego, bo jego poprzednie zrobiły na mnie spore wrażenie, obowiązkowo książka pani Gutowskiej-Adamczyk, pewnie jeszcze skuszę się na kryminały Nesbo i Slaughter. I gratulacje dla Taty. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, Hosseiniego na pewno kupię, choć pewnie nie od razu.

   Dziękuję w imieniu Taty. :)

   Usuń
 8. Oj, ale się napracowałaś! Najbardziej interesująca wydaje mi się biografia Kuby Rozpruwacza - muszę być wybredna, zbyt wiele książek złowiłam w październiku :D
  Gratulacje dla twojego Taty! Lubię tego typu książki i z pewnością w rodzinie trafi się ktoś, komu ta publikacja posłuży:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że wyjątkowo szybko poszło? Jakoś tak mniej tych premier niż zwykle.
   Kuby jestem ogromnie ciekawa, a jeszcze bardziej tego, ile w tej historii jest prawdy,

   Dziękuję. Ja pokochałam ilustracje w tej książce. Lutek to mój rysunkowy towarzysz z dzieciństwa. ;)

   Usuń
 9. Masz zdolnego tatę, jego działka to dla mnie czarna magia;)
  Gutowska-Adamczyk do zakupienia na targach, a do przeczytania to widziałabym głównie Hosseiniego, wszystkie pozycje z Prószyńskiego (jak zwykle zresztą) oraz "Śledztwo i płeć".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie też. ;)

   Gutowską też planuję przywieźć z targów, już nie mogę się doczekać lektury.

   Usuń
 10. Zielke i "Mężczyzna, który tańczył tango" mnie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zielke jest mi jeszcze nieznany, ale czuję, że warto sięgnąć po jego książkę.

   Usuń
 11. Nesbo, Spindler i ze Znaku ta 1 to moje must have ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na Twoje recenzje, bo sama nieprędko te książki dorwę.

   Usuń
 12. Oj, wiele z tych tytułów chętnie bym przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Gratulacje dla Taty, napisz dla jakiego przedziału wiekowego jest książka. Poza tym chciałabym książkę Sekielskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm... Jakby to ująć. Stawiałabym na nieco starszą młodzież i oczywiście dorosłych, których interesują tego typu tematy. Wydaje mi się, że to jest niezłe wprowadzenie. A dla dzieciaków to może być fantastyczna zabawa, ale raczej będą potrzebowały wsparcia dorosłych.

   Usuń
 14. Jejku, sporo tego, Schmitta bym chciała i Kolskiego. "Jak zwierzę" Sormana brzmi... przerażająco! Chcę, chcę, chcę tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe z tego stosu wybrałam fejwrity;);D

   Usuń
  2. W takim razie - moja zachłanność nie zna granic, bo chciałabym mieć większość. :P

   Usuń
  3. Jak już mówiłam, nie każdy jest idealny tak jak ja hahahahahahahahah:P:DDDDDDDDDD

   Usuń
  4. Myślisz, że jak tak często będziesz to powtarzać, to Ci uwierzę? :P

   Usuń
 15. Wiem, co muszę zdobyć na pewno - "Obraz kontrolny" Sekielskiego. Bardzo podobał mi się "Sejf", więc czas na kontynuację ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Sejf" też muszę nabyć, a później zobaczę. :)

   Usuń
  2. Mogę Ci pożyczyć, jakby co :)

   Usuń
  3. Jak znajdę w sensownej cenie, to kupię, a jak nie - to będę się do Ciebie uśmiechać. :)

   Usuń
 16. Ileż tu pyszności... :)
  Od dawna czekam na Rose de Vallenord!
  Zauroczyła mnie książka Hosseiniego "Chłopiec z latawcem" i chętnie przeczytałabym najnowszą jego publikację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A "Tysiąc wspaniałych słońc" czytałaś? Jest świetna!

   Usuń
 17. Bardzo mi przemawia do wyobraźni wizja płaczącego portfela :D

  A chętnie bym kupiła parę w/wymienionych książek. Głównie Hosseiniego,ale mam nadzieję że tę akurat kupi któraś z moich bibliotek. Swoją drogą biblioteki to genialny wynalazek. Tylko ta niecierpliwość, żeby mieć już, zaraz, i nie czekać w kolejce :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nosisz taką beksę w torebce? :P

   Z tą cierpliwością jest u mnie baaardzo kiepsko. Ostatnio kupiłam drugi tom pewnej serii. Pierwszy i trzeci miałam z biblioteki, na drugi nie mogłam trafić. A że w Dedalusie było wydanie kieszonkowe za 8,50... ;)

   Usuń
  2. Ale Ty przynajmniej czytasz od razu to, co kupisz, jak widać z recenzji. A ja te kupione chomikuję, a czytam wypożyczone. To dopiero strata kasy.
   Przed wojną podobno bywały ogłoszenia w gazetach "Za długi mojej żony nie odpowiadam". Ja już sprawdzam, czy mój mąż takiego nie dał, może Ty też zacznij :))

   Usuń
  3. No właśnie nie do końca. Egzemplarze recenzenckie czytam na bieżąco, z własnymi zakupami bywa dużo gorzej. :(

   Wolę pozostać w nieświadomości. :D

   Usuń
  4. Uff, a już myślałam, że tylko ja jestem taka nierozsądna.
   Ale co tam, na emeryturze te dziś kupione będą jak znalazł. :)

   Usuń
  5. Możesz spać spokojnie. Jest nas więcej. :D

   Dalekosiężne i optymistyczne plany. :P

   Usuń
 18. 'Autobiografie Kuby Rozpruwacza; musze koniecznie przeczytać. Jestem ciekawa pierwszych recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! To może być naprawdę interesująca pozycja. :)

   Usuń
 19. Ale dużo super zapowiedzi. Nie wiadomo na co się zdecydować.

  OdpowiedzUsuń
 20. Autobiografię Kuby Rozpruwacza po prostu muszę mieć ! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! To dużo lepsze niż kolejna autobiografia jakiegoś współczesnego celebryty. :P

   Usuń
 21. Oczywiście czekam na drugą część "Róży z Wolskich", choć pierwszej jeszcze nie czytałam :P Nowa książka Hossiniego też mnie kusi, a i ta podróżnicza też mnie nęci. Na razie nie mam własnej lodówki, to nie mam, co sprzedawać, ale może kiedyś? :) Chociaż nie wiem, czy powinnam teraz czytać takie książki, bo strasznie mnie nosi ostatnio. Znowu. Ciągle. Cały czas. Już nawet przestałam się temu dziwić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie - łatwo powiedzieć: sprzedaj lodówkę i jedź! Ja to mogę najwyżej kota gdzieś opchnąć. :P

   Nie wiedziałam, że z Ciebie aż taki niespokojny duch. ;)

   Usuń
 22. I znowu widzę kilka ciekawych książek, które bym przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Przede wszystkim gratulację dla Twojego taty :) A teraz czas na jęk zawodu spowodowany tym, że nie będę w stanie nabyć wszystkich tych wspaniałości, które lada dzień pojawią się w sprzedaży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. ;)

   Nie wyobrażam sobie ile trzeba mieć kasy i czasu, by to wszystko kupić i przeczytać. :D

   Usuń
 24. A już myślałam, że jednak nic mnie nie zainteresuje...ale ostatnia książka zwróciła moją uwagę. Portfel płacze, jak słusznie zauważyłaś:/ Zwłaszcza w związku ze zbliżającymi się targami książki;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój portfel drży z niepokojem na myśl o targach, ale cóż - będzie musiał to szaleństwo jakoś przetrwać. :D

   Usuń
 25. Powieść Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk i Schmitta koniecznie muszę mieć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na pewno tę pierwszą, drugą wolałabym wypożyczyć. :)

   Usuń
 26. Chyba powinnam Cię udusić, bo znowu będę musiała wydać fortunę na książki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to się idzie siedzieć. Pomyśl ile będziesz miała czasu na czytanie - duś, nie krępuj się. :D

   Usuń
 27. Sporo tego :P Znalazłam co nieco dla siebie :) Tylko skąd brać pieniążki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bierzesz starą pończochę, kuchennym nożem wycinasz dziury na oczy, pończochę zakładasz na głowę, a nożem terroryzujesz personel banku. Proste, prawda? :P

   Usuń
 28. Ja tradycyjnie stawiam na kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Nesbo!!! i parę innych... ale Nesbo!!!! :D

  OdpowiedzUsuń
 30. Zdziwiłam się, że Czubaszek z Andrusem wydali kolejną książkę. Poprzednia bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że druga nie będzie gorsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też! Ale cieszę się, bo pierwsza faktycznie była świetna. :D

   Usuń
 31. Tyle ciekawych propozycji.. a czasu jak na lekarstwo.. nic, trzeba będzie czytać po nocach :D

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...