sobota, 9 stycznia 2021

Chris Niedenthal "Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił"


 

Z jednej strony autobiografia, z drugiej opowieść o zmieniającym się kraju. Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił to pięknie wydane, bogato ilustrowane wznowienie autobiografii, które połykałam z wielkim zainteresowaniem strona po stronie.

Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych fotografów w Europie

Ogrom fascynujących opowieści zilustrowanych fotografiami. Tego możecie się spodziewać po książce Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił. Jej autorem jest Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych europejskich fotografów, który, jak zauważycie w trakcie lektury, udokumentował wiele ważnych dla naszego kraju momentów. Nowe wydanie uzupełnione zostało o dodatkowych kilkanaście rozdziałów, w których fotograf opowiada m.in. o sopockim parasolniku czy sesji w stroju oryginalnego zakopiańskiego misia, ale odnosi się m.in. do obecnych rządów oraz pandemii.

Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w Londynie, ale w rodzinie polskiej. W Polsce mieszka już ok. czterech dekad, w międzyczasie przez kilka lat rezydując w Wiedniu. To pochodzenie jest istotne. Status dziennikarza zagranicznego nie był bez znaczenia w Polsce okresu przemian, a polskie korzenie sprawiły, że to kraj nad Wisłą stał się jego domem.
Od morza po góry, od kameralności po rozmach

Opowieści Chrisa Niedenthala zaprowadzą nas w rozmaite zakątki Polski, od morza po góry, do dużych miast i niewielkich wiosek. Tematem prac fotografa staną się wielkie wydarzenia i znane postaci, ale także historie zwykłych ludzi. Czasem będzie z rozmachem, czasem kameralnie. Wzrusza efekt projektu Tabu. Portrety nie Portretowanych, którego bohaterami stały się dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Inne opowieści bawią, wprawiają w zadumę, zaskakują. Poszerzają także horyzonty.

Jako fotograf nasz bohater współpracował m.in. z takimi magazynami jak Newsweek, Time, Der Spiegel czy Forbes. Najczęściej fotografował Polskę i Polaków, ale realizował także projekty za granicą, głównie na terenie Europy. Jest laureatem nagrody World Press Photo w 1986 roku (za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa Kádára, który trafił na okładkę Time'a). Za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za dawanie świadectwa prawdzie o sytuacji w Polsce w czasie stanu wojennego, za osiągnięcia w działalności dziennikarskiej odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zawód: fotograf - jak powieść

Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił łykałam niczym pasjonującą powieść. Okazało się, że Chris Niedenthal nie tylko robi świetne zdjęcia, ale i fascynująco opowiada ich historie. Bez zadęcia, z humorem, szczerze.

Do Polski przyjechał w 1973 roku i niewątpliwie się w niej zakochał. Od tego czasu towarzyszy jej w najważniejszych wydarzeniach. Pokazywał światu rzeczywistość zza żelaznej kurtyny. W sierpniu 1980 roku był na miejscu podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Fotografował pielgrzymki Jana Pawła II. Dokumentował stan wojenny i upadek komuny. W galerii wykonanych przez niego zdjęć rozpoznacie twarze m.in. Lecha Wałęsy, Edwarda Gierka, Wojciecha Jaruzelskiego, Jerzego Popiełuszki, Czesława Niemena czy Gustawa Holoubka, z którym się przyjaźnił. 

Zlecenia zagraniczne realizował m.in. w Budapeszcie, Pradze, Moskwie czy Belgradzie.

Z pasją o Polsce i Polakach

Świetna to książka o człowieku z pasją. O fotoreporterskiej karierze pełnej wyzwań, interesujących projektów, ciekawych podróży. Fascynujących ludzi, zdarzeń, miejsc. Tworzą ją sukcesy, ale i porażki. Zlecenia pełne przygód, ale i te nieudane, frustrujące. W jego portfolio nie brak zdjęć ikon, bo Chris Niedenthal często był właśnie tak, gdzie fotoreporter być powinien. A że nie brakowało mu pomysłowości i uporu, niejednokrotnie docierał dalej czy szybciej niż inni i wracał stamtąd ze zdjęciami, których inni fotoreporterzy mogli mu zazdrościć. 

Bardzo polecam tę lekturę, jako opowieść o pasji, autobiografię interesującego człowieka, który nie tylko ma dużo do powiedzenia, ale także potrafi opowiadać bardzo zajmująco. Polecam ją jednak także jako opowieść o kraju przemian. O kraju, ale i ludziach. Zawód: fotograf jest pełen wspaniałych portretów Polaków.


Chris Niedenthal
Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił
Wyd. Marginesy
2020
554 strony5 komentarzy:

 1. Na samą książkę raczej się nie zdecyduję, ale podoba mi się jej wydanie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze się zastanowię nad tą książką. Przepiękne wydanie. Szkoda, że nie ma już wolnego dostępu do półek bibliotecznych. Pozdrawiam niedzielnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowała mnie ta publikacja. Bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nieszczególnie interesuję się fotografią, ale muszę przyznać, że na tę książkę nabrałam ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo głęboka i sprawiająca sentymentalne wspomnienia fotografia - książka też ciekawa. Czytana i polecam!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...