poniedziałek, 24 września 2018

Na co do kina?
* październik 2018 *

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów,
czyli najciekawsze premiery października.


5 października


Olga Chajsad Nina

Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaję się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko. To historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów.
(opis dystrybutora)




Nicole van Kinsdong Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem

Toda mieszka z tatą i babcią nad piekarnią. Jest radosną i rezolutną dziewczynką, która uwielbia pomagać tacie piec chleb i wymyślać nazwy nowych pysznych ciastek. Pewnego dnia wszystko się zmienia: tata Tody musi iść bronić kraj, a dzielna dziewczynka sama wyrusza w pełną niesamowitych przygód drogę, by odnaleźć swoją mamę.
(opis festiwalowy)




Andrew Erwin, Jon Erwin  Dotknij nieba

Bart Millard wychowuje się bez matki. Skonfliktowany z despotycznym ojcem, szuka pocieszenia w modlitwie, muzyce i świecie wyobraźni. Lata później, jako nastolatek, Bart postanawia zająć się sportem, wierząc, że w ten sposób odbuduje swoje relacje z rodzicem. Niestety, ciężka kontuzja przekreśla marzenia o futbolowej karierze i chłopak zostaje zmuszony do zmiany planów. Z pomocą przychodzi mu jedna z nauczycielek, która dostrzega w Millardzie nieodkryty talent muzyczny. Zachęcany przez swoją dziewczynę – Shannon, Bart postanawia dołączyć do lokalnego zespołu, zostając ich wokalistą. Grupa przyjmuje nazwę MercyMe i wyrusza w trasę po Ameryce. Niestety, pierwsze koncerty nie zwiastują niczego wielkiego. Sceptyczni wobec zespołu są zarówno widzowie, jak i krytycy. Wszystko zmienia się po jednym z występów... Bart, który właśnie dowiedział się o chorobie ojca i poważnie rozważa odejście z zespołu, siada samotnie z gitarą i zaczyna komponować. Wspominając wszystko, co przydarzyło mu się w życiu, przelewa uczucia i słowa na papier. Z dawnych emocji i niespełnionych nadziei wyłania się legenda „I Can Only Imagine”.
(opis dystrybutora)

Filipe Matzembacher, Márcio Reolon Hard Paint

Za dnia Pedro jest wycofanym, aspołecznym chłopakiem mającym problemy z prawem, rodziną, a często nawet z tym, by przemóc się i wyjść z domu na ulice Porto Alegre. Nocą jednak staje się Neon Boyem - wyuzdaną gwiazdą internetowych pokazów, podczas których spełnia erotyczne zachcianki podglądających go anonimowych facetów. Jego specjalnością jest show z fosforyzującymi farbami. To pozwala mu się dowartościować, lecz przede wszystkim zarobić na czynsz. Sprawy komplikują się, kiedy siostra Pedra odkrywa, że ktoś zaczął go naśladować. Zmuszony zmierzyć się z konkurentem, poznaje tancerza Leo. Postanawiają - przynajmniej do czasu - występować wspólnie.
(opis festiwalowy)

Pernille Fischer Christensen Młodość Astrid

Znamy ją jako starszą panią, która napisała fenomenalne (choćby "Dzieci z Bullerbyn" czy "Pippi Pończoszanka") książki dla dzieci. Taką też Astrid poznajemy w pierwszych scenach filmu Christensen, gdy odbiera życzenia urodzinowe, przesłane przez dzieci z całego kraju. Pisarka cofa się pamięcią do lat młodości - wspomina jak za zgodą rodziców zaczęła pracować w lokalnej gazecie, a przy okazji uwikłała się w romans z wiele od niej starszym przełożonym. "Młodość Astrid" to jednak nie tylko biografia popularnej pisarki, to przede wszystkim opowieść o losie niezależnej kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu literackiego.
(opis festiwalowy)


12 października


Genndy Tartakovsky Hotel Transylwania 3

Tym razem Paka Draka wybierze się na ekskluzywne wakacje. Będą podróżować luksusowym potwornym statkiem. W końcu od codziennej pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć. Czas na spokojne żeglowanie i korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw statku - od upiornych zawodów w siatkówkę przez egzotyczne wycieczki aż po relaksujące opalanie pod światłem księżyca. Ale wakacje ze snów szybko stają się wakacjami z koszmarów, kiedy Mavis spostrzega, że Drac zakochał się w tajemniczej pani kapitan statku. Ericka ukrywa niebezpieczny sekret, który zagraża gatunkowi potworów.
(opis dystrybutora)

Drew Goddard Źle się dzieje w El Royale 

Siedmioro obcych sobie ludzi, z których każdy skrywa mroczną tajemnicę, spotyka się w El Royale, nie cieszącym się dobrą sławą, na wpół zrujnowanym hotelu nad jeziorem Tahoe, na granicy stanów Nevada i Kalifornia. W ciągu jednej brzemiennej w skutki nocy każdy z nich stanie w obliczu szansy na odkupienie… zanim nie rozpęta się prawdziwe piekło.
(opis dystrybutora)





19 października



Damien Chazelle Pierwszy człowiek

Damien Chazelle i Ryan Gosling łączą siły w historycznej opowieści o misji NASA, dzięki której na Księżycu wylądował człowiek. Film skupia się na życiu Neila Armstronga w latach 1961-1969. „Pierwszy człowiek” to wstrząsająca, opowiedziana w pierwszej osobie historia na podstawie książki Jamesa R. Hansena. Zapis trudu, wyrzeczeń i poświęcenia, które wiązały się z jedną z najbardziej niebezpiecznych misji w historii ludzkości.
(opis dystrybutora)



Gaspar Noé Climax

Gdyby Michael Jackson żył i był młodą białą kobietą, nazywałby się Sofia Boutella - jedna z najlepszych światowych tancerek, którą podziwiamy w Climax. Przenosimy się do lat 90., gdy grają Giorgio Moroder, Soft Cell i Aphex Twin. Nad parkietem tanecznym wisi cekinowa flaga Francji, a gospodyni imprezy podaje paluszki i sangrię domowej roboty. Nie wiadomo kiedy impreza, w której uczestniczy grupa performerów, przeradza się w trans bez limitów. Erotyka wrze, choć nikt tu się nie rozbiera. Ciała gną się jak żarówki neonów, aż rozprysną niczym szkło. Precyzyjnie zaplanowany chaos wystylizowanych obrazów i póz w końcu wystrzeli krwawym fajerwerkiem w duchu klasyki psychodelicznego kina: "Suspirii", "Querelle" czy "Opętania".
(opis festiwalowy)

Ewa Bukowska 53 wojny

Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze.
(opis dystrybutora)




Siergiej Łoźnica Donbas

Siergiej Łoźnica w najnowszym fabularnym filmie "Donbas" w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Noworosja - państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki - Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi. "Donbas" to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas.
(opis festiwalowy)

Jean-Paul Civeyrac Z perspektywy Paryża

Pełen oczekiwań Etienne przenosi się z Lyonu do Paryża, aby studiować reżyserię filmową na Sorbonie. Na studiach poznaje Jean-Noëla i Mathiasa, którzy podzielają jego pasję do kina. Wspólnie omawiają kanon filmowy, czytają teksty Flauberta i Pasoliniego, słuchają Bacha i Mahlera. Mathias zachowuje się jednak podejrzanie – czasami znika na całe tygodnie i nikt nie wie, gdzie się wtedy podziewa. Etienne jest tym szczególnie zaniepokojony, kiedy odkrywa, że przyjaciel dzieli swój sekret z Annabelle, młodą kobietą, która mieszka razem z Etienne’em i w której bohater jest potajemnie zakochany.
(opis festiwalowy)


26 października


Fede Alvarez Dziewczyna w sieci pająka

Dziewczyna w sieci pająka to wielki kinowy powrót Lisbeth Salander, kultowej powieści z jednego z największych bestsellerów książkowych naszych czasów – cyklu powieści Stiega Larssona. Autorem The Girl in the Spider’s Web (w Polsce książka ukazała się pod tytułem Co nas nie zabije) jest David Lagercrantz, który po śmierci Larssona – zgodnie z wolą spadkobierców – podjął się kontynuacji przebojowej serii.
[opis: film.interia.pl]




Romain Gavras The Wourld Is Yours

François to drobny dealer narkotyków. Chłopak chce rzucić dotychczasowe, ryzykowne zajęcie, by założyć mały, i co ważne, legalny biznes w Algierii. Potrzebne mu są jednak pieniądze, zwłaszcza że matka przegrała wszystkie jego oszczędności w kasynie. François zostaje zmuszony do powrotu na przestępczą ścieżkę. Z pomocą eks-dziewczyny, której miłość chce na nowo zdobyć, kumpla gangstera o filozoficznym podejściu do życia (Vincent Cassel) i mamuśki - oszustki (Isabelle Adjani), podejmuje ostatnie zlecenie, które ma odmienić jego życie. Gangsterzy, silne kobiety, dużo akcji i jeszcze więcej humoru! 
(opis dystrybutora)

Jane Magnusson Bergman Rok z życia

W 1957 roku Ingmar Bergman awansował do panteonu kina – wtedy to swoją premierę miały stworzone przez niego arcydzieła – "Siódma pieczęć" i "Tam, gdzie rosną poziomki". Pokazywany premierowo w Cannes film Jane Magnusson prezentuje kulisy tego przełomowego czasu w życiu reżysera. Stworzony przez nią portret nie jest jednak kolejną laurką; na zasłużone nagrody i uznanie cieniem kładą się mitomania, despotyzm i egoizm Bergmana.
(opis dystrybutora)









22 komentarze:

  1. Jestem niefilmowa ale coś wpadło mi w oko ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Spory wybór, ale żaden tytuł nie zainteresował mnie zbyt mocno. Od jakiegoś czasu nie oglądać prawie wcale filmów i chyba szybko mi się to nie odmieni :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja oglądam dużo mniej niż czytam, ale filmy lubię równie mocno, co książki. :)

      Usuń
  3. Ciekawy wybór, o żadnym z tych filmów nie słyszałam, ale być może kilka z nich zobaczę ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Młodość Astrid - chciałabym to zobaczyć. Bardzo lubię twórczość tej autorki ale tak naprawdę nic o niej nie wiem...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest całkiem niezła biografia tej pisarki, autorstwa Margarety Stromstedt. :)

      Usuń
  5. Na kino ostatnio nie mam czasu i siły, ale widzę, że jest w czym wybierać :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety ostatnio doba jest dla mnie za krótka żeby wybrać się do kina, ale kilka interesujących filmów dostrzegam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie też jest z tym problem, ale jakoś, póki co, się udaje. :)

      Usuń
  7. Nie mam czasu, muszę czytać. :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Na coś trzeba się będzie wybrać. Na razie mam w planie "Kler", który u nas już od tego weekendu. :)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...