niedziela, 28 czerwca 2020

Katarzyna Bonda, Bogdan Lach "Motyw ukryty"

Bonda Motyw ukrytyAutorka bestsellerowych powieści o mocnym zabarwieniu kryminalnym i specjalista od profilowania wspólnie napisali kolejną książkę. Po Zbrodni niedoskonałej, Katarzyna Bonda oraz Bogdan Lach oddają do rąk czytelników Motyw ukryty.Archiwum profileraCo znajdziemy w Motywie ukrytym? Historie wyjęte z archiwum profilera. Zbrodnie, sprawców i ofiary. Zbrodnie straszne, bo wyłaniające się z tej najzwyczajniejszej codzienności. Sprawców przerażających, bo kryjących się w ciałach zupełnie niepozornych, jakie mijamy w sklepach, urzędach, na klatkach schodowych. Ofiary, których los nie pozostawia obojętnym, bo w czasie lektury nie sposób opędzić się od myśli, że tak łatwo, przy splocie niekorzystnych okoliczności czy decyzji, zostać jedną z nich.

Motyw ukryty to przegląd najciekawszych spraw wygrzebanych z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Zaginięć, samobójstw, morderstw, porwań. Mamy tu szeroki wachlarz motywów i ciekaw drogi do poznania prawdy o kolejnych zbrodniach.


Prawdziwe opowieści o zbrodniCiała okaleczone, ciała ze śladami tortur. Znalezione stosunkowo szybko, po wielu latach lub nigdy. Ofiary zazdrości, zemsty, agresji. Kobiety i mężczyźni. Dorośli i niepełnoletni. Biedni i bogaci. Ludzie mający sumienia niezbyt czyste i osoby zupełnie niewinne. 

Motyw ukryty to ciężkie tematy, ale stosunkowo lekkie pióro. Mamy tu z jednej strony świetnie czytające się historie, z drugiej - ich przytłaczający ciężar. Nie da się przewracać kolejnych stron bez emocji, nie da się nie wzdrygnąć, nie przerazić, nie zasmucić. Na snuciu opowieści się jednak nie kończy, bo to nie jest zbiór, który ma zszokować czytelnika i odebrać mu poczucie bezpieczeństwa (choć jedno i drugie może się czytelnikowi przydarzyć). 

Katarzyna Bonda i Bogdan Lach opowiadają o zbrodniach łącząc swe doświadczenie dziennikarskie, pisarskie i profilerskie, by oddać czytelnikom zestaw prawdziwych historii, rzeczywistych śledztw i opowiedzieć nie tylko o ludzkich dramatach, ale i pracy profilera, o docieraniu do prawdy, o stosowanych technikach i profilach psychologicznych sprawców. Na czytelników czeka nie tylko opis zdarzeń, ale i komentarz profilera, który naświetla jego rolę w danym śledztwie


Te historie mogą przydarzyć się każdemu...Motyw ukryty ma w sobie bonus - zagadkę dla czytelnika, która otwiera książkę. W pewnym sensie można więc wejść w buty profilera. Całość wieńczy słowniczek, bardzo przydatny dla tych, którzy nie mają pojęcia o tym, czym jest ryzyko wiktymologiczne, a czym osobowość dyssocjalna. 

Jeśli banalnie zabrzmią słowa o tym, że ofiarą morderstwa może stać się każdy - wybaczcie. W banałach często kryje się zwykła prosta prawda. I z tym banałem właśnie tak jest. Pewnie niejednego czytelnika zaskoczy zwyczajność "bohaterów" reportażu Katarzyny Bondy i Bogdana Lacha. Tak, opisane historie mogą się przydarzyć każdemu i jest to myśl nad wyraz przerażająca.

Polecam Motyw ukryty tym, których ciekawi profilerski fach, którzy zaczytują się zarówno w kryminalnej beletrystyce jak i chętnie sięgają po historie spod znaku true crime. To interesująca, przystępnie podana treść. Spora dawka wiedzy i równie wielka dawka emocji.

Warto.


Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Motyw ukryty
Wyd. Muza
2020
448 stronKoniecznie zajrzyj też tutaj!

Cykl z Saszą Załuską

5 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa pracy twórczej tego duetu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem tej książki szalenie ciekawa. Niegdyś miałam ogromną fazę na kryminalistykę i trochę mi zostało. ;) Chciałabym wiedzieć, jak wygląda praca profilera i jak patrzy na zbrodnie i przestępców osoba, która w tym "siedzi".

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również jestem ciekaw tej książki - lecz - zostawiam takie historie na jesień. Pozdrawiam z upalnych okolic Krakowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na Grandzie miałam okazję poznać B. Lacha.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam na półce i na pewno przeczytam :D

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...