środa, 14 stycznia 2015

Co w wydawnictwach piszczy #37
(styczeń 2015 - cz. 2)

Subiektywny zestaw premier i wznowień.

Czarne

Martin Solares Czarne minuty - 22.01

Ofiarą brutalnego zabójstwa pada młody dziennikarz Bernardo Blanco. W toku śledztwa wychodzą na jaw niepokojące fakty związane z głośnym dochodzeniem sprzed dwudziestu lat. Policjant Ramón Cabrera odkrywa, że Blanco pracował nad książką o sprawie kilku uczennic z Paracuánu, które w latach siedemdziesiątych zostały zamordowane przez człowieka zwanego Szakalem. Cabrera nie ma wątpliwości, że zabójca chciał powstrzymać dziennikarza przed ujawnieniem prawdy. Świat Solaresa jest pełen przemocy i pasji. Skorumpowani policjanci chronią wpływowych polityków i ich bliskich bez względu na to, jak okrutnych dopuszczą się zbrodni, a każdy, kto dąży do prawdy, znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

"Czarne minuty" to więcej niż wciągający kryminał, to znakomita literatura. Rzadko się zdarza tak elektryzujący debiut.


Czwarta Strona

Maria Ernestam Córki marionetek - 28.01

Pewnego letniego popołudnia na początku lat 80. jedenastoletnia Mariana dokonuje mrożącego krew w żyłach odkrycia. Na karuzeli, do jednego z drewnianych koni, przywiązano jej ojca. Ktoś go śmiertelnie postrzelił, a policja nie może lub nie chce znaleźć sprawcy okrutnego morderstwa.

Trzydzieści lat później Marianna nadal mieszka w tym samym miejscu. Z wielką pasją i oddaniem prowadzi rodzinny sklep z zabytkowymi lalkami. Spokojne i przewidywalne życie kobiety przerywa nagłe pojawienie się Amerykanina Amnona Goldsteina, który bardzo szybko zyskuje zaufanie mieszkańców szwedzkiego miasteczka. Amnon ma w planach odrestaurować starą piekarnię, ale także wyjaśnić pewien sekret z przeszłości.

Przybycie do miasteczka nieznajomego otworzy całkiem nowy rozdział w życiu Mariany, która będzie zmuszona skonfrontować się z nigdy niewyjaśnioną tragedią. Obecność Goldsteina wywoła lawinę nieprzewidywalnych i tajemniczych zdarzeń, a mieszkańcy miasteczka nagle odważą się robić rzeczy, o których przedtem nawet nie śnili.
Filia

Joanna Opiat-Bojarska Zaufaj mi, Anno - 28.01

Druga część serii z dziennikarką śledczą, Anną Rogozińską.

Pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o kobiecie, która wie czego chce i konsekwentnie dąży do celu. To historia o szukaniu prawdy i o tym, że czasem trzeba komuś zaufać.

Anna Rogozińska, ambitna dziennikarka TV przeprowadza wywiad z politykiem, którego syn wypadł z balkonu podczas imprezy sylwestrowej. Ojciec nie wierzy w przypadkową śmierć. Anna próbuje ustalić prawdziwy przebieg wypadków ale otrzymuje oficjalny zakaz zajmowania się tą sprawą. 

Jednak kiedy pojawiają się nowe ofiary wśród uczestników feralnej imprezy, robi wszystko, by odkryć prawdę. Czy uda się jej wykorzystać znajomość z przystojnym prokuratorem? Kim jest morderca i czy uderzy ponownie? Jaki związek z zabójstwami mają dopalacze? Odpowiedź na wszystkie te pytania przyniosą zbliżające się Walentynki... 

Literackie

Andrea Camilleri Owce i pasterz - 28.01

W lecie 1945 roku biskup Agrigento na Sycylii staje po stronie chłopów w sporze z wyzyskującymi ich plantatorami. W odwecie zostają nasłani na niego zabójcy. Niewygodny biskup zostaje postrzelony. Dziesięć sióstr zakonnych ofiaruje swoje życie, aby Bóg ocalił ciężko rannego duchownego… Czy był to akt wiary i poświęcenia, czy bezsensowna i okrutna ofiara? Biskup wraca do zdrowia, ale o desperackim czynie zakonnic dowiaduje się dopiero wiele lat później…


Muza
Katarzyna Bonda Florystka - 28.01

Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą.
"Florystka" początkowo pomaga w poszukiwaniach, ale gdy ciało dziecka odnajduje się na tym samym cmentarzu, gdzie pochowano Amadeusza, staje się główną podejrzaną.

Katarzyna Bonda Tylko martwi nie kłamią - 28.01

Profiler policyjny musi rozwikłać zagadkę śmierci śmieciowego barona, którego ciało znaleziono w jednej z katowickich kamienic.
Wszystkie poszlaki wskazują na biznesowe porachunki, ale Hubert Meyer czuje, że sprawa może mieć związek z morderstwem sprzed 17 lat.

Nasza Księgarnia

Kimbley Freeman Zatoka Latarni - 21.01

Jest rok 1901. Isabella Winterbourne ucieka od niekochanego męża i jako jedyna wychodzi cało z katastrofy statku u wybrzeża Queensland. Sto dziesięć lat później Libby Slater ze złamanym sercem opuszcza Paryż i wraca do Australii, by prosić o wybaczenie siostrę, która jednak nie umie jej zaufać. Obie kobiety – Isabella i Libby – będą musiały zostawić za sobą dramatyczną przeszłość i nauczyć się żyć na nowo. Ale nadmorskie miasteczko Zatoka Latarni kryje wiele niepokojących tajemnic…


Noir Sur Blanc

Marco Malvaldi Trzy karty - 28.01

Powraca, znana już z "Gry w ciemno", drużyna detektywów z baru Lume w Pinecie, nazywanego także „starczym przedszkolem”.
Po właścicielu baru Massimo i barmance, pięknej i wyrozumiałej Tiziany, najmłodszym z grupy jest ponad siedemdziesięcioletni Aldo. To właściciel restauracji Boccaccio. Oprócz niego samozwańczą grupę dochodzeniową tworzą: dziadek Ampelio, Pilade , Del Tacca z urzędu miejskiego (żeby odróżnić go od pozostałych trzech Del Tacców) i Rimediotti. Ich  wyjątkowym i praktycznie jedynym zajęciem jest nieprzerwane przesiadywanie w barze Lume i mielenie, pod pretekstem gry w karty, wszystkich miejscowych plotek z typową dla tego regionu – Toskanii -  swadą i oratorskim zacięciem. Czasami udaje im się natrafić także na jakąś aferę kryminalną, którą rozwiązuje Massimo  wspierający w ten sposób komisarza Fusco. Chór staruszków idealnie komponuje się z sennym, nadmorskim miasteczkiem Pineta, które fantazja autora umieściła gdzieś w okolicy jego rodzinnej Pizy.
W tej książce domorośli detektywi rozwiązują zagadkę związana z bardzo przykrym wydarzeniem podczas kongresu naukowego w pobliskim hotelu.

Oficynka

Dariusz Pawłowski Czarna Samica Kruka. Lot nad krawędzią świadomości - 20.01

Zamknij oczy i wyobraź sobie las. Delikatną miękkość mchu pod Twoimi stopami, szum liści nieśmiało głaskanych wiatrem, unoszący się w powietrzu zapach zielonych świerków… Spójrz w górę. Widzisz korony drzew pochylone brzemieniem wieku? Czujesz pierwsze krople deszczu, które osiadają na Twoich policzkach? Słyszysz to? Słyszysz ten dochodzący z oddali złowieszczy dźwięk? To szum czarnych kruczych skrzydeł. Ona nadlatuje. A za nią mrok. Mrok umysłu szarpanego obłędem...

Rebis

Mons Kallentoft Duchy wiatru - 27.01

Jest koniec lata. Wydaje się, że całe miasto jest już na skraju wytrzymałości. Tove, córka komisarz Malin Fors, pracuje jako opiekunka w domu starców. Pewnego dnia znajduje zwłoki jednego z pensjonariuszy, który powiesił się na kablu od dzwonka przyzywającego pielęgniarkę. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak ci, którzy znali zmarłego, twierdzą, że był człowiekiem pogodnym i optymistycznie nastawionym do życia. Sekcja zwłok potwierdza podejrzenia, że Konrad nie odebrał sobie życia. Kto mógłby zyskać na śmierci starego, schorowanego człowieka, nawet w społeczeństwie, w którym pieniądze wydają się ważniejsze niż ludzka godność?
Równocześnie właściciel domu starców czuje się coraz bardziej zagrożony. Wydaje mu się, że się, że ktoś na niego czyha w ciemnościach. Gdy zdaje sobie sprawę, że żadne pieniądze nie są w stanie uchronić jego ukochanej córeczki, rodzi się w nim nieopisany lęk…

Sonia Draga

Chris Carter Nocny prześladowca - 21.01

Na zapleczu nieczynnego sklepu mięsnego policjanci znajdują niezidentyfikowane zwłoki młodej kobiety, której zaszyto usta i… krocze. Do sekcji zwłok przystępuje doktor Winston i jego młodziutki asystent. Oględziny przynoszą jednak więcej pytań niż odpowiedzi, a ich tragiczny finał wywołuje niemałą panikę w szeregach policji LA. Rozpoczyna się intensywne śledztwo. Do akcji wkraczają Robert Hunter i Carlos Garcia ze specjalnej jednostki wydziału zabójstw. Detektywi odkrywają wkrótce, że prowadzone przez nich śledztwo łączy się ze sprawą porwania prowadzoną przez prywatną detektyw Whitney Meyers. Hunter nabiera też przekonania, że sadystyczny morderca mógł porwać nawet kilka kobiet jednocześnie, i najwyraźniej dopiero się rozkręca. Wkrótce policjanci znajdują kolejne zwłoki...

Świat Książki

Jakub Żulczyk Radio Armageddon - 21.01

Poprawione wydanie kultowej dla wielu powieści. Przejmujący obraz zbiorowej samotności w czasach, kiedy każdy gest sprzeciwu prędzej czy później zamienia się w towar, oraz w świecie, w którym każde wypowiedziane słowo ostatecznie staje się po prostu hałasem. Tej powieści nie można przeoczyć: to nasz czas i nasz świat.

Tytułowy zespół Radio Armageddon, założony przez czworo znajomych, ma być wyrazem odmienności, a równocześnie pełnego furii buntu przeciwko spłyconej i wszędobylskiej rzeczywistości. Sprawy komplikują się, kiedy w niewiadomych okolicznościach ginie jego lider, Cyprian, natomiast sama rzeczywistość okazuje się całkowicie ometkowana, niepodatna na gniew ani idealizm, za to w każdej sferze bezlitośnie rządzona przez znacznie potężniejsze mechanizmy sprzedaży i kupna. 

Współczesny świat, pokazany przez Jakuba Żulczyka, staje się wściekłym i równocześnie bezradnym krzykiem pokolenia urodzonego po 1989 roku, dla którego dobra konsumpcyjne i odniesienia historyczne nie odgrywają już znaczącej roli (Wszystko już było, więc skoro mamy wszystko, nie mamy nic - jak cynicznie stwierdza jeden z bohaterów), natomiast świadomość nieustającego podlegania formatowaniu przez media, slogany reklamowe, wolnorynkową pseudoideologię okazuje się niezmiernie dotkliwa.

Boris Akunin Walet pikowy - 21.01

Niezrównany detektyw Erast Fandorin znowu w akcji.
Rok 1886. W Rosji grasuje sprytny oszust, mistrz kamuflażu, zwany Waletem Pikowym. Żądny nie tylko bogactw, ale i sławy, poczyna sobie coraz zuchwalej. Sfingowana sprzedaż domu generała-gubernatora Moskwy jest już wyjątkową bezczelnością, jednak oszust postanawia jeszcze zadrzeć z samym Erastem Fandorinem. Ten, dotknięty do żywego, nie zamierza pościć zniewagi płazem. Rozpoczyna się pojedynek dwóch tęgich umysłów...

W.A.B.

Lisa Unger Mój przyjaciel mrok - 28.01

Przejmujący thriller bestsellerowej amerykańskiej autorki. Mój przyjaciel mrok to drugi - po Kruchych więziach - tom serii rozgrywającej się w Hollows niedaleko Nowego Jorku. Do miasteczka przeprowadza się powieściopisarka Bethany Graves. Przeżyła trudny rozwód i ma nadzieję, że z dala od wielkomiejskiego zgiełku zapomni o bolesnych doświadczeniach. Planuje w Hollows napisać kolejną książkę i naprawić swoje relacje z piętnastoletnią córką, Willow. Jednak również tutaj dziewczynka przysparza matce problemów. Zadaje się z miejscowymi dziećmi, które wydobywają z niej najgorsze cechy. A kiedy sytuacja robi się nieprzyjemna, ucieka i trafia w miejsca, w których nigdy nie powinna była się znaleźć. Gdy Willow odkrywa w pobliskim lesie jamę przypominającą grób, obie kobiety wikłają się w śledztwo sięgające wydarzeń sprzed dwudziestu pięciu lat...

Ya!

Michelle Hodkin Mara Dryer. Przemiana - 28.01

Mara Dyer wierzyła, że może uciec od przeszłości. To nieprawda. Myślała, że jej problemy istnieją tylko w jej głowie. Nie tylko. Była pewna, że po wszystkim, co przeszli, jej ukochany nie będzie miał przed nią więcej tajemnic. Myliła się.
Druga część fascynującej trylogii, w której prawda ciągle się zmienia, a wybory mogą okazać się zabójcze.


Znak

Małgorzata Halber Najgorszy człowiek na świecie - 28.01

Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią. Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł.

Brawurowy debiut Małgorzaty Halber to szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.

Zwierciadło

Ałbena Grabowska Grzyb Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli - 28.01

1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej, która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział. Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?

***

Poprzednie zapowiedzi

35 komentarzy:

 1. Oczywiście na książki Bondy czekam najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moją uwagę przyciągają najbardziej "Córki marionetek" i nowe wydanie książek Katarzyny Bondy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zatoka latarni" to mój wyczekiwany numer 1! Po poprzedniej książce "Wzgórze Dzikich Kwiatów" po prostu wiem, że muszę ją mieć i przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 4. Poza Akuninem i Kallentoftem wszystkie mnie interesują:)

  OdpowiedzUsuń
 5. ,,Zatoka Latarni,, i ,,Czarna Samica Kruka. Lot nad krawędzią świadomości,, oraz ,,Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli,,:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Próbowałam czytać przed premierą ''Cztery minuty'', ale niestety jakoś nie przypadły mi do gustu i zrezygnowałam po połowie z dalszej lektury. Reszty nie znam, ale mam chrapkę na ''Zaufaj mi Anno''.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda. :( Mam nadzieję, że moje wrażenia będą lepsze.

   Usuń
 7. Ja tu mam postanowienie, żeby nic nie kupować a Ty kusisz i kusisz ;) Parę tytułów wpadło mi w oko, najbardziej chciałabym przeczytać "Stulecie winnych", ale przede mną jeszcze pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też muszę sięgnąć po pierwszy. Chciałam dopisać się do Obiegu Zamkniętego, ale na razie mam za dużo innych książek w kolejce.

   Usuń
 8. Oczywiście, że Bonda i "Tylko martwi nie kłamią". To mój numer jeden. Grabowską mam w planach zakupowych na luty, bo w tym miesiącu dostałam już zakaz (niedobry mąż). No i "Zatoka latarni" kusi:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekam na "Zatokę Latarni", a poza tym zainteresowała mnie pozycja Czwartej Strony :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Najbardziej czekam na drugą część Mary Dyer. A nawet nie wiedziałam że w styczniu będzie premiera kolejnej książki Kallentofta. Na "Duchy wiatru" czekam już od dawna :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niecierpliwie czekam na drugą część "Stulecia Winnych".

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo kryminalnie tutaj. :) Ja chętnie przeczytałabym "Florystkę", "Zatokę latarni" oraz trzy ostatnie powieści z Twojej listy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Cieszę się na nową edycję Bondy, a najbardziej mnie cieszy, że już niedługo poznamy dalsze losy Winnych:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja czekam z niecierpliwością na drugą część Mary:) a "Stulecie winnych" mam w planach, ale na razie pierwszą część:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałabym chrapkę na kilka książek :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Całkiem sporo ciekawych tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem spokojna, bo za wiele dla siebie tytułów nie znalazłam. Na pewno zarzucę sieci na Bondę. "Florystka" łazi za mną już od dłuższego czasu. Tak w ogóle, seria Bondy ma piękne okładki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda tylko, że okazuje się, że to są wersje pocket.

   Usuń
 18. Książki Bond mnie zachęcają. Ale fajnie zapowiada się również "Nocny prześladowca".

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo chętnie przeczytam "Nocnego prześladowcę", "Duchy wiatru" i "Czarne minuty" :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ale cuda tu pokazałaś ;) Mam wielką ochotę na wznowienia książek Bondy i już zacieram rączki ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Zaciekawiły mnie książki Bondy. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Muza i książki Katarzyny Bondy chcę najbardziej! :))

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja czekam z niecierpliwością na kontynuację "Stulecia Winnych" :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Czekam na "Mara Dryer. Przemiana" oraz na książki Bondy, tylko najpierw muszę przeczytać "Pochłaniacza", który zalega u mnie na półce ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Większość z tych książek mnie mocno interere. ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Córki marionetek mam od baaaardzo dawna w planach! Na inne pozycje raczej się nie skuszę, bo i tak już wystarczająco dużo wspaniałości ukazało (i ukaże się) w styczniu.

  OdpowiedzUsuń
 27. Najlepszy thriller przeczytałem ostatnio w necie : Ludzka noga wyłowiona z rzeki Wisły w Nowym Secyminie gm. Leoncin, znajdowała się w rzece w skutek zabójstwa. Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim zmieniła kwalifikację czynu z nieumyślnego spowodowania śmierci na zabójstwo.
  Po dokładniejszych oględzinach makabrycznego znaleziska śledczy uznali, że ludzka kończyna została odcięta. Wcześniej brali pod uwagę, że mogły to być na przykład szczątki osoby, która utonęła – dlatego pierwotnie prowadzili postępowanie ws. nieumyślnego spowodowania śmierci....i już mieli szukać mordercy, a tu noga z Wisły okazała się protezą.
  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,juz-mieli-szuka…

  normalnie bestseller ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umorzyli??? Ale jak to? Jakiś biedny manekin jest bez nogi, a oni umarzają śledztwo? :(

   Usuń
 28. Mam wrażenie, że Pani Katarzyna Bonda robi coraz większą karierę ;) Tu co rusz jakieś nowe książki, ostatnio dawała wywiad w tvp, a nawet widziałem ją w programie bodajże "7 grzechów", gdzie występowała w roli eksperta. Zna umysły kryminalistów jak ta lala :P.

  Pozdrawiam :)!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dobra w tym co robi. Po prostu. :)

   Melon reaktywacja? :D

   Usuń
 29. Najbardziej chciałabym w swojej kolekcji książki Bondy :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Muszę przeczytać w końcu coś Bakunina. Czytałam kilka wywiadów z tym pisarzem i wydaje mi się to całkiem porządny człowiek z wyjątkowo aktywnymi szarymi komórkami.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...