wtorek, 26 czerwca 2018

Denis Urubko "Skazany na góry"
[RECENZJA]Mam nadzieję, że ta książka - opowieść o moim dojrzewaniu do wspinaczki - okaże się dla kogoś małą lekcją, da mu szansę uniknąć błędów. Właśnie po to opisuję piękne wspinaczkowe akcje, prawdziwą przyjaźń i trudne strony wspinaczki... Przyjaciele, przecież nikt nigdy nie oczyści gór z ryzyka. Ja, przynajmniej dotychczas, miałem szczęście. Jednak to szczęście może się skończyć w nieoczekiwany sposób. Dlatego ważne jest, by pamiętać, że życie to śmiertelna choroba[1].
Podziw i hejtStopniowo poznaję kolejne pozycje dotyczące literatury górskiej. Tak relacje z wypraw, jak i biografie oraz autobiografie. Tym razem mój wybór padł na zbiór tekstów Denisa Urubko Skazany na góry, byłego filmowca i oficera armii kazachskiej, wybitnego himalaisty, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum, postaci, o której wyjątkowo głośno było na początku tego roku. Raz, za sprawą fantastycznej akcji na Nanga Parbat, kiedy to razem z Adamem Bieleckim, Jarosławem Botorem i Piotrem Tomalą ruszył na pomoc Elisabet Ravol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Drugi raz, gdy samowolnie odłączył się od wyprawy na K2, by podjąć próbę pierwszego zdobycia tego szczytu zimą. To pierwsze wzbudziło podziw, to drugie spowodowało usunięcie go z wyprawy, falę hejtu i żywą dyskusję na temat zachowania himalaistów w górach, kwestii etycznych, moralnych, braku odpowiedzialności, egoizmu.

Denis Urubko jest więc postacią wzbudzającą skrajne emocje. Można go lubić i podziwiać. Można krytykować. Na pewno nie można zignorować tego, że należy do czołówki współczesnych himalaistów. 

O tym, którędy biegła jego droga na szczyty najwyższych gór świata, pisze w Skazanym na góry.
Zachwyt góramiPozycja ta to wznowienie autobiograficznych opowieści Denisa Urubko. To kilkanaście tekstów spiętych klamrą gór, nie tylko szczytów sięgających powyżej ośmiu tysięcy metrów nad poziom morza, ale i nieco niższych. Wszak pierwsze szlify Urubko zdobywał w górach Rosji czy Kazachstanu. Sporo przy tej okazji będzie więc o wschodnioeuropejskiej szkole wspinaczki, o pierwszych przygodach ze wspinaczką techniczną  w okolicach najwyższego szczytu Kazachstanu (Tałgar) czy biegach wysokościowych w Tien-szanie.

Denis Urubko docenia piękno gór, czego wyrazem są liczne opisy ocierające się o poetyckość w wydaniu może i miejscami nieco zbyt egzaltowanym, ale doskonale obrazującym zachwyt autora bliskością górskich krajobrazów.
Siedziałem, nie myśląc o niczym, i z zapartym tchem patrzyłem na cudowny wierzchołek, który tracił teraz swój szkarłat i zaczynał tonąć w rozgwieżdżonym niebie. Uśmiechałem się. Wszystkie problemy dnia codziennego zeszły na drugi plan. Znów byłem sobą. Moja dusza unosiła się ponad całym tym zamętem. Rozpływała się na ciemnym niebie pośród gwiazd. A światło świata gasło w oczach, zabierając ze sobą to wszystko, co jeszcze przed chwilą wydawało się mieć sens. Wszechświat znikał, znikało jego życie. Stawał się niebytem - chaosem, pustką. A ja byłem jedynym na całym świecie, który mógł wyobrazić sobie piękno światła czekającego na swe ponowne narodziny. Jutro powróci, roznieci się nad szczytami gór i jak błogosławieństwo spłynie na niezliczone dachy domów. Na wszystkich nas, którzy żyjemy pod baldachimem Tałgaru[2].

Ta poetyckość nie przysłania jednak tego, że Denis Urubko zorientowany jest przede wszystkim na szukanie nowych możliwości, stawianie sobie kolejnych wyzwań, przecieranie szlaków.
Arena pasji i sławyTrochę mi się Skazany na góry wydaje zbyt wyidealizowany, a przez to mniej emocjonujący niż książki kolegów, i o kolegach, po fachu. Autor skupia się przede wszystkim na swoich wrażeniach i dokonaniach, na tym co w górach piękne, pozytywne, pociągające. Stawia raczej na wspomnienia niż omawianie historycznego kalendarium kolejnych wspinaczek. Nieustannie towarzyszy mu zachwyt górami. Zaraźliwy, należy dodać. Fascynacja pięknem gór wylewa się z niemal każdej strony. Tak, ten człowiek robi dokładnie to, co kocha i daje temu wyraz w kolejnych tekstach.

Skazany na góry nie jest typową autobiografią. Nie prześledzimy życia himalaisty od czasów dzieciństwa po najnowsze wyprawy. To zbiór wybranych wspomnień zawartych w krótkich tekstach, ilustrowanych fotografiami.

Przez fragmenty pełne entuzjazmu przebijają od czasu do czasu te związane z trudami górskich wspinaczek, z niepowodzeniami, nieporozumieniami, stratą. Denis Urubko wspomina m.in. tragiczną, pełną niewiadomych, śmierć Daniara Mynżasarowa.
O Himalajach mówi jako o arenie pasji i sławy. Te góry przyciągają niczym centrum wszechświata. (...) To coś jak Jerozolima i Mekka dla ludzi wierzących - takie miejsce pielgrzymowania. Tam wszystko jest inne i życie biegnie zupełnie inaczej[3]. O sobie pisze Lubię czuć smak swojej krwi na ustach, gdy staram się udowodnić coś, co w zasadzie jest nie do udowodnienia[4].

To właśnie znajdziecie w tej książce.

Góry jako centrum wszechświata i pewnego siebie człowieka, który gotów jest poświęcić wiele, by osiągnąć kolejny niełatwy cel wymagający przesunięcia granic ludzkich możliwości. Wspinaczkę, jaką pragnie uprawiać, określa jako prawdziwy sport i sztukę. Arcydzieło, które przeżyje samego twórcę[5].

Skazany na góry to pozycja nieco inna od autobiograficznych książek o Bieleckim, Kurtyce czy Kukuczce. To urywki wspomnień sprzed lat (ależ szkoda, że drugie wydanie nie doczekało się aktualizacji o nowe treści!), które na pewno zainteresują miłośników tematyki górskiej.

Denis Urubko
Skazany na góry
Wyd. Agora
2018
320 stron
[1] Denis Urubko, Skazany na góry, przeł. Agnieszka Sowińska, Wyd. Agora, 2018, s. 9.
[2] Tamże, przeł. Joanna Paulina Mystek, s. 29.
[3] Tamże, przeł. Joanna Paulina Mystek, s. 142. 
[4] Tamże, przeł. Jolanta Paszek, s. 189.
[5] Tamże, s. 194.


***
14 komentarzy:

 1. To raczej książka dla mojego narzeczonego. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie książki:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie bym przeczytała, bo chociaż sama zafascynowana górami nie jestem to fajnie przeczytać i poznać inny punkt widzenia niż własny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytam często literatury górskiej, ale chcę to nadrobić. Możliwe, że skuszę się na tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam też np. książkę Adama Bieleckiego. :)

   Usuń
 5. A ja zdecydowanie polecę tę książkę siostrze :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. och Ci ludzie i ich pasja - mozna tylko podziwiać...

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię taką tematykę górską, chętnie przeczytam o Urubko i w ogóle widzę, że tej książki w bibl też nie mamy , muszę to zmienić :O we wrześniu byłam na spotkaniu z Wielickim, ale nie chciał o Urubko za bardzo mówić. Chociaż spotkanie bardzo mi się podobało ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie po tej zimowej akcji nie bardzo chciał się wypowiadać.
   A na spotkanie z Wielickim też bym chętnie poszła.

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...