poniedziałek, 2 czerwca 2014

30 dni z muzyką - dzień 8.
Piosenka, do której znam cały tekst

[źródło]

Są takie utwory, które potrafimy zaśpiewać wyrwani nawet z najgłębszego snu. Fakt, może nieco fałszując, ale nie to jest tu najistotniejsze. Ważne jest to, że ich słowa mamy opanowany do perfekcji. Czasami są to piosenki, którymi w kółko katuje nas radio, niekiedy - te, które po prostu same wpadają w ucho, nie posiadając przy tym nadmiernie skomplikowanego tekstu. Najczęściej, po prostu takie, które z różnych powodów są dla nas ważne.

*** PIOSENKA, DO KTÓREJ ZNAM CAŁY TEKST ***

Uwielbiam Once. Uwielbiam soundtrack Once. Słowa, muzykę, emocje. Po milionowym przesłuchaniu tego utworu, silą rzeczy tekst wbił mi się do głowy. Nie ma takiego utworu, który nuciłabym i śpiewała częściej, niż If You Want Me.

Glen Hansard & Marketa Irglova If You Want Me

Z zupełnie innej beczki, czyli piosenki podróżnicze. Doskonale sprawdzają się w czasie długiej jazdy samochodem. Można śpiewać na całe gardło.

Yugopolis & Maciej Maleńczuk Ostatnia nocka

Czerwony Tulipan Stukot kół

Robert Gawliński Wszystko co mam

Pod Budą Bardzo smutna piosenka retro

Anita Lipnicka & John Porter Bones of Love

A poza tym: mnóstwo innych utworów Wilków i Roberta Gawlińskiego, Starego Dobrego Małżeństwa, Czerwonego Tulipana, Anity Lipnickiej, Ani Dąbrowskiej, Happysad, Myslovitz, Grzegorza Turnaua, T.Love, Pod Budą, Elektrycznych Gitar, Republiki, Jarosława Jar Chojnackiego i wielu innych wykonawców.

Ponieważ moją wielką muzyczną miłością jest Michał Bajor (pod warunkiem, że nie bierze się za śpiewanie utworów Marka Grechuty - którego część tekstów też jest mi bardzo dobrze znana), to oczywiście trudno, bym nie znała słów do tych najbliższych mi utworów. artysty

Michał Bajor Nie chcę więcej

Nasza klasa Jacka Kaczmarskiego, to jeden z tych utworów, które robią na mnie wrażenie za każdym razem. Wyrwana w środku nocy, bez trudu zaśpiewam o Staszku co to radzi sobie w Stanach, czy Magdzie, która w Madrycie wychodzi za Hiszpana.

Jacek Kaczmarski Nasza klasa

Oczywiście najlepiej znam polskie utwory, ale i wśród zagranicznych jest sporo takich, które mogę wyśpiewywać wraz z ich wykonawcami.

The National Fireproof

Metallica Nothing Else Matters

Linkin Park Castle of Glass

Adele Someone Like You


Mam wrażenie, że ta notka mogłaby nie mieć końca. Na szczęście robi się późno, bo choć notkę przeczytacie dopiero rano, to aktualnie dochodzi północ, a mój organizm dopomina się o sen.

37 komentarzy:

 1. Ja mam dużo ulubionych, ale tekstów na pamięć raczej nie znam :) Ewentualnie Comy, bo kiedyś słuchałam naookroągło bez wytchnienia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja znam głównie teksty piosenek słuchanych dawno temu oraz tych, którymi katuję męża w samochodzie. :D

   Usuń
 2. Ogólnie słucham wszystkiego, jednak najchętniej Marii Peszek, Comy i Arkony (ros.). Od kilku dni non stop w domu leci właśnie najnowsza płyta Arkony - prezent urodzinowy dla męża :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arkony nie znam, ale chętnie sprawdzę co to. :)

   Usuń
 3. Ogólnie słucham wszystkiego, jednak najchętniej Marii Peszek, Comy i Arkony (ros.). Od kilku dni non stop w domu leci właśnie najnowsza płyta Arkony - prezent urodzinowy dla męża :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie sobie uświadomiłam, że nie znam chyba całego tekstu żadnej piosenki. Wszystko w kawałkach, ale z wykonawcą oczywiście zaśpiewam. :) Najchętniej robię to z Marią Peszek. :) :) Ale i z Grechutą, z Kaczmarskim, Demarczyk itp. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wykonawcą zdecydowanie łatwiej. Pamiętam, jak czasami przy ognisku, utykaliśmy w jakimś momencie znanego utworu i rozpoczynało się gorączkowe przypominanie, co też może być dalej. :D

   Usuń
 5. Ha, ujęły mnie twoje samochodowe wyjce :D Sama mam kilka ulubionych, ale rekordy popularności bije Bohemian Rhapsody :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się w zupełności, niektórych utworów najlepiej się słucha grzejąc autostradą;) Też mam kilka takich kawałków...mąż prowadzi, ja wyję;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bardzo dobry podział ról. Zawsze tak uważałam. :D

   Usuń
 7. Też mam sporo utworów, które znam na pamięć i zawsze gdy słyszę je w radiu czy w inny sposób to śpiewam. Może nie zawsze na całe gardło, ale chociaż pod nosem czy w myślach ;) Przeważnie są to polskie utwory, bo z wymową obcojęzycznych słów u mnie jest ciężko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam jak nie znałam w ogóle angielskiego i na podstawie tego, co słyszałam, próbowałam śpiewać razem z zagranicznymi wykonawcami. Z boku musiało to brzmieć genialnie. :D

   Usuń
 8. To dużo znasz na pamięć !
  A ja tylko "Autobiografię". Parę innych tylko fragmentami. Podśpiewuję sobie te fragmenty razem z wykonawcą, ale wyłącznie gdy jestem sama, bo nie znam nikogo, kto dałby radę mnie słuchać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość to stare utwory, które wyję od lat. :D

   O, "Autobiografię" też znam!

   Usuń
 9. Jedynym utworem jaki potrafię zaśpiewać, nawet wyrwana w nocy, jest toast "Sto lat" :D
  Niestety nie mam głowy do tekstów i tytułów, muzykę szybko skojarzę, ale całą reszty już nie :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tytułów też nie mam głowy. Wykonawców też. Już nieraz się zdarzało, że zapierałam się, że nie znam jakiegoś wykonawcy, a okazywało się, że jednak tak.

   Usuń
 10. I ja mam takie piosenki. Bajora i Kaczmarskiego uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, w końcu ktoś, kto podziela moją miłość do Bajora. :D

   Usuń
 11. Powiem Ci, że pośpiewałybyśmy :D szczególnie repertuar Gawlińskiego :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Metallica Nothing Else Matters <3 Uwielbiam.
  I Linkin Park, prawie każdą piosenke.

  OdpowiedzUsuń
 13. Hmm nie wiem czy znam tekst jakiejś piosenki w całości. Na pewno dość blisko byłoby z "Wonderwall" Oasis, kilkoma piosenkami Adele, Amy Winehouse, Perfectu, Myslowitz i Florence and the Machine :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Perfectu znam na pamięć "Autobiografię". Kiedyś znałam też kilka innych, ale pewnie już zapomniałam.

   Usuń
 14. Wszystkie teksty Nosowskiej znam. I to bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też znam dobrze niektóre, ale nie jestem pewna, czy sama bym zaśpiewała. Za to z wokalistką - na pewno.

   Usuń
 15. Tak sobie myślę i wydumałam, że ja chyba nie znam tekstu tak od A do Z:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Też mogłabym pisać taką notkę bez końca :) "Once" genialne, kocham!

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja znam całe teksty wielu polskich piosenek z lat 50.-70. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przypomniałaś mi o piosence Bones of love dzięki.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...