środa, 30 czerwca 2021

Katarzyna Bonda "Nikt nie musi wiedzieć"

 To było zaskoczenie! Nie ukrywam, że nie spodziewałam się powrotu profilera Huberta Meyera. Katarzyna Bonda postanowiła przypomnieć o bohaterze, którego powołała do życia debiutując na literackim rynku kryminalnym. I tak oto w księgarniach pojawił się kryminał Nikt nie musi wiedzieć.


Powrót profilera


Był 2007 rok, gdy Hubert Meyer stanął przed wyzwaniem pokazania polskim śledczym i czytelnikom, że profiler to zawód godny zaufania i specjalista, który może pomóc w rozwikłaniu niejednej skomplikowanej zagadki kryminalnej. Pojawił się w Sprawie Niny Frank, a następnie w Tylko martwi nie kłamią oraz Florystce. To były takie czasy, w którym postać policyjnego psychologa tworzącego profile sprawców przestępstw, była u nas nieznana. Nowy typ bohatera z czasem zadomowił się w literaturze i teraz obecność profilerów na miejscach zbrodni nikogo nie dziwi. 

No, chyba że jest to uroczy zabytkowy pałac w Mosznej, który przypomina raczej miejsce romantyczne, baśniowej historii niż miejsce zbrodni.


Nie taka bajkowa Moszna


A jednak to właśnie na drodze wiodącej do pałacu znaleziono ciało młodego mężczyzny. Okoliczności jego odkrycia były paskudne. Zmierzający do zamku inżynier, któremu towarzyszyła kilkuletnia córeczka, zmiażdżył je kołami samochodu, zupełnie nie zauważając ich we mgle. Czy chłopak mógł jeszcze wtedy żyć? Jak znalazł się na jezdni? Kto i dlaczego go tak skatował? Na te pytania jeszcze nie ma odpowiedzi.

Tymczasem, są ludzie, którym to tragiczne wydarzenie jest... na rękę. Zamieszanie wokół niego zamierza wykorzystać Hubert Meyer do wyświadczenia pewniej przysługi. Na prośbę kilku policjantów i znajomej prokurator, profiler ma skierować na lewe tory śledztwo, które rzetelnie poprowadzone skończyłoby się oskarżeniem jednego z policjantów o morderstwo. Pół roku wcześniej funkcjonariusz zastrzelił niebezpiecznego gangstera, a teraz, gdy robi się gorąco, szuka sposoby na uniknięcie odpowiedzialności.

Meyer zabiera się za pracę przy morderstwie w Mosznej, jednocześnie starając się zatuszować morderstwo gangstera. To ostatnie czyni nad wyraz niechętnie. Czy ten plan ma szansę na powodzenie?


Trzy sprawy do rozwikłania


Mamy więc dylemat moralny i dwa zadania. Jedną sprawę trzeba rozwiązać, w drugim przypadku - doprowadzić do jej nie rozwiązania. Jest jednak jeszcze jeden temat, który Meyerowi spędza sen z powiek. Ten ma wymiar osobisty. Do Huberta zgłasza się dawna kochanka, żądając rozwikłania zagadki śmierci jej dziecka. A raczej... ich dziecka. Syna, o którego istnieniu profiler nie miał pojęcia. 

Niełatwy to bagaż do udźwignięcia, zwłaszcza, że u bohatera widać zmęczenie i wypalenie (a poza tym, w tym czasie Meyer miał być na urlopie). Profiler robi co może, by stanąć na wysokości zadania. 

Nikt nie musi wiedzieć to lektura do całkiem przyjemnego, ale i spokojnego czytania. Wciąga, a przy tym ma mniej poplątane wątki, mniej drobiazgowych opisów niż seria z Saszą Załuską. Raczej nie doświadczycie podczas czytania silnych emocji (chyba, że tak jak ja, boicie się węży), raczej nie znajdziecie tu scen wbijających w fotel ani bohaterów, których sylwetki zostaną wam w pamięci na dłużej, ale czyta się dobrze. To sprawnie napisany kryminał. Na wakacyjne czytanie w sam raz. Zwłaszcza, jeśli planujecie wypad w okolice Mosznej.

Aha, przygotujcie się na pandemię w tle. Covidowa rzeczywistość mocno się tu zaznacza.


Katarzyna Bonda
Nikt nie musi wiedzieć
Wyd. Muza
2021
384 strony


Zobacz też:


Cykl z Saszą Załuską

Cykl z Hubertem Meyerem 
1. Sprawa Niny Frank

Pozostałe
16 komentarzy:

 1. Jeszcze nic z Autorki - nie czytałem. Być może to wreszcie zmienię. Ale dziś padnięty jestem, jutro drugie szczepienie. I laptop "cosik" się psuje. Ale jak widać po moim blogu (wybacz tę prywatę) - też ciężka raczej tematyka. Pozdrawiam i udanej reszty tygodnia. Jak to gdzieś na Instagramie przeczytałem : "Środa minie, tydzień zginie" :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę wreszcie dać szansę twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam jej książki, ale nie czytałam tej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobra recenzja! A przy okazji to podoba mi się Twoja torba, czy to plecak?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie ta seria z Hubertem, ale na razie nie mam na nią czasu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myśle, że taka wiedza przyda się każdemu.
  ____
  od kiedy jeździk dla dziecka

  OdpowiedzUsuń
 7. Taka wiedza może mi się przydać.
  _____
  kolorowanki dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy blog. Wejdę na niego jeszcze nie raz.
  ____
  śpiworek do wózka

  OdpowiedzUsuń
 9. krystianuś823 lutego 2022 16:05

  Artykuł ciekawy. Myśle, że każdemu się spodoba.
  _____
  jakie smoczki dla niemowląt

  OdpowiedzUsuń
 10. Wpis po prostu super. Czekam na kolejny.
  _____
  bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajny blog. Będę go odwiedzać częściej.
  _____
  jaka najlepsza butelka dla dziecka

  OdpowiedzUsuń
 12. Super blog. Zawiera ciekawe informacje.
  ____
  nosidełko dla niemowlaka

  OdpowiedzUsuń
 13. Z takich informacji można skorzystać w przyszłości.
  ____
  https://stylowyporadnik.pl/

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...