niedziela, 14 października 2018

W poszukiwaniu jesieni
spacer po parku w Rogalinie

październik 2018


Powietrze pachnie jesienią, liście powoli tracą swą zieloność, a z kasztany same wpadają do kieszeni. Jesień! Ciepła, słoneczna, zachęcająca do spacerów. Są takie dni, kiedy to żal nie skorzystać z pięknej aury. Wtedy warto rozejrzeć się po okolicy i znaleźć takie miejsce, które w pełni pozwoli nacieszyć się jesiennymi krajobrazami. Dla mnie taką miejscówką okazał się zespół parkowo-ogrodowy przy pałacu w Rogalinie.


Jeśli właśnie szukacie Rogalina na mapie, to śpieszę donieść, że leży zaledwie ok. 20 kilometrów na południe od Poznania. W tej niewielkiej miejscowości mieści się Muzeum Pałac, wokół którego roztacza się parkowo-ogrodowa przestrzeń, idealne miejsce na spacer.

--> wszelkie informacje o Rogalinie znajdziecie TUTAJ

Dziś nie zajrzymy do pałacu, bo piękna pogoda zachęca do tego, by ciesząc się przyrodą snuć się alejkami parku. Tak też robimy, korzystając z pięknej soboty, ciepłej, słonecznej, choć już wypełnionej tym ostrzejszym powietrzem, które jest znakiem nieuchronnego nadejścia zimy. Żołędzie atakują nas skacząc z gałęzi, skórki kasztanów błyszczą w słońcu, a liście, choć w większości jeszcze dzielnie trzymają się drzew, coraz częściej szeleszczą pod stopami zamiast łopotać nad głową. Pijemy piwo na sąsiadujących z parkiem łęgach. Dziś zamiast obiadu - kiełbaski z grilla. Jest pięknie. Uśmiechnięci ludzie, psy radośnie merdające ogonami, młode pary pozujące do zdjęć na jesiennym tle. Trwaj chwilo, trwaj!

W Rogalinie czekają na Was dęby wokół których spacerowali nasi dziadkowie (ci z wieloma przedrotkami "pra"). Jest tu trójca Lech, Czech i Rus, a nieco bliżej rzeki - Edward, pieszczotliwie zwany Edim. Znajduje się tu jedno z największych w Europie skupisk dębów. Oderwane od czapeczek żołędzie chrupią pod stopami.

Edward

Edward

Na terenie parku znajdują się m.in. pałac, kościół-mauzoleum, galeria obrazów, powozownia oraz gabinet londyński i galeria antenatów. Wszystko to można zwiedzać i na pewno następnym razem tak uczynimy. Tym razem wygrała włóczęga ścieżkami parku, którą dokumentują poniższe zdjęcia. Taką jesień lubię. Taka mogłaby się nie kończyć.

Zamykam paszczę i zostawiam Was ze zdjęciami.

Miłego oglądania!


A to już pobliski Rogalinek, miejscowość, która liczy sobie już 771 lat, nieco młodszym, ale zabytkowym kościołem św. Michała (z 1712 roku).Słońce zachodzi, wracamy do Poznania.

Piękna ta nasza Polska.
12 komentarzy:

 1. Można fajnie odpocząc na łonie natury 😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie. Choć w niektórych miejscach bywa tłocznie. ;)

   Usuń
 2. Uwielbiam to miejsce! Piękne zdjęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja byłam tam dopiero... trzeci raz. :D No i do tej pory nie zwiedziłam pałacu.

   Dzięki!

   Usuń
 3. Tegoroczna jesien jest tak piękna, ze chce się jej wciąż robić zdjęcia :) Będzie co wspominać, jak przyjdą krótkie zimowe dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać, że jeszcze nigdy nie zrobiłam tylu jesiennych fotografii co w tym roku. :)

   Usuń
 4. Zazdroszczę tego spaceru, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękne zdjęcia :) W takim miejscu można wypocząć :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...