sobota, 31 października 2015

Co w wydawnictwach piszczy #56
(listopad 2015 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie premier i wznowień z pierwszej połowy miesiąca ***

Albatros


Alex Marwood Dziewczyny, które zabiły Chloe - 4.11

Letni poranek 1986 roku. Dwie jedenastolatki spotykają się tego dnia po raz pierwszy w życiu. Wieczorem obie zostają oskarżone o morderstwo. Ponad dwadzieścia lat później, dziennikarka Kirsty Lindsay, pracuje nad reportażem na temat seryjnego mordercy, grasującego w nadmorskim kurorcie. W trakcie zbierania materiałów spotyka przypadkiem sprzątaczkę Amber Gordon. 

Kirsty i Amber spotykają się po raz pierwszy od tego strasznego dnia, który odmienił na zawsze ich losy. Są gotowe zrobić wszystko, by nie odkryto ich dawnej tożsamości, nie zrujnowano im życia, by chronić swoje rodziny. Jednak przeszłość postanawia się o nie upomnieć... Kobiety będą musiały zmierzyć się z dawnym koszmarem i dokonać trudnych wyborów.


Czarne

Świetłana Aleksijewicz Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - 12.11

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej". W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: "Oktiabr" i "Roman-gazieta" i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona, napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.

Fabryka Słów

Janet Evanovich Skok - 13.11

Zespół złożony z Janet Evanovich, autorki książek o Stephanie Plum, najlepiej sprzedającej się serii wszechczasów i Lee Goldberga autora bestsellerów i scenariusza do serialu o detektywnie Monku, przedstawia elektryzująca serię o agentce FBI, która zawsze dopadnie tego, kogo ma na celowniku i nieustraszonym oszuście, który uwielbia pościgi.

Nicolas Fox to międzynarodowy aferzysta, słynący ze swych przekrętów na miarę Żądła, których ofiarami padali potężni i bogaci. Wie, że FBI od lat podąża jego tropem, szczególnie agentka Kate O’Hare. I gdy już wydaje się, ze Fox skończy za karatami, on wykręca największy swój numer: przekonuje FBI by zaoferowała mu pracę, oczywiście u boku O’Hare. Ich pierwsze zadanie zaprowadzi ich na boczne uliczki Berlina, pustynie Kalifornijską i odległe wyspy Indonezji. Ich celem jest Derek Griffin skorumpowany bankier, oskarżony o defraudacje milionów należących do jego klientów.

Pogoń za Griffinem na jego prywatną wyspę, będzie prawdziwą próbą dla umiejętności Foksa i cierpliwości O’Hary. Pościgi samochodowe, piraci, czekoladki Toblerone od rana do wieczora. O ile Fox i O’Hare najpierw się nie pozabijają.

Filia

Harper Lee Idź, postaw wartownika - 4.11

"Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie."

Na południu Stanów Zjednoczonych trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Do miasteczka Maycomb w Alabamie wraca z Nowego Jorku dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem. Powrót w rodzinne strony okazuje się dla niej słodko- gorzkim doświadczeniem. Wszystkie wartości, w które dziewczyna wierzyła, są podważane. Na jaw wychodzi bolesna prawda o ludziach najbliższych jej sercu - bliskich i mieszkańcach rodzinnego miasta.

"Idź, postaw wartownika" to doskonałe studium młodej kobiety, która wchodzi w dorosłość w trudnym okresie politycznych przemian, rozliczając się jednocześnie z iluzjami przeszłości. W tej podróży jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka.

Napisana w połowie lat pięćdziesiątych powieść Harper Lee nie tylko przedstawia nowy portret bohaterów "Zabić drozda", ale przede wszystkim potwierdza ponadczasową wartość tej klasycznej powieści. Stanowi wspaniałe dopełnienie, nadając jej nowe znaczenie i nową głębię. "Idź, postaw wartownika" pozwala czytelnikom także docenić talent autorki, która z niezwykłą mądrością, pasją i humorem opisuje trudne czasy wielkich przemian, zarazem uświadamiając ich ogromny wpływ na współczesny świat.

Karakter

Virginia Woolf Eseje wybrane - 13.11

Ten wybór różni się od dotychczasowych prezentacji eseistyki Woolf. Pisarka nie występuje tu jedynie jako czytelniczka, recenzentka, komentatorka i teoretyczka literatury modernistycznej, lecz przede wszystkim jest „uwikłana w świat”. Podróżuje, angażuje się w dyskusje nad ważnymi kwestiami społecznymi, domaga się prawa do „zintensyfikowanego istnienia” dla kobiet, dzieci i zwierząt, chadza do kina, na wystawy i na wiece protestacyjne.

Stając w obronie tej „wszechogarniającej przemożnej siły” i „pobudzającej energii”, jaką jest życie, z fascynującą precyzją i przenikliwością rekonstruuje momenty zdumienia istnieniem i śmiercią, budując przy tym zdania należące do najpiękniejszych, jakie zna literatura.

Teksty Woolf są olśniewające, precyzyjne, pełne genialnych spostrzeżeń dotyczących zarówno „żywego życia”, jak i jego literackiej odmiany, czasem lekkie i dowcipne, czasem bezwzględne i złośliwe, a czasem bolesne i mroczne – zawsze jednak jest to literatura najwyższej próby, czy – jak powiedziałaby może sama autorka – najwyższych lotów.

Literackie


Michael Katz Krefeld Zaginiony - 4.11

Na skandynawskich listach bestsellerów walczy o pierwsze miejsca z Jo Nesbo! Określa powieści kolegów po fachu jako „latte”, sam pisze „kryminały espresso” – mocne, stawiające na nogi, bez zbędnych opisów, z minimalną ilością wody. Chociaż w drugiej części cyklu o „Ravnie” (w polskim tłumaczeniu "Kruk") pt. "Zaginiony", woda odgrywa szczególną rolę jako... narzędzie tortur.

Doświadczony przez życie duński detektyw Thomas Ravnsholdt znów wkracza do akcji. W "Wykolejonym," działając w pojedynkę, poza prawem, ubiegł szwedzkich kolegów po fachu i utarł nosa słowiańskiej mafii. Tym razem prywatne śledztwo zaprowadzi Ravna aż do Berlina. Tytułowy Zaginiony to pewien księgowy, cichy, spokojny człowiek, bez znajomych i życia towarzyskiego, który całe życie przepracował w jednej firmie. Nagle, postępując według skrupulatnie uknutego planu, kradnie olbrzymią kwotę pieniędzy, jedzie do Berlina i... znika. Pół roku później jego siostra prosi Ravna o pomoc w odnalezieniu brata. Okazuje się, że Mogens nie jest jedynym zaginionym w Niemczech w tajemniczych okolicznościach mężczyzną.

Mocny duński kryminał w najlepszym wydaniu, z historią sięgającą okresu upadku Muru Berlińskiego w tle. Metody rodem ze służb bezpieczeństwa, tajne cele, inwigilacja, wyrafinowane tortury cielesne i psychiczne – czy to możliwe we współczesnym Berlinie?

Marginesy

Lucy Libchester Sufrażystki - 4.11

Wartki kryminał historyczny. Londyn, 1912 rok. Napięcie w organizacji sufrażystek sięga zenitu, jednak dla Frankie George, spłukanej chłopczycy z Fleet Street, najpoważniejszym problemem jest przetrwanie w brutalnej branży prasowej. Redakcja zleca jej przeprowadzenie wywiadu z cyrkową akrobatką Ebony Diamond, która niebawem znika w tajemniczych okolicznościach. podczas występu, zaś Frankie zostaje wciągnięta w świat oszustw, modnych felietonistek, fetyszystów, sufrażystek i cyrkowych dziwadeł.
Jak zniknęła Ebony, kogo się obawiała i co dzieje się za drzwiami tajemniczej Fabryki Klepsydr? Zaginiona Ebony Diamond prowadzi Frankie śladem mordercy, który wciela w życie niewyobrażalny plan...

Noir Sur Blanc

Marco Malvaldi Król gry - 5.11

Kolejny bestseller opowiadający o klientach baru Lume. Dziarscy staruszkowie i właściciel baru Massimo po raz kolejny sprawnie rozwiązują zagadkę kryminalną. Dzięki nim dowiemy się , kto jest sprawcą morderstwa, które może wpłynąć na wynik wyborów do senatu. Podczas gdy kandydaci walczą o władzę w oryginalnym włoskim stylu, bywalcy baru Lume zgłębiają pasjonującą historię miłosną z przeszłości. Marco Malvaldi po raz kolejny udowadnia, że umie zadziwić, rozbawić, a jednocześnie bezlitośnie wytknąć narodowe wady mieszkańców Toskanii - z typową dla niego i dla tego regionu Włoch dobroduszną ironią.


Prószyński Media


Virginia C. Andrews Dollanganger. Tom 6. Pamiętnik Christophera. Tajemnica Foxworth Hall - 3.11

Kontynuacja bestsellerowego cyklu o rodzinie Dollangangerów.

Duch „Kwiatów na poddaszu” prześladuje nowe pokolenia! 
Siedemnastoletnia Kristin Masterwood w ruinach rezydencji Foxworth Hall przypadkiem odkrywa pamiętnik Christophera Dollangangera. Wkrótce się przekona, że jej matkę, która zmarła, gdy Kristin była mała, łączyły z niesławną rodziną Foxworthów więzi pokrewieństwa, a imponująca i tętniąca niegdyś życiem rezydencja była sceną tragicznych losów nieszczęsnej rodzeństwa Dollangangerów, przez lata więzionych na strychu. Duch kwiatów z poddasza jest tutaj wciąż żywy… 
Christopher miał czternaście lat, kiedy on i jego młodsza siostra Kathy oraz bliźniaki Cory i Carrie stali się więźniami Foxworth Hall w wyniku podłych knowań chciwej matki, żądnej spadku i pieniędzy. Chłopak przez wiele miesięcy podtrzymywał rodzeństwo na duchu, ale nikt nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo ta tragedia wpłynęła na jego psychikę.
Kristin z rosnącą fascynacją śledzi opisaną w pamiętniku zakazaną miłość brata do siostry, a mroczne tajemnice rodu Dollangangerów, w których zazdrość, zawiść i zemsta odegrały niemałą rolę, stają się jej obsesją, coraz bardziej niebezpieczną. Przeszłość zmienia jej życie…

Katarzyna Puzyńska Utopce - 3.11

Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy ofiarą krwiożerczego wampira padły dwie osoby. Wśród przepastnej puszczy pełnej leśnych duchów łatwo jest uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. Czy gwałtowna śmierć obu ofiar naprawdę jest dziełem upiora? A może to któryś z mieszkańców wsi miał swoje powody, żeby zabić? Trzydzieści lat później sprawę rozwikłać muszą Daniel Podgórski i kontrowersyjna Klementyna Kopp. Perturbacje w życiu prywatnym śledczych utrudniają dotarcie do prawdy. Czy uda im się odkryć tożsamość mordercy? A może tylko obudzą przyczajonego przez lata wampira i nic nie będzie już w stanie powstrzymać nadchodzącego zła?
„Utopce” to piąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Historie te łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym osadzonym w szerokim kontekście społeczno-obyczajowym. Książki cenione są za unikalny styl narracji, trzymającą w napięciu fabułę i dopracowane portrety psychologiczne bohaterów. Dlatego saga o Lipowie doceniana jest również przez wielbicieli innych gatunków literackich. Porównywana jest do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.

Christina Ohlosson Martin Benner. Tom 1. Zagadka Sary Tell - 5.11

"Zagadka Sary Tell" to bardzo realistyczny, a miejscami brutalny thriller znanej autorki powieści kryminalnych, który rozpoczyna nowy, dwutomowy cykl.

Adwokat Martin Benner jest spełnionym człowiekiem. Osiągnął w życiu wszystko - zrobił karierę, miał wiele kobiet, a teraz wychowuje swoją czteroletnią siostrzenicę, której rodzice zginęli tragicznie. Pewnego dnia w jego kancelarii pojawia się człowiek, który prosi o pomoc dla swojej siostry Sary. Kłopot w tym, że ona nie żyje...

Zdesperowany mężczyzna pragnie przywrócić dobre imię Sary, która przed popełnieniem samobójstwa przyznała się do popełnienia pięciu zabójstw. Prasa okrzyknęła ją seryjną zabójczynią, nazywając Sarą Texas. Brat Sary pragnie za wszelką cenę oczyścić ją z winy. Chce również odnaleźć jej zaginionego syna.

Martin Benner, który kocha takie wyzwania, angażuje się w sprawę. Jednak poszukując prawdy, popełnia błąd i wkrótce staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Teraz sam musi walczyć o swoją przyszłość...

Diane Chamberlain Dar morza - 12.11

Daria Cato zapamięta dzień swoich jedenastych urodzin na zawsze. Na plaży koło swojego domu w Karolinie Północnej znajduje niezwykły dar morza - noworodka. Nie udaje się ustalić pochodzenia porzuconej dziewczynki, a maleństwo wkrótce zostaje adoptowane przez rodzinę Darii. Ale jej sekrety nadal dręczą Darię.

Shelly wyrasta na niezwykłą, eteryczną kobietę. I choć minęło dwadzieścia lat Daria nadal stara się ją chronić. Na prośbę Shelly, Rory Taylor, producent telewizyjny i przyjaciel Darii z dzieciństwa, przyjeżdża do miasteczka Kill Devil Hills , aby zrobić program o tajemniczych okolicznościach jej narodzin.

Pytania, które zadaje Rory, budzą niepokój w mieszkańcach Kill Devil Hills. Głęboko skrywane sekrety tamtego lata wychodzą na jaw. Czy Shelly, Daria i Rory są przygotowani na odkrycie tajemnicy dziecka, "daru morza"?

Prawda zawsze zmienia przyszłość.
Czy chciałabyś poznać prawdę?

Rebis

Harper Lee Zabić drozda - 4.11

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji.

"Zabić drozda" to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

Replika

Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz na tropie jednej z największych zagadek starożytności

Prolog: Lata dwudzieste. Hiszpańskie wybrzeże, statek na redzie, noc. Tajna akcja – na niemiecki statek handlowy kuter rybacki dowozi w pośpiechu tajemnicze skrzynie…
Gdański dziennikarz i detektyw, Emil Żądło, wyrusza tropem archeologicznego spisku, który sięga początku XX wieku. Kolejny raz staje w obliczu niewytłumaczalnych morderstw i bezradności policji. I choć kryminalna zagadka dotyczy jednej z największych tajemnic starożytności, to musi zmierzyć się ze współczesną bezwzględną zbrodnią. Portowe miasto, masoneria, opętany morderca. Czy niepokorny i niezwykle dociekliwy detektyw, jakim jest Emil Żądło zdoła wyjść cało z opresji i z powodzeniem zakończyć dochodzenie?

Sonia Draga

Ostatnia odsłona doskonałego "Kwartetu Los Angeles" mistrza czarnego kryminału!

Piekło w Mieście Aniołów
W.A.B.


Aleksandra Marinina Stylista - 4.11

Na drodze Nastii Kamieńskiej ponownie staje Władimir Sołowiow, mężczyzna, w którym kiedyś się kochała.

Sołowiow, nieszczęśliwy człowiek i inwalida, mieszka teraz w małej wsi, dokąd prowadzi trop seryjnego zabójcy. W bezpośrednim otoczeniu mężczyzny dochodzi do podwójnego morderstwa.

Działania operacyjne wymagają od Nastii odnowienia kontaktów z Władimirem, a nawet zmuszają do prowadzenia z nim skomplikowanej, psychologicznej gry.Zyska i S-ka

Gertrude Bell Opowieści królowej pustyni - 9.11


Opowieść o niezwykłym życiu angielskiej globtroterki Gertrude Bell.

Gertrude Bell nie nadawała się na spokojną i potulną wiktoriańską żonę. Była osobą wyprzedzającą swą epokę. Studiowała historię współczesną w college'u Lady Margaret Hall w Oksfordzie w czasach, gdy kobiety miały ograniczony dostęp do edukacji. Zafascynowana Orientem na własną rękę zjeździła Bliski Wschód, pracowała dla angielskiego wywiadu w czasie I wojny światowej i była doradczynią króla Iraku. Opowiadała się za prawem kobiet do wykształcenia, założyła Muzeum Irackie i otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za osiągnięcia w dyplomacji.

Jej życie stało się kanwą filmu Wernera Herzoga "Królowa pustyni" z Nicole Kidman, Damianem Lewisem i Robertem Pattinsonem w rolach głównych.
43 komentarze:

 1. "Utopce", lektura obowiązkowa, do przeczytania i "mienia". A tylko do przeczytania Chamberlain i Ohlsson:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czekam na nową książkę Harper Lee:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie skończyłam czytać. Dobra, choć "Zabić drozda" bardziej mi się podobało.

   Usuń
 3. ,,Zabić drozda" muszę koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Sufrażystki" brzmią całkiem nieźle :) Ponadto po udanym spotkaniu z "W słusznej sprawie" kusi mnie nowa książka D.Chamberlain :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzmią lepiej niż nieźle! A o Chamberlain czytałam już tyle dobrego, że szok. ;)

   Usuń
 5. Zainteresowały mnie "Dziewczyny, które zabiły Chloe", "Idź postaw wartownika" oraz "Opowieści o królowej pustyni". W ogóle fantastyczny repertuar na listopad jest :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo czekam na "Opowieści królowej pustyni"!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka typów mam, ale akurat z innych wydawnictw ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekam niecierpliwie na Katarzynę Puzyńską ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem wielką fanką Camilli Lackberg, więc na moją listę obowiązkowo trafia książka "Utopce", na mikołajki uśmiechnę się do kogoś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja po cichu liczę, że "Utopce" będą ciekawsze niż książki Lackberg, które aż tak bardzo mnie nie zachwyciły (tzn. niby dobre, ale nie aż tak jak się spodziewałam).

   Usuń
 10. Ta Harper Lee mnie naprawdę intryguje! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Idź, postaw wartownika" - w pierwszej kolejności bym przeczytała, a zaraz potem "Opowieści królowej pustyni" i "Dom naszej pani".

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę pięć pozycji dla siebie:) U Ciebie zawsze coś znajdę, za co mój portfel wcale nie jest Ci wdzięczny;p

  OdpowiedzUsuń
 13. Koniecznie muszę sięgnąć po "Zabić drozda".

  OdpowiedzUsuń
 14. Ooo, kolejna książka Chamberlain. Szalenie się cieszę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak zwykle całą masę książek bym przygarnęła :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Nawet nie wiem od czego zacząć...chcę "Dar morza", "Zagadkę Sary Tell", "Zaginionego", "Zabić drozda", "Idź, postaw wartownika", "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" i "Dziewczyny, które zabiły Chloe".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ufff... Bo już przez moment się bałam, że nasze gusta się zaczęły rozjeżdżać. :D

   Usuń
 17. Odpowiedzi
  1. A ja chciałabym wcześniej przeczytać poprzednią książkę tego autora.

   Usuń
 18. Wydawnictwa nie spuszczają z tonu :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Litości... myślałam, że jeden miesiąc wydatki odpoczną;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawe zapowiedzi. Muszę się zastanowić, co wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 21. Kupować nic z tego nie będziemy, aczkolwiek kilka bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 22. Gdybym miała choć trochę wolnego czasu, kupiłabym i przeczytałabym książki Woolf i Aleksijewicz - na dobry początek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostaje życzyć, żebyś ten wolny czas znalazła.

   Usuń
 23. Muszę zdobyć najnowszą książkę Michaela Katz Krefelda. Kuszą mnie także: "Dziewczyny, które zabiły Chloe", "Skok" i "Utopce" :)

  OdpowiedzUsuń
 24. "Utopce" i "Dar morza" obowiązkowo muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 25. JA muszę przeczytać tego Zaginionego zwłaszcza po porownaniu z Nesbo. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, czy mają ze sobą coś wspólnego. :P

   Usuń
 26. "Pamiętnik Christophera..." teraz czytam. Tym razem zaciekawiły mnie tylko propozycje Wyd. Prószyński i S-ka :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Mam w planach "Wojnę, która nie ma w sobie nic z kobiety" (chyba to źle zabrzmiało). Evanovich z serii o Plum bardzo lubię, dlatego i po "Skok" sięgnę.
  "Idź, postaw wartownika" od razu wpadło mi w oko. Zresztą podobnie jak nowe wydanie "Zabić drozda". Woolfe właśnie sobie wypożyczyłam 'Panią Dalloway" i będę poznać się ze stylem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam "Panią Dalloway"! Muszę sobie kiedyś sprawić swój egzemplarz. :)

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...