czwartek, 15 sierpnia 2013

Co w wydawnictwach piszczy #6
(sierpień 2013 - cz. 2)

TUTAJ znajdziecie zapowiedzi na pierwszą połowę miesiąca, a dziś zestawienie książek, które pojawią się na księgarnianych półkach po 15 sierpnia. Wśród nich znajdziecie jak zwykle zarówno nowości jak i wznowienia.

Albatros

Bohaterowie książki to troje ambitnych lekarzy i naukowców walczących o najwyższe z trofeów - Nagrodę Nobla. Adam Coopersmith - błyskotliwy, oddany pacjentom lekarz-immunolog, którego odkrycia mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa ciąży. Sandy Raven - genialny naukowiec, geriatra, wynalazca sposobu na powstrzymanie procesu starzenia się komórek ludzkich oraz Isabel de Costa - cudowne dziecko, wyśmienity fizyk, rozdarta między ojca, któremu wszystko zawdzięcza, a młodego mężczyznę, którego kocha. Niezapomniane postacie, miłość, tragedie, zdrada, ambicje, trudne wybory - to wszystko czyni z 'Nagród' powieść, od której nie sposób się oderwać.
(23 sierpnia) - POLECAM!


Dexter Morgan, a fine and upstanding serial killer who works as a blood spatter analyst for the Miami police, has a problem - someone has witnessed Dexter's dark deeds and he is now being manipulated and mimicked. It soon becomes clear that Dexter is next on the killer's list... 'Dexter has a way of getting under your skin' Wicked stuff' "Guardian"

(Niestety nie znalazłam polskiego opisu, ale Dextera chyba nie trzeba bliżej przedstawiać).
(23 sierpnia)


W wiejskiej angielskiej posiadłości, w swingujących latach 60. szesnastoletnia Laurel wymyka się z rodzinnego pikniku urodzinowego i chowa w domku na drzewie, by snuć samotnie marzenia o przyszłości. Nagle widzi nieznajomego, który zbliża się do domu i rozmawia z jej matką. Wkrótce zostaje świadkiem strasznej zbrodni, która położy się cieniem na całym jej życiu. Odtąd zawsze będzie zadawać sobie pytanie, kim tak naprawdę jest jej piękna, niezwykła matka, kim była w przeszłości. Pięćdziesiąt lat później Laurel jest wybitną aktorką mieszkającą w Londynie. Spotyka się ze swym rodzeństwem w domu rodzinnym, by świętować dziewięćdziesiąte urodziny matki. Niespodziewanie powraca przeszłość, a Laurel wie, że to ostatnia szansa na odkrycie zagrzebanych w niej sekretów. Zaczyna skomplikowane śledztwo, które po nitce wspomnień Dorothy oraz innych związanych z nią osób doprowadzi w końcu do kłębka tajemnicy…
(28 sierpnia)

Po śmierci żony David Raker odchodzi z redakcji londyńskiej gazety i podejmuje pracę prywatnego detektywa zajmującego się poszukiwaniem zaginionych osób. Małżeństwo Carverów zleca mu odnalezienie swojej siedemnastoletniej córki, Megan, która zaginęła pół roku wcześniej. Dziewczyna wyszła ze szkoły i zniknęła bez śladu mimo intensywnego śledztwa policji. W trakcie prowadzonego dochodzenia Raker odnajduje zwłoki szkolnego kolegi Megan, Charlesa Bryanta i jego ojca. Inspektorzy Phillips i Hart z londyńskiej policji metropolitalnej dają do zrozumienia, żeby zrezygnował z poszukiwań, bo swoimi działaniami utrudnia prowadzenie równoległego śledztwa. Oglądając nagrania z kamer telewizji przemysłowej w klubie Tico, który Megan odwiedzała z przyjaciółmi, Raker zauważa mężczyznę uderzająco podobnego do Miltona Sykesa, seryjnego zabójcy sprzed stu lat. Sykes ukrył ciała swoich trzynastu ofiar w lesie na skraju Londynu, który miejscowi nazywają Przeklętym Torowiskiem.
(30 sierpnia)

Czarna Owca

Zbliża się noc świętojańska, czas urlopów. Jednak Drużynę A czeka intensywny tydzień. Jednemu z członków zostaje zarzucone dawno popełnione przestępstwo, a Sztokholm nawiedza seria tajemniczych zdarzeń. Pracująca w Szwecji polska pielęgniarka ginie od uderzenia siekierą, dyrektor programowy stacji telewizyjnej zostaje zastrzelony po premierze pilotażowego odcinka nowego reality-show, planowane zabójstwo honorowe przybiera zaskakujący obrót, z głębin Riddarfjärden wypływa trup, a cała sprawa dotyka bezpośrednio policjantów.

Sen nocy letniej to szósta część cyklu o Drużynie A – jednostce specjalnej policji do zwalczania przestępczości międzynarodowej.
(28 sierpnia)

Czarne

Edward Piekarski, zesłany na Syberię w 1888 roku, napisał słownik języka jakuckiego. Wacław Sieroszewski na Syberię trafił dziesięć lat wcześniej, a owocem wieloletniego zesłania jest wybitne dzieło etnograficzne Dwanaście lat w kraju Jakutów. Michał Książek pojechał do Jakucji z własnej woli. Podążając śladem swych wielkich poprzedników, przemierzył tę rozległą, białą krainę, zafascynowany zwyczajami i językiem jej mieszkańców.

Jakucję, kraj o powierzchni dziewięć razy większej od Polski, zamieszkuje niespełna milion osób. Zima trwa przez większą część roku, więc określeń dla różnych rodzajów śniegu i mrozu jest bez liku, a chłód bywa tak dotkliwy, że w języku Jakutów sympatycznego Dziadka Mroza zastąpił Byk Zimy.

Odmieniając jakuckie słowa przez polskie przypadki, Książek pisze swoistą gramatykę tych odległych, a przecież bliskich nam, śnieżnych przestrzeni.
(28 sierpnia)

G+J

Tym razem Martyna Wojciechowska zabiera nas do barwnego Meksyku.

Dzięki książce "Meksyk. Kobieta na krańcu świata" dowiemy się, jakie plemię Indian może biec przez 3 dni bez przerwy i czy istnieje na świecie kościół, którego wierni czczą Coca-Colę. Poznamy także plemię, które uważa się za potomków mistycznych Majów.

Autorka, ukazując Meksyk, chce uzmysłowić nam, jak bardzo fascynujące jest to miejsce ze swoimi mniejszościami etnicznymi i bajecznie kolorowym folklorem. Znajdziemy w nim starożytne świątynie, imponujące piramidy Majów i Azteków, setki kilometrów pięknego piaszczystego wybrzeża, rafy koralowe kuszące bogactwem życia podwodnego, gigantyczne jaskinie połączone podziemnymi rzekami, ogromne, zjawiskowe kaniony i wulkany oraz targowiska, na których można stracić majątek...
(28 sierpnia)

Odległość z Wyspy Samoa do Polski to 22,5 tys. kilometrów. Wynika z tego, że wyprawa tam i z powrotem to (dosłownie) podróż dookoła świata bowiem tyle wynosi obwód ziemi. Kraj ten leży w Oceanii, pomiędzy Hawajami a Nową Zelandią i jest prawdziwym rajem. Owoce można tu zrywać wprost z drzew, najwygodniej spać na plaży pod gołym niebem, można kąpać się do woli w ciepłym oceanie, wygrzewać na słońcu, a za strój wystarczy nam kawałek materiału nazywany lava-lava i klapki, choć nawet premier kraju chodzi w siedzibie rządu na bosaka. Na Samoa nikt się nigdzie nie śpieszy, nikt na nikogo się nie złości, za to wszyscy się do siebie uśmiechają i są dla siebie mili. To zaledwie 200-tysięczne państwo może się poszczycić najmniejszym na świecie odsetkiem przestępstw i najmniejszą liczbą wypadków samochodowych (ograniczenie prędkości na całej wyspie to 40 km/godz). Każdy też może być tu kim chce. Dlatego to właśnie na tej wyspie żyją fa'afafine - mężczyźni o duszach kobiet. Świat zachodni nie rozumie tej kultury, więc mówią o nich "trzecia płeć". Niesłusznie.
(28 sierpnia)

Oficynka

„Bo jak śmierć potężna jest miłość...”

Thomas Michel, młody dziennikarz z Görlitz, dowiaduje się, że jego dobra znajoma Eleonora hrabina von Albertstein zmarła w niezwykłych okolicznościach. Jej kancelaria prawna powiadamia go, że hrabina zostawiła do niego list, który ma odmienić jego życie. Thomas jedzie więc do Frankfurtu nad Menem, a stamtąd do starego mrocznego zamczyska, rodowej posiadłości von Albersteinów, by tam zmierzyć się z tajemnicami przeszłości, swoim losem i… mordercą.
(sierpień)


Pascal

Jak głosi legenda tuż przed odkryciem jej zgonu, ludzie słyszeli stukot racic na schodach wieży, jak gdyby sam Belzebub zjawił się po duszę nieszczęsnej…

Jedenastoletnia Elżbieta, siostrzenica Stefana Batorego opuszcza rodzinny dom i zostaje zmuszona do zaręczyn wbrew swojej woli. Sama wśród obcych ludzi dysponujących władzą, zabiega o ich względy by przetrwać w świecie pełnym wyrafinowanych intryg, a w końcu odnaleźć się w roli żony i kochanki.

Hrabina to napisana z rozmachem opowieść o jednej z najbardziej inteligentnych i światłych kobiet swoich czasów.

W otoczeniu pełnym intryg, gry o władzę i przemocy Elżbieta wykorzystuje swój talent w przewrotny sposób. 

Nieszczęśliwa żona, niespełniona kochanka zostaje oskarżona o czary, morderstwa młodych kobiet, a nawet kąpiel w krwi ludzkiej, aby zachować młodość. Legendy głoszą, że zasłynęła okrucieństwem wobec sług, a także utrzymywaniem kontaktów z licznymi kochankami obojga płci.

Czy Elżbieta padła ofiarą politycznych intryg? A może była bestią wyzutą z ludzkich uczuć, brutalnie mordującą niewinne kobiety?

Jeśli prawdą jest, że Szatan chodzi po Ziemi, przywdziawszy najbardziej ludzkie, najsilniej kuszące
z przebrań, to osoba hrabiny Báthory była prawdziwie diabelskim wyborem.

Elżbieta stała się inspiracją dla pisarstwa Brama Stokera, Julio Cartazara, Joe Alexa a nawet dla autorów gry komputerowej Diablo II.
(28 sierpnia)

Prószyński i S-ka

Jak stworzyć potwora, czyli największy skandal sądowy w historii szwedzkiej kryminalistyki.

Zastanawiam się, co byście o mnie pomyśleli, gdybym powiedział, że zrobiłem coś naprawdę strasznego…
Tak zaczynają się wyznania Thomasa Quicka – najokrutniejszego seryjnego mordercy w szwedzkiej historii.

W 1992 roku przebywający w klinice psychiatrycznej Thomas Quick oświadcza, że dwanaście lat wcześniej zamordował nastoletniego chłopca. Na przestrzeni kolejnych dziewięciu lat Quick przyznaje się do ponad trzydziestu nierozwiązanych zbrodni – morderstw, okaleczeń, gwałtów, a nawet kanibalizmu.
Jego sprawa przyciąga zainteresowanie mediów. Hannes Råstam, dociekliwy dziennikarz śledczy, studiuje protokoły przesłuchań, czyta wyroki sądu, ogląda wizje lokalne. Ma też dostęp do wielu wcześniej nieznanych dokumentów – kart pacjenta prowadzonych w szpitalu w Säter, zapisków policjantów i niepublikowanych raportów śledczych. W trakcie lektury narastają w nim wątpliwości.

Wiosną 2008 roku Råstam składa Quickowi pierwszą wizytę. Odpowiedź na jego pytania okazuje się znacznie bardziej przerażająca niż sam seryjny morderca…
(20 sierpnia)


W życiu młodej malarki Niny Sadowicz zbiegają się dwa szczęśliwe wydarzenia. Zaręcza się z ukochanym Michałem, a jej obrazy zaczynają odnosić sukcesy na rynku aukcyjnym. To pierwsze zwiastuje szczęście w życiu prywatnym; drugie – pomaga jej uwierzyć, że w przyszłości będzie mogła utrzymywać się ze swojej pasji – malarstwa, a nie jak dotąd z pracy w biurze nieruchomości. Wszystko zaczyna się doskonale układać. Nina ma nadzieję, że wreszcie dostrzeże dumę również w oczach swego wymagającego ojca. Sielanka zostaje jednak przerwana…

„Płótno” to historia o prawdziwej pasji. O przewrotnym losie, który daje i odbiera. O walce o siebie i ze sobą. To także opowieść o przyjaźni i o tym, że znalezienie oparcia w drugim człowieku może być receptą i lekarstwem na przeciwności losu.

(22 sierpnia)

Epicka powieść o miłości, stracie, niespełnionych ambicjach i mrocznych cieniach rzucanych przez wojnę, autorstwa Williama Nicholsona, dwukrotnie nominowanego do Oscara scenarzysty „Gladiatora” i „Cienistej doliny”.

Po kolejnym nieudanym związku Alice przyjeżdża do Normandii, by po raz pierwszy spotkać się z babcią. Pam opowiada wnuczce, że chociaż losy kobiet w ich rodzinie nie zawsze układały się szczęśliwie, jej matka doświadczyła w swoim życiu prawdziwej miłości. 
Latem 1942 roku Kitty poznaje dwóch żołnierzy: Eda Avenella, żołnierza brytyjskiej piechoty morskiej oraz Larry’ego Cornforda, oficera połączonych działań bojowych. Obaj się w niej zakochują, lecz tylko jeden z wzajemnością. Mężczyźni idą na wojnę, wkrótce Ed otrzymuje najwyższe odznaczenie za odwagę i wraca do domu jako bohater. Niestety, nawet najlepsi żołnierze nie muszą być dobrymi mężami. 

Los rzuca bohaterów na okupowane przez Niemców wybrzeże Dieppe w północnej Francji, do powojennych Indii i na Jamajkę w przededniu odzyskania niepodległości. Przyjaciele muszą stawić czoła życiowym dramatom i wyzwaniom, lecz przede wszystkim rozwiązać kwestię miłosnego trójkąta, w który się uwikłali.
(27 sierpnia)

Rebis

Prawdziwa męska przyjaźń w obliczu bezsensu wojny i straconej młodości.

"Trzej towarzysze" to powieść o pięknej i głębokiej prawdziwej męskiej przyjaźni, rozgrywająca się w latach dwudziestych w Niemczech. Lohkamp, Lenz i Kőster należą do straconego pokolenia Niemców - pokolenia tych, którzy w poczuciu bezsensu wojny wrócili z frontu i już nie umieli ułożyć sobie życia. Trwają bez celu, bez złudzeń co do przyszłości i nawet gdy jeden z nich się zakocha, wszystko zakończy się tak, jakby życie w istocie nie miało już sensu. Tymczasem znów czuć nadciągające zło - po niemieckich miastach już krążą nazistowskie bojówki...
(28 sierpnia)W.A.B.

Åsne Seierstad, młoda norweska dziennikarka, trafiła do Kabulu jesienią 2001 roku, w ostatnich dniach panowania talibów. W zrujnowanym mieście poznała Sułtana Chana, księgarza, wydawcę i niezwykłego człowieka, który od lat trwa przy swym zawodzie, mimo nieustannych szykan i represji ze strony kolejnych reżimów. Zaintrygował ją ten elegancki, wykształcony mężczyzna, pełen pasji i szczerego uwielbienia dla sztuki, potrafiący godzinami rozmawiać o kulturze swego narodu. Przyjęła zaproszenie Chana i przez trzy miesiące uczestniczyła w życiu jego rodziny. Tak powstała ta niezwykła, poruszająca opowieść o Afgańczykach, ich codziennym życiu i obyczajach, szokujących przybysza z Europy. Åsne Seierstad poznaje drugie oblicze Sułtana Chana, patriarchalnego tyrana, kierującego się w życiu rodzinnym prastarymi, plemiennymi zasadami i właśnie szykującego się do ślubu z kolejną kobietą. Obserwuje przygotowania do ceremonii i dramat pierwszej żony Sułtana. Wysłuchuje zwierzeń członków licznej rodziny. Angażuje się głęboko w życie niewielkiej wspólnoty, w której skupiły się, jak w soczewce, dramaty dzisiejszego Afganistanu.
(21 sierpnia)

Pasjonująca powieść Marty Guzowskiej: fabuła rozgrywająca się w środowisku naukowym, wyrafinowany morderca i trzy dni koszmaru, który zdaje się ciągnąć bez końca. Przed nami drugi tom przygód aroganckiego Maria Ybla, światowej sławy antropologa, któremu towarzyszy specjalistka z Centralnego Biura Kryminalistycznego, Juliana Stanzel.

W Nieborowie, dawnej arystokratycznej posiadłości, gdzie znajduje się muzeum z kolekcją rzeźb antycznych, odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa. Mario jest tam jako naukowiec, spec od budowy ludzkiego ciała, w jakim jednak charakterze pojawiła się tam jego dawna koleżanka, Juliana.
Pierwszej nocy zostaje zamordowana artystka fotografująca zabytkowe dzieła sztuki – zabójca odciął jej głowę i przymocował do popiersia jednej z rzeźb. Bez wątpienia sprawcą jest ktoś z naukowców; przerażeni organizatorzy proszą profesora Ybla, by uspokoił gości zapewnieniem, że odcięta głowa to… fragment manekina. Policja nie może dotrzeć na miejsce zbrodni, nikt też nie zdoła się z Nieborowa wydostać. Ciągle padający śnieg sprawia, że nie ma żadnej łączności ze światem.
Mija nerwowa noc, a groza narasta, gdy w pałacu zostają znalezione zwłoki kolejnego uczestnika konferencji, zagadkowo przypominającego antyczną rzeźbę z nieborowskich zbiorów. Mario i Juliana usiłują dociec prawdy, ale przede wszystkim muszą pozostać bezpieczni…
(28 sierpnia)

Nierozwiązana sprawa śmierci Rose Mulvanney, jedyna taka w karierze inspektora Briana Macalviego wraca po 20 latach. Z pomocą Richarda Jury'ego ze Scotland Yardu uda się ją wreszcie rozwiązać, chociaż pochwycenie mordercy nie będzie już możliwe. Rozwiązanie przyjdzie „przy okazji” poszukiwania zabójcy trójki dzieci, których pocięte nożem ciała znaleziono w okolicach Dartmoor (każde w innym miasteczku).
Rose Mulvanney zginęła w podobny sposób, ciało odnalazła jej córka, kilkuletnia Tess, która z pozornym spokojem zawiadomiła o zdarzeniu policję i pogotowie, a którą znaleziono obok ciała matki, bawiącą się w kałuży krwi, od tego momentu nie wypowiedziała już słowa. O zabójstwo oskarżony został Sam Waterhouse, który był prawdopodobnie nieszczęśliwie zakochany w Rose. W jego winę nie uwierzył miejscowy inspektor Macalvie, policjant o dość wybuchowym temperamencie, ani starsza córka Rose - Mary, równie wybuchowa.
Ponieważ nie znaleziono innego podejrzanego, Sam został skazany na 20 lat więzienia. Teraz, po 20 latach, opuszcza więzienie, a policja poszukuje psychopatycznego zabójcy dzieci i zadaje sobie pytanie, czy Sam ma z tym coś wspólnego? Brian Macalvie oczywiście zna odpowiedź: Sam jest niewinny. I tak jak poprzednio, ma rację.
Każdą z trzech zbrodni łączy to, że zginęło dziecko, narzędzie zbrodni jest także to samo – nóż, ale poza tym ślady się rozmywają. Obaj inspektorzy starają się odkryć punkt wspólny tych wydarzeń, rozmowy tocząc się w pubie Przystań Nieszczęsnych Dusz, tam również znajdą rozwiązanie zagadki…
(28 sierpnia)

Reykjavik. W mroźny styczniowy dzień policja zostaje wezwana na jedno z miejskich osiedli – w ogrodzie znaleziono ciało młodego, ciemnoskórego chłopca, zamarzniętego w kałuży własnej krwi. Ślady ciosów zadanych nożem wykluczają jakiekolwiek przypuszczenia, że mógł być to tragiczny wypadek. Ledwie Erlendur i jego drużyna rozpoczynają śledztwo, okazuje się, że zaginął przyrodni brat ofiary – Azjata. Pojawia się pytanie: czy jest zamieszany w śmierć chłopaka czy po prostu obawia się o własne życie? 
Dochodzenie ujawnia trudne do opanowania napięcia skrywane przez pozornie otwarte, liberalne i wielokulturowe społeczeństwo Islandii. Morderca chłopaka zmusza Erlendura do zmierzenia się z demonami własnej przeszłości. Fakty, wyłaniające się ze śnieżnej ciemności, okażą się o wiele bardziej paraliżujące niż arktyczny chłód.
(28 sierpnia)

Pisarz prowadzi nas przez świat swojej powieści w rozpoznawalnym na pierwszy rzut oka stylu – stylu gęsto zabarwionym swobodnie potraktowanymi wątkami erotyczno-miłosnymi, stylu, w którym realizm potrafi w zaskakujących momentach nabierać cech magicznych. W tle nieodmiennie rozgrywa się historia komunistycznej Czechosłowacji. Kwestie filozoficzne i egzystencjalne są w tej książce potraktowane z lekkością i ulotnością. Mniej lub bardziej codzienne problemy bohaterów to zawsze ilustracje do jakiegoś pytania, ale każde z pytań traci ostrość od razu, gdy na horyzoncie pojawia się możliwość zadania następnego.
(28 sierpnia)

Wśród wydarzeń opisanych w książce mamy niemal prawdziwy, grecki sympozjon rozgrywający się podczas nocnego dyżuru w jednym z czeskich szpitali, w dodatku omal nie zakończony śmiercią jednej z uczestniczek.

Mamy prowadzoną ze zdumiewającą konsekwencją erotyczną grę dwojga młodych kochanków czy też wspomnienia o miłości, które niespodziewanie dla wszystkich kończą się tej miłości wskrzeszeniem i wygaśnięciem.

Mamy toczoną pomiędzy partią a kościołem walkę o duszę młodego nauczyciela, której dwa punkty kulminacyjne mają miejsce w dwóch, różnych łóżkach.

Mamy wreszcie historię pracownika wyższej uczelni, który niespodziewanie obok miłości traci większość rzeczy, na których mu zależało. Człowiek ten uświadamia sobie jednak, że jego przygoda „należała raczej do przygód komicznych niż tragicznych” i ten fakt sprawia mu pewną ulgę.

Podsumowuje on również wszystko, co Śmieszne miłości chciałyby przekazać.
(28 sierpnia)


We współczesnej Warszawie dochodzi do serii makabrycznych zdarzeń. Pod samochodem wokalistki Niny Goldfarb wybucha bomba. W fabryce wódek podczas strzelaniny ginie dwóch ludzi, a ich ciała znikają z kostnicy. Niewierna żona znajduje w mieszkaniu zmasakrowane zwłoki męża. To nie koniec brutalnych morderstw. Szybko okaże się, że zbrodnie są ze sobą powiązane, lecz tropy się gubią. Dochodzenie prowadzi wyjątkowy duet policyjny: Szubert i Szuman.
Agenci obcego państwa, stara atystokracja, ciemne interesy na rynku nieruchomości… wszystko to sprawia, że śledztwo wyjątkowo się komplikuje. A tymczasem rozwija się historia, od której nie można się oderwać, rozgrywająca się w Polsce, Szkocji, Izraelu oraz …za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 
Bastard, powieść sensacyjna z wątkiem śledztwa w sprawie zabójstw, brawurowo przedstawia nie tylko wielką aferę kryminalną, ale i na jej tle historię dziedziców polsko-litewskich książęcych rodów.
(28 sierpnia)

Wielka Litera

Trzy przyjaciółki i ich perypetie miłosne w klimacie odważnej erotycznie i błyskotliwej komedii romantycznej.

Bohaterki tej niegrzecznej powieści mieszkają w Warszawie, prowadzą niezależny i swobodny tryb życia i kierują się jedną zasadą: trzy noce i koniec romansu. Mężczyźni mają być źródłem przyjemności, a nie problemów. Poglądy bohaterek, żyjących we współczesnej Warszawie, bliskie są wielu kobietom, ale nie wszystkie jednak mamy odwagę wcielać je w życie. Sprawy jednak się skomplikują, gdy pojawi się facet. Ten jedyny facet.

Spotkania, kluby, flirty i dużo babskich pogaduch. Jest tu oczywiście miłosna intryga w tle, kilka erotycznych przygód i gra o prawdziwą miłość. Idealny koktajl na podniecający wieczór…
(28 sierpnia)

Znak

W 1993 roku trójka nastoletnich chłopców z Arkansas została aresztowana pod zarzutem morderstwa. Procesowi, opartemu na poszlakach i wymuszonych zeznaniach, towarzyszyła atmosfera histerii opinii publicznej, domagającej się wyroku skazującego. Wszyscy byli przekonani o ich winie. Damien Echols, będąc jedynym pełnoletnim podejrzanym, został skazany na najwyższy wymiar kary.
Trafił do celi śmierci, w której spędził ponad siedemnaście lat życia ze świadomością, że w każdej chwili wyrok może zostać wykonany.
Po latach w obliczu nowych dowodów on i jego koledzy wyszli z więzienia. W kampanii na rzecz ich uwolnienia wzięły udział tak znane postaci jak Johnny Depp, Peter Jackson i Eddie Vedder.
Echols opowiada o utraconych latach swojej młodości, o wewnętrznej przemianie, jaką przeszedł w więzieniu, i o sile nadziei, która pozwoliła mu przetrwać najgorsze.
(21 sierpnia)


Tym razem najbardziej zainteresowała mnie oferta wydawnictwa W.AB., a Kunderę ogromnie Wam polecam - zwłaszcza Śmieszne miłości. Z wznowień warte uwagi są Nagrody Ericha Segala. Świetna książka.

55 komentarzy:

 1. Ale świetne zapowiedzi. Aż nie wiem, na co się zdecydować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ileż ciekawych pozycji! Remarque i Kundera to moje zdecydowane must read. Do tego zawsze ciekawia mnie propozycje wydawnictwa Czarne, ta również brzmi intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kunderę uwielbiam. Muszę kiedyś zebrać wszystkie jego książki. Tylko to wydanie jest jakieś takie mało ciekawe. =/

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jakoś nie widzę nic dla siebie tym razem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może we wrześniu będzie coś ciekawszego? :)

   Usuń
 5. Z chęcią przeczytałbym nowości wydawnictw takich jak REBIS, Czarne, G+J i Czarna Owca. :>

  Pozdrawiam,
  R

  OdpowiedzUsuń
 6. Kryminały jak zawsze dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Must have tym razem nie widzę, ale nie pogardziłabym Kate Morton, Remarquem i Grabowskim, ciekawą mnie propozycje Czarnego, no i polecam Hrabinę, rzecz jasna :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hrabiną ogromnie mnie zainteresowałaś. Sama raczej przeoczyłabym tę książkę.

   Usuń
 8. "Śmiesznych miłości" jeszcze nie czytałam, ale... nie podoba mi się to wydanie... Stara szata graficzna była o niebo lepsza... Mam też ochotę na nową powieść Kate Morton i książkę o Elżbiecie Batory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, mi też nie podoba się nowe wydanie. Chciałabym zebrać całego Kunderę, ale chyba będę polować na starą wersję. Tym bardziej, że "Nieznośną..." mam właśnie w tamtej wersji.

   Usuń
 9. Sierpień jest bogaty w ciekawe książki :) Najbardziej interesują mnie "Strażnik tajemnic", "Martwe torowisko", "Zimny wiatr", "Przystań nieszczęsnych dusz" i książka o Elżbiecie Batory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że każdy miesiąc taki jest. Chyba, że to ja jestem taka zachłanna i chciałabym tak dużo przeczytać. ;)

   Usuń
 10. Wszystkie te książki mają coś w sobie. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. O dziwo, jakoś nic nie zainteresowało mnie na tyle, aby poczuć nieodpartą chęć zdobycia którejś z tych powieści. Cieszy mnie to, bo na moich półkach znajduje się jeszcze mnóstwo lektur, które czekają na swoją kolej. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Jakuck", "Hrabina" i "Trzej towarzysze" to moje typy z tej listy :) Końcówka sierpnia generalnie zapowiada się ciekawie. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam wrażenie, że każdy miesiąc przynosi ciekawe tytuły. Przynajmniej w teorii.

   Usuń
 13. Aaaaa :D Pierwsza pozycja zdecydowanie dla mnie :D Też bym chciała Nobla :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to czytaj. Może znajdziesz tam receptę jak go dostać. :P

   Usuń
 14. Jakoś żadna książka specjalnie mnie nie zainteresowała. Jak już bym musiała wybierać, to pewnie któryś z kryminałów.

  W pierwszej chwili przeczytałam "Trzej muszkieterowie" a nie "towarzysze". Może to znak? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czytałaś "Trzech muszkieterów"? Uwielbiam tę książkę. Świetnie się przy niej bawiłam. :D

   Usuń
 15. Same świetne książki! Dobrze, ze teraz mam pracę :D Będę mogła je kupić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale za to będziesz miała mniej czasu na czytanie. :D

   Usuń
 16. Och nowa Kate Morton - wybornie!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz mówi mi: warto się przyjrzeć bliżej Morton. :)

   Usuń
 17. Interesuje mnie najbardziej książka z czarnej seri, ale póki co czekam na pierwsze recki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja. Czasem sama coś najpierw kupię, ale częściej czekam na pierwsze recenzje. :D

   Usuń
 18. Dahla z pewnością przeczytam, ale poczekam aż będzie okazja do pożyczenia go:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie pewnie jak się pojawi, to będzie cały czas "na chodzie", ale kupować jej też nie planuję.

   Usuń
 19. Propozycje na drugą część sierpnia zdecydowanie mi się podobają. Z chęcią przeczytam kilka z w/w tytułów i tylko mój portfel załamuje się nad kolejnymi wydatkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój portfel piszczy z przerażenia, za każdym razem gdy robię tego typu notkę. :P

   Usuń
 20. Jedynie Prószyński mnie zaciekawił :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prószynski niemal zawsze ma ciekawe propozycje i mało kiedy ich książki mnie rozczarowują.

   Usuń
 21. "Wojna uczuć", "Życie po śmierci" i "Strażnik tajemnic". Te trzy pozycje zaintrygowały mnie opisem treści i mam nadzieję, że kiedyś je przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, jak przeczytasz, to będę wiedziała, czy warto po nie sięgać. :D

   Usuń
 22. Nowe wydanie Segala? A po cóż to? Poprzednie było dobre! To samo z Remarkiem. Ale niech im będzie i zgadzam się - "Nagrody" są świetne i też polecam! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie bardziej zastanawia czemu nowe wydanie Kundery wygląda tak mało zachęcająco. =/

   Usuń
  2. Może miało być minimalistycznie? Tylko zapomnieli o estetyce... ;)

   Usuń
  3. Poprzednie też były minimalistyczne, ale jakoś się prezentowały. Tym razem nie wyszło. =/

   Usuń
 23. Coraz więcej nowych ciekawych książek, a kieszenie puste :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście są promocje, biblioteki i znajomi. :P

   Usuń
 24. "Strażnik tajemnic", "Hrabina", "Płótno"... Chyba muszę zacząć robić listę;) A potem rozglądać się za tymi książkami na październikowych targach w Krakowie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ani słowa o targach! Niektórzy już lekko zzielenieli z zazdrości!

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...