piątek, 31 lipca 2015

Co w wydawnictwach piszczy #50
(sierpień 2015 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***

Albatros

Lee Child Poziom śmierci - 5.08

Pierwsza z serii powieści o Jacku Reacherze, inteligentnym i niepokornym byłym majorze żandarmerii wojskowym, który przyniósł Childowi popularność na całym świecie. "Poziom śmierci" otwiera jedną z najlepszych serii powieści sensacyjnych przełomu XX i XXI wieku.

W Margrave wszystko wygląda na idealne. Położone w sennej Georgii, miasteczko ożywa jedynie wieczorami, jednak lokalny biznes znakomicie prosperuje nawet mimo braku klientów. Zero problemów. Zero przemocy - Jack Reacher ma zamiar spędzić tu leniwy weekend, jednak, gdy tylko przekracza granice mieściny, zostaje aresztowany.

W Margrave popełniono właśnie pierwsze od trzydziestu lat morderstw, a świadkowie widzieli nieopodal miejsca zbrodni właśnie Reachera. Tłumaczenia nie zdają się na nic - przybysz jest obcy, a mieszkańcom mieściny wyraźnie zależy na tym, by pozbyć się natręta.

Reacher ląduje w więzieniu, na poziomie śmierci - w miejscu, gdzie znajdują się skazani na dożywocie. Kilkadziesiąt godzin spędzonych w towarzystwie zatwardziałych kryminalistów upewnia Reachera, że nie popuści. Dowie się, dlaczego i w co właściwie wdepnął. A potem pociągnie winnych do odpowiedzialności. Margrave ma swoje brudne tajemnice i właśnie przyszła pora, by ujrzały światło dzienne.


Paul Finch Stalkerzy - 12.08

Detektyw sierżant Mark „Heck” Heckenburg prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia 38 kobiet. Każda z nich wiodła szczęśliwe, pełne sukcesów życie, zanim zniknęła bez śladu. Trop prowadzi do sekretnego klubu, w którym możliwe jest wszystko, za co klienci chcą zapłacić. Ale gdy próbują dowiedzieć się czegoś o tak zwanym "Nice Guys Club” trafiają na mur milczenia.
Czarne

Świetłana Aleksijewicz Cynkowi chłopcy - 5.08

Oddziały radzieckie przez dziesięć lat „udzielały narodowi afgańskiemu braterskiej pomocy”. Od 1979 do 1989 roku życie straciło co najmniej kilkaset tysięcy Afgańczyków, a kilkadziesiąt tysięcy radzieckich żołnierzy poniosło śmierć lub zostało rannych. Wyjeżdżali, by zostać bohaterami. Do kraju wracali jako bankruci – bez nóg, bez rąk, bez złudzeń, z koszmarami, które miały ich nigdy nie opuścić. Niektórzy wracali w cynkowych trumnach.
Z opowieści weteranów, pielęgniarek, prostytutek, matek i żon „afgańców” wyłania się wstrząsający obraz niepotrzebnej wojny; wśród zapierających dech w piersiach afgańskich krajobrazów rozgrywają się ludzkie dramaty, a odwaga i braterstwo przeplatają się z niegodziwością i okrucieństwem. „W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – pisze Aleksijewicz – zmniejszam historię do wymiarów człowieka”.
Po publikacji książki Swietłana Aleksijewicz została pozwana o znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących w Afganistanie.

Czwarta Strona

Patrycja Gryciuk Plan - 12.08

Ktoś musi zginąć, żeby o tej książce zrobiło się głośno…

W świecie w którym wszystko jest na sprzedaż, skrajne i drastyczne posunięcia marketingowe nie dziwią już nikogo. Ale czy ktokolwiek zdecydowałby się na zabójstwo, aby wypromować nową książkę?

Wiktoria Moreau to królowa kryminału, która w przeddzień wyczekiwanej przez miliony czytelników premiery najnowszej książki, zostaje posądzona o zniesławienie. Zamiast cieszyć się ze spotkań z wielbicielami, uczestniczy w procesie sądowym i policyjnym śledztwie w sprawie serii morderstw popełnianych według fabuły powieści jednego z jej największych konkurentów.

Nieznane i fascynujące kobiece oblicze polskiego kryminału!

Filia

Remigiusz Mróz Ekspozycja - 12.08

Nieuchwytny zabójca.
Mroczna tajemnica z przeszłości.
Zaskakujący finał.

Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.

Marginesy

Kathryn Harrison Tysiąc drzewek pomarańczowych - 12.08

Młodziutka królowa Hiszpanii María Luisa, czyli Marie Louise de Bourbon, bratanica Króla Słońce Ludwika XIV, tęskni za domem, słońcem i kwitnącymi w Wersalu drzewkami pomarańczowymi, wśród których się wychowała. Oskarżona o czary Francisca de Luarca, córka zbankrutowanego hodowcy jedwabników, w lochach Madrytu wspomina drzewka morwowe, które przez lata były największym skarbem jej rodziny.

Urodziły się tego samego dnia – 4 lutego 1662 roku – a o ich życiu, przerwanym nagle niczym jedwabna nić, zadecydowały okrutne czasy Inkwizycji. Jak drogocenna złocista nić błyszczą losy najpiękniejszej królowej świata, Francuzki znienawidzonej przez Hiszpanów, bo nie dała dziecka ich władcy – zdziecinniałemu, nieudacznemu, wręcz karykaturalnemu Carlosowi II. Barwna, mieniąca się kolorami nitka Franciski to codzienne życie w małym kastylijskim miasteczku terroryzowanym – jak cała Hiszpania – przez „urzędników Boga”. Zakazana miłość. I najwyższa kara, jaką przyjdzie za nią zapłacić. Intrygi, kłamstwa i zdrady. Czary, gusła, przesądy i zabobony. Odpusty i nowi święci. Ta powieść urzeka jak najpiękniejszy jedwab, który dodawał urody kruczoczarnej Marii Luisie, i kusi jak jego skrawki wszyte w bieliznę Franciski, której – jak wszystkim hodowcom jedwabników – nie wolno było nawet marzyć o jedwabiu. 

Pascal

Anna B. Kann Powrót do Barcelony - 12.08

Znajdź szczęście w Barcelonie! Ewa stawia wszystko na jedną kartę – pragnie w końcu zrobić coś dla siebie. Uwalnia się z toksycznego małżeństwa i wyjeżdża do ukochanej Barcelony. Tam zaczyna życie od nowa. Odkrywa nowe miejsca, radości i pasje, którą oprócz flamenco, staje się również tango. Na zmiany nigdy nie jest za późno!

Prószyński i S-ka

Sarah Waters Złodziejka - 4.08

Niezwykła i zaskakująca historia, utrzymana w duchu powieści Dickensa i Wilkiego Collinsa.

Wiktoriańska Anglia, 1862 rok. Susan Trinder i Maud Lilly mają po osiemnaście lat, obie są sierotami, obie straciły matki w dramatycznych okolicznościach. Sue Trinder, córka złodziejki i morderczyni, mieszka w Londynie przy Lant Street, w domu oszusta i pasera, gdzie codziennie załatwia się brudne interesy. Panna Maud Lilly – wykształcona młoda dama – wychowuje się w Briar, posiadłości wuja – miłośnika i kolekcjonera nader specyficznego gatunku książek. Pewnego dnia losy obu dziewcząt się łączą. 

Joanna Miszczuk Wyspa - 11.08

Kobiecość, fantazja i bogactwo postaci. Opowieść, która dowodzi, że wyobraźnia Joanny Miszczuk nie zna granic.

Maxime Dupont, francuska ciastkarka, dzięki swoim innym ukrytym talentom, prowadzi podwójne życie. Jej przeszłość naznaczona została cierpieniem: osierocona jako dziecko, ofiara przemocy jako nastolatka, brutalnie pozbawiona ukochanego. Już jako dorosła ujawnia w swej drugiej osobowości wielką siłę drzemiącą w kobiecej duszy. Czy to, kim jesteśmy, implikuje nasza przeszłość czy nasze decyzje?
Maxime w wyniku dramatycznych wydarzeń trafia na tajemnicza wyspę Lumię. Wyspa jest praktycznie odcięta od świata, ukryta tak, że nawet bliska Europa nie ma pojęcia o jej istnieniu. Mieszkańcy Lumii rozwijają cywilizację równoległą do naszej, jednak opartą na zupełnie innych podstawach – zarówno technologicznych, jak i moralnych.
Podobnie jak we wcześniejszych powieściach Miszczuk, w „Wyspie” jest wiele wątków historycznych i – oczywiście – silne kobiety.

Zinat Pirzadeh Motyl na uwięzi - 11.08

Powieść inspirowana życiem pisarki i okresem jej dorastania w Iranie w czasie gwałtownych przemian.

Pewnej nocy młoda mieszkanka Teheranu musi podjąć najważniejszą decyzję swojego życia, decyzję, która wywróci cały jej świat i wpłynie na losy wielu ludzi. W oczekiwaniu na świt wraca do wydarzeń z przeszłości i wspomina dziewczynkę, którą kiedyś była. Wiele lat wcześniej dziadek Shirin przybył jako uchodźca ze Związku Radzieckiego do małego irańskiego miasteczka nad Morzem Kaspijskim. Zakochał się i postanowił osiąść tam na dobre.
Mijają lata, rodzina rozrasta się. Obok pięknego domu babci i dziadka mieszka stryj Abbas znany z żyłki do interesów, stryj Babak – pożeracz niewieścich serc, oraz piękna, lecz niezamężna ciotka Mahasti. A także sama Shirin i jej rodzina. Jest jedyną córką wśród pięciorga rodzeństwa, ale tak samo jak jej bracia jest odważna i żądna przygód. Przed wybuchem rewolucji życie jest stosunkowo proste, jednak potem świat Shirin pogrąża się w mroku, w obliczu otaczającego ją zła jej serce staje się nieczułe.

Carol Cassella Złączeni - 13.08

Do szpitala w Seattle trafia niezidentyfikowana kobieta – ofiara wypadku, którego sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Lekarze walczą o jej życie, ale mijają dni i nie zjawia się nikt, kto pomógłby ustalić jej tożsamość. Czuwa nad nią Charlotte, lekarka, której nie daje spokoju los pacjentki i która stopniowo odkrywa, że łączy je więcej, niż przypuszczała. Postanawia zgłębić zagadkę przeszłości tajemniczej kobiety, co doprowadzi do nieuchronnego zderzenia jej życia zawodowego z osobistym, a ceną prawdy może się okazać jej szczęście. 
Co to znaczy być lekarzem z powołania? Kto ma prawo decydować o dalszym życiu lub śmierci osoby w śpiączce? Czy da się całkiem oddzielić życie prywatne od zawodowego?

W.A.B.

Tomasz Konatkowski Przystanek śmierć - 12.08

Adam Nowak z Radzymina. Mieszka i pracuje w Warszawie. Poczciwy i nieco sfrustrowany policjant przed czterdziestką. Rozwiedziony. Kibic warszawskiej Polonii, spędzający samotne wieczory na słuchaniu muzyki z lat młodości. Facet jakich wielu. Jakby go wymyślili statystycy z GUS-u. Warszawa, 17 kwietnia 2005 roku. Na jednej z pętli tramwajowej motorniczy odkrywa zwłoki starszego mężczyzny ugodzonego nożem. Komisarz Adam Nowak rozpoczyna żmudne śledztwo. Wkrótce w podobnych okolicznościach ginie inna osoba i Nowak utwierdza się w przekonaniu, że ma do czynienia z seryjnym zabójcą, który usiłuje nawiązać makabryczny dialog z policją, a być może i z całym miastem…

Znak

Katarzyna Kwiatkowska Zbrodnia w szkarłacie -  12.08

Każdy miał motyw. Każdy ma alibi.

Rok 1900. Dwór w Jeziorach pod Poznaniem. Trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dziedziczki. Jan Morawski, przystojny, szarmancki i inteligentny ziemianin słynący z zamiłowania do kryminalnych zagadek pomaga rodzinie w poszukiwaniach skarbu dziadka. Nocą pada śmiertelny strzał. Podejrzani są wszyscy.
Na dodatek gospodarze stoją na krawędzi bankructwa, rodzinną posiadłość chce przejąć pruski zaborca, a panna młoda nie chce wyjść za mąż.

Czy Morawski ocali rodzinę przed hańbą?
Czy można zorganizować wesele w rozpadającym się dworze, w towarzystwie trupa i pruskiej policji?
Co łączy skarb dziadka, mordercę i szkarłatny pokój?

Kaja Malanowska Mgła - 12.08

Zdążyła jeszcze wziąć kąpiel i przebrać się. W ostatniej chwili odwołała spotkanie, na które była umówiona. Wieczór spędzała sama. Znaleziono ją w łazience, leżącą w kałuży krwi. Przyczyną śmierci okazał się cios w skroń zadany tępym narzędziem.
Ada Rochniewicz właśnie zaczyna pracę jako oficer dochodzeniowy w warszawskiej komendzie. Jej nowym partnerem zostaje komisarz Sawicki. Tajemnicza śmierć kobiety na Mokotowie staje się ich pierwszym wspólnym zadaniem, które dla obojga okaże się próbą charakterów.
Dlaczego Zofia została zamordowana? Czy przed śmiercią widziała się z byłym kochankiem? Co łączyło ją z nielegalnymi imigrantami? Jaką rolę w jej życiu odgrywał tajemniczy ruch religijny?
Kolejne tropy wskazują, że z zabójstwem wiąże się piętrowa, przerażająca intryga.
Pierwszy w dorobku Kai Malanowskiej kryminał to świetnie skonstruowana, niepokojąca i trzymająca w napięciu opowieść o tym, że zło przyjmuje często zaskakującą postać.***
Poprzednio
*** lipiec - cz. 2 ***

36 komentarzy:

 1. Mam wielką ochotę poznać ''Mgłę'', a sama polecam ''Wyspę'' oraz ''450 stron''.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mróz, Mróz, Mróz:)
  Koniecznie musisz poznać Katarzynę Kwiatkowską, to powinno być Twoje "must read":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie dobra, dobra, tylko musisz coś z tym zrobić:P

   Usuń
  2. Jak mi zorganizujesz rozciągacz doby - no problem. :D

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Ja też! Ale nie rozumiem po co Albatros po raz 4 wydaje tę samą książkę :)

   Usuń
  2. Widocznie więcej osób kocha Childa. ;)

   Usuń
 4. Ja czekam na Mroza i Pilipiuka, bo też będzie nowy w sierpniu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tyle świetnych tytułów nadchodzi :)
  Szczególnie kolejny tom w Klubie Kobiety to czytają - moje must read :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Ekspozycja" to mój numer jeden w zapowiedziach sierpniowych, ale po coś z "Kobiety to czytają" tez na pewno sięgnę ;)
  Spojrzenie EM

  OdpowiedzUsuń
 7. "Złodziejkę" czytałam jakiś czas temu i niedługo mam zamiar o niej napisać. Klimat wiktoriański jest rzeczywiście świetnie odtworzony - ale z twistem ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wypada mi polecić Tysiąc drzewek pomarańczowych - to dobra, mroczna powieść o czasach hiszpańskiej inkwizycji

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka propozycji chętnie bym przygarnęła, np. Mróz, Child, ale również Malanowska mnie zaintrygowała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mroza oczywiście muszę mieć. Mam nadzieję, że się uda :) Oby mi zostało coś z nadmorskich wojaży ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. 450 chętnie przeczytam - a może nawet dostanę do przeczytania, tym lepiej. No i Złączeni brzmią bardzo ciekawie. I ta okładka! <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Książek wiele, ale w zasadzie żadna z nich nie powoduje u mnie szybszego bicia serca. Cieszy mnie to, bo i tak półki uginają się od nieprzeczytanych lektur, zatem lepiej nie dokładać ich jeszcze więcej. (tiaaaa, gadaj zdrów, póki nie ujrzysz nowości i zapowiedzi, które będą wołać "mamusiuuuu, musisz mnie mieć!")

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będą wołać. I to stadami! Jesienny wysyp premier tuż, tuż. :D

   Usuń
 13. Ufff, na szczęście nic dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla mnie Kathryn Harrison Tysiąc drzewek pomarańczowych i "Zbrodnia w szkarłacie".

  OdpowiedzUsuń
 15. "Tysiąc drzewek pomarańczowych"! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest kilka pozycji które mnie zainteresowały, mam nadzieję że uda mi się je przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakbym miała wybrać tylko jedną to byłaby to Swietłana. Zdaje się, że jej książki można brać w ciemno. Choć ja przeczytałam tylko jedną, która podobno nie była z tych najlepszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze żadnej nie czytałam, ale trafiłam na mnóstwo pozytywnych opinii.

   Usuń
 18. ,,Ekspozycja" na pewno, a nad ,,450 stron" wciąż się zastanawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Najbardziej czekam na "Wyspę", ale skusi mnie też "Powrót do Barcelony", bo mam pierwszą część (-:

  OdpowiedzUsuń
 20. Wszędzie tyle nowości! Moja biblioteka znów miała potężną dostawę nowości (kilka mam juz w domu), przychodzą książki wygrane i pozyskane w inny sposób, a tu wydawnictwa serwują kolejne wspaniałe powieści. Skąd wziąć na nie czas?
  "Złączeni" chyba najbardziej mnie ciekawią.

  OdpowiedzUsuń
 21. Po "450 stron" na pewno sięgnę i chyba skuszę się jeszcze na "Złodziejkę" :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Dzięki bardzo i po moich oszczędnościach :P

  OdpowiedzUsuń
 23. ,,Cynkowi chłopcy" i ,,450 stron" przede wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 24. "Wyspę" zaczęłam czytać. :) Chcę nową książkę Mroza i "450 stron"! :)
  I może jeszcze "Mgłę" ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Zainteresowały mnie "Zbrodnia w szkarłacie" i "Mgła" :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...