niedziela, 2 lutego 2020

Michał Gaszyński, Piotr Wilkowiecki "Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata"

ciekawostki o świecie


Jako dzieciak z ogromną ciekawością pochylałam się nad rozmaitymi atlasami. Do tej pory pamiętam żółty atlas świata, nad którym przesiadywałam godzinami. Ta miłość do map i ciekawostek o świecie pozostała we mnie do dziś. Dlatego z przyjemnością sięgnęłam po nowe wydane Atlasu odkrywców.
Co zawiera Atlas odkrywców?Egzemplarz Atlasu odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata, który możecie zobaczyć na zdjęciach to nowe wydanie książki, która swoją polską premierę miała w 2018 roku. Tamtego tomu w rękach nie miałam, więc o ewentualnych różnicach Wam nie opowiem, za to z całą pewnością mogę stwierdzić, że wznowienie jest pięknie wydane.

Michał Gaszyński i Piotr Wilkowiecki zabierają czytelników w podróż dookoła świata, karmiąc ich ciekawostkami z różnych dziedzin. Znajdziecie tu fakty dotyczące przede wszystkim geografii, ale i historii, społeczeństwa, flory, fauny, gospodarki i nauki. Po krótkiej przeprawie przez ciekawostki związane z planetą Ziemią, spotkaniu a wielkimi odkrywcami, przyjrzeniu się płytom tektonicznym, wulkanom i trzęsieniom ziemi, wspięciu się na najwyższe góry, przepłynięciu najdłuższych rzek oraz odwiedzenie największych i najmniejszych państw, przechodzimy do części właściwej - podróży przez kontynenty i oceany.


blog książkowy


Rozbudzić ciekawość świataJak na atlas przystało, map nie zabraknie. Tych bardziej ogólnych uwieczniających cały kontynent i tych, które odwzorowują państwa i grupy państwa, a niekiedy (jak w przypadku Polski) dane nam będzie przyjrzeć się i mniejszym jednostkom administracyjnym.

Ciekawostek wypełniających kolejne strony jest mnóstwo! Szeroki zakres tematyki zadowoli miłośników zdobywania wiedzy o świecie. Myślę, że niejednokrotnie jakaś informacja okaże się na tyle intrygująca, że skłoni do pogłębiania wiedzy i szukania dalszych informacji w innych publikacjach. I o to właśnie chodzi! Wszak Atlas odkrywców to pozycja z zamierzenia rozbudzająca ciekawość świata. Konturowe mapy z oznaczeniem ważniejszych miast, gór, rzek czy zabytków są czytelne i przyjazne dla oka, podobnie jak zgromadzone na nich i wokół nich informacje.

Gdy czytałam Niesamowite budowle Michała Gaszyńskiego przeszkadzał mi brak klucza doboru ciekawostek. O dziwo, w przypadku Atlasu odkrywców takich odczuć nie miałam, choć i tu trudno zgadnąć, czym autor się kierował np. wspominając o tym, że Katalonia cechuje się silną odrębnością polityczną i kulturową, a zupełnie nie wzmiankując w tym kontekście Kraju Basków. 


mapy świata


Czy wiesz...?


Czy wiesz gdzie rośnie kwiat mogący osiągać średnicę nawet do 100 cm?
Przez jaki kraj przepływa przybierająca niesamowite kolory rzeka, której wody bywają żółte, zielone, niebieskie, czarne i czerwone?
Z jakiego państwa pochodził pierwszy azjatycki Noblista, a w którym średnia wzrostu kobiet jest najniższa?
Kto zaprojektował pierwszy globus i czy rzeczywiście pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Ameryki był Krzysztof Kolumb?

Zapewne niektóre fakty będą Wam znane, ale jestem pewna, że znajdą się i takie, które Was zaskoczą, zaintrygują, skłonią do poszerzania wiedzy.

Niech Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata stanie się dla Was początkiem wciągającej przygody.


recenzja Atlas odkrywców

Michał Gaszyński, Piotr Wilkowiecki
Atlas odkrywców dla niepoprawnie
ciekawych świata

Wyd. Insignis
2019
152 strony6 komentarzy:

 1. Świetna recenzja, ja też uwielbiam atlasy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie, ale nie do końca jestem przekonana do tego stylu oprawy graficznej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odkrywanie świata nigdy się nie nudzi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie udam się w podróż.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacja!
  Kupię swojemu geografowi-podróżnikowi na urodziny...
  :-)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...