niedziela, 31 marca 2019

Najciekawsze premiery książkowe kwietnia 2019 - część pierwsza

*** subiektywne zestawienie najlepszych premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***
(daty premier są orientacyjne i mogą ulec zmianie)






Agora



Maciej Wesołowski Café Macondo. Reportaże z Kolumbii - 10.04

Cafe Macondo istnieje naprawdę. Nie jest to co prawda magiczna wieś na końcu świata - jak w powieści Marqueza, ale kawiarnia, w której - jak w całym tym kraju - można się spodziewać wszystkiego. Dają tu na przykład sałatkę, na którą składają się sałata, ser, pomidory i truskawki ze śmietaną!

Do Cafe Macondo trafia podróżując po Kolumbii Maciej Wesołowski. Reporter próbuje zrozumieć, dlaczego Kolumbijczycy nie lubią filmu Narcos i ale wielu uważa Pablo Escobara za bohatera narodowego. Jak to możliwe, że w "Tańcu z gwiazdami" rywalizują tam ze sobą była partyzantka i porwany przez partyzantów policjant. Opowiada o odbudowie kraju, przez który przetoczyła się najdłuższa wojna domowa współczesnego świata. I o tym, jak próbują się ze sobą dogadać ci, którzy przez długie lata byli po różnych stronach barykady.

Przedstawia przy tym czytelnikom galerię postaci tak niezwykłych, że równie dobrze mogłyby pochodzić z powieści Marqueza albo obrazów Bootero. Były terrorysta, który został burmistrzem. Najważniejszy karzeł w historii kolumbijskiej partyzantki. Stara Indianka, który umarła pięć razy. Stróż grobu Escobara.

Kolumbia jest daleko, ale bliżej nam do niej, niż mogłoby się wydawać.



Albatros



Jenny Blackhurst Tak cię straciłam - 3.04

Susan po trzech latach wychodzi ze szpitala psychiatrycznego z nową tożsamością. Bliscy, policja, lekarze – wszyscy mówią Emmie – tak ma teraz na imię – że trafiła tam, bo zabiła swojego synka. Emma nic nie pamięta. Więc musi im ufać… prawda? A jeżeli wszyscy kłamią, a ona została wrobiona w tę zbrodnię? A jeżeli zbrodni nie było, a Dylan żyje?

Debiutancki thriller Jenny Blackhurst trzyma w napięciu do ostatniej strony.





Kobiece



Silvia Soler Starzy przyjaciele - 10.04

Piękna opowieść o wielkich marzeniach, ważnych decyzjach i wieloletniej przyjaźni.

Piątka młodych studentów akademii sztuki wyrusza do Paryża, aby wspólnie obejrzeć wystawę prac Paula Gaugina. Krótka wyprawa daje początek niezwykłej więzi na resztę ich życia.

Marc, Mateu, Lidia, Ada i Santi tworzą zgraną paczkę przyjaciół, którzy roztaczają wokół siebie niepowtarzalną aurę. Na przestrzeni lat dzielą się swoimi radościami, smutkami, miłosnymi uniesieniami i zawodami. 

Jednak czas nie stoi w miejscu i wypełniona ambicjami beztroska młodość przemija. Starzy przyjaciele muszą zmierzyć się z życiem, zachowując w sercach prawdę o sobie i innych.


Marginesy



Marta Guzowska Raj - 3.04

Pospiesz się zanim RAJ zamieni się w piekło.

Raj na ziemi? Miejsce, gdzie wszyscy są szczęśliwi?

Świat nie składa się już z ulic i domów i drzew. Składa się z alejek w galerii handlowej, „słit foci” w nowych ciuchach wrzuconych na Insta story, postów na Facebooku i filmików na YouTube. I głodu: głodu uwagi i lajków. Pomiędzy tymi momentami wykreowanej rzeczywistości snują się zombie z telefonami w dłoniach, wypatrując nowych chwil, które mogą pokazać w social mediach. Co się stanie, kiedy ten misternie skonstruowany świat się zawali?

Ostatnia sobota przed długim majowym weekendem. Czy można sobie wyobrazić lepszy pomysł na spędzenie tego dnia, niż odwiedziny w centrum handlowym, zaprojektowanym przez słynnych dekoratorów wnętrz i pełnym wszystkiego, o czym się marzy – albo nie wiedziało, że marzy?

Matka, córka i jej przyjaciółka, dwóch dilerów, złodziej i pracownik korporacji. I czające się zagrożenie. Sześcioro z nich spędza noc w galerii handlowej, siódme ogląda wydarzenia z zewnątrz. Dwoje jest przekonanych, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jedno chce zdobyć jak najwięcej lajków, inne pieniądze, ktoś coraz lepiej się bawi, a kto inny chce tylko wypełniać porządnie obowiązki. Każde z nich jest gotowe na wszystko, żeby osiągnąć cel. Nawet zabić.

Co zrobić, gdy raj zmieni się w piekło? Kiedy nie wiadomo, komu ufać? Kto dożyje poranka? Czy istnieje jedna, prawdziwa wersja wydarzeń? I czym jest prawda, jeśli nie wersją wydarzeń, którą, za pomocą mediów społecznościowych, można oznajmić światu.

Co wydarzyło się tamtej nocy?

Thriller psychologiczny, w którym nic ani nikt nie jest tym, czym się wydaje.

Peter Zuckerman, Amanda Padoan Pochowani w niebie - 3.04

Kiedy Edmund Hillary jako pierwszy zdobył Mount Everest, u jego boku stał Szerpa Tenzing Norgay. Szerpowie – pozostający w cieniu i pomijani przez historię bohaterowie – od zawsze towarzyszyli himalaistom.

Wiele relacji z wypraw wysokogórskich opisuje dramatyczne zmagania podczas wspinaczki po poręczówkach. Skąd jednak te liny się tam wzięły? Kto prowadził akcję ratunkową? Są jednak takie historie, które rzadko oglądają światło dzienne. Do nich należą historie Szerpów.

W 2008 roku, gdy jedenaście osób straciło życie na K2, najbardziej zabójczej górze, dwóch Szerpów przeżyło. Bazując na wywiadach i niedostępnych wcześniej materiałach Zuckerman i Padoan po raz pierwszy oddają im głos.

Autorzy opowiadają historię Chhiringa Dorje i Pasanga Lamy, podążając za nimi od ich rodzinnych wiosek, położonych wysoko w Himalajach, przez slumsy Katmandu, lodowce Pakistanu aż do obozu u stóp K2. Obserwujemy ich, gdy czekają na śmierć, bez czekanów i narzędzi, i towarzyszymy im podczas akcji ratunkowej, która przeszła do historii himalaizmu.

Pochowani w niebie to porywająca, pełna napięcia historia górskiej wspinaczki, ale również opowieść o kulturze i zwyczajach Szerpów. Pochowani w niebie przybliża nam bohaterstwo Szerpów – niezwykle silnych, lojalnych i utalentowanych wspinaczy. – Ed Viesturs, autor bestsellerów No Shortcuts to



Rebis



Michael Scott Moore Pustynia i morze - 2.04

Prawdziwa historia o walce i przetrwaniu. I o tym, że nadzieja nigdy nie umiera
W styczniu 2012 r., ukończywszy właśnie cykl reportaży z hamburskiego procesu piratów somalijskich, Michael Scott Moore udał się do Rogu Afryki, by zebrać materiał do książki o piractwie i możliwościach jego ukrócenia. „Wydawało mi się ważne, by wiedzieć, dlaczego w ogóle istnieją piraci”, napisał.

Dowiedział się szybciej, niżby się spodziewał. Porwany w Somalii tuż przed wyjazdem, poznał od podszewki i podłoże piractwa, i jego okrutną codzienność. W warunkach zdolnych złamać najtwardszy charakter przetrwał 977 dni, nim zebrano okup, jakiego zażądali piraci.

Pustynia i morze to połączenie pamiętnika, reportażu i pracy socjologiczno-historycznej. Pełna czarnego humoru, szczera, napisana z dziennikarskim dystansem i wyczuleniem na szczegóły książka jest jakby skrzyżowaniem Paragrafu 22 z Helikopterem w ogniu. Humanizm, z jakim – mimo traumatycznych przeżyć – Moore opisuje porywaczy, jest odbiciem drobnych uprzejmości, jakich od nich doznawał, i kontrastuje z obojętnością zachodniej biurokracji, która prędzej by wysłała bombowce, niż wypłaciła okup.



Znak



Aleksandra Janiec Tokyo Lifestyle Book - 3.04

9 dzielnic – 40 opowieści – dziesiątki rozmów, zdjęć i ciekawostek.

Poznaj Tokio, największe i najbardziej zaskakujące miasto świata.
Co kryją luksusowe torebki tokijskich księgowych?
Dlaczego narodowym trunkiem Japonii stała się kawa i co miały z tym wspólnego ekskluzywne prostytutki?
Jak żyją współcześni młodzi Japończycy i dlaczego wybrali inny styl życia niż pokolenie ich rodziców?

Autorka odpowiada na te i inne pytania, pokazując Japonię, jakiej nie znamy. Zdradza DNA najbardziej zaskakującego miasta świata. Prowadząc nas przez kolejne dzielnice, opowiada o biznesie, sztuce, kuchni, biotechnologii i przemianie, jaką przeszło Tokio w ostatniej dekadzie. Rozmawia z kreatorami trendów, które niebawem dotrą do Europy, i uczy japońskiego DIY, dzięki któremu możemy czerpać z japońskiej tradycji.

Aby poznać przyszłość, warto spoglądać na Wschód.

To więcej niż reportaż i więcej niż przewodnik. To zaskakująca opowieść o miejscu, w którym bladoróżowe wiśnie i współcześni samurajowie spotykają się z neonami miasta, najnowszymi technologiami i instagramowymi pozami.












12 komentarzy:

  1. Wszystkie propozycje mnie ciekawią, ale chyba najbardziej ,,Pochowani w niebie" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za wpis, jest w czym wybierać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czekam na książkę od wydawnictwa Albatros. 😊

    OdpowiedzUsuń
  4. Pierwsza i ostatnia książka brzmią bardzo ciekawie. Ja ogólnie lubię podróżniczo-lifestyle'owe.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na ostatniæ nowość właśnie czekam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja bym przeczytała ten reportaż i "Raj" :)

    OdpowiedzUsuń
  7. W sumie interesuje mnie tylko to: Tak cię straciłam :)

    Pozdrawiam
    Adrianna Kowalska
    [kreatywna-alternatywa]

    OdpowiedzUsuń
  8. Na pewno skuszę się na najnowszą Jenny Blackhurst.

    OdpowiedzUsuń
  9. Tak cię straciłam - ta jedna książka wpadła mi w oko :)

    OdpowiedzUsuń
  10. N pewno przeczytam Jenny Blackhurst Tak cię straciłam

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...