środa, 28 sierpnia 2019

Anders Roslund, Börge Hellström "3 sekundy"

recenzje kryminałów
seria Ewert Grens & Sven SundkvistO czyimś życiu lub nieżyciu może zadecydować sekunda. Pomyślcie więc, ile może zdarzyć się w trzy sekundy! Nic nie przychodzi wam na myśl? Poznajcie więc Hoffmana, bohatera thrillera 3 sekundy duetu Anders Roslund & Börge Hellström.Podwójna rola3 sekundy to piąty tom serii z Ewertem Grensem & Svenem Sundkvistem i już na wstępie melduję, że jeśli nie znacie poprzednich części - nie szkodzi. Ja też ich nie znam i nie odczułam dyskomfortu podczas czytania. 

To jedna tych lektur, które dostarczają sporej dawki adrenaliny, emocji i szalonych zdarzeń. Jest dynamicznie, niebezpiecznie, ufać nie ma komu i wiadomo, że jak może coś się spieprzyć, to na pewno tak się stanie. Prawdopodobieństwo zdarzeń? Myślę, że lepiej nie pytać, tylko dać się porwać akcji. Kibicowanie bohaterowi dostarcza daleko większej frajdy niż zastanawianie się, czy taka historia mogłaby się wydarzyć. Zwłaszcza, że wcale nie tak łatwo wskoczyć w buty tajnego współpracownika sztokholmskiej policji, który dał się wpakować do najcięższego ze szwedzkich więzień znajdującego się Aspsås. 

W takiej roli wystąpi Piet Hoffman, który jednocześnie działa na usługach mafii realizując plan poszerzenia strefy sprzedaży dragów o więzienia i współpracuje, pod przykrywką, z policją, by ową mafię zniszczyć. 


Kto postawi piątaka?Niby wszystko w tej współpracy ze stróżami prawa jest jasne. Niby akcja ma być dość szybka, a plan jest opracowany starannie, choć oczywiście ma też i nieco słabsze momenty. Ryzykowne, niebezpieczne i mogące narobić Hoffmanowi kłopotów. Delikatnie rzecz ujmując. 

Gdy gang odkryje jego podwójną grę, to po tajniaku nie będzie co zbierać. A jeśli będzie, to raczej niezbyt apetyczne kawałki. W razie wpadki, Piet musi liczyć na siebie.

Kto postawi piątaka na to, że owej wpadki nie będzie?

Tak myślałam.
Trochę fikcji...3 sekundy to całkiem niezła dawka rozrywki, a jednocześnie garść obserwacji na temat wykorzystywania przestępców do współpracy z policją, metod działań szwedzkiej policji czy pracy służby więziennej. Anders Roslund i Börge Hellström oferują intrygi szyte grubymi nićmi, grę na dwa fronty, kilka mocnych scen, jeden spektakularny wybuch i bardzo filmową historię, którą mam nadzieję zobaczyć na ekranie polskiego kina (w jednej z ról - Joel Kinnaman, znany m.in. ze świetnego serialu Dochodzenie). Ma ta powieść rozmach, ma odpowiednią dynamikę i choć nietrudno przewidzieć zakończenie, frajdę sprawia śledzenie drogi doń prowadzącej.

Z jednej strony obserwujemy zmagania eks przestępcy Hoffmana, który ma do przeprowadzenia niebezpieczną misję, z drugiej - przebieg śledztwa prowadzonego przez Ewerta Grensa, policjanta z wieloletnim stażem, zupełnie nieświadomego tego, w jaką historię wdepnął. Dochodzenie w sprawie morderstwa pewnego tajniaka, doprowadza go do polskiej mafii narkotykowej i naszego Piety. Upór, z jakim Grens drąży temat będzie początkiem dramatu, który napędza akcję thrillera szwedzkiego duetu. To jest ta iskra, która doprowadzi do wspomnianego spektakularnego wybuchu. 


Trochę faktów...Oprócz tego, co dostarcza kryminalnych emocji, nie zabraknie i osobistych, rodzinnych dramatów czy obyczajowych obserwacji. W cenie książki mamy także wątek polski, okazję do poznania muzyki Siw Malmkvist, która niegdyś podbiła serca słuchaczy w Skandynawii i Wschodnich Niemczech oraz wciągającą historię utkaną z fikcji i prawdy. 

Choć śledzimy losy fikcyjnych bohaterów, a zakład karny w Aspsås nie istnieje, to już motyw wykorzystywania przestępców jako informatorów fikcją nie jest, podobnie jak tworzenie fałszowanie życiorysów owych wtyczek, problem narkomanii w więzieniach czy pozostawienie informatorów samym sobie w razie wpadki.

Czyli, niby fikcja, a jednak zbudowana na dość niepokojących fundamentach prawdy.Anders Roslund, Börge Hellström
3 sekundy
przeł. Wojciech Łygaś
Wyd. Albatros
2019
560 stron


Zobacz też:

5 komentarzy:

 1. Mnie ciekawi ale musiałaby nadrobić całą serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej pozycji i zaciekawiło mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również wiele dobrego słyszałem o tej serii. Pozdrawiam z upalnego Południa Kraju.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie ,ale nie mam teraz czasu, aby nadrobić całą serię. 😊

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...