piątek, 15 stycznia 2016

Co w wydawnictwach piszczy
(styczeń 2016 - cz. 2)

*** subiektywne zestawienie premier i wznowień z drugiej połowy miesiąca ***

Czarne


Aleksander Kaczorowski Hrabal. Słodka apokalipsa - 27.01

Bohumil Hrabal. Wybitny czeski prozaik, zapatrzony w naturszczyków mistrz słowa, który potrafił wznieść nieliterackość mowy potocznej na wyżyny uniwersalnej opowieści o człowieku i świecie. Pisarz, który wyszedł z drugiego obiegu, na przemian hołubiony i nękany przez komunistyczną władzę. Scenarzysta Jiřiego Menzla, uwielbiany przez Kunderę i Havla. Bywalec knajp i nieśmiały kobieciarz. Prześmiewca i melancholik. Niestrudzony podróżnik i miłośnik przyrody. Samotnik, pogrążony w depresji po śmierci żony, który ginie tajemniczą, tragiczną śmiercią.

Pod znakomitym piórem niezłomnego piewcy hrabalowszczyzny ożywa i uwodzi, sprawiając, że nie sposób po raz kolejny nie sięgnąć po "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Obsługiwałem angielskiego króla" czy "Czułego barbarzyńcę".

Jaguar
Ewa Rajter Przeklęta laleczka - 27.01

W meksykańskim hotelu Camino Real w Cancun znika w tajemniczych okolicznościach turystka. Młoda dziennikarka z Polski przyjeżdża do Meksyku zrobić wywiad z biznesmanem, podejrzewanym o kontakty z mafią narkotykową. Piękna kryminolog uczestnicząca w sympozjum naukowym wkracza w sensacyjną aferę. Utalentowana malarka z depresją wdaje się w romans z inspektorem policji. Wystarczy? Zanim się zorientujesz co się dzieje wpadasz w sam środek akcji, w której stawką jest czyjeś życie. Filmowy montaż, trzy bohaterki, morderca i zemsta. Są książki, które się po prostu „ogląda”.


Literackie
Orhan Pamuk Stambuł - 20.01

Przesycony melancholią przewodnik po jednym z najpiękniejszych miast na świecie, a zarazem wspaniała autobiograficzna opowieść o pisarzu i jego rodzinie.

„Zrozumiałem, że autobiografie nie służą utrwaleniu przeszłości, lecz pomagają nam ją zapomnieć.”

Orhan Pamuk

„Będą tu i niedzielne wycieczki nad Bosfor, i rodzinne słuchanie audycji radiowych w zimowe wieczory, i zakupy na tłumnym Beyođlu, i babka przyjmująca rankiem gości w pościeli nad gazetą i filiżanką kawy po to, by popołudnie spędzić na partii bezika lub - o zgrozo! – pokera.”

Anna Polat, „Tygodnik Powszechny”

„To opowieść o upadku rodziny przypominająca histo­rie Buddenbrooków Tomasza Manna. (…) To jednocześnie portret melancholijnego miasta, którego istotą jest rozpad: ruiny upadłej cywilizacji, ślady bizantyjskiej, potem otomańskiej świetności, przy czym jego opis jest pełen miłości. I tak sugestywny, że potrafi doszczętnie zawładnąć czytelnikiem, który tak jak ja będzie odtąd marzył po nocach o włóczęgach po tym mieście, gdzie przenikają się Wschód i Zachód, Europa i Azja. Pamuk pisze o Stambule, który nawet w czasach jego dzieciństwa już nie istniał, o wielokulturowej mozaice Ormian, Greków i Żydów.”

Justyna Sobolewska, „Przekrój”

„Książka Pamuka to okruchy autobiografii, saga rodzinna, powieść artystowska, a wreszcie – opis i encyklopedia miasta. Rodzinne anegdoty, sny, cytaty z książek i pejzaże dzieciństwa stapiają się w jedno.”

Jan Balbierz, „Tygodnik Powszechny”

Marginesy

Jean D'Ormesson Wieczorny wiatr  - 20.01

Pierwszy tom słynnej trylogii Jeana d'Ormessona, w której losy bohaterów przeplatają się z wielką historią XIX i XX w., a toczą m.in. w Brazylii, Rosji, Indiach, RPA, Szkocji i Austrii. Narrator opisuje postaci z wielką pobłażliwością, ukazując ich różne słabości, ze świadomością, że i tak czas – jak wiatr – zatrze wkrótce wszelkie ich ślady.

Nasza Księgarnia

Joanna Jagiełło Taki wstyd - 20.01

W mroźną noc sylwestrową w Helu zostaje popełnione morderstwo. Kto mógłby chcieć zabić lubianego przez wszystkich szefa miejscowego chóru? Dochodzenie nie przynosi efektów i sprawa pozostaje nierozwiązana.

Pół roku później do nadmorskiego miasta przyjeżdżają Marta i Olgierd. Kiedyś byli małżeństwem, teraz spędzają razem urlop jako przyjaciele, choć każde z nich skrycie oczekuje czegoś więcej. Prywatne śledztwo w sprawie niewyjaśnionego morderstwa znowu jednak wystawi ich relację na próbę. Niektórych tajemnic lepiej nie odkrywać.


Prószyński S-ka
John Steinbeck Zagubiony autobus - 21.01

Steinbeck opisuje podróż autobusem po drogach Kalifornii. W autobusie spotykają się przypadkowi pasażerowie, każdy z nich jest inny i każdy ma do powiedzenia swoją historię. Spotykamy tu ludzi chciwych, skąpych, intelektualistów, marzycieli, pięknych i brzydkich, głupich i dobrodusznych. Poznajemy ich marzenia i troski, stosunek do życia i drugiego człowieka.

Sonia Draga
Paul Colize Długa chwila ciszy - 20.01

Rok 2012. Pod koniec programu telewizyjnego, do którego został zaproszony w związku ze swoją książką dotyczącą „Rzezi w Kairze”, zamachu z 1954, którego ofiarą padło czterdzieści osób, w tym jego ojciec, Stanisław Kervyn otrzymuje niespodziewany telefon, który burzy wszystko, w co do tej pory wierzył.
Rok 1948. Nathan Katz, młody Żyd ocalały z obozu, przybywa do Nowego Jorku, by podjąć próbę odbudowy swojego życia. Prędko zostaje zauważony przez Kota, organizację gotową wykorzystać jego gniew i nienawiść.
Jaka tajemnica łączy losy tych dwóch mężczyzn, których, jak się zdaje, dzieli dosłownie wszystko?
„Thriller z górnej półki, doskonale napisany oraz skonstruowany, poruszający od pierwszej do ostatniej strony. Niezwykle mi się podobał, nie mogłem się od tej książki oderwać!”
Bernard Poirette, C’est à lire, RTL

Emma Donoghue Pokój - 27.01 - POLECAM!

Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie, na wypadek, gdyby przyszedł wujek Nick.

Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego mamy więzieniem, w którym została zamknięta siedem lat wcześniej. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości, udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety, ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i matka zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo…

Opowiedziana głosem małego chłopca powieść to wyjątkowo przejmująca, ciepła i zaskakująca historia matki i syna, którym miłość pozwoliła przetrwać niemożliwe. Książka nominowana do prestiżowej nagrody Bookera, obsypana pochwałami przez wszystkie liczące się tytuły prasowe nie tylko w Stanach Zjednoczonych! Książka doczekała się również znakomitej ekranizacji!
Świat Książki
Borys Akunin Kochanek śmierci - 20.01

Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp – bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież elegancją.

Kto wskazał Sieńce drogę do skarbu?
Jak zginął sprytny jubiler?
Kto jest tajemniczym brodaczem?

Rok 1900. Małoletni moskiewski ulicznik, Sieńka Skorik, pragnie się dostać do bandy Księcia. Ma szansę zrealizować marzenie, gdy zawiera znajomość z ukochaną herszta. Piękna dziewczyna, uzależniona od narkotyków, nosi przydomek "Śmierć", jako że wszyscy jej mężczyźni zmarli w tragicznych okolicznościach.

Wkrótce Sieńka znajduje ofiary bezwzględnego morderstwa i dowiaduje się o skarbie ukrytym w podziemiach. Wśród poszukiwaczy jest też tajemniczy Erast Pietrowicz...
W.A.B.
Anne Marie O'Connor Złota dama - 31.01

Za każdym wielkim dziełem sztuki kryje się wielka tajemnica...
Anne-Marie O'Connor odsłania kulisy powstawania jednego z największych dzieł sztuki ubiegłego wieku. Spotkanie żydowskiej arystokratki Adeli Bloch-Bauer i Gustawa Klimta, artysty uwielbianego przez kobiety, nazywanego heretykiem wśród ówczesnych krytyków sztuki, zaowocowało niezwykłym obrazem, okrzykniętym mianem „austriackiej Mona Lisy”. Po wielu latach o zrabowane przez nazistów podczas drugiej wojny światowej dzieło sztuki upomina się siostrzenica Adeli, Maria Altmann…
Na podstawie tej znakomitej powieści nakręcono "Złotą damę" z Helen Mirren w roli Altmann.

Wielka Litera

Alice Hoffman Muzeum osobliwości - 27.01

W świecie pełnym niezwykłości, coś tak powszedniego jak miłość jest największą zagadką.

Pierwsza dekada XX wieku, Coney Island, miasto jak ze snu szaleńca i niecichnący lunapark. To miejsce, w którym szukają rozrywki mieszkańcy budowanego właśnie Nowego Jorku, miejsce grzechu i folgowania przyjemnościom. To też dom Coralie, która dorasta w Muzeum Osobliwości, gdzie jej ojciec, surowy profesor Sardie, zgromadził kolekcję najbardziej nieprawdopodobnych okazów natury: bliźnięta syjamskie, mężczyzna o szpiczastej głowie czy kobieta z tak długimi włosami, że może po nich stąpać. Coralie, wyśmienita pływaczka, w dziesiąte urodziny dowiaduje się, że całe jej dotychczasowe życie było tylko przygotowaniem do roli, jaką miała odegrać – roli jednego z ojcowskich eksponatów. Rozpoczyna się jej spektakularna kariera, która tak naprawdę jest niewolą.

Eddie Cohen przybył do Ameryki jako dziecko, uciekając przed prześladowaniami religijnymi. Wraz z ojcem, ortodoksyjnym Żydem, pracuje jako szwacz a jego życie ogranicza się do zamkniętej społeczności żydowskich imigrantów. Ale pewnego dnia wewnętrzna niezgoda na los doprowadza go do desperackiego kroku, który poprowadzi go przez nowojorski półświatek drobnych oszustów i złodziei, aż do odkrycia nowej pasji – fotografii.

W przededniu katastrofalnego w skutkach pożaru w Triangle Shirtwaist Factory drogi 18-letniej syreny i młodego fotografa krzyżują się w najbardziej niespotykany sposób, bo miłość jest tym, czego najmniej się spodziewasz.

Alice Hoffman to jedna z najbardziej uwielbianych pisarek Ameryki, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Jej książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków. Trzy z nich (Totalna magia, Król rzeki oraz Akwamaryna) zostały sfilmowane, a na podstawie powieści Gołębiarki powstał serial telewizyjny.
Zwierciadło
Ałbena Grabowska Lady M. - 27.01

Lady M., kolejna książka nowej królowej literatury kobiecej – Ałbeny Grabowskiej – to opowieść o małżeństwie, którego życie zmierza ku nieuchronnej katastrofie.

Chorobliwie ambitna żona i mąż, który nie dojrzał do roli głowy rodziny, od długiego czasu toczą grę pozorów, by zachować kontrolę nad wspólnym życiem. Jednak tłumione od lat uczucia muszą znaleźć ujście. Tragedia wisi w powietrzu. Kto zapłaci za popełniony błąd?


Zysk i S-ka

Jacek Jędrzejczak Z gitarą przez Antyle - 25.01

Podróże przez Antyle z Jackiem Jędrzejakiem – wokalistą i basistą zespołu "Big Cyc".

Z gitarą przez Antyle to mój dziennik z podróży. Jak powiedział Andersen: kto podróżuje, ten dwa razy żyje. Oto moje drugie życie, w którym wraz z przyjaciółmi dotarłem do lasów tropikalnych Dominiki, Gwadelupy i Martyniki. Atakowałem szczyt wulkanu Mont Pelee i próbowałem nalewki z węża. Chłonąłem miejscową muzykę i lokalne potrawy, zderzałem się z obcą kulturą i zwyczajami. Odwiedzałem destylarnie rumu, próbowałem żylastego marlina, podziwiałem piękne karaibskie dziewczyny. Dowiedziałem się, gdzie rośnie najniebezpieczniejsza roślina na świecie i jak zostać kreolem mówiącym po rosyjsku. Przede wszystkim wtopiłem się w multikulturowe społeczeństwo, opisałem ich codzienne czynności i zwykłe życie.
Jacek „Dżej Dżej” Jędrzejak33 komentarze:

 1. "Pokój" zapowiada się niesamowicie!

  OdpowiedzUsuń
 2. "Taki wstyd" skończyłam dziś czytać, ale dopiero próbuję sobie poukładać w głowie, co właściwie o nim myślę.
  "Pokój" czytałam w starym wydaniu. Chciałabym przeczytać "Lady M." i "Tajemnicę lady Audley", ale ten mój wybór pewnie Cię nie zdziwił;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale myślisz w pozytywnym czy negatywnym? ;)
   "Pokój" też czytałam. Bardzo mi się ta książka podobała.
   A Twój wybór... Nie spodziewałam się! :P

   Usuń
  2. Najgorsze, że sama nie wiem, raczej uczucia mam mieszane.
   ;)

   Usuń
  3. To nie zazdroszczę. Ciężko się pisze o takich książkach. ;)

   Usuń
  4. Ciężko, tym bardziej, że nie wszystko mogę napisać, bo zdradziłabym treść.

   Usuń
  5. O, tego jeszcze bardziej nie lubię. Zwłaszcza, jak koniecznie chcę coś napisać, a nie mogę podać przykładu, bo pojawi się zbyt duży spojler. :/

   Usuń
 3. "Pokój" oraz "Dziewczyna z ogrodu" zapowiadają się interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytałabym tę o Stambule. Byłam tam niedawno i mam niedosyt tego miasta...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziewczyna z ogrodu i Pokój bardzo mnie poruszyły, chyba się na nie zdecyduje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pokój" polecam z czystym sumieniem. Tę drugą będę czytać niebawem. :)

   Usuń
 6. Będzie co czytać. Czekam szczególnie na ,,Dziewczynę z ogrodu" i ,,Muzeum osobliwości".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Gołębiarki" Hoffman były świetne, więc liczę na to, że i ta powieść taka będzie.

   Usuń
 7. Taki wstyd trafia na moją listę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Obiecałam sobie, że więcej nie zerknę na zapowiedzi, obiecałam... Nie, nie wypaliło, cóż "Muzeum osobliwości" i "Pokój" będą moje :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Joanna Jagiełło Taki wstyd- z chęcią przeczytam, a także Mary Elizabet Brandon Tajemnica lady Audley

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym Steinbecka i Hoffman :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ile świetnych tytułów!
  Chciałabym Pamuka :)
  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Odpowiedzi
  1. Ja może też, ale najpierw muszę przeczytać trylogię.

   Usuń
 13. "Wieczorny wiatr" i "Tajemnica lady Audley" chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. "Stambuł" Pamuka już znam. Cieszę się, że ukazuje się książka Ałbeny Grabowskiej, o której już słyszałam już dawno temu:) Na pierwszą pozycję - już choruję:)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...