sobota, 31 stycznia 2015

Co w wydawnictwach piszczy #38
(luty 2015 - cz. 1)

Kilka propozycji na pierwszą połowę lutego. Ze swojej strony polecam Nocny pociąg do Lizbony Pascala Merciera, powieść mądrą, ciepłą, poruszającą.

Agora 

Mirosław Wlekły All Inculsive - 6.02
Dominikana to karaibski raj! Tak mówią ci, którzy pojechali tam w wersji all inclusive. Ale wystarczy, że zrobicie krok poza strzeżone strefy dla turystów, i wciągnie was zupełnie inny świat, którego najsilniejszym żywiołem, najważniejszym bóstwem, najpopularniejszą walutą i największym przekleństwem jest seks. Tu nawet dyktatorzy w równym stopniu opętani są władzą, jak i seksem, obalają ich kobiety, które im nie uległy, a seksualne skandale demaskują dziennikarki które uważa się za seksbomby. W podróż po Dominikanie autor zamiast przewodnika zabrał powieść noblisty Mario Vargasa Llosy Święto kozła. Z raju na plaży wędruje na samo dno karaibskiego piekła. Uwaga! Ta książka parzy! Jak przetłumaczyć na polski słowo macho? Po przeczytaniu All inclusive już wiem: koguty. To o kogutach - tych z pazurami, w kąpielowych gatkach, generalskich mundurach i sutannach - pisze w swoim rewelacyjnym debiucie Mirek Wlekły. Żeby nam opowiedzieć o tym, dokąd prowadzą ich rządy, zabrał nas do Dominikany, gdzie nawet ruch uliczny nie jest ruchem ulicznym tylko walką opancerzonych kogutów. W tym kraju, który zajmuje ponad połowę pięknej karaibskiej wyspy, koguty rządziły i rządzą, krzywdzą, zabijają, płodzą i zdradzają. Ale Wlekły nie byłby reporterem, gdyby nie dotarł również do smutnych kogutów, zmęczonych stroszeniem piórek dla europejskich turystek. Bo nie pojechał do Dominikany, żeby sądzić, tylko pomóc nam pojąć świat, który w folderach sprzedają nam jako plastikowy raj. Nie dajcie się nabrać. Zajrzyjcie, co kryje się za kulisami świata all inclusive. Wlekły wam pomoże. Jacek Hugo-Bader, reporterBlack Publishing

Lydia Netzer W blasku gwiazd - 12.02

Książka o wielkiej miłości i o pragnieniu wtopienia się w tłum, za które trzeba płacić okłamywaniem samego siebie.

Sunny jest piękna i szczęśliwa. Żyje w świecie, w którym wszystko jest uporządkowane. Mieszka na spokojnym przedmieściu, jest mamą czteroletniego chłopca, świetnie radzi sobie z jego chorobą – autyzmem.

Mąż Sunny Maxon to wybitny naukowiec, pracuje dla NASA. Leci w kosmos z ważną misją, dzięki której możliwa będzie kolonizacja Księżyca. Dzień po starcie Maxona Sunny, która znów jest w ciąży, ma wypadek samochodowy. Nie odnosi obrażeń, ale w wyniku uderzenia spada jej peruka. Sąsiedzi, którzy zbiegli się, by zobaczyć, co się stało, pierwszy raz widzą ją bez włosów, a więc taką, jaka jest naprawdę. Sunny będzie teraz musiała poradzić sobie ze swoją innością, z ciążą, z autystycznym synem i wszystkimi problemami. Całkiem sama, bo Maxon jest daleko, i jak się wkrótce okaże, być może nigdy nie wróci ze swojej misji.

Literackie

Agnieszka Olejnik Dante na tropie - 4.02

Tej książki nie można czytać obojętnie. Emocje są gorące, zbrodnie makabryczne, przyjaciele wierni, bohaterka pociągająca, a Dante niezawodny.
Anna Drozd przyjechała do małego miasteczka, kupiła piękną willę na uboczu, wyremontowała ją i zamieszkała w niej razem z wyżłem weimarskim o poetyckim imieniu Dante. Znalazła pracę w miejscowej bibliotece, a ponieważ była typem samotniczki, życie wśród bibliotecznych regałów bardzo jej odpowiadało. Mieszkańcy miasteczka zaintrygowani samotniczym życiem młodej kobiety, tonęli w domysłach, co też skłoniło Annę do porzucenia poprzedniego życia w dużym mieście. Większość stawiała na zawód miłosny, ale na nieszczęście plotkarzy, nikt więcej nie mógł się niczego o niej dowiedzieć.
Bomba wybucha, kiedy Dante na spacerze przynosi do nóg swojej pani ludzki palec. Przerażona Anna biegnie na komisariat, gdzie poznaje komisarza Wiktora, podobnie jak ona pokiereszowanego przez życie. W spokojnym dotychczas miasteczku  zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Osoby, z którymi Anna rozmawia, próbując wyjaśnić kryminalną zagadkę, umierają w tajemniczych okolicznościach. Wkrótce jej samej zaczyna grozić niebezpieczeństwo…
Czy Anna rozwikła tajemnicę zbrodni? Czy znajdzie spokój i zostanie w miasteczku z psem i mężczyzną przy boku?

Peter Pezzelli Pierwsza lekcja tańca - 5.02

Mistrz obyczajowej, pachnącej bazylią i pomidorami opowieści powraca w wielkim stylu. Peter Pezzelli po raz kolejny zabiera nas w podróż do amerykańskiej Małej Italii. Bohaterem jego najnowszej powieści jest Fabio Terranova, mieszkający we Włoszech, młody, dobrze zapowiadający się tancerz, który marzy o karierze na Broadwayu. Nie jest mu jednak dane podbić serca amerykańskiej publiczności. W wypadku samochodowym giną jego przyjaciel Enzo oraz partnerka taneczna, Caterina. Pokiereszowany fizycznie i psychicznie Fabio wciąż na nowo
przeżywa tragedię. Z demonami przeszłości rozprawi się dopiero na obcej ziemi, w Ameryce, ucząc się, pod czujnym okiem wuja trudnej sztuki artystycznego dmuchania szkła. Czy stanie się ona jego nowym fachem? A może Fabio powróci jednak do ukochanego tańca?
Muza

Katarzyna Bonda Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania - 4.02

Pisania, jak każdego zawodu, można się nauczyć. Kurs kreatywnego pisania Katarzyny Bondy, królowej polskiego kryminału, da początkującym pisarzom narzędzia, by mogli swoje pisarskie pomysły realizować pewnie, świadomie i coraz doskonalej. Wyjaśni, jak wygląda struktura powieści i w przystępny sposób uporządkuje teorię konstruowania tekstów literackich. Pomoże także przyszłym pisarzom w odkrywaniu ich mocnych stron, otworzy ich na inną percepcję świata, nauczy samodyscypliny oraz tego, jak szukać tematów i pomysłów.

Noir Sur Blanc
Pascal Mercier Nocny pociąg do Lizbony - 12.01 GORĄCO POLECAM!
Deszczowy poranek w Bernie. Raimund Gregorius jak co dzień idzie do szkoły, w której od wielu lat uczy języków klasycznych. Na moście Kirchenfeld widzi piękną nieznajomą, szykującą się do samobójczego skoku… Wkrótce potem berneńskiemu nauczycielowi wpada w ręcę książka portugalskiego autora, Amadeu de Prado. Pod wpływem tych dwóch okoliczności Gregorius, samotny intelektualista, w jednej chwili porzuci dotychczasowe uporządkowane życie. Nocnym pociągiem podąży do Lizbony za
przewodnik mając książkę Portugalczyka, z którą nie rozstaje się ani na chwilę. Poruszony do głębi zawartymi w niej refleksjami o miłości, przyjaźni, odwadze, lojalności, samotności i śmierci, Gregorius pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o Amadeu de Prado. Odnajduje osoby bliskie portugalskiemu pisarzowi - ich wspomnienia ukazują coraz to inne fakty z życia tego zagadkowego człowieka, który, jak się okazuje, był także genialnym lekarzem i uczestnikiem ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara. Stanie się on dla Gregoriusa „złotnikiem słów”, mistrzem odkrywania nieznanych dotąd aspektów życia. Czy jednak na pewno można wkroczyć w życie kogoś innego i naprawdę je zrozumieć? Wyrwać się z dotychczasowej egzystencji i jedną decyzją radykalnie zmienić swój los – czy warto to robić?

Prószyński i S-ka
John Lutz Rzeźnik - 12.02

Każdego dnia podąża za nim cień z mrocznej przeszłości. Cień, który nie chce odejść do krainy umarłych. Cień śmierci.

Makabryczny rytuał…
…powtarza się wielokrotnie. Ciała ofiar są wykrwawiane i precyzyjnie ćwiartowane. Detektywi nie rozumieją logiki, kryjącej się za sposobem działania mordercy, nazywanego Rzeźnikiem. Nie potrafią odgadnąć, kim jest i dokąd zmierza.

Wszystkie tropy…
...prowadzą donikąd, jednak dawane przez mordercę znaki nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości: to pojedynek z detektywem Frankiem Quinnem. Każda kolejna ofiara ma być jego osobistą porażką.

Cień śmierci…
…z odległej przeszłości nieustannie towarzyszy mordercy. Cień, przed którym bezskutecznie próbuje uciekać, prowadzi go jak złowrogie fatum. Cień, z którym będzie musiał się zmierzyć.

Sabina Czupryńska Zawirowanie - 12.02

W pędzie do doskonałości i zaspokajania potrzeb każdy znajduje swoją indywidualną drogę.

Mila jest emocjonalną ekstremistką. Energia, ekscytacja, erotyzm – one ją określają. Augusta przeciwnie – porządek, proporcje i piękno. No i facet, zresztą niejeden. Ale ten jeden – Robert − jest symbolem. Symbolem współczesności. A tu w morzu deficytów na fali unoszą się złote środki na ich zaspokojenie. Psychiatrzy. Pigułki. Poszukiwania straconego wzorca. Kobiety, od których świat wymaga piękna. Mężczyźni, którym ten sam świat odbiera potencję. Alkohol, który przelewa się przez gardła, przez palce, jak życie. Do tego seks, kilka trupów i sporo jedzenia. Słowem: trochę strasznie, trochę śmiesznie o tym, co współcześnie.
Rebis
Paul Glaser Tańcząc z wrogiem - 3.02

Porywająca historia żydowskiej nauczycielki tańca wplątanej w drugowojenny koszmar.
Rosie uczyła tańca w całej zachodniej Europie. Nim skończyła dwadzieścia pięć lat, zdążyła stracić ukochanego w wypadku lotniczym, poślubić niewłaściwego mężczyznę i znaleźć pocieszenie w ramionach innego. Gdy do władzy doszli naziści, przeszła przez kilka obozów koncentracyjnych, ale energia, niewiarygodna zaradność i żywiołowy urok pozwoliły jej przetrwać – lekcje tańca udzielane esesmanom stały się przepustką do życia. Spośród tysiąca dwustu osób, które przybyły jednym transportem wraz z nią do hitlerowskiego obozu w Auschwitz, przeżyło jedynie osiem.
To niezwykłe, naznaczone miłością, zdradą i niezwykłą determinacją życie staje się dla autora – jej bratanka, kluczem do odkrycia własnych korzeni. Łącząc w całość wojenne zapiski, fotografie i listy ciotki, Paul rekonstruuje dramatyczną historię, z której przebija optymizm i wbrew śmiertelnej grozie dnia codziennego – fascynujące ukochanie życia.
 
Mons Kallentoft Duchy wiatru - 4.02
Jest koniec lata. Wydaje się, że całe miasto jest już na skraju wytrzymałości. Tove, córka komisarz Malin Fors, pracuje jako opiekunka w domu starców. Pewnego dnia znajduje zwłoki jednego z pensjonariuszy, który powiesił się na kablu od dzwonka przyzywającego pielęgniarkę.
Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak ci, którzy znali zmarłego, twierdzą, że był człowiekiem pogodnym i optymistycznie nastawionym do życia. Sekcja zwłok potwierdza podejrzenia, że Konrad nie odebrał sobie życia. Kto mógłby zyskać na śmierci starego, schorowanego człowieka, nawet w społeczeństwie, w którym pieniądze wydają się ważniejsze niż ludzka godność?
Równocześnie właściciel domu starców czuje się coraz bardziej zagrożony. Wydaje mu się, że się, że ktoś na niego czyha w ciemnościach. Gdy zdaje sobie sprawę, że żadne pieniądze nie są w stanie uchronić jego ukochanej córeczki, rodzi się w nim nieopisany lęk…

Znak
Michael Dobbs House of Cards - 4.02

House of Cards - kto rozdaje karty na najwyższych szczeblach władzy?

Opowieść-fenomen, która zachwyciła miliony widzów i czytelników na całym świecie.

Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający, wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku. Zawsze.

Michael Dobbs wie o czym pisze. Sam wiele lat był politykiem, który z bliska obserwował, jak działają mechanizmy władzy. Swoje doświadczenia przekuł w fascynującą opowieść o korupcji, manipulacji i ambicji, która każe człowiekowi iść po trupach do celu.

Jak daleko można się posunąć, by osiągnąć upragniony cel?

Od tej książki rozpoczęła się historia jednego z najlepszych seriali XXI wieku.

Arturo Perez-Reverte Cierpliwy snajper - 9.02

Jeśli to jest legalne, to nie jest graffiti Madryt, Lizbona, Werona, Neapol – kolejne miasta stają się polami bitwy. To wojna, w której prawo walczy z wolnością.
Konflikt, w której street art mierzy się ze Sztuką.
Spór, w którym miejska partyzantka ściera się z publicznym porządkiem. Pościg trwa, znaczony nowymi graffiti i śmiertelnym zagrożeniem. Każda ściana to pole do demonstracji, każdy wpis to szansa na przebudzenie zastygłych w letargu ludzi. Za tym wszystkim stoi On. Cierpliwy Snajper. Nikt nie widział jego twarzy, nikt nie wie, jaki będzie jego kolejny krok. Bóg graffiti jest chroniony przez armię lojalnych wyznawców, gotowych złożyć mu najwyższą ofiarę. To jego szuka Alejandra Varela - Lex. Na czyje zlecenie działa ta dziewczyna? Czyżby Snajper był teraz na celowniku?

***

Poprzednie zapowiedzi

36 komentarzy:

 1. Ciężki wybór, ale chyba zdałabym się na Twoją polecajkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. o nie.. ile fajnych książek. Zbankrutuję :) Najbardziej jestem ciekawa ,,All Inculsive''

  OdpowiedzUsuń
 3. Większość interesujących mnie książek wychodzi w drugiej połowie lutego, ale stąd wybrałabym "Duchy wiatru" i "Tańcząc z wrogiem".

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowały mnie: " W blasku gwiazd" i "Dante na tropie."

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja chętnie po ten "Nocny pociąg do Lizbony" sięgnę. I jeszcze po "All Inclusive" - wpisane na moją listę zachcianek książkowych!

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiem tak - luty się pięknie zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Osobiście chętnie przeczytałabym ''Dante na tropie''.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja chcę tylko "Maszynę do pisania" :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekamy z mężem na "House of Cards", bo oboje jesteśmy pod wrażeniem serialu, w którym główną rolę gra Kevin Spacey.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam też się bardzo podobał. Wciągnął mnie ogromnie, mimo iż polityka mnie nie ciekawi. Teraz czekam na trzeci sezon, a i książka mnie ciekawi.

   Usuń
 10. Z przyjemnością poznałabym "Nocny pociąg do Lizbony" i "Tańcząc z wrogiem" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja już po lekturze "Duchów wiatru" i...jest dobrze, choć szału nie robi. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Może lekcja tańca by mnie zainteresowała, ale nie wiem do końca ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niektóre wydają sie być naprawdę kuszące, jednak ostatecznie wolę wstrzymać się do pierwszych recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czekam na House of Cards oraz książkę pani Katarzyny Bondy.
  PS. wykorzystałam Twój pomysł na przyciski społecznościowe na swoim blogu. :))

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja już nie chcę oglądać tych nowości, bo mój portfel płacze!

  OdpowiedzUsuń
 16. Najchętniej sięgnę po "W blasku gwiazd" i Bondę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Propozycja od Black Publishing interesuje mnie najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 18. "All inclusive" jeszcze nie czytałem, ale byłem na Dominikanie. Zrobiłem niejeden krok poza strzeżone strefy dla turystów, przejechałem samochodem niejeden kilometr. Widziałem Ocean Atlantycki i Morze Karaibskie, ale również morze biedy - głodne dzieci wracające z odległej szkoły i żujące trzcinę cukrową, chłopskie wozy zaprzężone w pary wołów, walące się drewniane mieszkania - domki (wielkości kiosków RUCH)....i ów wspomniany ruch uliczny, który "nie jest ruchem ulicznym, tylko walką opancerzonych kogutów". Tak -to wszystko prawda.
  Ze 40 lat temu czytałem "Ciudad Trujillo" (początkowo tytuł brzmiał "Ostatnia noc w Ciudad Trujillo") Andrzeja Wydrzyńskiego - na okładce której wydawca zamieścił cytat artykułu Marka Rymuszki z "Prawa i Życia" z 1979 roku: "Ciudad Trujillo na głowę bije "Dzień Szakala" Forsytha, ale to było dawno (Trujillo był generałem dyktatorem rządzącym Republiką Dominikany od 1930 do 1961). Nie wykluczam, że nadal "koguty rządzą, krzywdzą, zabijają, płodzą i zdradzają" - z pewnością jednak nie tylko na Dominikanie, którą nadal wspominam jako wakacje życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie powinnam się wysilić na jakiś błyskotliwy komentarz, ale pozwolisz, że sobie posiedzę, pomilczę i pozazdroszczę.

   Usuń
  2. Jeszcze wszystko przed Tobą :-)

   Usuń
  3. I tego zamierzam się trzymać, na razie licząc na to, że świnka-skarbonka da radę ogarnąć Andaluzję. :)

   Usuń
 19. Mam chrapkę na Dantego i to wielką! Pierwsza lekcja tańca już gości na półeczce, niebawem zabieram się za czytanie. Uwielbiam tyyyle nowości :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Przeczytałam "Pierwszą lekcję tańca" i polecam, a teraz czekam na "Dante na tropie". Z chęcią poznałabym też "Nocny pociąg do Lizbony".

  OdpowiedzUsuń
 21. Najbardziej ostrzę sobie pazurki na House of Cards. Mam nadzieję, że okaże się tak dobra jak serial.

  OdpowiedzUsuń
 22. Parę książek wydaje się tu interesujące, ale wolę poczekać na ich recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo, bardzo chcę kupić "Tańcząc z wrogiem", jestem ogromnie ciekawa tej książki. Na pozostałe również z pewnością zwrócę uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 24. "Dante na tropie" to książka, po którą z pewnością sięgnę i z niecierpliwością na nią czekam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Tym razem nie znalazłam nic, co by mnie wyjątkowo zainteresowało. Na szczęście, bo niedługo będę musiała zacząć układać książki na podłodze, bo na półkach nie ma już miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E-booki! Słyszałaś o e-bookach? Z postępem trzeba iść. Podłoga do innych rzeczy służy ;P

   Usuń
  2. Eeeee... To nie to samo. ;)

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...