piątek, 11 września 2015

"Smutek aniołów" w cytatachNigdy nie bagatelizuj człowieka, niewiele istnieje rzeczy, których nie jest w stanie popsuć.


***

Niejeden woli milczeć, gdy życie najboleśniej daje się we znaki, bo przecież słowa to często tylko martwe kamienie albo porwane i znoszone szaty. Mogą też być chwastami, niebezpiecznymi zarazkami, zbutwiałymi deskami, które nie utrzymają nawet mrówki, a co dopiero człowieka. A mimo to słowa są jedną z niewielu rzeczy, jakie mamy pod ręką, gdy wszystko zawiedzie.

***

Ten, kto trzyma pióro i papier, ma możliwość zmieniania świata.

***

Niektóre książki są ważne, inne tylko cię bawią.

***

Śmierć nie idzie na kompromis, jeśli on w ogóle istnieje, to znajdziesz go w życiu. A przecież nic nie jest równie niedoceniane jak życie. Przeklinasz poniedziałki, nawałnice, sąsiadów, przeklinasz wtorki, pracę, zimę, ale to wszystko zniknie w jednym ułamku sekundy. Obfitość życia wniwecz się obróci i nastanie nędza śmierci. Na jawie i we śnie myślisz o nieistotnych sprawach odległych od sedna. Jak długo żyje człowiek, gdyby wszystko zebrać do kupy, jak wiele ma czystych chwil, jak często jego życie jest niczym elektryczność, rozświetlająca świat? Ptak śpiewa, dżdżownica spulchnia glebę, by życie się nie zadusiło, a ty przeklinasz poniedziałki, przeklinasz wtorek, kurczą się możliwości i twoje wewnętrzne światło blaknie. 

***

Myślę, że nie jest dobrze, kiedy człowiek mieszka sam, myślę, że to człowiekowi nie służy, serce musi bić dla drugiej osoby, inaczej wystygnie.

*** 

Ile warte są słowa, jeśli człowiek ich nie dotrzymuje, ile wart jest wtedy sam człowiek?

***

To wielkie szczęście mieć jasny cel. Wielu brnie przez życie, nie widząc nawet przez chwilę jego zarysu. Człapią jakoś naprzód, żyją od jednego przypadku do drugiego, całus tu, łzy tam, dotyk rąk, samotność, zdrada, ale nigdy nie mają pojęcia dlaczego, po co, dokąd. Ten, kto wiedzie bezcelowe życie, może oczywiście mieć swoje chwile szczęścia, tyle że są one żałośnie przypadkowe, to łut szczęścia, a nie żniwo.


***Recenzję powieści Smutek aniołów Jóna Kalmana Stefánssona możecie przeczytać w notce Tak śmieją się sople lodu. Wszystkie cytaty pochodzą z książki wydanej przez W.A.B. Tłumaczył Jacek Godek.

12 komentarzy:

 1. Piękne cytaty, a do tego ładnie wydana książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo klimatyczne zdjęcia... i cytaty cudowne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniałe cytaty - bardzo przyciągają do książki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudeńka, po prostu. Aż się chce czytać książkę, z której pochodzi tyle ciekawych i mądrych cytatów. I znowu narobiłaś mi ochoty. A ja biedaczysko naprawdę cierpię na chroniczny brak czasu. A do tego jesień zaczęła się paskudnie i chandrzysko mnie jakieś dopadło.
  U nas nie może być normalnie. Albo upał, że żyć się nie chce, albo niebo zasnute chmurami, chłodno, mokro i ogólnie do d...
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej optymizmu! Choć akurat w tej książce raczej go nie znajdziesz.

   Mam nadzieję, że zły nastrój szybko Ci przejdzie. :)

   Usuń
 5. Przepiękne cytaty! Wywołują sporo refleksji. Kiedyś zabiorę się za tę książkę, właśnie ze względu na cytaty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post, wspaniałe cytaty, przepiękna okładka- książka ląduje na liście pozycji do zdobycia ;)

  Pozdrawiam,
  rude. ✿

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniałe zdjęcie! A cytaty dające do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...