wtorek, 7 lipca 2020

Pierre Christin & Sébastien Verdier "Orwell"

Orwell powieść graficznaWidząc na okładce nazwisko autora Roku 1984 nie potrafiłam zignorować poświęconej mu książki. Zwłaszcza powieści graficznej, gatunku, który z zapałem poznaję ostatnio tonąc w zachwycie nad kreską kolejnych rysowników i historiami przezeń opowiedzianymi. Orwell Pierre'a Christina i Sébastiena Verdiera to kolejna powieść graficzna, którą będę Wam gorąco polecać.Orwell bohaterem powieści graficznejKim jest bohater tej książki, George Orwell, chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Być może nie wiecie jednak, że pisarz, o którym mawia się, że wyprzedził swój czas, miał na koncie nie tylko fascynującą twórczość literacką, ale i ciekawe życie.

Biograficzny komiks Sébastiena Verdiera oraz scenarzysty Pierre'a Christina przybliża sylwetkę brytyjskiego pisarza, uczestnika wojny domowej w Hiszpanii, twórcy m.in. dwóch bardzo ważnych, antyutopijnych powieści, Roku 1984 i Folwarku zwierzęcego

Pierre Christin podążał śladami swojego bohatera nie tylko robiąc research na wrzosowiskach Hampstead, wyspie Jura u wybrzeży Szkocji czy w hiszpańskiej Aragonii, ale i w delcie Irawandi w Birmie. Tworząc powieść graficzną Orwell posiłkował się rozmaitymi monografiami i artykułami, a do współpracy nad nią zaprosił nie tylko Sébastiena Verdiera, ale i sześciu innych rysowników. Efekt pracy zespołowej jest świetny!


Orwell komiks


Zakochaj się w OrwelluOrwell utrzymany jest w kolorystyce czarno-białej i te właśnie monochromatyczne strony przeprowadzą nas jak po sznurku po życiorysie pisarza. Liniowa narracja prowadzi nas od wczesnego dzieciństwa naszego bohatera (czy wiecie, że pierwszy wiersz stworzył w wieku czterech czy pięciu lat?) aż do śmierci w 1950 roku, kiedy to pokonała go gruźlica. Między tymi wydarzeniami przyjdzie nam przyjrzeć się ważnym momentom z życia George'a Orwella, które zaważyły na tym kim się stał, jakie poglądy wyznawał, jaką literaturę tworzył.

Między kadrami z życia pisarza, znajdziemy wyimki z jego twórczości. Zaproszeni przez Christina rysownicy, w swoi stylu i porzucając monochromatyzm, pokazują własne wizje orwellowskich opowieści, do fragmentów tekstu z wybranych dzieł tworząc barwne ilustracje. Kolorami podkreślone są także ważniejsze eksponaty czy szczególne momenty.

Powieść graficzna Christina i Verdiera pozwala poznać Orwella jako pisarza, który tworzył literaturę zaangażowaną w tematykę społeczno-polityczną, ale także człowieka, który nie wahał się nie tylko mówić, ale i działać. Orwell patriota. Orwell buntownik. Ale i Orwell ogrodnik czy pustelnik. Wiele twarzy jednego człowieka, udało się uchwycić na kartach powieści.

Opowiedzą Wam o nich Pierre Christin i Sébastien Verdier, ale także sam George Orwell, którego fragmenty dzienników trafiły do komiksu. Cudnie drobiazgowe, dopracowane i mocno korelujące z nastrojem ilustracje powodują, że nie sposób się w Orwellu nie zakochać.

Zakochujcie się więc.


komiks o Orwellu

Orwell komiks

Christin Verdier Orwell

Orwell biografiaPierre Christin & Sébastien Verdier
Orwell
przeł. Paweł Lipiński
Wydawnictwo Marginesy
2020
160 stron9 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa publikacja. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się podoba, jestem pod wrażeniem tyle przeczytanych książek

   Usuń
  2. Coś wprost dla mnie, pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Dziękuję za tę informację. Kupię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Długo byłam przekonana, że to "klasyczna" biografia i już miałam zakupić, ale gdy okazało się, że to komiks, mój entuzjazm zdecydowanie osłabł. Ale chyba faktycznie warto zajrzeć do tej publikacji. Zakupu nie będę ryzykować wobec całej mojej niechęci do powieści graficznych, ale jak wyniucham, że można gdzieś pożyczyć, to może spróbuję...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładnie wygląda w środku oraz na zewnątrz :D

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o niej, a wydaje się szalenie interesująca! No i bardzo ładnie wykonana :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie miałam okazji czytać powieści graficznej.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...