piątek, 21 sierpnia 2020

Ałbena Grabowska "Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił"

 

Ałbena Grabowska w nowej serii! Tomem Doktor Bogumił rozpoczyna cykl powieści Uczniowie Hipokratesa i jest to otwarcie nad wyraz udane.  Autorka w fascynujący sposób opowiada o odkryciach światowej medycyny i problemach oraz wyzwaniach polskich lekarzy z przełomu XIX i XX wieku.


Poznajcie doktora Bogumiła

Bez wątpienia powieść Doktor Bogumił Albeny Grabowskiej (autorki m.in. świetne powieści Matki i córki) pozwala docenić czasy w których żyjemy. Bo choć zwykliśmy na usługi medyczne narzekać, choć kolejki do lekarskich gabinetów bywają okrutnie długie, terminy zabiegów absurdalne, a na wiele chorób wciąż nie znamy lekarstwa, to jednak jesteśmy w dalece bardziej komfortowej sytuacji niż nasi przodkowie.

Tytułowy bohater, doktor Bogumił Korzyński, ukończywszy Uniwersytet Medyczny rozpoczyna pracę w warszawskiej placówce na oddziale chorób wewnętrznych. Jego pomysłem na lekarską przyszłość jest posada ginekologa. Jako mąż kobiety, która poród niemal przypłaciła życiem, chce pomóc przyszłym matkom w bezpieczny i bezbolesny sposób wydawać dzieci na świat. 

Zgłębiając świat medycyny, jednocześnie bohater zmaga się z demonami przeszłości. To, co wydarzyło się jakiś czas temu, a o czym nie wie nawet ukochana żona, może niedługo stracić status tajemnicy. A wtedy Bogumił będzie miał poważne problemy....

W bólach będziesz rodziła...

Świetna to powieść! Fascynująca i intrygująca, wciągająca od pierwszych stron i w tym stanie wciągnięcia pozostawiająca aż do finału. Prawdziwe zdarzenia i postaci przeplatają się z literacką fikcją, a odkrycia światowej medycyny z sytuacją polskich medyków.

Wspaniały jest tu realizm opisów, momentami niemal można poczuć atmosferę panującą w ówczesnych szpitalach, przy czym należy mieć świadomość, że nie jest to przyjemne doznanie. Wszak są to czasy, kiedy dezynfekcja nie była czymś powszechnym, przeciwnie - ten i ów za dziwny wymysł ma pomysł odkażania rąk, sal czy sprzętów. Zarazki hulają więc sobie miedzy plamami krwi i ropy, brud gromadzi się niczym nie niepokojony i w takich to oto warunkach na świat przychodzą dzieci czy też przeprowadzane są rozmaite zabiegi. 

To także czasy, kiedy kobieta miała rodzić w bólach, ponosząc w ten sposób karę za grzech pierworodny. Grzechem też była cesarka, a śmierć była częstą asystentką porodów. To też ten okres, kiedy usypianie przed zabiegiem nie było stosowane (swoją drogą początki odkrywania działania eteru to także fascynujący rozdział), dobry chirurg cechował się tym, że kończynę potrafił amputować szybciej niż koledzy po fachu, operacje mózgowia były zabronione, a mikroskop niektórzy medycy traktowali raczej jako narzędzie służące raczej zabawie niż leczeniu.

Fascynująca opowieść o rozwoju medycyny

Ciekawe są tu postaci. Ekscentryczni medycy, pełni aspiracji adepci, sceptycznie nastawieni wieloletni praktykanci medycyny czy uznawani za szaleńców i szarlatanów innowatorzy. Jest tu też świetna postać kobieca, zafascynowana medycyną Augusta, która z racji swej płci nie mogła liczyć na lekarską karierę. Na szczęście Augusta jednak nie z tych co poddają się łatwo.

Są i postaci historyczne, jak eksperymentujący z podtlenkiem azotu Horace Wells czy Edward Jenner, któremu zawdzięczamy pierwsze szczepionki na ospę. Ich historie doskonale wpasowują się w opowieść o naszych polskich bohaterach.

Polecam Doktora Bogumiła ogromnie, bo to nie tylko fascynująca powieść, ale i spora dawka wiedzy o historii rozwoju medycyny, m.in. anestezjologii czy epidemiologii. Ałbena Grabowska, jako specjalistka neurolog z doktoratem z epileptologii, doskonale czuje się w medycznym świecie, opowiadając o nim zajmująco, nie stroniąc od fachowej terminologii, a jednocześnie przystępnie przeprowadzając przez historię medycyny i swoich bohaterów. 

Językowo jest zgrabnie i naprawdę nie chce się od tej powieści odrywać. Czekam więc na dalszy ciąg. Wszak w medycynie jest jeszcze sporo do odkrycia.


Ałbena Grabowska
Doktor Bogumił
Wyd. Marginesy
2020
512 stron


Zobacz też:9 komentarzy:

 1. Dużo dobrego czytałem/ słyszałem o tej książce. Chyba dam jej szansę :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachęciłaś mnie do tej książki. Zdecydowanie potrzebuję wciągającej opowieści pełnej wiedzy oraz przypomnienia, że mimo wszystko jesteśmy w najlepszym punkcie rozwoju medycyny i powszechnej opieki zdrowotnej w dotychczasowej historii. Bardzo jestem ciekawa tego dzieła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako niedoszła studentka medycyny bardzo jestem ciekawa medycznych smaczków dotyczących historii tej dziedziny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Planuję sięgnąć po tę książkę w trochę dalszej przyszłości czytelniczej. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużym atutem tej książki jest fakt, że autorka jest lekarką i wie, o czym pisze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Twórczość autorki znam i lubię, więc tę serię też przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie również przekonałaś do tej historii. Będzie to pierwsza książka tej Autorki jaką przeczytam!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...