sobota, 14 września 2019

Poznański Festiwal Kryminału Granda po raz piąty!

festiwale literackie
Granda 2015Pamiętam moją radość sprzed czterech lat. Do tej pory zazdrościłam warszawiakom i krakowianom targów książki, a wrocławianom Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, a tu nagle - taka niespodzianka! W Poznaniu ruszyła Granda, festiwal kryminalny, który zaczął się z przytupem, a później było tylko lepiej. Granda - początki, czyli tak było w 2015 rokuPierwsza edycja odbyła się jesienią, w hali dawnego dworca PKP. Pamiętam, że było kosmicznie zimno, a zaproszony na otwarcie imprezy zastępca prezydenta Jędrzej Solarski przyznał, że... nie czyta kryminałów. Wstęga została jednak przecięta, Grandziary przywitano gromki brawami, a później zapadła cisza. Oto, za odsuniętym chwilę później parawanem, oczom zebranych ukazał się leżący na scenie trup. Na szczęście był to element gry miejskiej, a nie prawdziwa zbrodnia. O tych prawdziwych, a także fikcyjnych, mieliśmy okazję posłuchać później.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Joanna Opiat-Bojarska, Ryszard Ćwirlej, Piotr Bojarski, Olga Rudnicka, Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj, Marcin Wroński, Katarzyna Puzyńska, Gaja Grzegorzewska. Teraz myślę sobie, że to niesamowite, jak przez kolejne lata rozwinęły się ich kariery.

Oprócz pisarzy, na scenie pojawili się także specjaliści związani z kryminalistyką, m.in. antropolog sądowa dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska. Dużym zainteresowaniem cieszyła się, zainicjowana przez Joannę Opiat-Bojarską wystawa Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej, przy okazji której specjaliści opowiadali o badaniach dotyczących identyfikacji szczątków. 

To były fantastyczne, intensywne i bardzo obiecujące trzy dni.


Tak było później, czyli Granda się rozkręcaW ciągu kolejnych lat Grandziary odpowiedzialne za to całe kryminalne zamieszanie, nie zwolniły ani na moment. Zmieniły się miejscówki, a program z roku na rok jest coraz bogatszy. Na Poznański Festiwal Kryminału Granda przybywają czołowi polscy pisarze tworzący literaturę kryminalną, ale i debiutanci, którzy stoją przed wyzwaniem zdobycia serc czytelników. 

Kryminalne wykłady prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin przyciągają tłumy. Wśród gości pojawili się już nie tylko psiarze polscy, ale i zagraniczni: Aleksandra Marinina, Jørn Lier Horst, Rachel Abbott


Granda 2019 - spodziewajcie się niespodziewanego!W tym roku gości zagranicznych reprezentować będą Jenny Blackurst oraz Stefan Ahnhem. Lista polskich gości jest naprawdę imponująca: Sylwia Chutnik, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Robert Małecki, Alek Rogoziński to dopiero jej skromny początek.

W programie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, ale i wykładów dla dorosłych. Wśród tematów rozmów nie zabraknie tych ciężkiego kalibru, jak psychopaci, pornografia czy przemoc w rodzinie. Na szczęście są i spotkania lżejsze emocjonalnie, o kłamstwach w literaturze szpiegowskiej czy o tym jak... żyć z pisania i nie umrzeć z głodu.

Po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda "Czarny Kapelusz" dla najciekawszego bohatera polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej wydanej w roku 2018 (TUTAJ swoje głosy możecie oddawać i Wy). Poznamy także laureatów konkursu na opowiadanie kryminalne "Stulecie polskiego kryminału", a na gali premier dowiemy się co nowego w najbardziej zbrodniczym gatunku literackim piszczy.

To tylko niewielki ułamek tego, co czeka na Was w Poznaniu w dniach  20-22 września. 

Ja tam będę na pewno. Zachęcam do tego i Was.


granda poznań
Granda 2016

festiwal kryminału
Granda 2017

blog książkowy
Granda 2018


***


Wszelkie dodatkowe informacje, m.in. program oraz listę gości znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu.

http://www.festiwal-granda.pl/
Kliknij na baner i przenieś się na stronę Grandy.8 komentarzy:

 1. Niestety Aniu, w tym roku się nie spotkamy na Grandzie. Bardzo żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, kiedy takie świetne imprezy są praktycznie na wyciągnięcie ręki :)
  Mi zostają tylko relacje uczestników, więc czekam z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się nie wybieram, ale fajnie, że masz taką imprezę w swoim mieście :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że nie będę mogła wziąć udziału.

  OdpowiedzUsuń
 5. Same perełki literatury - wybitni nasi pisarze, aż pozazdroszczę spotkania - Aniu baw się dobrze :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...