środa, 18 marca 2015

Najlepsza Polska Miejska Powieść Kryminalna 2014
* nominacje *

[źródło]

Znamy już tegoroczne nominacje dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej 2014 roku!W tym roku mamy mocną, męską ekipę. Na finałowej liście znalazło się pięć pozycji:Wojciech Chmielarz Przejęcie

Komisarz Jakub Mortka w akcji. Tym razem ma do rozwiązania nadzwyczaj skomplikowaną i tajemniczą zagadkę, której tropy mogą być nadzwyczaj zaskakujące.

Grupka Polaków spędza rajskie wakacje w Kolumbii. Korzystając z beztroskich chwil nie spodziewają się nawet, jak cienka granica może dzielić raj od piekła. Koszmar dopiero się zacznie…

Kiedy na warszawskim moście zostaje znalezione ciało potwornie okaleczonego człowieka, komisarz Mortka zaczyna zdawać sobie sprawę, że ta zagadka będzie wyjątkowo trudna i złożona.

Wojciech Chmielarz z każdą swoją kolejną książką udowadnia, że staje się coraz ciekawszym i wszechstronnym autorem powieści kryminalnych w Polsce. Wartka, trzymająca w napięciu akcja, bohaterowie z niezawodnym komisarzem Mortką na czele tworzą niepowtarzalne kryminalne tło. Ta powieść zdecydowanie zapada w pamięć.

Mariusz Czubaj Martwe popołudnie

Upalne lato 2013 roku. W hotelu w Gdańsku zostaje zastrzelony polski parlamentarzysta. Motywy zabójstwa nie są jasne, a egzekucja budzi niepokój wśród polityków i urzędników państwowych. Zamordowany był członkiem komisji do spraw służb specjalnych, zaś przy zwłokach znaleziono amfetaminę. Kilka tygodni później Marcin Hłasko – niegdyś policjant, a dziś ekspert zajmujący się sprawami bezpieczeństwa w firmach – dostaje prywatne zlecenie. Hłasko ma odnaleźć byłego dziennikarza i specjalistę od marketingu politycznego, Daniela Okońskiego. Okazuje się, że mężczyzna pracował nad biografią wpływowego polskiego biznesmana i pewnego dnia zniknął bez śladu.

Hłasko przyjmuje zlecenie bez zbytniego entuzjazmu; teraz zamiast przesiadywać w domku fińskim na Jazdowie krąży po warszawskich slumsach i hipsterskich klubach na Placu Zbawiciela, styka się, jak sam mówi, z polską Świętą Trójcą, czyli przenikającym się światem polityki, biznesu i mediów.

Sprawa, która początkowo wydawała mu się banalna przybiera inny kształt, gdy dowiaduje się, że Okoński nie był jedynym, który zaginął w ostatnim czasie. Hłasko stopniowo odkrywa ślady prowadzące do zdarzeń sprzed wielu lat. I niektórzy zrobią wszystko, by detektyw zabrał zdobytą wiedzę do grobu.

Ryszard Ćwirlej Błyskawiczna wypłata

Poznań, czerwiec 1982 r. Milicjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego pod kierunkiem porucznika Marcinkowskiego nie mają chwili wytchnienia.

Muszą ująć sprawców zuchwałego napadu na furgonetkę przewożącą pieniądze. Jednocześnie badają sprawę upozorowanego samobójstwa mężczyzny o niejasnych powiązaniach z SB.


Mateusz M. Lemberg Zasługa nocy

Witczak, komisarz stołecznej policji: detektyw, jazzman i samotnik w trudnej relacji z kobietą o mrocznej przeszłości.
Tymański, policjant, wdowiec, nieustannie godzący skomplikowane życie rodzinne z zawodowym awansem.
Cynowska, dziewczyna, która do policji przyszła z fundacji Itaka, gdzie po traumatycznych doświadczeniach poprzysięgła ścigać przestępców do upadłego.
Prokurator Malicka, ambitna profesjonalistka, pełna ciepła mimo nieudanego związku z oficerem służb wewnętrznych.

Policjanci, ale też zwykli ludzie z problemami, muszą zmierzyć się z tajemniczą serią zbrodni. Próbują wyjaśnić sprawę znalezionych zwłok trzech mężczyzn, którzy giną w zadziwiających okolicznościach. Wikłają się przy tym w szereg niebezpiecznych wydarzeń, które kładą się cieniem również na ich prywatność.

Marcin Wroński Haiti

Akcja powieści toczy się w dwu planach: w 1938 r. i 13 lat później, w ponurych czasach stalinowskich. W lipcową niedzielę Zyga Maciejewski zostaje poinformowany przez Fałniewicza, swego podwładnego, że podczas II Krajowej Wystawy Koni Remontowych w stajennym boksie zostało znalezione ciało mężczyzny o nieustalonej tożsamości. Twarz ofiary jest zmasakrowana, jak gdyby denat został kopnięty przez konia, klacz o imieniu Haiti.

Wokół tego zdarzenia wybucha osobliwe zamieszanie, sprawą zainteresowanych jest mnóstwo wysoko postawionych osób, w tym książę Światopełk-Czetwertyński, właściciel konia. Tymczasem drobiazgowe oględziny w prosektorium wykazują, że nieznany nikomu mężczyzna zmarł w wyniku uduszenia, a z jego gardła lekarz wyjął kosztowny medalion, zagadkowego pochodzenia, najpewniej klejnot rodzinny. Jednocześnie Maciejewski ma na głowie włamanie do sejfu w pewnej lubelskiej firmie i dowiaduje się niebawem, że śledztwo w sprawie morderstwa ma zostać przekazane wyżej...

Po wielu latach, w zupełnie innych czasach, wiosną 1951 r. Maciejewski nie jest już policjantem, niechlujny i zapuszczony pracuje jako dozorca i zajmuje się starą klaczą Haiti, która zostanie posłana do rzeźni. Przedwojenna przeszłość niespodziewanie powraca i odzywa się groźnym echem.

***

Czytałam tylko Haiti i serdecznie polecam, podobnie jak pozostałe książki Marcina Wrońskiego. 

Martwe popołudnie i Błyskawiczna wypłata leżą na półce i czekają na swoją kolej. Może zdążę przeczytać do ogłoszenia wyników? Zasługę nocy prawie wypożyczyłam kiedyś z biblioteki, a teraz pluję sobie w brodę, że tego nie zrobiłam. Wojciech Chmielarz zachwycił mnie dwiema poprzednimi częściami przygód Mortki i po Przejęciu wiele sobie obiecuję. Na pewno w tym roku przeczytam wszystkie te książki.

A Wy? Znacie je, czytacie, polecacie?

A może wybieracie się na Festiwal Kryminalna Piła? TUTAJ znajdziecie więcej szczegółów tej imprezy, a TUTAJ listę wszystkich zgłoszonych książek. Myślę, że to świetna ściąga dla tych, którzy chcą lepiej poznać polską literaturę kryminalną.

28 komentarzy:

 1. Kurczę uwielbiam kryminały, a żadnej z tych nie czytałam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to masz wskazówkę, po co warto sięgnąć. :)

   Usuń
 2. Czytałam jedynie ''Przejęcie'', które moim zdaniem jest rewelacyjne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie wierzę na słowo, ale na pewno w tym roku sama to sprawdzę. :)

   Usuń
 3. Czytałam tylko "Błyskawiczną wypłatę". Bardzo dobra, jak zresztą pozostałe części cyklu o milicjantach z Poznania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie muszę nadrobić! Obiecuję to sobie od ubiegłego roku. O_o

   Usuń
 4. Nie znam żadnej, ale chętnie poznam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby nie czytam kryminałów, ale "Przejęcie" poznałam i trzymam za ten tytuł kciuki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ogromnie ciekawa tej książki. Liczę na to, że i mnie się spodoba.

   Usuń
 6. Czytałam "Zasługę nocy" - całkiem niezłe, dobrze się czytało. Reszta do nadrobienia, zwłaszcza Chmielarz, muszę w końcu poznać jego twórczość. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spodoba Ci się! Przeczytaj koniecznie! Dwa pierwsze tomy są świetne! Trzeci dopiero mam w planie.

   Usuń
 7. Nie poznałam żadnej z wymienionych książek. Widzę, że mam sporo do nadrobienia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam żadnej :/ W ogóle za mało polskich kryminałów czytam. "Przejęcie" posiadam i mam w planach niedługo przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio też jakoś rzadziej sięgam po polskie, a przecież tyle się ich ukazuje i często mają naprawdę wysoki poziom.
   Czekam na recenzję "Przejęcia"!

   Usuń
 9. z nominacji czytałam "Szajbę na peronie 5" (podobała mi się) i "Bestię" (ale ta książka to dla mnie jedna z najgorszych przeczytanych przeze mnie w zeszłym roku)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tylko trzy książki a minaowicie "Koniec gry", "Szajba na peronie 5" i "Pochłaniacza". Trudnomi wybrać bo pozostałych nie znam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z tej kolekcji kryminałów wybrałabym książkę Mariusza Czubaja "Martwe popołudnie", mimo że książki nie czytałam, to bardzo zainteresował mnie opis. Przenikanie świata biznesu, mediów, polityki może wzbudzić silne emocje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat polityka mnie nie kręci, ale jak jest ładnie wmontowana w całość, to czemu nie? :)

   Usuń
 12. Z tej piątki znam tylko "Zasługę nocy", całkiem niezła była. Na Czubaja czaję się w bibliotece, ale nie wiem, ile mi na tym czajeniu się zejdzie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żałuję, że nie wypożyczyłam "Zasługi...". Czubaja na szczęście mam własnego.

   Usuń
 13. Nie czytałam żadnej z tych książek, ale mam zaległości :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o czym będziemy rozmawiać we Wrocławiu? :P

   Usuń
 14. Po kryminały zawsze sięgam z przyjemnością, ale niestety żadnego z wymienionych nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...