czwartek, 30 kwietnia 2015

Co w wydawnictwach piszczy #44
(maj 2015 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***


Agora

Hanna Krall, Jacek Antczak Reporterka - 14.05

Niezwykły portret najwybitniejszej polskiej reporterki Hanny Krall a zarazem przewodnik po jej warsztacie, książkach i życiu. Autor - Jacek Antczak skomponował go z wywiadów i rozmów z autorką Zdążyć przed Panem Bogiem i Białej Marii. Czytelnicy książek Krall znajdą tu opowieść o początkach jej twórczości, komentarze i dalsze ciągi wielu opisywanych przez nią historii. 

Albatros


Dean Koontz Klucz do północy - 13.05

Joanna Rand jest piosenkarką i właścicielką nocnego klubu w Kioto. Pewnego wieczoru w jej klubie zjawia się Alex Hunter, prywatny detektyw z Chicago, który rozpoznaje w niej zaginioną przed dwunastu laty Lisę Chelgrin, córkę amerykańskiego senatora. Joanna jednak nie potrafi przypomnieć sobie swojego poprzedniego życia. Za namową Alexa oraz swojej przyjaciółki udaje się do psychiatry, który za pomocą hipnozy ma przywrócić jej wspomnienia.

Okazuje się, że Joanna była już poddana podobnej kuracji. Ktoś za pomocą serii zabiegów hipnotycznych usunął z jej pamięci całą przeszłość i nadał jej całkiem nową tożsamość oraz wspomnienia. By nikt nie odkrył prawdy o przeszłości Joanny, wmówiono jej także, że nie może się związać na stałe z żadnym mężczyzną. Aby odnaleźć rozwiązanie zagadki zmiany tożsamości Joanny, kobieta wraz z Alexem udają się do Londynu, a następnie podążają tropem psychiatry, który przeprowadzał zabiegi hipnotyczne, do Szwajcarii. Okazuje się, że przeszłość dziewczyny jest o wiele bardziej skomplikowana niż ta w powracających wspomnieniach.

Amber

Rachel Wells Amber - kot wielorodzinny - 5.05

Jak wiadomo koty same wybierają właścicieli. Ale Alfie zdecydował się aż na czterech… I sam opowiada, jak to zrobił, że i on, i ludzie których wybrał, odzyskali radość życia.
Na początku wszystko zapowiadało się tragicznie – opowiada kot Alfie. Jego Starsza Pani odeszła tam, gdzie ludzie odchodzą na zawsze. Alfie stracił Panią i stracił Dom. Trafił na ulicę. W deszcz, zimno, między inne bezdomne koty i psy. Ze złamanym sercem musi walczyć, żeby przeżyć. Pewien życzliwy kot radzi mu, żeby został kotem „dochodzącym”: pomieszkiwał jednocześnie u kilku rodzin, bo to bezpieczniejsze niż jeden właściciel, któremu może się coś stać.
I tak Alfie trafia na Edgar Road, do czterech rodzin z problemami. One zajmują się kotem, a kot zajmuje się nimi. I ma pełne łapy roboty, by naprawić ich (i swoje) życie.

Burda Książki

Marek Kamiński Moje życie polarnika - 13.05

Marek Kamiński opisuje swoje życie. Pisze o dzieciństwie, które było wychodzeniem poza oswojony świat, szukaniem czegoś, co znajduje się dalej, poza horyzontem. O proporcjach, które pozwalają mu zarówno żyć „tu i teraz”, jak i marzyć, odkrywać siebie i osiągać wyznaczone cele. O śladach, które jego życie pozostawia w innych ludziach. O drodze, którą wciąż podąża dalej, by nadawać życiu nowy sens.
Anna Laudańska Chlepianka. Zapiski z Krety - 13.05

Kreta to wyspa, która niczym magnes przyciąga i oczarowuje swoją niepowtarzalną aurą słońca, kolorów, krajobrazów i smaków. To wyspa oswojona, a zarazem wciąż dzika, której magiczne plaże, surowe górskie stoki, egzotyczna przyroda i zwykła ludzka życzliwość sprawią, że zakochasz się w niej od pierwszego wejrzenia. Tu poczujesz się bezpiecznie jak u siebie w domu.
Elżbieta Sęczykowska Tybet. W drodze do Kumbum - 13.05

Tybet w drodze do Kumbum to niezwykle interesująca relacja Elżbiety Sęczykowskiej, fotografika, z jej kilku podróży do mistycznej Krainy Śniegu. Wyruszała na poszukiwanie tego, co zagubione, ale wciąż tak żywe. Miała szansę uczestniczyć w ceremoniach zastrzeżonych tylko dla mnichów lamajskich, związanych z misterium demonicznego tańca C`am. Odkryła tajemnicę maślanego ołtarza i dokonała „oczyszczenia z grzechów” podczas obchodów Święta Wielkiej Modlitwy w klasztorze Kumbum. Inspiracją do napisania tej książki stały się również odnalezione fotografie, na których prawdopodobnie po raz pierwszy na świecie zostały uwiecznione grupy tybetańskich nomadów oraz sceny przedstawiające fragmenty misteriów religijnych zarejestrowane przez jednego z najwybitniejszych polskich orientalistów – Władysława Kotwicza, badacza kultury mongolskiej i tybetańskiej. Warto wyruszyć z Elżbietą Sęczykowską w tę ekscytującą drogę do klasztoru Kumbum.

Czarna Owca

Mitch Cullin Pan Holmes - 6.05

Sherlock Holmes na emeryturze? To niemożliwe.
Jest rok 1947, dziewięćdziesięciotrzyletni Sherlock Holmes mieszka z gospodynią i jej nastoletnim synem w hrabstwie Sussex. Wiedzie spokojne życie, dogląda pszczół i pisze wspomnienia.  Powoli godzi się z tym, że jego umysł nie jest już tak sprawny jak kiedyś.
Ludzie nie przestają jednak szukać u niego pomocy w rozwiązaniu tajemniczych zagadek. Holmes powraca do jednej z nich, sprawy z przeszłości, która u kresu życia może dostarczyć mu odpowiedzi na najważniejsze pytania o sens życia, miłość i granice wiedzy dostępnej człowiekowi.
Pan Holmes to subtelna i przenikająca do głębi powieść o tajemnicy bliskości między ludźmi i o jednym człowieku, który dociera do kresu rozumu.

Czarne

Andrzej Stasiuk Życie to jednak strata jest - 6.05

Z fotografiami Adama Golca
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureat Nagrody Nike w cyklu rozmów z dziennikarką „Gazety Wyborczej”.
Zapis ich spotkań to niekończąca się opowieść Andrzeja Stasiuka o życiu i książkach, o kobietach i miłości, o podróżach i samochodach, o Polsce i Rosji, o religii i polityce. Czytelnik wyrusza za nim w podróż z Wołowca na Podlasie, do Albanii i na Wschód aż do Mongolii i  Chin, a przede wszystkim po wewnętrznym krajobrazie osobistych wspomnień, gdyż – jak mówi Stasiuk – „Moje życie jest moim zawodem”.

Czwarta Strona

Agnieszka Olejnik Dziewczyna z porcelany - 6.05

Kobieta potrzebuje mężczyzny, nie chłopca…
Światem Michała rządzą pieniądze i piękne kobiety. Rozchwytywany fotograf, przebojowy student informatyki i model. Jeden telefon sprawia, że Michał musi natychmiast dojrzeć: porzucić swoje dotychczasowe, studenckie życie, wyprowadzić się z dużego miasta i przenieść w rodzinne strony, by zaopiekować się młodszym bratem.
Zuzanna, nauczycielka języka rosyjskiego i rozwódka, jest sąsiadką Michała i opiekunką jego młodszego brata.  Kompletnie nie pasuje do jego wyobrażenia atrakcyjnej kobiety. Z czasem jednak chłopak zaczyna dostrzegać jej niezwykłe włosy oraz porcelanową cerę. Zuzanna zaczyna go fascynować. Okazuje się jednak, że samo uczucie nie wystarczy, aby zbudować trwałą relację.

Greg Baxter Lotnisko w Monachium - 6.05

Amerykanin mieszkający w Londynie odbiera telefon. Niemiecka policja informuje go o śmierci siostry. Miriam zmarła z zagłodzenia. Trzy tygodnie później bohater, jego starzejący się ojciec i amerykańska urzędniczka konsularna znajdują się na spowitym mgłą lotnisku w Monachium, skąd trumna z ciałem Miriam ma zostać przewieziona do Stanów. Opóźnienie w podróży wywołuje lawinę wspomnień i pytań o przyczynę tej niespodziewanej i wydawać by się mogło, osobliwej śmierci.


Filia 

Lisa Genova Sekret O'Brienów - 13.03

Joe O’Brien to czterdziestotrzyletni policjant, który mieszka w jednej z irlandzko-katolickich dzielnic Bostonu. Jest oddanym mężem, dumnym ojcem czwórki dwudziestokilkuletnich dzieci i szanowanym funkcjonariuszem. Joe zaczyna doznawać problemów z koncentracją, nietypowych dla niego wybuchów złości i dziwnych drgawek. Początkowo przypisuje te niepokojące objawy stresującej pracy, ale wraz z ich uporczywym nasilaniem postanawia umówić się na wizytę u neurologa. Diagnoza, którą otrzyma, na zawsze odmieni życie Joe i jego rodziny. To pląsawica Huntingtona.

Pląsawica Huntingtona to śmiertelna choroba neurogeneratywna, na którą  jak do tej pory nie znaleziono lekarstwa. Każde z czwórki dzieci Joe ma pięćdziesiąt procent szans odziedziczenia choroby ojca i ich los może wyjaśnić jedno badanie krwi.  Obserwując swoją przyszłość w pogarszającym się stanie Joego, dwudziestojednoletnia Katie zmaga się z  pytaniami pod jakimi stanęło jej ledwie rozpoczęte, dorosłe życie. Czy chce wykonać test? A jeśli posiada chorobowy genotyp? Czy potrafi żyć w nieświadomości?

Wraz z nasileniem się objawów Joe traci odznakę i wiele więcej. Próbuje nie tracić nadziei i z godnością stawiać czoło chorobie, podczas gdy Katie i jej rodzeństwo szukają w sobie odwagi, by zmierzyć się z losem.

Literackie

Anna Gavalda Lepsze życie - 6.05

Dwie poruszające opowieści o młodości od francuskiej mistrzyni prozy obyczajowej.

Zgubić coś, by znaleźć sens życia, spotkać najważniejszą dla siebie osobę przypadkiem, rozstać się z kimś, by odkryć prawdziwe szczęście, stracić, by zyskać... Małe wydarzenia czasem mają wielkie konsekwencje. Mathilde, studentka historii sztuki, zgubiła torebkę z dużą sumą pieniędzy. Po kilku dniach uczciwy znalazca zwrócił ją z całą zawartością. Po kilku miesiącach Mathilde wyjechała z Paryża, by szukać go na dalekiej prowincji... Yann, dwudziestokilkuletni Bretończyk mieszkający w Paryżu, podczas przypadkowej kolacji u sąsiadów uświadamia sobie, że jego życie jest puste, a do dziewczyny, z którą je dzieli, nie czuje już nic. Po rozmowie z Isaakiem spakuje walizki i wyruszy do pewnej winnicy w Hérault...

Marginesy

Jaume Cabré Jaśnie pan - 8.05
Z jaką łatwością spada się ze szczytów władzy na dno piekła zniesławienia! Jak szybko pełnia życia może stać się igraszką śmierci!

Barcelona, koniec 1799 rok. W pokoju hotelowym zostaje znaleziona śpiewaczka, słowik z Orleanu, z poderżniętym gardłem i nożem wbitym w serce. Oskarżenie pada na młodziutkiego poetę, który spędził w jej pokoju namiętne chwile, ostatnie w jej życiu.

Ciąg niefortunnych wydarzeń splecie ze sobą losy poety i romantyka z losami wszechwładnego sędziego Massó, prezesa Sądu Królewskiego w Barcelonie, człowieka ogarniętego obsesją władzy, zafascynowanego astronomią, a także, na nieszczęście dla siebie, urodą młodych kobiet. Jaume Cabré wiernie odtwarza klimat epoki i powołuje do życia wiele postaci, wplątanych w sieć namiętności i intryg, korupcji politycznej i walki o władzę.

Jaśnie pan to przełomowa powieść w karierze literackiej katalońskiego pisarza, pierwsza przyjęta z entuzjazmem przez czytelników i z uznaniem przez krytykę. Dzięki niej Jaume Cabré otrzymał Hiszpańską Nagrodę Literacką oraz szereg nagród katalońskich, jak Premi Joan Crexells, Crítica Serra d’Or, nagrodę czytelników pisma El Temps i nagrodę Prudenci Bertrana, przyznawaną przez czytelników i krytyków.

Elizabeth Winder Sylwia Plath w Nowym Yorku - 13.05

Sylvia Plath lubiła jedzenie, seks i fatałaszki. Wbrew krzywdzącym stereotypom – była kobietą z krwi i kości.
W czerwcu 1953 roku dwudziestoletnia Plath przyjechała do Nowego Jorku i została redaktorką czasopisma o modzie „Mademoiselle”. Zamieszkała w hotelu Barbizon, chodziła na przedstawienia baletowe, na mecze bejsbolu i tańczyła w West Side Tennis Club. Miała cudownie spędzić czas. Ale to, co nastąpiło, okazało się dwudziestoma sześcioma dniami bólu, przyjęć i pracy, które ostatecznie zmieniły bieg jej życia.
Opowieść Elizabeth Winder, uzupełniona zdjęciami i szkicami, wprowadza nas świat Sylvii Plath, zanim stała się jedną z największych i najbardziej wpływowych poetek XX wieku. To niezwykłe spojrzenie na młodą Sylvię i miesiąc, który położył podwaliny pod jej przełomową powieść – Szklany klosz.
Prószyński i S-ka

Sarah Waters Pod osłoną nocy - 12.05 - RECENZJA
Powieść nominowana do prestiżowych międzynarodowych nagród Orange Prize i Man Booker Prize 2006.
„Pod osłoną nocy” to historia czworga londyńczyków – trzech kobiet i młodego mężczyzny o burzliwej przeszłości – intymna i prawdziwa aż do bólu. Kay, która w czasie wojny żyła pełnią życia, dziś nosi się jak mężczyzna i nie ustaje w poszukiwaniach czegoś, co wciąż jej się wymyka. Helen, pełna wdzięku i powszechnie lubiana, skrywa bolesną tajemnicę. Viv dochowuje wierności kochankowi, na przekór cierpieniu, którego przez niego doświadczyła. Na pozór niewinny Duncan ma za sobą walkę z własnym demonem. Życie i sekrety tych czworga łączą się ze sobą i przeplatają na wiele zaskakujących sposobów. Wojna prowadzi do dziwnych sojuszów... 

Smak Słowa

Jørn Lier Horst Psy gończe - 5.05

William Wisting zostaje zawieszony w czynnościach w związku z podejrzeniem o fabrykowanie dowodów w głośnej sprawie zabójstwa Cecilii Linde. Teraz, 17 lat później, wychodzi na jaw, że dowody, na podstawie których skazano sprawcę zostały sfałszowane. Media wietrzą sensację.
Przez wszystkie lata służby w policji Wisting tropił przestępców. Teraz sam jest przynętą i musi jak najszybciej ustalić, potajemnie i na własną rękę, kto z jego współpracowników sfabrykował materiał dowodowy, i co tak naprawdę wydarzyło się 17 lat temu. Jak zawsze może liczyć na córkę, Line, która jest dziennikarką, ale pomoc przychodzi również z zupełnie nieoczekiwanej strony. Nagle ginie kolejna młoda dziewczyna. Zaczyna się dramatyczny wyścig z czasem.

Najbardziej  utytułowana i nagrodzona książka Horsta z serii o Williamie Wistingu. Otrzymała Nagrodę Martina Becka 2014 (Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminału), Nagrodę Szklanego Klucza 2013 (Najlepszy skandynawski kryminał) i Nagrodę Rivertona 2012 (Najlepszy norweski kryminał).

Świat Książki

Leena Parkkinen PS Nie szukajcie mnie - 8.05

Latem 1947 roku na wyspie Fetknoppen z morza zostają wyłowione zwłoki nastoletniej Kersti. Policja szybko aresztuje podejrzanego: Sebastiana Valtera, starszego brata osiemnastoletniej Karen, do której na zawsze przylega etykietka „siostry mordercy”.

Sześćdziesiąt pięć lat później Karen ucieka z domu swojego syna Erika, wsiada do błękitnego plymoutha fury rocznik 1956 i jedzie na Fetknoppen, aby tam poskładać puzzle w logiczną całość i ustalić, kto naprawdę zamordował Kersti.
Wkrótce staje się świadkiem napadu na warsztat samochodowy i w dalszą drogę zabiera ze sobą jedną z włamywaczek, siedemnastolatkę w zaawansowanej ciąży. Tak zaczyna się niezwykła przyjaźń kompletnie różnych od siebie kobiet i podróż, której finału nie przewidziałaby żadna z nich.

W.A.B.

Jean-Paul Didierlaurent Lektor z pociągu 6:27 - 6.05

Świeża i zaskakująca powieść w klimacie Amelii.
Świat, w którym wszystko kręci się wokół książek, a słowo pisane ma dla bohaterów ogromną wartość.

Guylain Vignolles prowadzi nudne życie. Hoduje złotą rybkę, pracuje w zakładzie utylizacji książek, niczego nie oczekuje od losu. Co dzień wykrada kilka luźnych stron książek ocalałych z przemiału, by nazajutrz przeczytać je współpasażerom pociągu, którym dojeżdża do pracy.

To z pozoru niewinne hobby z dnia na dzień wywraca jego życie do góry nogami. W pobliskim domu starców zawiązuje się jego zwariowany fanklub. Tymczasem on sam podejmuje wszelkie wysiłki, by poznać tajemniczą Julie, której pamiętnik znajduje w pociągu.

Mariusz Czubaj Piąty Beatles - 6.05

Czerwiec 2012. Trwa mecz Polska–Rosja podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej, gdy policjanci z Piły otrzymują wezwanie na poligon wojskowy, na którym stacjonował kiedyś pułk myśliwców Su–22. Jest to miejsce zabójstwa, na które przybywa także Rudolf Heinz prowadzący kurs w miejscowej szkole policji. 

Okoliczności śmierci wydają się nietypowe, ale Heinza najbardziej intryguje okładka albumu Beatlesów Abbey Road pozostawiona w hangaroschronie. Gdy rusza tropem mordercy, nie przypuszcza, jaki obrót przybierze sprawa, która zajmie mu prawie dwa lata i okaże się ostatnią w jego karierze profilera.

Wiatr od morza

Michael Crummey Sweetland - 6.05

Historia przekornej miłości człowieka do chłodnej i niegościnnej ziemi, na której się urodził.

W powieści Michaela Crummeya polscy czytelnicy znajdą wszystko to, za co pokochali jego twórczość. Autor kolejny raz odmalowuje pejzaż Nowej Fundlandii zaludniony przedziwnymi postaciami, które spotkać można wyłącznie na tamtejszych wybrzeżach – ludźmi twardymi i krnąbrnymi, pomimo nadejścia XXI wieku wciąż opisującymi świat w sobie tylko właściwy sposób.

Osadę Chance Cove na wysepce Sweetland zamieszkuje kilkadziesiąt osób, które z trudem wiążą koniec z końcem po zapaści nowofundlandzkiego rybołówstwa. Nic dziwnego, że złożona przez rząd propozycja sowitej rekompensaty za opuszczenie podupadającej mieściny na krańcu świata wywołuje wśród byłych rybaków ogromne poruszenie. Jedynym warunkiem jest jednomyślna zgoda wszystkich mieszkańców na przeprowadzkę. Plany sąsiadów krzyżuje Moses Sweetland, emerytowany latarnik uparcie sprzeciwiający się opuszczeniu ukochanej wyspy. Gdy zbliża się termin ostatecznej decyzji, narastająca niechęć mieszkańców Chance Cove daje Sweetlandowi podstawy do obaw o własne życie. Splot konfliktów, tragedii oraz wciąż żywych bolesnych wspomnień popchnie go do szalonego postanowienia, w wyniku którego świadomie skaże się na nieodwołalną izolację…

"Sweetland" to poruszająca, kameralna powieść o schyłku dawnego świata oraz powolnym zaniku małych, odosobnionych społeczności, niemających racji bytu z dala od skrawka ziemi, na którym się zawiązały. To misternie skonstruowane dzieło o autodestrukcyjnej przekorze oraz zawziętej walce człowieka z nieubłaganymi prawami stanowionymi przez społeczeństwo i naturę. To wreszcie subtelna przypowieść o samotności ekstrapolowanej daleko poza granice absurdu.

Znak

Donna Tartt Szczygieł - 6.05

Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Z ruin muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.

Szczygieł będzie towarzyszył Theo w podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelnie niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu.

Szczygieł to epicka powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie od nowa, i o bezlitosnych kolejach losu.

Szczygieł to największe wydarzenie literackie ostatnich lat – powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku wielu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem w wielu krajach.

Marek Krajewski, Jerzy Kawecki Umarli mają głos - 13.05
 • Na tropie polskich morderców.
 • 12 wstrząsających zbrodni.
 • 12 historii mrożących krew w żyłach.
 • 1 stół sekcyjny.
 • Wyjątkowy duet – pisarz bestsellerowych kryminałów i słynny patolog.
Poznaj krwawą historię współczesnej Polski – zbrodnie w afekcie i szczegółowo zaplanowane morderstwa, seksualne dewiacje i rytualne mordy. Obgryziona do połowy ręka. Ciemnożółta masa wylewająca się z worka na zwłoki. Larwy ścierwicy i fetor rozkładającego się ciała.
Tak prowadzi się śledztwo w zimnym świetle prosektorium.

Sandra Kalniete W butach do tańca przez syberyjskie śniegi - 13.05

Sandra Kalniete, łotewska polityk, deputowana do Parlamentu Europejskiego, urodziła się w syberyjskiej tajdze. W jaki sposób jej rodzina się tam znalazła – o to nie zadawała pytań. Do czasu…
W latach osiemdziesiątych dojrzała już Kalniete wyrusza w przeszłość w poszukiwaniu prawdy ukrywanej przez dekady pod warstwą traumy, strachu i sowieckiej propagandy. Wędrówka ta uczyni z niej jedną z czołowych postaci łotewskiej walki o odzyskanie niepodległości, po latach zaś zaowocuje niniejszą bestsellerową opowieścią.
Rekonstruując losy swoich bliskich, pisarka odtwarza dzieje całego narodu łotewskiego w XX wieku, szczególnie doświadczenie dwóch totalitaryzmów z ich wstrząsającymi zbrodniami. Na obu tych planach toczy się narracja wnikliwa i rzetelna, ale też bardzo osobista, dając czytelnikowi zarazem szeroką panoramę i intymny portret we wnętrzu.
Widzimy więc wojnę, terror, łagry, tortury, katorżniczą pracę, mróz i głód, a obok tego skomplikowane rodzinne relacje, młodzieńcze miłości zesłańców, wiejskie potańcówki czy eleganckie suknie szyte ze szmat. To rzecz o skrajnym upodleniu człowieka, ale i świadectwo tego, że wola życia i pragnienie zachowania godności dają o sobie znać w każdych warunkach.

Anna Herbich Dziewczyny z Syberii - 13.05

Polka? Od razu widać, po charakterze!
Przeszły przez piekło. Nie poddały się.
Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy  – przeżyła dzięki przyjaciółce.
Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze.
Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat.
Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.
Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła  w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny.
Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii.
Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.

***

Poprzednio
 *** kwiecień - cz. 2 ***

42 komentarze:

 1. Nowa powieść Lisy Genovy, jaram się! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Z całą pewnością kupię książkę L. Genovy i A. Herbich :) Ciekawi mnie jeszcze "Sweetland" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Zapiski z Krety" najbardziej chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cabré na pewno, "Umarli mają głos" na pewno, rozmowy z Hanną Krall na pewno, Horst na pewno, Tartt na pewno... Za dużo tych ciekawych książek się pojawia, jak tu nadążyć? ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeju, tyle rzeczy mnie zainteresowało!
  Orbitowskiego biorę w ciemno! Koty uwielbiam, więc "Kot wielorodzinny" to pozycja dla mnie obowiązokowa. Ostatnio zainteresowały mnie podróże, wiec opowieść o Krecie sobie zapiszę.
  Czwarta strona wydaje ksiązki, które wstępnie mnie zainteresowały. "Lepsze życie" brzmi wspaniale.
  Cabré właśniek kupiałam sobie "Wyznaję" i to od tej powieści chciałabym zacząć.
  Książkę Waters sobie zapisałam, ale nie znalazłam takiej jak "Pod osłoną nieba", tylko "Pod osłoną nocy" ;-) Chyba chodzi o tę, bo ma taką samą okładkę.
  "Sweetland" i "Lektora z pociągu" również sobie zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawiłam, dzięki.
   A Cabre ogromnie polecam. :)

   Usuń
 6. Jestem pewna, że czytanie o pląsawicy Huntingtona przedstawionej z perspektywy Lisy Genovy będzie emocjonujące :) Jak widać interesujących nowości na maj nie brakuje! :) Gratuluję przekroczenia połowy miliona wyświetleń :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Już miałam pisać, że nic dla siebie nie widzę, dopóki nie zobaczyłam "Dziewczyn z Syberii". Muszę mieć i przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja czekam na ''Dziewczyna z porcelany''.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieję, że odbiorę dzisiaj na poczcie "Psy gończe".

  OdpowiedzUsuń
 10. Kilka tytułów bym wybrała tylko 1. kiedy czytać to wszystko, 2. gdzie ustawiać nowe książki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te pytania ciągle pozostają bez odpowiedzi. ;)

   Usuń
 11. Mam na półce "Psy gończe" :) Kuszą mnie "Umarli mają głos" i "Piąty Beatles" ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chętnie sięgnęłabym po nowego Koontza, "Pana Holmesa" oraz "Lektora.." :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystko, jak zasze, haha. Nie moge czytac takich wpisów, bo wariuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robienie ich daje podobny efekt. :P

   Usuń
 14. Widzę kilka interesujących pozycji, które chętnie przyjęłabym. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. "Sweetland" i "Dziewczyny z Syberii" - kuszą mnie najbardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawie brzmi Leena Parkkinen "PS Nie szukajcie mnie".
  A poza tym, to może wreszcie zabiorę sie za Jaume Cabre, bo od dawna sobie obiecuję :)

  OdpowiedzUsuń
 17. szczerze, to w tym miesiącu mało pozycji ma premiery, które mnie interesują ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jest dużo książek, które mnie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 19. Będę w maju robiła chyba książkowe zakupy (nareszcie), ale z tej listy chyba nie zdecyduję się na żaden zakup.

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam trzy typy. Idę stąd zanim całkiem postradam zmysły i złamię zasady. Miałam ograniczyć kupowanie książek, a Ty mi tu smaka robisz.

  OdpowiedzUsuń
 21. "dziewczyny z Syberii" koniecznie muszę poznać:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam 4 faworytów - "Sweetland", "Jaśnie pan"," Szczygieł" i "Dziewczyny z Syberii", ale chętnie przygarnęłabym też "Psy gończe", "Sekret O'Brienów" i "Pana Holmesa" :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ależ dużo dobroci :) Jest w czym wybierać.

  OdpowiedzUsuń
 24. "Szczygieł" i "Dziewczyny z Syberii" - to moje typy. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ostatnia pozycja i Cabre :) no i Koontz też chętnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Wydawnictwa z jednej strony rozpieszczają, z drugiej zaś dlaczego aż tyle pozycji wydają, jak tu coś wybrać!? ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Czekam na całe dwie :-) Wiatr od morza to generalnie "moje" wydawnictwo, każdy tytuł to strzał w dziesiątkę więc"Sweetland" obowiązkowo. No i "Szczygieł", której chyba trudno nie oczekiwać ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak sobie myślę, że tego "Twojego" wydawnictwa chyba w ogóle nie znam. O_o

   Usuń
 28. "Życie to jednak strata jest" spędza mi sen z powiek! No ale to w końcu Stasiuk jest! Muszę mieć jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Tak sobie przeglądam i czuje, że maj odwdzięczy mi się za nieatrakcyjny kwiecień :>

  OdpowiedzUsuń
 30. "Sweetland" i "Tybet" pewnie by mi najbardziej do gustu przypadły.

  OdpowiedzUsuń
 31. Tyle cudeniek w maju będzie? Bardzo, bardzo fajnie :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Maj zapowiada się druzgocąco dla mojego portfela. I Genova, i Plath, i Krajewski, i o Plath! Ludzie, ską brać pieniądze!?:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Jakie to szczęście, że maj jest dla mnie synonimem gorączkowych przygotowań do sesji. W najbliższym czasie na pewno nie będę miała czasu na łażenie po księgarniach, więc nie wydam fortuny na nowości, które zaprezentowałaś (szczególnie interesująco zapowiadają się książki o Plath, Stasiuku i Krall) - kasa zostanie w kieszeni.

  OdpowiedzUsuń
 34. Musiałam dojść do Znaku, żebyśmy miały jakieś książki wspólne. Oczywiście wybrałaś to, co ja omijam. ;)
  Krall i Stasiuk - w orbicie zainteresowań, ale naprawdę najpierw muszę poczytać coś co napisali. Wcześniej chyba muszę odświeżyć Kapuścińskiego, jego biografia wciąż czeka na przeczytanie. :P

  Ja z całego miesiąca wybrałam 15 książek, które mnie zainteresowały. Chyba mogę już wyraźnie stwierdzić, że od wymyślonych przestępstw bardziej mnie interesują prawdziwe przestępstwa. W sumie to przydałoby się poczytać sobie coś o Gorgonowej, odświeżyć sprawę. Czytałaś coś? Możesz polecić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobrażam sobie, jak siedzimy w kawiarni i próbujemy rozmawiać o książkach:
   - Czytałaś to?
   - Nieee...
   - A to?
   - Nie mam pojęcia o czym mówisz, ale za to czytałam to. Znasz?
   - Pierwsze słyszę.
   :P

   I tak kontynuując ten dialog,
   - Czytałaś coś Gogonowej? Możesz polecić?
   - Nie.
   :P

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...