środa, 30 września 2015

Co w wydawnictwach piszczy #54
(październik 2015 - cz. 1)

*** subiektywne zestawienie premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***

Albatros


Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem - 9.10

Książka-legenda, której niesłabnącą popularność przyniosła doskonała ekranizacja oraz niezapomniana postać głównej bohaterki, która nie ma sobie równych w całej historii literatury.

Rok 1861. Czas wojny secesyjnej. Ameryka przechodzi głębokie wewnętrzne przemiany, które na zawsze zmienią jej obraz. Świat Południa – wielkich plantacji, możnych panów i czarnoskórych niewolników –odchodzi w zapomnienie, pochłaniany przez industrialną, nastawioną na przemysł rzeczywistość.

Scarlett O’Hara, córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii, ma zaledwie szesnaście lat, jednak jej duma, upór i energia wydają się nie znać granic. Kiedy jej ukochany Ashley Wilkes zaręcza się z inną kobietą, Melanią, dziewczyna na złość jemu i sobie wychodzi za mąż za jej brata. Jej małżeństwo nie trwa jednak długo, małżonek rychło umiera, zaś Scarlett sama musi dać sobie radę z przytłaczającą rzeczywistością...

Ninni Schulman Nasza słodka tajemnica - 6.10

Młoda dziennikarka Magdalena Hansson kolejny raz naraża życie w pogoni za prawdą.

Kwietniowy wieczór w Hagfors, cichym miasteczku w pięknym szwedzkim regionie Värmland. Anna-Karin Ehn, pracownica pomocy społecznej, nie wraca na noc do domu. Grożono jej, więc mąż zgłasza zaginięcie. Następnego dnia znajduje za miastem samochód żony. Są w nim ślady krwi… Policja podejmuje śledztwo. I natrafia na coraz więcej tajemnic. Co stało się z kobietą, która prowadziła pozornie zwyczajne życie z mężem i dziećmi?

Magdalena Hansson wróciła właśnie z urlopu macierzyńskiego do pracy w lokalnej gazecie. Ma napisać artykuł o Annie-Karin. Im więcej dowiaduje się o tej sprawie, tym bardziej się w nią angażuje. Ryzykuje coraz więcej. Bo za zamkniętymi drzwiami zwyczajnych domów kryje się przemoc i zbrodnia, o których się nie mówi…

Tom Rob Smith Farma - 7.10

Chris i Tilde, wyjeżdżają z Londynu do Szwecji, by cieszyć się spokojną emeryturą i spędzić ostatnie lata życia na wsi, na łonie natury. Ich jedyny syn, Daniel, od dawna wybiera się do nich z wizytą, ale bez przerwy coś staje mu na przeszkodzie.

Wszystko zmienia się w dniu, w którym do Daniela dzwoni załamany ojciec z informacją, że matkę zamknięto w szpitalu psychiatrycznym. Kilka godzin później, gdy Daniel czeka na lotnisku w Goteborgu na odlot swojego samolotu, odbiera kolejny telefon. Tym razem od matki, której udało jej się wydostać ze szpitala i która jest w drodze do Londynu. Tilde twierdzi, że celowo próbowano zrobić z niej wariatkę, ponieważ chciała ujawnić przestępstwa seksualne popełniane na południu Szwecji przez szeroko rozgałęzioną siatkę pedofili. Jednym ze sprawców jest jej własny mąż. Kobieta ląduje na Heathrow z torbą wypełnioną dowodami rzeczowymi i opowiada synowi, jak wpadła na trop zbrodni. Wyjaśnia również, dlaczego jako młoda dziewczyna uciekła ze Szwecji, a teraz na emeryturze, postanowiła powrócić tam wraz z mężem.

Nic nie jest takie, jak się wydawało. Daniel uświadamia sobie, że przez całe życie karmiony był kłamstwami. W dodatku nie do końca przekonują go zdobyte przez matkę dowody. Chwilami wydaje mu się, że padła ofiarą paranoi. Znalazłszy się między młotem i kowadłem, Daniel musi się zdecydować, komu wierzyć. Ojcu czy matce? I co naprawdę wydarzyło się na farmie?

Bezdroża

Agata Błachnio Obrazy spod powiek - 6.10

Książka narodziła się z pasji do podróży i fotografowania. To próba opisu wrażeń, miejsc, spotkań z ludźmi. Spacer po zakątkach Izraela i Jordanii. Uchwycenie chwili, kolorów Starej Jerozolimy, magii arabskiego suku, zapachu sziszy i widoku ascetycznego kamienia domu i bruku dzielnic żydowskich. Mieniącego się piasku Pustyni Wadi Rum, którego barwa była o każdej porze dnia i nocy inna. Kolorów Petry, magicznych skał w paski o przeróżnych barwach. Błękitu tafli Morza Martwego wśród jasnych piasków wszechogarniającego pustkowia. Gwaru targów i krzyków sprzedawców. Kolorowych, pysznych i dojrzałych owoców. Błysku szczęścia w oczach ulicznych sprzedawców, zawodzących muezinów, którzy co rano budzili miasto, wzywając muzułmanów do modlitwy. Jest to doświadczenie podróży. Zachwyt inną kulturą, innymi zwyczajami, ludźmi.

Black Publishing Sekretne życie Roberty - 14.10

Roberta jest wysoka, sporo waży. Od dziecka była przyzwyczajana do wypierania swojej kobiecości. Prowadzi spokojne życie, opiekuje się matką, pracuje w zakładzie pogrzebowym. Jest skryta, małomówna. To jedna z tych kobiet, którym podrzuca się psy na przechowanie.

Pewnego dnia zauważa wyrzuconą przez kogoś kanapę, niewielki mebel w kwiatki.

Z jakiegoś powodu postanawia zabrać ją do domu. W kanapie znajduje pocztówkę wysłaną przed laty z Francji do mężczyzny, który mieszkał w jej sąsiedztwie. Zaskoczona zauważa, że kartka jest podpisana jej imieniem. Autorka pocztówki, jej imienniczka, napisała lakoniczną informację o spotkaniu w Paryżu (do byłego kochanka?), które miało się odbyć dwadzieścia lat później. W Robercie zaczyna budzić się ciekawość, coś w rodzaju cichego buntu. W jednej chwili postanawia odkryć tajemnicę pocztówki i zmienić swoje życie.

Czarna Owca


Randall Munroe What if? A co gdyby? - 7.10

Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od „Wall Street Journal” i „Rolling Stone'a”, a na „Wired” kończąc. Zadebiutowała na 1 miejscu listy bestsellerów non-fiction „New York Timesa” i utrzymywała się w jej czołówce przez pół roku. Jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa. W ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie.

„What If?” Randalla Munroe to zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania, ilustrowany przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco dużo można się z niej nauczyć. Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumaczy jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną drugą połówkę.

PM Nowak Cokolwiek uczyniliście - 7.10

Do prokuratora Wilka zgłasza się młody mężczyzna. Chce wnieść oskarżenie, ale pamięta tylko inicjał imienia lub nazwiska księdza, który go kiedyś wykorzystał. Wilk musi odmówić wszczęcia śledztwa z powodu przedawnienia, obawia się jednak, że ofiara molestowania sama będzie dochodzić sprawiedliwości.

Tymczasem Warszawą wstrząsa seria napadów rabunkowych na duchownych chodzących po kolędzie. Czy sprawca wybiera miejsca ataków tak, by nakreślić na mapie Warszawy odwrócony pentagram? Komisarz Jacek Zakrzeński uważa ten pomysł za niedorzeczny, ale nawet jego pewność siebie zostaje zachwiana przez dramatyczne zdarzenia pewnej mroźnej nocy.

Kiedy okazuje się, że obie sprawy mogą być ze sobą powiązane, działający nieoficjalnie prokurator i odsunięty od śledztwa komisarz będą zmuszeni połączyć siły.

Czarne


Jean Hatzfeld Englebert z rwandyjskich wzgórz - 7.10

W dwadzieścia lat po ludobójstwie Tutsi Jean Hatzfeld publikuje kolejną, czwartą już książkę poświęconą tragicznym wydarzeniom z kwietnia 1994 roku.

Englebert to jeden z nielicznych ocalałych, potomek ostatniego króla Rwandy, filozof i włóczęga, alkoholik, który przemierza ulice Nyamaty, gdzie zna wszystkie bary i kabarety. Studiował we Francji, cytuje Kwiaty zła, nie rozstaje się z Iliadą. W kwietniu 1994 roku stracił całą rodzinę. On sam przeżył, ukrywając się wśród papirusów na bagnach. Tak jak w całej rwandyjskiej trylogii Hatzfelda, jest w tej książce poezja, na którą składają się skrupulatnie spisane świadectwa ocalałych, ale także katów. Jest nawet spora dawka humoru. Powraca pytanie, które Hatzfeld nieustannie stawia – jak możliwe jest życie po czasach ludobójstwa?

Naprawdę, mieliśmy oczy mokre od łez. Nawet dzikie zwierzęta nie chciały na to patrzeć. Nigdy nie napotkaliśmy ani dzikiej świni, ani antylopy, ani małp talapoin. Nie było już słychać ptaków z bagien. Nikt nigdy nie widział węża. Myślę, że uciekły na drugi brzeg Nyabarongo, bo nie mogły znieść wrzasków i widoku krwi w wodzie.

Andrzej Stasiuk Kucając - 7.10

Zebrane w zbiorze fragmenty prozy Andrzeja Stasiuka, pełne uważnego namysłu, pokazują świat, w którym człowiek jest tylko jednym z wielu mieszkańców. Ten nieobjęty mikrokosmos flory i fauny dostępny jest tylko dla tego, kto przystanie na chwilę, kucnie i rozejrzy się wokół.


Czwarta Strona

M.J. Arlidge Powiedz, panno, gdzie ty śpisz - 7.10

Bezkompromisowa inspektor Helen Grace powraca w wyśmienitym thrillerze "Powiedz, panno, gdzie ty śpisz".

W dzielnicy czerwonych latarni ginie mężczyzna. Zabójca jest bezlitosny. Ciało jest okaleczone, a na miejscu zbrodni brakuje serca… Parę godzin później serce ofiary zostaje dostarczone żonie i dzieciom przez kuriera.

Zaczynają ginąć kolejni mężczyźni. Helen Grace ponownie będzie musiała stawić czoło seryjnemu mordercy, mimo własnych problemów osobistych.

Edipresse Książki

Beata Pawlikowska Blondynka nad Gangesem - 7.10

Indie. Magiczne Varanasi nad Gangesem.
Kurs medytacji, gdzie zostałam uwięziona.
Trzymetrowe mury z drutem kolczastym. 
Bez paszportu, bez pieniędzy, bez telefonu, bez możliwości skontaktowania się ze światem.
Nocami za murem wyły głodne szakale.
Samotna wyprawa przez północno-wschodnie Indie. 
Historia całkiem kryminalna, która zdarzyła się naprawdę. 

Beata Pawlikowska zawsze podróżuje z aparatem fotograficznym, kamerą i notatnikiem. Podczas wyprawy do Indii, na kilku tysiącach zdjęć i kilkunastu filmach udokumentowała otaczającą ją codzienność. Dzięki nowoczesnej technologii powstały wirtualne galerie najlepszych fotografii i dodatkowych materiałów wideo, które przeniosą czytelnika w świat opisany w książce. Te specjalnie przygotowane materiały multimedialne można obejrzeć dzięki aplikacji Tap2C.

HarperCollins

Karin Slaughter Moje śliczne - 7.10

Pewnego dnia dziewiętnastoletnia Julia zniknęła bez śladu. Tragedia na zawsze naznaczyła jej najbliższych. Ojciec popełnił samobójstwo, a siostry, Claire i Lydia, zerwały ze sobą kontakt. Mija dwadzieścia lat. Paul, mąż Claire, wpływowy milioner, zostaje zamordowany. Przeglądając jego rzeczy, Claire odkrywa przerażające nagrania, na których ktoś brutalnie gwałci i morduje dziewczyny.

Czy Paul miał z tym coś wspólnego, czy tylko oglądał te filmy? Czy przez osiemnaście lat żyła pod jednym dachem z psychopatą?

Claire i Lydia rozpoczynają prywatne śledztwo, które okaże się bolesną wędrówką w przeszłość, dowodem, że czas nie leczy wszystkich ran. Siostry docierają blisko prawdy, a komuś bardzo zależy, by nigdy nie wyszła na jaw.

Jonathan Kellerman Diabelski walc - 7.10

Alex Delaware, psycholog dziecięcy, zostaje wezwany do szpitala na konsultacje. Pacjentka, kilkuletnia Cassie, przynajmniej raz w miesiącu trafia w ciężkim stanie na ostry dyżur. Nikt nie potrafi jej zdiagnozować. Prowadząca lekarka podejrzewa zespół Münchausena per procura, który polega na tym, że to opiekunowie wywołują chorobę dzieci. Nie chce jednak rzucać niepopartych dowodami oskarżeń, bo rodzina Cassie jest bardzo zamożna i wpływowa. Alex postanawia przyjrzeć się sprawie. Ale im dłużej ją bada, tym więcej przerażających faktów odkrywa, a krąg podejrzanych nieustannie się powiększa.


Literackie

Sue Monk Kidd Opactwo świętego grzechu - 7.10

Po raz kolejny Sue Monk Kidd umiejscowiła opisywane wydarzenia w bliskiej swemu sercu i okrutnej zarazem Karolinie Południowej. U jej wybrzeży leży mała urokliwa wysepka Egret, na której wznosi się zabytkowy klasztor benedyktynów, przez miejscowych nazywany opactwem świętego grzechu. To magiczne miejsce, przechowywany w nim na wpół religijny, na wpół mityczny relikt - bogato zdobione krzesło zwane tronem syreny - oraz legenda o celtyckiej bogini Senarze, która zanim stała się świętą, była kobietą-rybą, legły u podstaw tej niezwykłej i bardzo osobistej książki.

Przeżywająca kryzys wieku średniego, znudzona dotychczasowym życiem i kochającym mężem Jessie Sullivan powraca na wyspę swego dzieciństwa, żeby zaopiekować się matką, która uległa niecodziennemu wypadkowi. 
Ta podróż w przeszłość stanie się dla bohaterki sposobem na oswojenie demonów z dzieciństwa, pogodzenie się z owianą tajemnicą, tragiczną śmiercią ojca i odnalezienie siebie. Jessie odkryje uśpiony w sobie talent malarski i da się porwać uczuciu, rodem z "Ptaków ciernistych krzewów". Czy po powrocie jej małżeństwo z ustatkowanym, kochającym Hughem będzie miało nadal sens? Czy Jessie będzie umiała wrócić do dawnego życia?

"Opactwo świętego grzechu" to piękna książka o miłości i towarzyszącemu temu uczuciu zrozumieniu drugiej osoby.

Richard Flanagan Ścieżki północy - 7.10

Gdy ją poznał, miała we włosach czerwoną kamelię. I była żoną jego wuja. Ten obraz utkwi w pamięci Dorriga na zawsze. Będzie miał go przed oczami, gdy wyjedzie na front w 1940 roku, gdy jako australijski żołnierz zostanie pojmany przez Japończyków, gdy trafi na budowę Kolei Śmierci, łączącej Syjam z Birmą, gdy przejdzie przez zielone piekło ukrytego w głębi dżungli obozu i z listu dowie się, że Amy zginęła w tragicznym wypadku.

Po wojnie Dorrigo Evans zostanie uznanym chirurgiem w Melbourne i powszechnie podziwianym autorytetem moralnym. Jego bohaterska postawa w obozie, walka o każdego z więźniów dziesiątkowanych przez choroby, monsunowe deszcze, upał, wycieńczającą pracę i brutalnych strażników stanie się tematem niezliczonych artykułów w prasie. Ale Dorrigo nie czuje się bohaterem. Nie tylko dlatego, że na co dzień jest hipokrytą i zdrajcą względem swojej żony. Zresztą we wszystkich kobietach, które poznał, szukał nie ucieczki od Ellie, lecz zapomnienia o Amy. Na którą pewnego dnia natknie się przypadkiem na ulicy.

"Ścieżki północy" są dedykowane więźniowi 335, ojcu autora, który w czasie II wojny światowej jako jeniec pracował przy budowie Kolei Birmańskiej.

To jedna z najpiękniejszych książek o człowieczeństwie i jego granicach, nieuleczalnej tęsknocie za niespełnioną miłością i życiu z poczuciem odpowiedzialności za śmierć innych ludzi.

Noir sur Blanc

Hubert Klimko-Dobrzaniecki Samotność - 7.10

Bruno Stressmeyer nie lubi ludzi, psów, miasta, w którym mieszka, i władz, które nim rządzą. Nie lubi być zdrowy, choć o zdrowie skrupulatnie dba. Nie musi i nie chce pracować. O nikogo nie musi i nie chce się troszczyć. Nie cierpi swojego brata, cierpi jednak z powodu jego kontrowersyjnej decyzji. Jest przekonany, że samotność to jedyny stan, który mu odpowiada.

Doprawdy?Marginesy

Włodzimierz Kowalewski Ekscentrycy - 1.10

Ciechocinek, koniec lat pięćdziesiątych. Opustoszały polski kurort, sypiące się pensjonaty, bieda i szarzyzna. Do Wandy – przed wojną lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej – która po powrocie z zesłania osiadła w Ciechocinku, przyjeżdża z Anglii starszy brat, Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Przed wojną grał na transatlantykach. Zakłada swingowy big band i zaskakująco szybko znajdują się ludzie, którzy chcą grać razem z nim – młodzi bikiniarze z przygrywającego na potańcówkach zespołu, gardzący muzyką stroiciel fortepianów, który w każdym pisarzu widzi pederastę, dystyngowany doktor Vogt – klarnecista-amator, milicjant, który przed wojną był trębaczem…

Do złożonego z miejscowych dziwaków big bandu dołączają Wanda i tajemnicza femme fatale Modesta. Fabian i Modesta zostają kochankami. „Król i królowa swingu”, dwa barwne ptaki, żyją razem, zmagając się z trudną rzeczywistością tamtych lat. Pewnego dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim.

Poruszająca powieść, w której liryzm splata się z ironią, a melancholia z groteską. O złamanych przez wojnę ludziach, o muzyce, granej na przekór ponurej rzeczywistości – i o złudzeniach.

Jens Lapidus Vip room - 7.10

Pierwszy tom nowego cyklu mistrza ze Sztokholmu.

Najdan, nazywany Teddym, po ośmiu latach wychodzi z więzienia. Jest innym człowiekiem i chce zerwać z kryminalnym półświatkiem. Ale jest też zupełnie spłukany. Oferty pracy z urzędów zatrudnienia to jakiś żart, musi więc zamieszkać u siostry i żadne z nich nie tryska z tego powodu szczęściem. Sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy Teddy’ego odwiedza komornik z wiadomością o jego starych długach. 

Teddy nieoczekiwanie dostaje propozycję: ma pomóc wyśledzić porywacza młodego biznesmena, którego rodzice zamiast iść na policję, zwracają się o pomoc do biura adwokackiego. Teddy chce być jak najdalej od kryminalnych spraw, ale komornik depcze mu po piętach, przyjmuje więc zlecenie. Jego partnerką zostaje młoda wschodząca gwiazda adwokatury, Emelie. Trudno o bardziej komiczną parę detektywów, nie pasują do siebie pod żadnym względem, ale dobrze im się razem pracuje. Wkrótce trafiają na ślad porwanego, którego przeszłość okazuje się niezbyt kryształowa. 

Od tego, czy Emelie dobrze wykona zadanie, zależy jej kariera, Teddy chce po prostu pozbyć się długów. Ale czy dlatego go wybrano? Szef firmy adwokackiej wie o nim coś, czego nie wie nikt inny…

Prószyński i S-ka

Jax Miller Mam na imię Freedom - 8.10

„Nazywam się Freedom Oliver i zabiłam swoją córkę”, wyznaje bohaterka.

Mieszkańcy Painte, małego miasteczka w stanie Oregon, niewiele wiedzą o swojej sąsiadce, choć Freedom mieszka tu od wielu lat. Pracuje w rockandrollowym barze, jest zadziorna i arogancka, unika towarzystwa, ale nie stroni od alkoholu i prawie co wieczór trafia do policyjnego aresztu za picie w miejscach publicznych. Nie wiedzą, że naprawdę nazywa się inaczej, kiedyś została oskarżona o zabójstwo męża i od prawie dwudziestu lat korzysta z ochrony dla świadków. Nie wiedzą też, że po aresztowaniu oddała do adopcji syna i córkę i dziś gorzko żałuje tej decyzji. Tęskni za dziećmi i pisze do nich setki listów, których nie wysyła.

Gdy Freedom dowiaduje się, że jej córka Rebekah została porwana, postanawia za wszelką cenę ją uratować. Wyrusza więc w samotną podróż do Kentucky, gdzie wychowały się jej dzieci, w rodzinie, która też skrywa swoje mroczne sekrety. Musi także uciekać przed niezrównoważonymi braćmi swojego męża, którzy ruszają jej tropem, aby dokonać zemsty. Freedom przekona się wkrótce, że grozi jej znacznie poważniejsze niebezpieczeństwo.

Olga Rudnicka Diabli nadali - 6.10

Najnowsza książka bestsellerowej autorki Olgi Rudnickiej. Przewrotne charaktery, zagadkowe intrygi i dużo śmiechu! 

Dagmar Różyk zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie w okolicznościach budzących u jednych śmiech, u drugich wstręt, a jeszcze u innych - godną pożałowania radość. Za życia był obiektem pożądania kobiet, nienawiści mężczyzn, oczkiem w głowie prezesa. Motywów zabójstwa jest bez liku, tak samo jak podejrzanych. Monika, jego sekretarka, jako jedyna zna tajemnice szefa i jest zdecydowana za wszelką cenę sama odkryć prawdę. Pomaga jej młody policjant Mateusz Jankowski, który po szkole oficerskiej wylądował na stanowisku stażysty w wydziale kryminalnym prowadzącym śledztwo w tejże sprawie. Jego zwierzchnicy, starzy wyjadacze, niechętnym okiem patrzą na młodego, ambitnego nowicjusza, robią sobie z niego żarty i dają na każdym kroku do zrozumienia, że szkoła szkołą, a życie życiem i wiele mu jeszcze brakuje, by stał się twardym gliną. 
Z powodu prywatnych kontaktów z Moniką, która jest jedną z głównych podejrzanych, Mateusz zostaje odsunięty od sprawy. Nie wierząc w winę dziewczyny, postanawia działać na własną rękę, ryzykując przyszłą karierę. Poszlaki prowadzą do mieszkania Magdy W., znienawidzonej przez wszystkich zastępczyni Różyka, zwanej przez personel Zdzirą. Zdaniem Moniki to właśnie ona może być zabójczynią, ale najpierw muszą się dowiedzieć, gdzie jest pani wicedyrektor. Ostatnio widziano ją w wieczór poprzedzający śmierć Różyka, gdy odgrażając się i klnąc na czym świat stoi, wybiegła z jego biura.

Melissa Hill W poszukiwaniu szczęścia - 13.10

Dawno temu Holly O’Neill otrzymała tajemniczą przesyłkę z bransoletką. Od tej chwili kolejne paczki z bransoletkami pojawiają się akurat wtedy, kiedy Holly ich najbardziej potrzebuje, czyli w trudnych momentach. Wygląda to tak, jak gdyby nieznany dobroczyńca dokładnie wiedział, kiedy w jej życiu potrzebna jest odrobina magii i dobrej energii. Dla Holly bransoletki są największym skarbem, za nic świecie nie chce się ich pozbyć. Dziewczyna wierzy, że opowiadają one jakąś magiczną historię. Kiedy więc znajduje podobną bransoletkę, czuje, że musi ją oddać właścicielowi. Podczas świąt Bożego Narodzenia Holly wyrusza do Nowego Jorku i zaczyna poszukiwania. Jest coraz bardziej zdeterminowana; nie spodziewa się jednak, jakie tajemnice uda jej się odkryć i gdzie zaprowadzi ją ta historia…

Rebis 

Bernard Minier Paskudna historia - 6.10

Bernard Minier porzucił na chwilę komendanta Martina Servaza. Zapuszcza się w świat, w którym niebezpieczeństwo czai się gdzie indziej, niż przypuszczamy, a bliskość okazuje się iluzją. Z prawdziwym kunsztem konstruuje pełną napięcia historię. Paskudną historię.


Sonia Draga

Chris Bohjalian Zamki na piasku - 7.10

Jest rok 1915. Elizabeth Endicott, młoda bogata Amerykanka przyjeżdża do Aleppo jako świeżo upieczona absolwentka Mount Holyoke. Ma za sobą przyspieszony kurs pielęgniarstwa i choć opanowała jedynie podstawy języka ormiańskiego, w ramach wolontariatu wyjeżdża do Syrii na misję, której celem jest dostarczenie żywności i lekarstw, a także niesienie pomocy medycznej uchodźcom ocalałym z ludobójstwa Ormian podczas pierwszej wojny światowej. Na miejscu Elizabeth poznaje Armena, młodego ormiańskiego inżyniera, który właśnie stracił żonę i maleńką córeczkę. Wkrótce Armen opuszcza Aleppo i wyrusza do Egiptu, by tam wstąpić w szeregi Armii Brytyjskiej. Po wyjeździe zaczyna pisać listy do Elizabeth i właśnie wtedy dociera do niego, że jest w niej zakochany.

Wiele lat później ich amerykańska wnuczka, Laura, postanawia poznać historię swojej rodziny. Jej podróż w przeszłość staje się opowieścią o miłości, stracie i o bolesnej tajemnicy, skrywanej od pokoleń.

David Foenkinos Charlotte - 14.10

Ta książka opowiada o życiu Charlotte Salomon, artystki malarki, która w wieku dwudziestu sześciu lat, będąc w ciąży, straciła życie. Wychowała się w Berlinie w rodzinie naznaczonej tragedią, stopniowo wykluczanej przez nazistów z kolejnych sfer życia. Wyemigrowała do Francji, zostawiając w Niemczech ukochanego. Na obczyźnie postanowiła opowiedzieć dzieje swoje i swojej rodziny – powstało fascynująco nowoczesne malarskie dzieło autobiograficzne. Kiedy zdała sobie sprawę, że grozi jej niebezpieczeństwo, powierzyła rysunki zaprzyjaźnionemu lekarzowi, mówiąc: „To całe moje życie”.

Charlotte to przejmujący portret wyjątkowej kobiety, wspomnienie tragicznego losu, a zarazem opowieść o poszukiwaniu. Poszukiwaniu śladów artystki przez pisarza, którego fascynacja przerodziła się w obsesję.

Jordi Punti Zagubione bagaże - 14.10

Christof, Christophe, Christopher i Cristòfol są braćmi, ale się nie znają. Synowie czterech różnych matek; mieszkają we Frankfurcie, w Paryżu, w Londynie i w Barcelonie. Gabriel, ich ojciec, porzucił ich, gdy byli małymi dziećmi. 

Pewnego dnia, kiedy oficjalnie zostaje zgłoszone jego zaginięcie, jego tajemnica wychodzi na światło - dochodzi do spotkania braci. Choć od ponad dwóch dekad nie wiedzą nic o swoim ojcu i zdążyli o nim zapomnieć, postanawiają poszukać go, żeby przy okazji rozwiązać swoje problemy egzystencjalne. 

Dlaczego odszedł na zawsze? Dlaczego noszą to samo imię? 

"Zaginione bagaże" opowiadają o splątanych losach tej niemożliwej rodziny. Napisana w sposób klarowny i soczysty, który znamy już z opowiadań ze zbioru "Animals tristos" ("Smutne zwierzaki"), ta pierwsza powieść Jordiego Punti to proza zabawna, optymistyczna, wartka i pełna przygód, które wciągają czytelnika już od pierwszej strony.

Victor del Arbol Niezagojone rany - 14.10

Światowej sławy skrzypaczka Gloria Tagger zleca Eduardowi Quintanie namalowanie portretu Arthura Fernándeza, wpływowego przedsiębiorcy winnego tragicznej śmierci jej syna. Zlecenie trafia do Eduarda nieprzypadkowo. Paręnaście lat wcześniej malarz stracił w wypadku samochodowym żonę i córkę. Gloria wierzy, że jedynie osoba, która doświadczyła podobnej jak ona traumy, będzie w stanie sportretować sprawcę jej cierpienia.

"Niezagojone rany" to niezwykle oryginalny thriller osadzony w dusznej atmosferze współczesnego Madrytu. Niejasne powiązania i wspólne tragedie malarza, skrzypaczki, marszandki, przedsiębiorcy, reżysera filmowego, płatnego mordercy, chińskiego stręczyciela, agenta tajnej policji i wielu innych postaci stanowią elementy inteligentnie rozplanowanej łamigłówki, której rozwiązanie czytelnik poznaje stopniowo, z każdą przeczytaną stroną.

Jean Teule Trujący anioł - 14.10

Hélène Jégado bez konkretnego powodu pozbawiła życia dziesiątki osób ze swego otoczenia. Jakie sekrety skrywała głowa, która 26 lutego 1852 roku potoczyła się do kosza ścięta gilotyną?

Było to w czasach, kiedy w Bretanii duch oświecenia i nauczanie Kościoła nie miały żadnego wpływu na ludową wyobraźnię karmioną pradawnymi legendami. Wieczorami w wiejskich chatach snuto opowieści o podstępnych wyczynach istot nadprzyrodzonych, które obarczano odpowiedzialnością za nędzę i nieszczęścia spadające na lud. Najstraszniejszy wśród nich był Ankou, pomocnik Śmierci – jego postać właśnie zawładnęła bez reszty wyobraźnią małej Hélène Jégado. W cieniu gigantycznych menhirów dziewczynka uwierzyła, że jest wcieleniem Ankou. I dlatego czuła się zobowiązana zabić każdego, kogo spotkała na swej drodze – misję tę wypełniała z determinacją mrożącą krew w żyłach. Najpierw otruła własną matkę, która nazywała ją Piorunicą, potem przemierzała Bretanię, bez wahania mordując każdego, kto życzliwie przyjmował pod swój dach tę doskonałą kucharkę. Zabijała wszystkich: mężczyzn, kobiety, dzieci, starców, niemowlęta. Truła ludzi w mieszczańskich i szlacheckich domach, na plebaniach, w klasztorach, burdelach. Okazywała taką dobroć, takie współczucie u wezgłowia umierających, że nikt ani przez chwilę jej nie podejrzewał. Przeciwnie, użalano się nad nią, że tak oddana osoba wciąż trafia do rodzin, na które spada nieszczęście. W końcu ją przyłapano, gdy jej wybór padł na byłego sędziego, specjalistę od spraw kryminalnych.

Hélène Jégado należy do największych seryjnych zabójców we Francji, a może i na świecie.

Renee Knight Sprostowanie - 7.10

"Klauzulę zastrzeżenia przekreślono starannie, czerwonym długopisem. Kiedy sięgnęła po książkę, nie zwróciła na nią uwagi. Nie ma mowy pomyłce. Chodzi o nią. Jest główną postacią, pierwszym rozgrywającym."

Kiedy pewna intrygująca powieść ląduje na nocnym stoliku Catherine, ta zwija się w kłębek i zaczyna czytać. Lecz gdy przewraca strony, czuje mdlącą grozę i zdaje sobie sprawę, że ta opowieść wyjawia jej najbardziej mroczną tajemnicę. Tajemnicę, której jej zdaniem nie znał nikt poza nią…

"Sprostowanie" to budzący zawrót głowy psychologiczny thriller o normalnym życiu wywróconym do góry nogami na skutek niewyobrażalnie niszczycielskiej zemsty.

Karine Giebel Czyściec niewinnych - 14.10

Nazywam się Raphaël, spędziłem czternaście lat życia za kratkami. Z moim bratem Williamem i dwoma wspólnikami ukradliśmy biżuterię wartą trzydzieści milionów euro. Miał to być napad stulecia, a skończyło się na rzezi. Dwóch zabitych, jeden ranny. Mój brat. Więc muszę poszukać jakiejś bezpiecznej kryjówki, w której Will będzie mógł nabrać sił.

Nazywam się Sandra. Umarłam, dawno temu, w ponurym pokoju. Albo raczej coś się we mnie tego dnia narodziło…

Sądziłem, że znalazłem idealne schronienie. Tymczasem trafiłem do piekieł.

Coś, co zamiast mnie chodzi i mówi. I ma na twarzy najohydniejszy z możliwych uśmiechów.

Świat Książki

Paula Hawkins Dziewczyna z pociągu - 14.10

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.

I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

Uroboros

Marta Kisiel Dożywocie - 7.10

Wyczekiwane wznowienie bestsellerowej powieści

Początkujący pisarz dziedziczy dom razem z zamieszkującymi go dożywotnikami. Wszystko mogłoby być pięknie, gdyby nie fakt, że w gotyckiej willi znajduje: naiwnego anioła, rozmiłowanego w gotowaniu morskiego potwora, widmo romantycznego poety, cztery utopce, kotkę o bardzo ostrych pazurach oraz dziwnego królika! Jeden człowiek nie podoła tej ferajnie – szaleństwo czai się za progiem!

Pełna humoru opowieść o mocno nietypowej grupie bohaterów. Przekonajcie się, czy warto było odziedziczyć Lichotkę!

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Michael Booth Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych - 7.10

Kraje skandynawskie są ojczyznami najszczęśliwszych ludzi na świecie. Nie zmieniają tego nadzwyczaj wysokie podatki, jakie płacą Norwegowie, problemy z alkoholem Finów, ani chłodne stosunki Szwedów z sąsiadami.
Co decyduje o zadowoleniu społecznym w państwach nordyckich? Jaki wpływ ma na nie brak drastycznych różnic między mieszkańcami i jaki jest ich stosunek do imigrantów? Czym jest i co o Skandynawach mówi „prawo Jante”?

Michael Booth z brytyjską ironią opowiada o blaskach i cieniach życia na dostatniej północy oraz zasypuje czytelnika ciekawostkami. Obserwuje codzienne życie w Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii i mieszkańców tych krajów, które zdają nam się być rajem na ziemi. Co ciekawe, autor zwraca uwagę nie tylko na pozytywy modelu skandynawskiego, ale też wskazuje negatywne jego konsekwencje i opisuje jaki może mieć on wpływ na przyszłość tej części świata.

Katia Petrowska Może Estera - 7.10

Najgłośniejszy debiut literacki ostatnich lat w końcu w Polsce!

"Myślę, że nazywała się Estera, powiedział mój ojciec. Tak, może Estera. Miałem dwie babcie i jedna z nich nazywała się Estera, właśnie tak.
Jak to – może? – spytałam zbulwersowana – nie wiesz, jak nazywała się twoja babcia?
Nigdy nie nazywałem jej po imieniu, odparł ojciec, mówiłem babuszka, a moi rodzice mówili matka.
Może Estera została w Kijowie. Poruszała się z trudem po nagle opustoszałym mieszkaniu, jedzenie przynosili sąsiedzi. Myśleliśmy, że wkrótce wrócimy, dodał mój ojciec, ale wróciliśmy dopiero po siedmiu latach.
Początkowo w mieście zasadniczo nic się nie zmieniło. Po prostu przyszli Niemcy. Kiedy również do babuszki dotarło wezwanie, że Wszyscy Żydzi miasta Kijowa muszą się punktualnie... itd., zaczęła się natychmiast przygotowywać. Sąsiedzi próbowali jej to wyperswadować. Niech pani nie idzie! Przecież pani nie może w ogóle chodzić!"

„Może Estera” otrzymała prestiżowe nagrody literackie – IngeborgBachmanPreis i aspekteLiteraturpreis, a Katia Petrowska zdobyła w 2015 roku ErnstTollerPreis. Prawa do tytułu zostały sprzedane aż do 19 krajów, publikują go największe światowe wydawnictwa.

Petrowska umiejętnie łączy literaturę piękną z reportażem, wciągając czytelnika w detektywistyczne poszukiwanie śladów przeszłości. „Może Estera” jednocześnie zaciekawia i wzrusza.

Znak

Donna Tartt Tajemna historia - 7.10

Jedna z najważniejszych powieści końca XX wieku.

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie, jak daleko można się posunąć, dochodzi do morderstwa.

Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

"Tajemna historia" to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.

"Tajemna historia" to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki "Szczygła". Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku.

Wisława Szymborska Wszystkie lektury nadobowiązkowe - 7.10

Po staroświecku uważam, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Niepoprawna czytelniczka. Uzależniona od książek. Wyrafinowana koneserka słowa drukowanego, buszująca wśród tekstów zdumiewająco różnorodnych – od arcydzieł literatury przez prace popularnonaukowe z różnych dziedzin po poradniki i literackie kurioza. Zdolna wychwycić w każdym mało znaczący szczegół, jedną myśl lub obraz, by osnuć wokół nich poetycki felieton, olśniewający niezwykłością spojrzenia, zaskakującą puentą, właściwym autorce poczuciem humoru. 

Błyskotliwe, zabawne, a niekiedy głęboko przenikliwe felietony układają się w erudycyjną opowieść o świecie, przyrodzie, historii i sztuce.

Felietony Wisławy Szymborskiej ukazują się po raz pierwszy w edycji prezentującej wszystkie Lektury nadobowiązkowe.


47 komentarzy:

 1. Chyba mam jakieś przesilenie jesienne, bo nic mnie jakoś szczególnie nie ekscytuje. Dzisiaj akurat polecam "Opactwo świętego grzechu", no i "Diabli nadali" lekko kusi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, jakoś nic mnie z tego zestawienia specjalnie nie interesuje. Może kiedyś sięgnę po nową Rudnicką.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Trujący anioł" zapowiada się intrygująco! No i Hatzfeld, może mnie to zmobilizuje do przeczytania poprzednich trzech książek autora, mam je w planach od tak dawna...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak. Mega historia! A Hatzfeld jest świetny. Tzn. w poprzednich książkach był, więc nie sądzę, by tym razem miało być inaczej.

   Usuń
 4. Wznowienie "Tajemnej historii"! Czekałam na to od kiedy przeczytałam stary egzemplarz z biblioteki, koniecznie muszę mieć swój :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest specyficzna i może nie przypaść do gustu każdemu (szczególnie leniwa narracja może wydawać się wielu osobom nużąca). Mnie najbardziej spodobały się nawiązania do "Zbrodni i kary", właściwie cała ksiązka to jedno wielkie nawiązanie. Na pewno polecam spróbować ;)

   Usuń
  2. Nie wiem czy na tyle dobrze pamiętam "Zbrodnię...", żeby wszystko wyłapać, ale leniwa narracja mnie nie zniechęca. ;)

   Usuń
 5. "Farma" mnie zaciekawiła, no a poza tym oczywiście Minier i Slaughter i chyba z pięć innych:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oooo, będzie nowa Rudnicka! Muszę się kiedyś zabrać za "Przeminęło z wiatrem". Obejrzałam film, ale Scarlett strasznie mnie irytowała, jestem ciekawa jak będzie z książką :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na obecną chwilę jedynie Rudnicka mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie chcę Rudnicką oraz Powiedz, panno, gdzie ty śpisz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ładna ta pierwsza okładka :). // Zamówiłam sobie to "Dożywocie". Wszyscy się nad nim tak rozpływali, że muszę sama zerknąć.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Wszystkie lektury nadobowiązkowe" będę mieć już dziś albo jutro, bo wydawnictwo już sprzedaje :) Fajnie, że wychodzi komplet, bo to wygodniejsze niż zbieranie po kawałku.

  Muszę przeczytać "Trującego anioła". Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szybka jesteś. :)
   Ja na pewno tak szybko się za tę książkę nie wezmę, ale na pewno prędzej czy później trafi do mojej biblioteczki.

   Usuń
 11. O, może wreszcie się wezmę za "Przeminęło z wiatrem", bo aż wstyd do tej pory tego nie znać (na swoje usprawiedliwienie dodam, że niektóre teksty z filmu mogę już recytować z pamięci :D).

  OdpowiedzUsuń
 12. I jak z tego ogromna książek wybrać tych kilka najlepszych?

  OdpowiedzUsuń
 13. Goraco polecam "Sciezki pólnocy"- genialna powiesc. "Charlotte" miala u mnie bardzo dobre recenzje, podobnie jak "Dziewczyna z pociagu". No i oczywiscie wielki Víctor del Arbol, jeden z najciekawszych pisarzy hiszpanskich. Ja natomiast dodaje cala mase ksiazek na liste must-read, jak zwykle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ufff... Wreszcie coś hiszpańskiego, co polecasz. Autor "Charlotte" będzie na TK w Krakowie, z tego co kojarzę.

   Usuń
 14. Bardzo czekam na "Dziewczynę z pociągu". I zaintrygowała mnie książka "Skandynawski raj".

  OdpowiedzUsuń
 15. Widzą mi się "Ścieżki północy". "Skandynawski raj" też przedstawia się interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 16. W pierwszej kolejności wszystkie kryminały, a zaczęłabym od książki pani Olgi.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem bardzo ciekawa książki "Opactwo świętego grzechu" :)

  OdpowiedzUsuń
 18. "Tajemną historię" muszę koniecznie przeczytać. Nie wiedziałam, że jest nowy Foenkinos - mam dobre wspomnienia z lektury jego poprzednich książek, a i ta zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze wiedzieć, że warto sięgnąć po Foenkinosa, bo póki co, to dla mnie obce nazwisko.

   Usuń
 19. Piękna ta okładka "Przeminęło z wiatrem" :) Czekam na najnowszą książkę Małgorzaty Hayles oraz nieujętej w zestawieniu Joanny Sykat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też się ogromnie podoba. Chyba sobie sprawię egzemplarz powieści. :)

   Usuń
 20. Kusi mnie Sekretne życie Roberty:) Chciałabym też przeczytać nową Slaughter, bo lubię autorkę:) Przeminęło z wiatrem uwielbiam - warto mieć w domu swój egzemplarz:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Do kolejnej książki Foenkinosa bardzo chętnie zajrzę a "książka legenda" czyli "Przeminęło z wiatrem" już od dawna jest na mojej liście "Must read" ;-)

  OdpowiedzUsuń
 22. I jak zwykle sporo tytułów jest i coś nowego Rudnickiej :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Czekam na nową książkę Olgi Rudnickiej i Melissy Hill (-:

  OdpowiedzUsuń
 24. Rudnicką na pewno przeczytam, a Opactwo świętego grzechu właśnie pochłaniam. Na inne nie patrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. "Przeminęło z wiatrem" ma świetną okładkę - muszę kupić. A poza tym ""Dziewczyna z pociągu" i "Paskudna historia"!

  OdpowiedzUsuń
 26. Niesamowicie podoba mi się to nowe wydanie "Przeminęło z wiatrem" - jest niesamowicie stylowe. ;) "What if..." wydaje się książką dla mnie idealną, liczę, że mnie zachwyci. No i dziękuję, że napisałaś o Czarnym - nie miałam pojęcia, że będzie nowa książka Hatzfelda, poprzednie trzy były po prostu niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też. Koniecznie chcę mieć je na półce. :)
   "What if..." mam i na razie nieco mnie przeraża. Mam nadzieję, że dam radę. :D
   Czytałam tylko dwie Hatzfelda, ale obydwie były rewelacyjne. Tej już nie mogę się doczekać.

   Usuń
 27. U mnie tak duże stosy czekają na przeczytanie, a tu znowu tyle fantastycznych książek się pojawia... Ach... :) Mam teraz nic nie kupować, ale zapewne ciężko będzie... ;) "Powiedz, panno, gdzie ty śpisz" na pewno przeczytam, bo 1 część była świetna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, też niecierpliwie czekam na kontynuację. Pierwszy tom połknęłam błyskawicznie.

   Usuń
 28. Za dużo tych wspaniałych nowości :)) Ale muszę mieć ,,Przeminęło z wiatrem"!

  OdpowiedzUsuń
 29. Właśnie jestem w połowie lektury tego przepięknego wydania "Przeminęło z wiatrem". Jestem zachwycona wydaniem i treścią - po latach odkrywam na nowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam to wydanie w księgarni. Jest piękne. :)

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...