niedziela, 26 kwietnia 2015

Na co do kina?
* maj 2015 *

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów.

8 maja

John Madden Drugi Hotel Marigold

Grupa emerytowanych Anglików zamieszkujących egzotyczny hotel próbuje odnaleźć się w indyjskich realiach.

Gorąco polecam Wam część pierwszą. :)Tomm Moore Sekrety morza

Dziewczynka o imieniu Sirsza obchodzi swoje 6 urodziny. Nic nie wygląda tak, jakby chciała. Starszy brat jej dokucza, tata jest zatopiony w myślach, a mamy nie ma z nimi od dawna. Na domiar złego przyjeżdża zrzędząca babcia, która zamierza zabrać rodzeństwo do dużego miasta, które uważa za bardziej odpowiednie miejsce dla nich do życia. Po nieudanym przyjęciu Sirsza podkrada bratu muszlę, którą dostał kiedyś od mamy, i zaczyna na niej grać. Muzyka prowadzi ją do skrzyni, w której znajduje niezwykły płaszcz. Sirsza rozpocznie podróż, dzięki której zrozumie, kim jest i co stało się z ich mamą. W wędrówce pomaga jej starszy brat, tajemnicze świetliki oraz pół ludzie, pół foki. Wspólna podróż pomoże odkryć rodzeństwu łączącą ich więź i siłę, która tkwi w rodzinie.

Levan Koguashvili Randki w ciemno


Sandro ma już 40 lat, ale wciąż mieszka z rodzicami, którzy nieustannie mieszają się w jego intymne życie. Przy wspólnych posiłkach wciąż powracają te same pytania: o ślub, dzieci, rodzinę, życie na swoim. Chociaż Sandro dokucza samotność, podchodzi sceptycznie do pomysłu swojego przyjaciela, Iva, również starego kawalera, który angażuje go w umówioną przez Internet randkę w ciemno. Przebieg spotkania szybko wymyka się spod kontroli.

15 maja

Viktor Tauš Klauni

W branży klaunów nie ma lekko! Wiedzą o tym Oskar, Max i Victor, którzy niegdyś, jeszcze w czasach komunizmu, byli u szczytu popularności. Ich błazeństwa bawiły młodych i sporo starszych, a poczucie humoru trafiało do większej części widowni. Tak im się przynajmniej wydawało. Niestety, ich kariera załamała się w wyniku idiotycznej kłótni. Panowie unieśli się dumą i odwrócili od siebie, zaprzepaszczając szansę na dalszy rozwój. Przez trzydzieści lat, które minęły od tego wydarzenia, zdążył nawet upaść komunizm, ale ich konflikt wciąż trzyma się mocno. Ale kiedy, już w wolnych Czechach, ich ścieżki życiowe ponownie się przeplatają, mężczyźni zaczynają przypominać sobie, jak wyglądało ich życie w okresie prosperity. Stając przed dylematem czy żyć biednie, ale wciąż zadzierać nos, czy też ponownie podbić przemysł rozrywkowy, puszczając dawne zaszłości w niepamięć, decydują się na to drugie.

Pojawia się jednak problem. Przez trzy dekady zdążyła zmienić się publika. Ich gagi mocno się zestarzały podobnie jak… oni sami. Zdrowie już nie to, sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa mocno ograniczone, a pojęcie o tym, co bawi współczesnych Czechów, mocno nie na czasie. Cóż z tego jednak, skoro bohaterowie dla sprawy gotowi poświęcić są wiele? Razem zdobędą się na największe wyrzeczenia, byle tylko wywołać śmiech na ustach widzów. A że po drodze przytrafią się im niepowodzenia, upokorzenia i przykre sytuacje? Trudno, to cena, jaką trzeba zapłacić za sukces! 

Lee Toland Krieger Wiek Adaline 

Urodzona na początku XX wieku piękna Adaline jako dwudziestolatka ulega wypadkowi, na skutek którego przestaje się starzeć. To co wydaje się spełnieniem marzeń o nieśmiertelności, z czasem przynosi dramatyczne konsekwencje. Adaline musi się ukrywać przed władzami, które chcą poddać ją eksperymentom. Wciąż podróżując, zmieniając tożsamość traci kontakt z najbliższymi, którzy starzeją się na jej oczach. Ta pełna przygód i dramatycznych wydarzeń podróż przez życie Adaline trwa przez cały niemal XX wiek. To życie jest fantastycznie wręcz interesujące, kolorowe, niezwykłe ale także bardzo samotne. W końcu Adaline znajduje miłość, dla której warto wyrzec się nawet nieśmiertelności. Ale czy to możliwe?

Marie Amachoukeli-Barsacq, Claire Burger, Samuel Theis Party Girl

Angelique daleko do stereotypowego wizerunku pani w średnim wieku. Jest najstarsza z grupy pracujących w nocnym barze kobiet. Nie zwalnia tempa życia, wciąż lubi się bawić i świetnie czuje się w towarzystwie mężczyzn. Choć czasy się zmieniają i w lokalu zaczyna ubywać gości, uczucia stałego klienta Angelique, Michaela, są niezmienne. Od lat bez pamięci w niej zakochany, któregoś dnia nieoczekiwanie prosi ją o rękę. Przed Angelique pojawia się szansa na ustatkowanie się. Czy z niej skorzysta?

29 maja

Myrosław Słaboszpyckyj Plemię

Niesłyszący Sergij zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja – tak wygląda ich codzienność. Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergij zapracowuje na nową, lepszą pozycję – zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Eric Lartigau Rozumiemy się bez słów
Państwo Belier to urocza rodzina. Dobrzy sąsiedzi, kochający rodzice. Może czasem zbyt impulsywni, nadmiernie namiętni. I jeszcze jedno: są niesłyszący. Tylko ich córka, nastoletnia Paula urodziła się bez tej niepełnosprawności. Stała się więc ich naturalnym łącznikiem ze światem dźwięków, niezastąpionym przewodnikiem i pomocnikiem w codziennym życiu. Osiągnęła jednak już wiek, gdy dzieci zaczynają wyfruwać z gniazd, szukać swojego miejsca, miłości. Idąc za głosem serca, Paula zapisuje się do szkolnego chóru, w którym śpiewa już "ten" chłopak. Nauczyciel muzyki odkrywa w niej wielki talent wokalny i proponuje szkołę muzyczną w Paryżu. Jak powiedzieć o tym rodzicom? Jak opisać im radość, którą daje muzyka? Jak zostawić zwariowane życie rodzinne i ruszyć w nieznane?

Mia Hansen-Love Eden

Paul nie widzi świata poza muzyką. Jest młodym paryskim DJ-em, który rozpoczyna karierę w tym samym czasie co duet Daft Punk. Żyje pełną piersią: kluby, imprezy, podróże, pierwsze miłości, seks, narkotyki i szaleństwa młodości. Jednak to muzyka jest dla Paula wszystkim – jedyną miłością, prawdziwą pasją, sposobem na zabawę, szczęście i spełnienie. Na fali popularności nowego klubowego brzmienia szybko zyskuje rozgłos, a jego życie zmienia się w nieustająca imprezę. Kolejne romanse, kolejne kluby, kolejne próby pozostania wiernym sobie i swojej pasji – po latach Paul wciąż nie widzi świata poza muzyką. Świat muzyki przestał jednak zauważać jego.
Poprzednio
*** na co do kina - kwiecień 2014 *** 

26 komentarzy:

 1. Mnie osobiście intryguje ''Plemię'' i mam nadzieję, że uda mi się obejrzeć ten film.

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdzie Avengers? ;) Na Drugi Hotel Marigold pewnie wybiorę się z mamą, bo obu nam podobała się pierwsza część. Kusi też Wiek Adaline.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo subiektywna lista. Nie obejmuje filmów oglądanych ze względu na dobro małżeństwa. :P

   Usuń
 3. Wiek Adaline - na to bym się wybrała ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie zdecydowanie "Wiek Adaline" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Do kina lubię chodzić na filmy akcji, z mocną ścieżką dźwiękową, tak abym miała ciarry :D takie jakieś bajeczki i zwykłe filmiki moge oglądać w domciu:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeglądnełamna narazie tak pobierznie te wszystkie pozycje filmowe i "Sekrety morza" mnie zaintrygowłay.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o Hotelu Marigold, świetne opinie na filmwebie i jaka obsada! Na pewno warto. Najpierw obejrzę jedynkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na jedynce świetnie się bawiłam. I zabawnie, i trochę melancholijnie - całość super.

   Usuń
 8. Rzadko chodzę do kina, ale na pewno zapamiętam te tytuły i nadrobię w domowym zaciszu :)

  http://subiektywnie-o-kulturze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Cóż na kino raczej nie starcza mi czasu, a i w propozycjach nie znalazłam nic, co szczególnie mocno by mnie kusiło :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mnie nic, ale z przyjemnością przejrzałam:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyjaciółka była w piątek na Wieku Adaline i wychwala pod niebiosa :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Hotel Marigold jest świetny, na pewno obejrzę drugą część. Ciekawi mnie też Wiek Adaline.

  OdpowiedzUsuń
 13. A gdzie "Avengers"? Ja czekam od pół roku :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje zestawienia jakoś uparcie nie chcą zawierać filmów o superbohaterach. Nie mają takiej mocy, żeby tu wskoczyć. :P

   Usuń
 14. Bardzo lubię Judi Dench, więc już chyba wiem, na co się wybiorę. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiek Adaline chętnie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Muszę się jeszcze zastanowić, chciałam iść na coś z mamą na Dzień Matki, w sumie sama powinna wybrać na co ma największą chęć :))

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie wybrałabym się do kina na "Randki w ciemno", "Wiek Adaline", "Party Girl", "Plemię", "Rozumiemy się bez słów" oraz "Eden".

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie mam kiedy chodzić do kina - postawiłam na teatr ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja tam w maju tylko na "Avengersów" idę. :P Całą resztę mogę obejrzeć na dvd, bo do nich nie jest potrzebny wielki ekran. Pierwszy będzie "Drugi hotel Marigold" - kocham tych Brytyjczyków! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciiiiii... Bo jeszcze mój mąż wpadnie na to, żeby pójść do kina na "Avengers". :P

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...