czwartek, 10 czerwca 2021

Caroline Bernard "Frida Kahlo i kolory życia"

 Frida Kahlo mocno zapisała się w historii sztuki ze swymi oryginalnymi pracami pełnymi emocji. Niebanalna artystka, nietuzinkowa osobowość. Silna, z temperamentem, wrażliwa, ale i przebojowa. Caroline Bernard uczyniła ją bohaterką opartej na faktach powieści Frida Kahlo i kolory życia.

Barwna opowieść o Fridzie Kahlo

Frida Kahlo i kolory życia to nie jest biografia, a powieść mocno oparta na rzeczywistych zdarzeniach. Caroline Bernard (właśc. Tania Schlie) przeczytała sporo publikacji na temat swojej bohaterki (w książce znajdziecie ich listę). W posłowiu przyznaje, że zdarzyło jej się zmienić co nieco, by zdarzenia lepiej pasowały do dramaturgii. Oczywistym jest także fakt, że trzymając się powieściowej konwencji, musiała niejednokrotnie puścić wodze wyobraźni, by plastycznie oddać kolejne sceny, nadać kształt myślom bohaterów i wypowiadanych przez nich słowom. 

Jaki jest efekt połączenia faktów z pisarską wyobraźnią i nadanie mu powieściowej formy? Moim zdaniem, bardzo udane.

Emocje zaklęte w sztuce

Autorka skupia się na historii Fridy od momentu tragicznego wypadku autobusowym, który ogromnie wpłynął na jej życie. W centrum życia artystki znajduje się słynny malarz, Diego Rivera. Opowieść o Fridzie będzie opowieścią przede wszystkim o ich relacji, pełnej miłości i pasji, ale także rozczarowań i cierpienia. Rivera motywuje artystkę, ale i rani, łamie jej serce. Kahlo targające nią silne emocje wyraża poprzez sztukę.

Caroline Bernard pisze barwnie o postaci, o której nie powinno się pisać inaczej. Frida Kahlo jest bowiem wdzięcznym materiałem na powieściową bohaterkę, pełną emocji, sprzeczności. Twórczą, wypełnioną pasją, zmagającą się z demonami. Równie wdzięcznym materiałem jest jej życie, z wieloma punktami zwrotnymi nadającymi mu nowy bieg. Wśród nich jest wspomniany wypadek, poznanie Diega, romans z Trockim czy pobyt bez męża w Stanach. Wśród nich jest także utrata nienarodzonego dziecka. To jedno z tych dramatycznych wydarzeń, które mocno odcisnęło się na twórczości Fridy.

Wyjątkowe kobiety

Powieść Caroline Bernard to opowieść o miłości, pasji i sztuce. To kolorowy artystyczny świat z jego bogatym życiem towarzyskim. 

Z niekłamaną przyjemnością czytałam powieść Frida Kahlo i kolory życia. Ma ona w sobie barwy i energię. Udzielają się emocje, a postać malarki staje przed oczami jak żywa i wraz z nią przeżywa się momenty radości, rozczarowania, złości, samotności czy ekscytacji. Ci, którzy wiedzą już co nieco o życiu meksykańskiej artystki, raczej nie dowiedzą się niczego nowego. Mają za to szansę spędzić nieco czasu w towarzystwie niebanalnej osobowości. To nie jest ambitna lektura pełna faktów, a raczej lekka i przyjemna w czytaniu opowieść o nie zawsze lekkich emocjach i rozterkach.

Co ciekawe, to początek serii powieści Wyjątkowe kobiety. W przyszłości ukażą się m.in. historie Edith Piaf i Marii Callas. Nie mogę doczekać się lektury!


Caroline Bernard
Frida Kahlo i kolory życia
przeł. Emilia Skowrońska
Wyd. Znak
2021
352 strony


Zobacz też:
7 komentarzy:

 1. W czasie swoich studiów byłem z pewnych względów zafascynowany tą postacią. Konkluzja więc taka : będę miał na uwadze. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czas pokaże, czy sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już ostrzę sobie ząbki na całą tę serię. Najbardziej rzecz jasna jestem ciekawa książki o Edith Piaf, jak na beznadziejną frankofilkę przystało. :) O Fridzie Khalo wiem mało, ale fascynuje mnie ta osoba i od dawna już obiecuję sobie coś na jej temat przeczytać, więc pewnie zajrzę do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że przeczytam tę książkę, ponieważ bardzo interesują mnie te tematy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie lekko zbeletryzowane biografie potrafią czasem bardziej przemówić do wyobraźni niż zwykłe fakty w reportażu czy klasycznej formie. Frida była postacią bardzo malowniczą i jednocześnie kontrowersyjną. Będę mieć na uwadze tę książkę.
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciekawie :) Od siebie polecam ostatnio przeczytaną "Autakrę" Pirsa. Świetna książka, w której autor opisuje podróżowanie w latach 90., jego lepsze i gorsze chwile. Wciąga i przyjemnie się czyta :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...