środa, 31 grudnia 2014

Co w wydawnictwach piszczy #36
(styczeń 2015)

Nowy rok, nowy budżet. Co szykują dla nas wydawcy w pierwszej połowie stycznia? Zobaczcie jakie interesujące zapowiedzi udało mi się znaleźć.

Burda Publishing Polska

Gillian Flynn Ostre przedmioty - 14.01

Camille Preaker, reporterka „Daily Post”, po krótkim pobycie w klinice psychiatrycznej wraca do pracy i otrzymuje zlecenie na napisanie artykułu o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek w jej rodzinnym miasteczku. 

Z niechęcią wraca do wspaniałej wiktoriańskiej rezydencji, w której się wychowała, gdzie zaczyna ją prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa. Stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Wszystkie tropy prowadzą jednak w ślepą uliczkę i zmuszają Camille do rozwikłania zagadki własnej przeszłości, której musi stawić czoło.

Czarna Owca

Kate Atkinson Przysługa - 15.01

Kontynuacja serii z detektywem Jacksonem Brodiem!

W Edynburgu trwa słynny festiwal teatralny. Czekający w kolejce na spektakl są świadkami wypadku i brutalnej napaści. Kilka osób rusza poszkodowanym na pomoc. Wśród nich jest też Jackson Brodie, były detektyw. Wkrótce staje się on głównym podejrzanym w sprawie o morderstwo…


Czarne

Norman Lewis Głosy starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii - 15.01

Zmęczony wojną brytyjski reporter porzuca Anglię, by spędzić rok na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava. Szuka miejsca odciętego od świata, a Farol, mała rybacka wioska, w której się zatrzymuje, całkowicie spełnia jego oczekiwania. Egzystencja jej mieszkańców, hołdujących tradycyjnym wartościom, płynie w rytmie przypływów i odpływów morza oraz połowów sardynek. Żyją w niemal całkowitej izolacji, a wszelkie ich potrzeby zaspokajają spróchniały kościół, składnica rybacka, rzeźnik, sklep wielobranżowy oraz krawcowa, którą mężczyźni odwiedzają nadzwyczaj często. A także bar, w którym wieczorami przy długim stole pod syreną spotyka się starszyzna rybacka, żeby białym wierszem omawiać wydarzenia minionego dnia. 

"Głosy starego morza" to opowieść o Hiszpanii z czasów, zanim stała się turystyczną mekką. O ojczyźnie Lorki, nostalgicznej, niemal zabalsamowanej w starych zwyczajach, poranionej wojną domową, która jednocześnie była zaporą dla wpływów z zewnątrz. To też opowieść o zmianach, które wpłynęły na ten kraj bardziej niż poprzednie stulecia i odebrały mu jego unikatowy charakter.

Literackie

Lars Sabye Christensen Odpływ - 14.01

I. Funder zwany Chaplinem ma 15 lat, właśnie wyjechał z matką na wakacje. Jest lipiec 1969 roku, za kilkanaście dni Neil Armstrong stanie na powierzchni Księżyca. Funder chce napisać o tym wiersz, ale nie uda mu się stworzyć niczego poza tytułem.

II. Kiedy w amerykańskim miasteczku Karmack liczba nieszczęśliwych wypadków wzrosła o 18 procent, szeryf postanawia zatrudnić pośrednika, który będzie przekazywał tragiczne wieści rodzinom poszkodowanych. Posadę otrzymuje Frank Farelli. Niektórzy twierdzą, że Farelli przynosi nie tylko wiadomości o nieszczęściach, ale również same nieszczęścia.

III. Funder jest już po pięćdziesiątce, właśnie opuścił ośrodek terapeutyczny w stanie Maryland. Jest cenionym pisarzem, ale po śmierci ojca przeżył załamanie nerwowe. „Najpierw straciłem ojca, potem straciłem powieść, a na koniec straciłem rozum” – mówi.

***
Te trzy historie, misternie połączone na bardzo wielu poziomach, składają się na „Odpływ", nową powieść Larsa Saabye Christensena, autora niezapomnianego "Półbrata" i głównego norweskiego pretendenta do Literackiej Nagrody Nobla.

W najnowszej książce norweski pisarz powraca do swoich ulubionych wątków i tematów: relacji dziecko–rodzice, dojrzewania i drobnych niedoskonałości fizycznych, które definiują osobowość. Znakiem rozpoznawczym Saabye Christensena są też postaci kobiet świetliste, tajemnicze i emanujące swoistą melancholią.
Książka została uznana przez prasę za arcydzieło i jest uważana za najlepszą powieść autora.

Ostry, zabawny i wstrząsający „Odpływ" to propozycja dla wszystkich, którzy kochają filmy braci Coen i nie mogą się uwolnić od chłodnego czaru prozy Karla Ove Knausgårda. Saabye Christensen hipnotyzuje tak samo, ale czułość, z jaką opisuje swoich niedoskonałych bohaterów, sprawia, że "Odpływ" emanuje niezwykłym ciepłem...

Anna Janko Mała Zagłada - 15.01

"Mała Zagłada" Anny Janko nie jest jeszcze jedną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej. To mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia — naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności.
"Mała Zagłada". Przejmująca książka o tym, że wojna nie umiera nigdy…


Prószyński i S-ka

Lisa Scottoline Cicho sza - 13.01

Bestsellerowa autorka Lisa Scottoline napisała znakomitą powieść o miłości ojcowskiej i poświęceniach, do jakich jesteśmy zdolni, by chronić najbliższych.

Stosunki Jake’a Buckmana z szesnastoletnim synem, Ryanem, nie układają się najlepiej. Zaniepokojony ich wzajemnym brakiem kontaktu, Jake postanawia odebrać Ryana z podmiejskiego kina i spędzić z nim trochę czasu. Kiedy Ryan prosi, by ojciec pozwolił mu poprowadzić samochód na mało uczęszczanej drodze, Jake wyraża zgodę, widząc w tym szansę na zbliżenie się do syna. Jednak rodzinne zawieszenie broni gwałtownie zamienia się w koszmar. Dochodzi do tragedii, a Jake musi w ułamku sekundy podjąć decyzję, która pogrąży ojca i syna w poczuciu winy i wplącze w sieć kłamstw. Jake i Ryan zostają przytłoczeni ciężarem łączącej ich tajemnicy, która może doprowadzić całą rodzinę do zguby.

Czym jest rodzicielstwo? 
Na jak wiele możemy sobie pozwolić, by chronić tych, których kochamy?

Mary Higgins Clark Gdybyś wiedziała - 15.01

Mąż Laurie Moran zostaje brutalnie zamordowany. Tylko trzyletni Timmy widzi twarz zabójcy swojego ojca. Po pięciu latach te przenikliwe niebieskie oczy wciąż nawiedzają chłopca w snach. Laurie prześladuje inna myśl – groźba mordercy, którą usłyszał jej uciekający z miejsca zdarzenia syn: „Powiedz matce, że ona będzie następna, a potem przyjdzie twoja kolej…”.

Teraz Laurie znów ma do czynienia z morderstwem. Jest producentką programu telewizyjnego dotyczącego rzeczywistych, dotąd nierozwiązanych spraw kryminalnych. Serial rozpocznie niewyjaśnione od dwudziestu lat sensacyjne morderstwo Betsy Powell. Znaną w szerokich kręgach towarzyskich Betsy znaleziono uduszoną w łóżku, po bankiecie wydanym na cześć jej córki. Laurie jest przekonana, że odtworzenie tego wydarzenia w telewizji stanie się olbrzymim hitem. Zwłaszcza że w filmowaniu zgodzili się wziąć udział autentyczni goście uroczystości – 
dawni przyjaciele skrywający różne tajemnice… małe i duże.
A te wszystkie wydarzenia obserwuje też para niebieskich oczu…

Sally Armstrong Wojna kobiet - 15.01

Obowiązkowa lektura dla mężczyzn i kobiet wszystkich pokoleń.

Średnio raz na minutę w Demokratycznej Republice Konga dochodzi do gwałtu. W światowym rankingu to drugie najniebezpieczniejsze miejsce dla kobiet – kraj, w którym najczęściej dochodzi do nadużyć na tle seksualnym. „Zaszczytną” pierwszą pozycję zajmuje Afganistan. Niewiele dalej plasuje się Kenia. Sally Armstrong, wielokrotnie nagradzana dziennikarka, podróżując przez szarpane wojenną zawieruchą kraje, docierając do pojedynczych głosów, które odważyły się mówić w imieniu milionów, tworzy niezwykle poruszający i odważny reportaż, kolekcję prawdziwych historii, które składają się na „złamane piękno” dzisiejszego świata. Świata, w którym dramat ludzkich istnień na szczęście powoli rozjaśnia się perspektywą nadchodzących zmian.
Kobiety od Nowego Jorku po Nairobi i od Kabulu po Caracas zmieniają istniejący stan rzeczy. Na całym świecie organizują się, by wyrażać sprzeciw wobec gwałtów, zabójstw honorowych, poligamii, kamienowania i dziesiątków innych usankcjonowanych religijnie lub kulturowo aktów przemocy przeciwko kobietom. To im poświęcona jest ta książka.

Smak Słowa

Levi Henriksen Śnieg przykryje śnieg -  15.01

37-letni Dan (Daniel) Kaspersen wraca do małej rodzinnej wioski Skogli niedaleko Kongsvinger na pogrzeb brata. Właśnie odsiedział dwuletni wyrok za przemyt narkotyków i szuka dla siebie nowego miejsca w życiu. Jego brat zmarł w tragicznych okolicznościach: został znaleziony martwy w swoim samochodzie na podwórzu małego gospodarstwa, które odziedziczyli po rodzicach.
Dana dręczy pytanie, czy miał jakiś wpływ na samobójstwo brata, ale nie potrafi znaleźć na nie odpowiedzi. Podczas ostatniego widzenia z Jakobem nic nie wskazywało na to, żeby brat cierpiał na depresję. Dan nie radzi sobie z żałobą, ponieważ łączyła go z bratem wyjątkowo silna więź emocjonalna – tym silniejsza, że wiele lat temu w wypadku samochodowym stracili oboje rodziców. Zamierza sprzedać gospodarstwo i wyjechać ze Skogli, jednak w jego życie niespodziewanie wkracza Mona Steinmyra.

Jej promienny uśmiech staje się pierwszym powodem, dla którego Dan przestaje spieszyć się z wyjazdem. Tymczasem niejeden mieszkaniec Skogli dałby wiele, żeby jak najszybciej pozbyć się go ze wsi, bo kiedy Dan zaczyna przeglądać rzeczy brata, na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych tajemnic.
Żal, tęsknota i potrzeba bliskości są nicią przewodnią tej historii, która rozwija się w kierunku psychologicznego thrillera, choć oczywiście nie brakuje w nim wzruszającego wątku miłosnego.

Sonia Draga

Lisa Gardner Niepewność - 14.01

Małżeństwo − Justin i Libby − oraz ich córka Ashlyn zostają porwani z własnego domu i przewiezieni do supernowoczesnego nieczynnego więzienia zbudowanego przez Denbe Construction, firmę należącą do Justina. Umieszczeni w jednej celi, czekają na ujawnienie motywów porywaczy, próbując zjednoczyć siły, co nie jest łatwe, bo Justin zdradził żonę, Libby jest uzależniona od środków przeciwbólowych, a Ashlyn ma potajemnego kochanka. Na miejsce porwania zostaje wezwana Tessa Leoni – była funkcjonariuszka policji stanowej Massachusetts, dwa lata wcześniej fałszywie oskarżona o śmiertelne postrzelenie męża. Im więcej informacji o porwanej rodzinie Tessa zdobywa, tym mniejsze widzi dla nich szanse…

Znak

Joanna Bator, Adam Golec Wyspa łza - 14.01

Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce.

Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”? 

Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała. 

Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki...

Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii.

Anne Frank Dziennik - 14.01

II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości.
Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością.
Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.

A.S.A. Harrison W cieniu - 15.01

Jak w ciągu kilku tygodni w wieloletnim związku można przejść od stabilizacji do morderstwa?
Todd zostawia Jodi dla dużo młodszej kobiety. Dla Jodi oznacza to koniec życia, które dotąd prowadziła: pięknego domu, stabilizacji, bezpieczeństwa. Jedynym, i najlepszym wyjściem z tej sytuacji wydaje się zamordowanie partnera, zanim ten zmieni testament

W cieniu to przenikliwa, psychologicznie wiarygodna analiza rozpadu związku i tego, do czego zdolny jest zwykły człowiek, który może stracić wszystko.

***

Poprzednie zapowiedzi

29 komentarzy:

 1. "Wojna kobiet" najbardziej mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,Małą zagładę" chciałabym przeczytać najbardziej..

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam przedpremierowo W cieniu i moim zdaniem słaba. Fabuła niczym nie zaskakuje, brak w niej napięcia przypisanego do gatunku, całość ratuje portret psychologiczny i relacja bohaterów. Mam natomiast ochotę na Cicho Sza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm... Rozumiem, że na tę psychologiczną analizę tez nie mam co liczyć?

   Usuń
 4. Haha, nowy budżet, żeby to było takie proste :P W każdym razie jak zawsze mam ochotę na mnóstwo książkowych premier :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ładnie się rok zaczyna... Stycznia nie ma, a ja już planuję cztery z tych pozycji na bank!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, a Ola jak zwykle. Przyjdzie, napisze coś tajemniczo i nie zdradzi konkretnych tytułów. ;)

   Usuń
 6. Lisa Scottoline Cicho sza- z chęcią bym przeczytała, przypomina mi fabuła książkę B. Delinsky. 'Ostre przedmioty" to wznowienie, czytałam kiedyś. Zaintrygowała mnie książka J. Bator.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach książki Flynna ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Dziennik" Anne Frank przede wszystkim, ale interesuje mnie też Christensen. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Śnieg przykryje śnieg" spodobał mi się najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziennik Anne Frank już czytałam, ale to wydanie pod względem wizualnym jest lepsze.
  Z tych propozycji książkowych chciałabym przeczytać jedynie "Małą zagładę".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja, nie wiedzieć czemu, jeszcze nie, ale chętnie zaopatrzę się w to nowe wydanie i nadrobię zaległości.

   Usuń
 11. Moje zainteresowanie wzbudziły dwie ksiażki "Mała zagłada" oraz "Dziennik".

  OdpowiedzUsuń
 12. Tyle ciekawych zapowiedzi na nas czeka, że ciężko się zdecydować na cokolwiek.

  OdpowiedzUsuń
 13. Większość książek mnie zainteresowała...

  OdpowiedzUsuń
 14. Śnieg przykryje śnieg mam od jakiegoś czasu w planach. Dzięki Tobie dowiedzialam się o dzienniku Anne Frank, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czekam na "W cieniu", "Wyspę łzę", "Śnieg przykryje śnieg" i "Przysługę" :)

  OdpowiedzUsuń
 16. I Mery i Lisa i jeszcze raz Lisa hmmm może i Joanna - czyli ciekawe propozycję się zapowiadaj :)
  Szczęśliwego Nowego Roku Aniu

  OdpowiedzUsuń
 17. Gdyby nie to, że obiecałam sobie nie kupować nowych książek, to kupiłabym "Głosy starego morza. W poszukiwaniu utraconej Hiszpanii" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kupisz książki z Czarnego? Ty? Nie wierzę. :P

   Usuń
 18. "Wyspa łza" zapowiada się nieźle! Dzięki, że o tym wszystkim piszesz, bo obecnie nie znalazłabym chyba chwili na przeglądanie zapowiedzi na stronach różnych wydawnictw. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do usług. ;)
   Nie wiem, czy wyłowiłam wszystkie ciekawe, ale część na pewno.

   Usuń
 19. Oooo! Muszę polować na książkę Gillian Flynn!

  OdpowiedzUsuń
 20. Czytałam "Ostre przedmioty", ale poprzednie wydanie. "Śnieg przykryje śnieg" stoi na półce i czeka na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. "Śnieg przykryje śnieg" - to zapowiada się naprawdę dobrze!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...