środa, 15 kwietnia 2015

Co w wydawnictwach piszczy #43
(kwiecień 2015 - cz. 2)

*** subiektywne zestawienie premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***


Albatros

Mario Puzo Ostatni Don - 18.04

Podczas chrzcin swoich wnuków rządzący twardą ręką don Domenico Clericuzio, głowa najsilniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej, podejmuje decyzję o wyjściu z przestępczego podziemia. Chce, by odtąd jego krewni zajęli się legalnymi interesami i stali integralną częścią społeczeństwa. Szefom innych mafijnych klanów składa ofertę nie do odrzucenia - przejmą wszystkie jego intratne interesy, poza hazardem, on zaś będzie inwestował ich pieniądze, pobierając adekwatne wynagrodzenie.

Mijają lata i do głosu dochodzą dawne niesnaski i nierozwiązane konflikty. Krwawe wydarzenia z przeszłości odciskają się piętnem na członkach rodu Clericuzio. Dante Santadio, brzydki, nielubiany wnuk Dona, psychopata i morderca, marzy o objęciu władzy po dziadku. Zazdrości wysokiej pozycji w Rodzinie i powodzenia u kobiet swemu stryjecznemu bratu, przystojnemu Crossowi De Lena, właścicielowi i zarządcy wielkiego kasyna w Las Vegas. Walka obu mężczyzn o przywództwo zagrozi spokojnej egzystencji Clericuzich, ale... ostatni don przewidział tę sytuację.Harlan Coben Tęsknię za tobą - 22.04

Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać. Powiedzcie to Kat Donovan! Detektyw nowojorskiej policji, której dziwnym zbiegiem okoliczności nadarza się okazja, żeby wyjaśnić i zamknąć dawne sprawy. Obie dotyczą najważniejszych mężczyzn w jej życiu – byłego narzeczonego, który porzucił ją dawno temu, i ojca, zamordowanego przed kilkunastu laty policjanta.
Czarna Owca

Michael Hjorth, Hans Rosenfeld Niemowa - 22.04

W domu w Torsby zostają zamordowani członkowie rodziny Carsltenów ‒ matka, ojciec i dwoje dzieci. Wszyscy zginęli od strzałów oddanych z bliska.  Wkrótce po makabrycznym odkryciu na miejscu zjawia się Sebastian Bergman wraz z resztą ekipy z Krajowej Policji Kryminalnej.
Śledztwo jest skomplikowane, a napięcie  wzrasta, kiedy jedyny podejrzany ginie zastrzelony z tej samej broni co Carsltenowie.
Detektywi odkrywają, że świadkiem morderstwa rodziny była dziesięcioletnia Nicole. Policja musi odnaleźć dziewczynkę, zanim… zrobi to morderca.


Jostein Gaarder Dziewczyna z pomarańczami - 22.04

Dziewczyna z Pomarańczami - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. 15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieżyjący od lat ojciec Georga... W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata - pamięta go jedynie z przechowywanych w rodzinnych zbiorach starych zdjęć i filmów. Ojciec napisał list tuż przed śmiercią, gdy był pewien, że nie uda się pokonać choroby. Przez wiele lat list leżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. Znaleziony u progu dojrzałości Georga staje się znakiem przemiany i inicjacji. Ojciec opowiada w nim o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami, także o próbach rozwiązania jej zagadki. Zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna... Inspirowany listem, chłopak usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granice czasu i śmierci. Posłuży temu pisana wspólnie z nim książka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami. W znakomitej powieści nie tylko dla młodzieży Jostein Gaarder celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno.

Czarne

Peter Hessler Dziwne kamienie - 29.04

Dziwne kamienie to zbiór reportaży o Chinach i USA, o relacjach Wschodu z Zachodem, o dużych i małych ambicjach, o przygodzie i niezrozumieniu, ale przede wszystkim o ludziach. Hessler z wyczuciem i humorem opowiada o pekińskiej swatce, która szuka mężów obcokrajowców dla swoich klientek, o amerykańskim naukowcu, którego obsesją stało się badanie Wielkiego Muru, o restauratorach prześcigających się w przyrządzaniu szczurów i „uranowych wdowach” z Kolorado, o światowej sławy koszykarzu, chińskiej malarce tworzącej europejskie krajobrazy, które zna tylko ze zdjęć… Losy tych wyjątkowych osób pokazują niezwykłą zdolność adaptacji, siłę lokalnych tradycji i zaskakujące podobieństwa między zupełnie odmiennymi kulturami.
Każde opisane przez Hesslera spotkanie jest fascynującym odkryciem, ale również pretekstem, by opowiedzieć o losie samotnego człowieka w zupełnie obcym świecie.

Czwarta Strona

Douglas Lain Mężczyzna ze Stumilowego Lasu - 22.04

Zamykasz oczy i świat znika... A może jesteś tylko bohaterem czyjejś bajki?
Życie Christophera Robina Milne’a, syna człowieka, który dał światu Kubusia Puchatka nie jest bajką. Był maltretowany przez sławnego ojca, walczył na frontach II wojny światowej. Obecnie prowadzi księgarnię, w której z założenia nie sprzedaje książek ojca. Wszystko się zmienia, gdy przypadkowo znajduje plakat z Kubusiem Puchatkiem, będący zaproszeniem na wiec protestacyjny w Paryżu w roku 1968. Znany całemu światu jako uroczy chłopiec z bujnymi włosami i wymyślonymi przyjaciółmi, dorosły Christopher stoczy walkę o zdefiniowanie siebie i swojego życia w cieniu ojcowskiego mitu.
Douglas Lain łączy poezję z polityką, baśniowość z przemocą, prawdę z fikcją. Paryż 1968 z Wall Street 2012 oraz Kubusiem Puchatkiem.

Dowody na Istnienie

Pavel Kohout Kacica - 23.04

Historia dziewczynki, która nie zdała do liceum teatralnego, więc zaczęła uczyć się na kacicę.
W szkole dla katów zrozumiała, że powiesić człowieka może prawie każdy, ale sztuką jest powiesić go tak, aby w tym akcie zawrzeć całą historię cywilizacyjną ludzkości aż po rewolucję naukowotechniczną.
Literackie

Hanna Kowalewska Tam, gdzie nie sięga już cień - 22.04
Inka, młoda graficzka, pracująca w warszawskiej galerii, dostaje telegram od dawno niewidzianej ciotki Berty. Kobieta jest umierająca. Chce się pożegnać i opowiedzieć o czymś bardzo ważnym… Inka przyjeżdża do Jantarni, nadmorskiej miejscowości, w której dorastała, jednak tam nikt oprócz ciotki na nią nie czeka. Wręcz przeciwnie – Inkę wita chłód, a nawet wrogość. Dlaczego? Co takiego stało się w przeszłości, że jedna z krewnych Berty potrafi splunąć dziewczynie w twarz? Dlaczego Inka od lat nie odbiera telefonów od przybranego brata Zbyszka i unika rodzinnych stron? Dlaczego jej przyjaciele z młodości nie ułożyli sobie życia, są samotni lub w nieudanych związkach?

Hanna Kowalewska opowiada poruszającą rodzinną historię, w której jest wszystko: zaskakujące tajemnice, nieplanowane miłości, wybaczenie i trwała pamięć.

To opowieść o odrodzeniu, o magii zaklętej w bursztynach, listach do Pana Boga rysowanych na piasku, sile ognia i ludzkich więzi.

Wyraziści bohaterowie, ich sekrety i duża dawka namiętności, które nie podlegają chłodnej kalkulacji – wszystko to tworzy wnikliwy portret pokolenia niezobowiązujących związków, które nie bardzo potrafi kochać, ale jednocześnie nie przestaje tęsknić za miłością i jej szukać…

Mimo że autorka podejmuje trudne tematy, miłość i namiętność splata ze śmiercią, utratą, nienawiścią czy odrzuceniem, książka jest pełna ciepła i humoru.

Mira

Sidney Sheldon Czy boisz się ciemności? - 22.04

Berlin: Sonja Verbrugge tonie we własnej wannie.
Paryż: Mark Harris skacze z wieży Eiffla.
Denver: Gary Reynolds ginie w tajemniczym wypadku lotniczym.
Nowy Jork: Z rzeki wyłowiono ciało Richarda Stevensa.
Wszyscy zginęli tego samego dnia, wszyscy współpracowali z potężną i wpływową firmą badawczą. Samobójstwa? Nieszczęśliwe wypadki? Niezwykły zbieg okoliczności? Żony Marka i Richarda są przekonane, że ich mężów zamordowano. Wspólnie wszczynają prywatne śledztwo, ale szybko okazuje się, że komuś bardzo zależy, by prawda nigdy nie wyszła na jaw. Tak bardzo, że nie zawaha się zabić.

Otwarte


Nina George Księżyc nad Bretanią - 22.04

Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć nowe życie.
Dla Marianne podróż do Paryża miała być tą ostatnią. Po latach nieszczęśliwego małżeństwa kobieta postanowiła rzucić się z Pont Neuf do Sekwany. Nie przewidziała jednak, że miasto zakochanych nie pozwoli jej odejść. Gdy odratowana leży w szpitalu, ukojeniem staje się dla niej malowidło wykonane na rustykalnym kafelku – oświetlony księżycowym blaskiem port w Bretanii z łodzią o nazwie Mariann. Zrozpaczona chwyta się tego obrazu jak ostatniej szansy i postanawia, że skoro nie ma już swojego miejsca na ziemi, pojedzie właśnie tam, do małej wioski rybackiej.
Ta pierwsza od lat samodzielnie podjęta decyzja pozwoli Marianne poczuć się znowu szczęśliwą.

Rebis

Marcus Sakey Niebezpieczny dar - 21.04

Mała dziewczynka poznaje najmroczniejsze sekrety ludzi po sposobie, w jaki krzyżują ręce na piersiach. Mężczyzna umiejący odczytywać mowę ciała zgarnia na giełdzie trzysta miliardów dolarów. Kobieta potrafi stać się niewidzialna, bo umie porusza się w tłumie tak, żeby nikt jej nie zauważył. Nazywani są „obdarowanymi” – od 1980 roku jeden procent ludzi rodzi się z wybitnymi uzdolnieniami. Jednym z nich jest Nick Cooper, agent federalny. Zdolności, którymi dysponuje, sprawiają, że jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu terrorystów. Jego celem jest najbardziej niebezpieczny człowiek na świecie: to obdarowany, który dąży do wywołania wojny domowej. Jednak aby go ująć, Cooper będzie musiał stanąć po drugiej stronie barykady i zdradzić tych, którzy są dla niego najważniejsi.

Jonathan Carroll Ucząc psa czytać - 21.04

Najpierw pojawił się zegarek na rękę za dziewięć tysięcy dolarów. Potem stalowoszare porsche wraz z dowodem rejestracyjnym wypisanym na jego nazwisko. Jakby tego było mało, tego samego dnia Tony Areal zdobył serce kobiety, o której śnił skrycie od wielu lat. Co sprawiło, że skromny urzędnik, będący pośmiewiskiem kolegów z pracy, stał się z dnia na dzień wybrańcem losu?

Szczęście Tony’ego trwało jednak krótko. Czy bohater przeżyje swoją śmierć, aby cieszyć się życiem na tym świecie?

Krzysztof Beśka Dolina popiołów - 28.04

Rok 1893. W guberni piotrkowskiej dochodzi do serii podpaleń dworów należących do rosyjskich dostojników. Ich majątki zostały odebrane polskim szlachcicom po powstaniu 1863 roku, więc rosyjscy śledczy podejrzewają, że podpaleń dokonuje jakiś Polak, który chce się zemścić za dawne wydarzenia. Sprawą zaczyna się zajmować także detektyw Berg...Sonia Draga

Krzysztof A Zajas Mroczny Krąg - 22.04

Po napięciach i perturbacjach poprzedniej jesieni komisarz Andrzej Krzycki wylądował na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. Teraz wychodzi z mocnym postanowieniem, że do pracy w policji nie wróci. Seria tragicznych morderstw zmusza go jednak do zmiany decyzji i Krzycki wplątuje się w najdziwniejsze śledztwo w swojej karierze. Nieliczne ślady prowadzą nie do podejrzanych, lecz do zbrodniczego obrzędu.... Jakby tego było mało, inne ślady wiodą do niezamkniętych spraw z jesieni. W pewnym momencie komisarz z tropiącego zmienia się w tropionego, a na horyzoncie pojawia się groźny cień Prezesa i jego syna. Sympatyczny Lucek Bałyś  próbuje chronić swojego przyjaciela i mistrza, ale Krzycki brnie coraz głębiej w grobiańską ciemność…

Félix J. Palma Mapa chaosu - 22.04

Po tragicznej śmierci ukochanej Montgomery Gilmore zrobi wszystko, by porozmawiać z nią ostatni raz. W wiktoriańskim Londynie, w czasach rozkwitu spirytualizmu jedynym rozwiązaniem wydaje się sesja z udziałem słynnego. Seans niespodziewanie prowadzi do uwolnienia straszliwych, nienazwanych mocy. Jedyny ratunek znajduje się w tajemniczej księdze zatytułowanej Mapa chaosu. Jeśli nie uda się jej odnaleźć, Gilmore nie spotka się ze swą ukochaną, gdyż nawet zaświaty przestaną istnieć. W poszukiwaniach biorą udział Artur Conan Doyle, ojciec Sherlocka Holmesa, Lewis Carroll, autor Alicji w Krainie Czarów, i oczywiście H.G. Wells, którego tropem podąża Niewidzialny Człowiek, siejący zniszczenie.
Tylko oni mogą uratować świat, tylko oni mogą doprowadzić do ponownego spotkania ukochanych rozdzielonych przez śmierć, spotkania, do którego droga wiedzie przez lustra…
Wielka przygoda, wielka miłość, dynamiczna akcja, prawdziwe duchy i fałszywe media. Wybuchowy koktajl, który zafascynuje czytelników na całym świecie. Lub – jakby to ujął tajemniczy narrator powieści – we wszystkich możliwych światach.

Vis-a-Vis/Etiuda

Bret Eastyon Ellis Glamorama - 24.04

Bret Easton Ellis, autor który zasłynął jako twórca najbardziej skandalizującej amerykańskiej powieści w XX wieku „American Psycho”, ale napisał także „Informatorów” czy „Cesarskie sypialnie”, w „Glamoramie” po raz kolejny zanurza się w świat celebrytów i hollywoodzkiego blichtru, w którym liczy się dobry wygląd, plotki, narkotyki i seks (w dowolnej kolejności i w dowolnych proporcjach). I po raz kolejny czytelnik jego powieści wychodzi z tego doświadczenia poobijany, jeśli nie kompletnie zmiażdżony.
Ellis nie jest moralistą, "Glamorama" pławi się w tym wszystkim, co uważamy za zło, a co jednocześnie zdaje się być podstawą, esencją życia jej bohaterów. Znane z tabloidów i telewizji nazwiska przeplatają się z brutalną fikcją oraz cytatami z popkultury, choć brutalna fikcja wcale nie musi być w stu procentach fikcyjna a popkultura zdaje się być jedynym prawdziwym światem. Zresztą nawet sami bohaterowie powieści nie mają pewności, czy przypadkiem akurat nie występują w filmie.
Schizofrenia, przemoc, czarne poczucie humoru i postmodernistyczne pławienie się w cytatach dają w efekcie fascynującą, brutalną satyrę na świat celebrytów, ale i na społeczeństwo, dla którego prawda bywa dziwniejsza od fikcji.
Jak pisze Daily Telegraph Glamorama wgryza się w naszą kulturę celebrytów w sposób zarówno olśniewający, jak i przerażający. A sam Ellis potwierdza swoją pozycję w amerykańskiej literaturze, miejsca obok takich postaci jak Ernest Hemingway czy Francis Scot Fitzgerald.

W.A.B.

Milan Kundera Zdradzone testamenty - 22.04

Zdradzone testamenty to zbiór tekstów o ludziach i o sztuce, a przede wszystkim o najważniejszym europejskim gatunku literackim – o powieści w stanie czystym.

Dostrzegając w niej ściśle przemyślany zamysł autora, Milan Kundera dekonstruuje sztukę improwizacji. W sposób niezwykle erudycyjny przedkłada nam wiedzę nie tylko o zjawiskach muzycznych czy literackich, lecz także o warunkach polityczno-społecznych determinujących twórczość pisarza, jak również o wpływie publiczności na rangę tekstu. Nieschematyczne i rozległe komentarze do dzieł jego mistrzów trafiają w sedno, zmuszając czytelnika do przyjrzenia się raz jeszcze dziełom obrośniętym już gąszczem interpretacji. 

Kundera tłumaczy fenomen synonimizacji w translatoryce, z przekładów obdziera to, co naddane, wgłębiając się w język twórcy i jego znaczenie. Wydobywa z literatury całe jej piękno i głębię. Pokazuje całość przez szczegóły i szczegóły dzięki odwołaniu do całości. Rozważania teoretyczno-refleksyjne przeplata anegdotami dnia codziennego oraz bolesnymi wspomnieniami pisarza emigranta. Mówi o tekstach unieśmiertelniających za które płaci się życiem. Między dwiema najważniejszymi dla siebie postaciami (Kafka i Janáček) stawia inne – krzyżuje drogi Rableis’go i Gombrowicza, Chopina i Strawińskiego, i Rushdiego. Pokazuje losy nie tylko ich twórczości, lecz przede wszystkim odbioru. Wraz z przedstawieniem licznych lapsusów interpretacyjnych, wykonawczych (muzyka), czy translatorskich (literatura) stawia pytanie o status powieści – gatunku przez Europejczyków stworzonego i Europę spajającego.

Judith Taschler Nauczycielka - 22.04

Uważaj, zanim zaczniesz wspominać dawną miłość!
Matylda i Xaver byli niegdyś nierozłączni, łączyła ich miłość i literatura, ale pewnego dnia on odszedł bez słowa – po prostu spakował swoje rzeczy i zniknął. Matylda przeżyła załamanie nerwowe, długo nie mogąc zrozumieć motywów postępowania Xavera. Po latach udało się jej odnaleźć spokój ducha i swoje miejsce w życiu: w odległym mieście uczy języka niemieckiego i literatury, lubiana przez uczniów, ma przyjaciół i własne sprawy.
Nagłe pojawienie się dawnego kochanka, który tymczasem odniósł sukces jako pisarz książek dla młodzieży, budzi w kobiecie zarazem czułe i bolesne wspomnienia, dając początek dziwnej grze obojga: jej głównym motywem staje niewyjaśniona sprawa zaginięcia syna Xavera z inną kobietą. Niegdysiejsi kochankowie, swego czasu tak zafascynowani mocą opowiadania historii, snują coraz dalej idące fantazje na temat zaginionego dziecka.
Czy Xaver zataja coś przed Matyldą?
Opowieść o miłości i literaturze, zmienia się w opowieść o zemście i winie – fascynujący thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniego rozdziału.

Philip Kerr Miłość i śmierć w Pradze - 22.04

Rok 1941, Bernie wraca z frontu wschodniego i podejmuje pracę w wydziale zabójstw berlińskiej Kripo, służąc pod Reinhardem Heydrichem, człowiekiem, którego jednocześnie nienawidzi i którego się boi. Tymczasem Heydrich został niedawno mianowany Recihprotektorem Czechosłowacji. Dostawszy cynk o planowanym na siebie zamachu, przełożony wydaje Bernie’emu rozkaz towarzyszenia mu w swojej wiejskiej posiadłości na przedmieściach Pragi, gdzie Heydrich zaprosił najbardziej odrażające kreatury spośród urzędników Trzeciej Rzeszy, by świętować awans. Wśród gości znajduje się również zabójca…

Louise Candish Od kiedy cię nie ma - 22.04

Gdy trzy przyjaciółki: Rachel, Mariel i Jenny równocześnie zachodzą w ciążę, obiecują sobie, że każda z nich będzie kochać pozostałe dzieci jak własne. Jednak gdy córka Rachel umiera, kobieta pakuje się i przeprowadza na odległą grecką wyspę, by odnaleźć spokój ducha i odbudować swój świat na nowo. Mimo to nie może zapomnieć o złożonej przed laty obietnicy. Wynajmuje prywatnego detektywa, tajemniczego Johnny’ego Palmera, by na bieżąco informował ją o losach pozostałych dziewcząt. W ten sposób może roztoczyć nad nimi dyskretną opiekę. Ale kto zaopiekuje się samą Rachel w jej nowym życiu z dala od domu?

Zysk i S-ka

Peter Acroyd Wenecja. Biografia - 20.04

Wenecja Petera Ackroyda to biografia miasta napisana w równie wspaniałym stylu jak jego chwalony i nagradzany Londyn. Kontekst historyczny i kulturowy, nieustannie obecny przy opisie miasta od jego powstania do współczesności, został przez autora wpleciony w niemal powieściową narrację, dzięki czemu książkę czyta się nie jak przewodnik, ale jak awanturniczy romans przygodowy. Relacja pisarza obejmuje fakty i fantazje, wyczarowuje przed czytelnikiem ulotną atmosferę otaczającą kanały, mosty, nasłonecznione place, kościoły i rynki, święta i kwiaty. Ackroyd prowadzi nas przez historię miasta od pierwszych uchodźców przybywających we mgle laguny w IV wieku, przez powstanie wielkiego państwa kupieckiego i imperium handlowego, przez wojny przeciwko Napoleonowi, aż po dzisiejsze najazdy turystów. Mamy tu wszystko: kupców na Rialto i Żydów w getcie, dmuchaczy szkła z Murano, maski karnawałowe i smutne kolonie trędowatych, a także artystów, twórców opery i wybitnych malarzy - Belliniego, Tycjana, Tintoretta, Tiepola. Aura cienistych zakątków i ślepych zaułków Wenecji przemieszana jest z fascynującymi opowieściami o więźniach i karze, wojnach i oblężeniach, skandalach i głośnych wydarzeniach, a nade wszystko o pokusach czyhających na każdym kroku w tym jedynym w swoim rodzaju magicznym „mieście z morza”. 

Zwierciadło

Ałbena Grabowska-Grzyb Stulecie Winnych. Tom 3. Ci, którzy wierzyli - 22.04

W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi  – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, że wszystko od mięsa począwszy, poprzez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy, trzeba zdobywać – „kombinować” lub „wystawać” w kilometrowych kolejkach. Tu dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie.

Nasze młode bohaterki  dorastają z Jeremim, chłopcem, który przyszedł na świat tego samego dnia, co bliźniaczki, a którego skomplikowane losy już na zawsze  wpiszą się w historię rodziny Winnych. Szczególnie mocna przyjaźń wiąże go z Julią.

Nadchodzą czasy ciekawe, ale i trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego , pierwsze wolne wybory. W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć. Czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przyjazna Winnym?


Poprzednio

32 komentarze:

 1. "Dziewczyna z pomarańczami", cieszę się, że jest wznowienie, nie miałam możliwości przeczytać do tej pory tej książki i z pewnością sięgnę po nią teraz :) a i dla dorastającej córki będzie w niedalekiej przyszłości, jak znalazł ;) Stulecie winnych - chciałabym przeczytać całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie tak samo. Też nie czytałam jeszcze "Dziewczyny...", a i na "Stulecie..." mam ogromną ochotę.

   Usuń
 2. Dobrze, bo zainteresowała mnie tylko jedna książka ("Nauczycielka") - mogę nadrabiać zaległości ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka książek czytałam. Zaciekawił mnie "Niebezpieczny dar" i "Mroczny krąg".

  OdpowiedzUsuń
 4. "Ostatnio don" jest świetny.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Zdradzone testamenty" to bodaj jedyna książka Kundery, którą naprawdę lubię (jest w niej najmniej taki w stylu "jam jest wielki mistrz, mnie słuchajcie, chociaż piszę to samo w trzech książkach i nie, że to są różne książki, to są te same książki, ale jam mistrz, więc czytajcie, prostaczki, i nie narzekajcie!" ;)). Ale mam już tę w klasycznej czarnej kunderowskiej serii, więc nowej sobie nie sprawię. Bardzo ładnie wygląda to wydanie "Kacicy" (w ogóle ta seria wydawnicza literatury czeskiej jest wydawana tak pięknie, aż przyjemnie czekać, co będzie następne :)).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cicho tam! Kundera jest zawsze świetny! ;)

   A "Kacica" faktycznie się wyróżnia.

   Usuń
 6. Mnóstwo ciekawych książek, a szczególnie ,,Dziwne kamienie", to mój typ!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja poluję na książkę: Czy boisz się ciemności?

  OdpowiedzUsuń
 8. Biografia Wenecji może okazać się bardzo interesującą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kohout i "Wenecja", koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nowy Coben jest dla mnie numerem jeden :) Poza tym wypatrzyłam kilka tytułów, na które być może zdecyduję się w późniejszym terminie :) Marzy mi się na przykład cała seria Ałbeny Grabowskiej-Grzyb :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Mężczyzna ze Stumilowego Lasu" jest bardzo w moim typie, poza tym czekam na zwieńczenie trylogii "Stulecia Winnych" ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jako wierna fanka Jonathana Carrolla chyba nie muszę mówić jaka książka z powyższego zestawienia mi się widzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Tylko to Gaardera czytałam - jako nastolatka - i pamiętam, że mi się w miarę podobało, choć nie zostawiło na mnie piorunującego wrażenia.

  Strasznie mnie "Wenecja" kusi. Oj, kusi. Ale mój książkowy budżet w tej chwili aż świeci pustką :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem urzeczona serią "Stulecie Winnych", dlatego to pierwsza pozycja która wpadnie w moje ręce. "Mężczyzna ze stumilowego lasu" za to lekko mnie przeraża, ale też mam ochotę poznać jego historię ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. No i jest Grabowska, to jedna z trzech pozycji, które planuję kupić w tym miesiącu. Mam nadzieję przeczytać "Mężczyznę ze Stumilowego Lasu", chciałabym też Kowalewską i Carrolla.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nic dla mnie! (stwierdzam to z radością, bo i tak muszę oszczędzać;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mój portfel nie lubi Twojego "Co w wydawnictwach piszczy". :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój portfel pozdrawia. Dobrze rozumie problemy Twojego. ;)

   Usuń
 18. Na pewno przeczytam książkę Ałbeny Grabowskiej-Grzyb pt. "Stulecie Winnych. Tom 3. Ci, którzy wierzyli". Nie mogę się już go doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 19. Zdecydowanie "Niemowa". W kwietniu zakupów książkowych nie planuję, oszczędzam przed Targami :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już sobie wyobrażam to szaleństwo na Targach. :D

   Usuń
 20. Fajnie, że wznowili Kunderę, może więcej ludzi zacznie go czytać?

  Czytałam biografię Londynu i jest mega ciekawa, na Wenecję więc może też się skuszę. Poza tym planuję przeczytać Mężczyznę ze Stumilowego Lasu - myślę, że to może być zaskakująca lektura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby!

   O, to może rozejrzę się też za Londynem.

   Usuń
 21. Ta historia Milne'a to chyba coś dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 22. Tyle pozycji przedstawiłaś, ale ja chyba dla siebie nic nie znalazłam, tak szczerze mówiąc.

  OdpowiedzUsuń
 23. Kilka książek chętnie zabrałabym do siebie... Przede wszystkim kolejną powieść N.George "Księżyc nad Bretanią"

  OdpowiedzUsuń
 24. Trzeci tom Stulecia na pewno przygarnę :) Wśród pozostałych tytułów również widziałam parę ciekawych, choć nie muszę ich mieć już teraz :)

  OdpowiedzUsuń
 25. O, cieszę się, że pojawia się kolejna książka Kowalewskiej, lubię prozę tej autorki, więc będzie to lektura obowiązkowa. :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...