wtorek, 11 lutego 2020

Gary Small, Gigi Vorgan "Spod kozetki"

Spod kozetki recenzja
Spod kozetki to zbiór opowieści, które zwykle nie wychodzą poza gabinet psychiatry. Psychiatra Gary Small uchyla drzwi i opowiada o mężczyźnie, który chciał się pozbyć własnej ręki i innych pacjentach, których przypadki mocno odcisnęły się w jego pamięci.
Studium przypadków, czyli kulisy pracy psychiatryOgromnie ciekawi mnie to, co siedzi w głowie człowieka. Jest coś fascynującego w opowieściach o ludziach, którzy świat odbierają inaczej niż odbieram go sama. Jest coś niesamowitego w różnicach w odbiorze czy ocenie otoczenia, ludzi, zdarzeń. I nie da się ukryć, że zwyczajna ludzka ciekawość sprawia, że im ten odbiór odleglejszy od tego, co stanowi szeroko pojętą normę, tym zainteresowanie tematem większe.

Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach to autentyczna opowieść harwardzkiego psychiatry o wybranych historiach pacjentów, którzy przewinęli się przez jego gabinet. Gary Small (wspierany przez swoją żonę, Gigi Vorgan) przystępnie i ciekawie opowiada o kulisach swojej pracy jako psychiatry, o różnorodności przypadków, które miał okazję badać, o związanych z tym trudnościach, wyzwaniach i sukcesach.


Kurczący się penis i zbiorowa histeriaUchylając drzwi do gabinetu można trafić na rozmaite przypadki. Czasem na kozetce siedzi zakupoholiczka, innym razem socjopata, mężczyzna pewien, że kurczy mu się penis lub człowiek przekonany, że bez jednej ręki będzie mu się żyło lepiej. Bywa i tak, że gdy tam zajrzysz, pod ścianą  na rękach będzie stała młoda kobieta. Naga. Milcząca. Jane Doe. 

Gary Small opisuje kolejne przypadki, drogę do postawienia diagnozy, ale nie sprowadza się to do pozbawionego emocji studium owych przypadków. Mamy tu zapis lekki i przystępny, niepozbawiony humoru i autoironii, jednocześnie rzeczowy, ale i pełen emocji. Co ważne, wszystkie te historie opowiedziane są bardzo realistycznie. Lekarz nie waha się przed przyznaniem do błędów, szczerze opisuje tak sukcesy, jak i porażki oraz trudności jakie pojawiają się na drodze do właściwej diagnozy. 

W swych opowieściach Gary Small przemyca także sporą dawkę wiedzy związanej z psychoterapią i chorobami psychicznymi. Przyjrzymy się m.in. takim tematom jak ciąża urojona, zbiorowa histeria, oniomania czy... studentoza, ale i chorobie Alzheimera. Tematowi, na którym psychiatra bardzo mocno koncentrował się w ostatnich latach opisywanego okresu.

Chronologiczne ułożenie przypadków pozwala w pewnym stopniu prześledzić rozwój autora jako psychiatry i tego, jak zmienił się jako specjalista, jak kształtowały go kolejne doświadczenia. Wątki prywatne pozwalają poznać go także jako człowieka i wytworzyć swego rodzaju więź między nim, a czytelnikiem.


Nie bój się prosić o pomocPsychoterapia przestaje być tematem tabu. Coraz mniej osób widzi coś wstydliwego w tym, że potrzebuje pomocy nie tylko lekarzy zajmujących się ciałem. Celem autora Spod kozetki jest coś więcej niż chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami, zainteresowania czytelników poruszaną tematyką. Jest nim także zachętę do tego, by spróbować pokonać lęk przed psychoterapią, niechęć czy nieufność wobec psychiatrów i dać sobie pomóc w sytuacjach kryzysowych. 

Gary Small pokazuje jak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta, zrozumienie, pozbycie się myślenia schematycznego. Udowadnia, że psychoterapia jest skuteczna i odpowiednio poprowadzona może pomóc w wielu sytuacjach.

Gdy twoje życie ograniczają fobie.
Gdy w twoim związku brak porozumienia.
A nawet gdy boisz się... Pinokia.Gary Small, Gigi Vorgan
Spod kozetki
Wyd. Marginesy
2020
384 strony
8 komentarzy:

 1. Tytuł zapisuję. Bardzo dobra recenzja, sam mam doświadczenie psychoterapii. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się bardzo ciekawa lektura. Na pewno postaram się z nią zapoznać, gdyż ciekawi mnie temat meandrów ludzkiego umysłu i różnych chorób sprawiających, że człowiek zachowuje się zupełnie inaczej niż reszta dookoła niego. Dobrze, że publikacja nie jest tylko surowym opisem przypadków. Mam nadzieję trafić na fascynującą lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z racji zawodu temat mi bardzo znany, więc chętnie sprawdzę, jak został przedstawiony w książce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa publikacja, na pewno nie ma takich wiele :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj muszę koniecznie przeczytać! Kiedyś nawet sama myślałam o zostaniu psychiatrą, hihi ;) Fajnie, że książka to nie tylko pikantne ciekawostki z gabinetu, bo zdrowie psychiczne to jednak super ważny temat, tak często bagatelizowany :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Samo życie to najlepsza lektura.

  OdpowiedzUsuń
 7. To może być naprawdę intrygująca lektura. Dzięki za polecenie!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...