niedziela, 24 stycznia 2021

Malcolm XD "Edukacja"


 
Po zwariowanej Emigracji czas na nie mniej szaloną Edukację. Malcolm XD z właściwym sobie poczuciem humoru opisuje rzeczywistość wokół nas, bezbłędnie podkreślając największe jej absurdy.

Witamy na Uniwersytecie Życia


Po perypetiach opisanych w Emigracji, Malcolm i Stomil wracają (nie bez przygód, za to bez funtów) do Polski. W stolicy szybko okazuje się, że nie tylko w życie emigrantów wpisane są absurdy, szalone przygody i zakręcone znajomości.

Nasz główny bohater dostał się na studia, ale z przyczyn zdrowotnych robi sobie przerwę w edukacji. W końcu jednak nadchodzi ten czas, kiedy to trzeba opuścić domowe pielesze i coś ze sobą zrobić. Uniwersytet Życia zaprasza na wykłady z teorii nijak mającej się do praktyki, testy zdające się nie zawierać prawidłowych odpowiedzi, ćwiczenia z kreatywnych sztuk przetrwania i zajęć praktycznych w warunkach niekiedy ekstremalnych.

Będzie się działo.

W drodze po niezależność

Edukacja pełna jest kadrów, które zapewne wielu młodym Polakom w większym lub mniejszym stopniu przypomną ich studenckie czasy i początek wyboistej ścieżki zawodowej. Imprezy pełne używek, oblane egzaminy, bezpłatne staże, status najniższego szczeblem pracownika i inne tego typu atrakcje, w nieco podkręconej formie, tworzą opowieść o pierwszych, niełatwych krokach w drodze po życiową i finansową niezależność.

Absurd goni absurd i cały ten ciąg zdarzeń bawi ogromnie. Mina trochę rzednie jednak na myśl, że inspiracją do napisania tej książki było życie, a opisane sytuacje choć śmieszą to jednak głównie wtedy, gdy nie przydarzają się nam osobiście. Pod tą humorystyczną warstwą kryje się gorzka prawda o świecie, w którym żyjemy. O niełatwym starcie młodych ludzi w dorosłość, o absurdach prawnych, nieracjonalnym wykorzystywaniu unijnych dotacji, o problemach mieszkaniowych, przekrętach w branży nieruchomości, czyścicielach kamienic czy wszelkiego rodzaju cwaniactwie. 

Malcolm XD obserwuje polską rzeczywistość i celnie, z humorem choć i gorzko, puentuje różne jej aspekty. Czasem są to opowieści banalne, często doskonale trafiające w sedno problemu. Jeśli lubicie inteligentny humor i macie ochotę zderzyć się z Polską pełną absurdów i Polakami dalekimi od ideału, to Edukacja powinna znaleźć się na waszym celowniku.


Malcolm XD
Edukacja
Wyd. W.A.B.
2020
282 strony


Zobacz też:

Malcolm XD Emigracja4 komentarze:

 1. Sięgnę. Dużo dobrego czytałem i słyszałem o tej książce. W sam raz dla mnie. Książka faktycznie - bardzo na czasie. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Obie książki bardzo chcę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie chętnie poznam obie publikacje. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Z ciekawości sięgnęłabym po te książki.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...