piątek, 31 października 2014

Co w wydawnictwach piszczy #33
(listopad 2014 - cz. 1)

Kolejna odsłona subiektywnego zestawienia premier i wznowień.


Akapit Press

Małgorzata Musierowicz Wnuczka do orzechów - 6.11

Co się dzieje z Jeżycami?

Kim jest ta dziewczyna?
I dlaczego Józef Pałys stracił dla niej głowę?
Kolejny tom "Jeżycjady"- jak zwykle wesoły, liryczny i krzepiący.

Amber

Katarina Bivald Księgarnia spełnionych marzeń - 12.11

Miłość, optymizm, sens życia. To książka o tym, ile warte są książki!

Szwedzki bestseller w ciągu miesiąca kupiony przez 17 prestiżowych światowych wydawców.

Sara, lat dwadzieścia osiem, Haninge, Szwecja.

W Szwecji miała prawie dwa tysiące książek i trzy przyjaciółki. W księgarni zaczęła pracę jako siedemnastolatka w wakacje. Potem na cały etat. I już tam została. Więcej przygód w jej życiu nie było. Czytanie chroniło ją przed światem, ale również zmieniało go w niewyraźne tło dla prawdziwych przygód, które przeżywała w książkach. Gdyby myślała o przyszłości, zakładałaby pewnie, że w księgarni zestarzeje się i stanie z czasem coraz bardziej szara i zakurzona. Ale księgarnię zamknięto, a ona została bez pracy... I przyjęła zaproszenie Amy, nieznajomej z maleńkiego amerykańskiego miasteczka. Od dwóch lat pisały do siebie listy, dzieliły się książkami: myślami, przeżyciami i ukochanymi tomami.

Amy, lat sześćdziesiąt pięć, Broken Wheel, stan Iowa.

Pisała: „Myślę, że moje życie jest szczęśliwe, bo zawsze otaczali mnie dobrzy i mili ludzie. Przeżyłam oczywiście trochę smutków, ale tylko tyle, ile mogłam znieść.” Żyła otoczona książkami. I umarła, zanim do Broken Wheel przybyła zagubiona, przestraszona Sara.

Ale mieszkańcy Broken Wheel nie wypuszczą jej ze swojego dziwnego, uśpionego miasteczka. Nagle wszystko zaczyna dziać się naprawdę. Tworzą się nowe i niespodziewane więzi, rozpalają uśpione namiętności. Sara przekonuje się, że ludzie są dobrzy nie tylko w książkach, że nie tylko w książkach można być tym, kim się chce, i przeżywać to, co by się chciało. Po raz pierwszy w życiu czuje, że zrobiła coś naprawdę, że coś zdarzyło się naprawdę. I że znalazła swoje miejsce na ziemi. I przekonała się, że życie pełne jest szczęśliwych zakończeń. Tylko nie wolno ich przegapić.

Czarna Owca

Lena Oskarsson Zima w bikini - 5.11

Myślała, że wie wszystko o swoim mężczyźnie. Dopóki nie zginął.

Jest pierwszy śnieżny dzień w Sztokholmie. Matilda Havermann, psychoterapeutka zaburzeń odżywiania, otrzymuje telefon z policji. Jej mąż miał wypadek motocyklowy. Jechał razem z młodziutką dziewczyną. Obydwoje zginęli na miejscu. Co ich łączyło?
Havermann podejmuje ryzykowną grę, by rozwiązać zagadkę. Ślady wiodą do Polski. Powoli odsłania się przerażająca tajemnica. Lepiej, by jej nigdy nie poznała…
Psychologiczny thriller o żałobie po stracie ukochanego i odzyskiwaniu kobiecej siły.

Czarne

Katarzyna i Jarosław Klejnoccy Próba miłości - 4.11

Katarzyna i Jarosław Klejnoccy byli spełnionymi rodzicami dwójki dzieci, kiedy poznali Asię, sympatyczną nastolatkę z domu dziecka. Po kilku miesiącach znajomości postanowili, że spróbują stworzyć jej dom zastępczy. W swojej książce dzielą się wątpliwościami i rozterkami, przed którymi stanęli, podejmując tę ważną decyzję. Zadają też trudne i odważne pytania: o stan opieki społecznej w naszym kraju, o zadania i powinności rodzica, wreszcie – o odpowiedzialność osoby, która dostała szansę na nowe życie. "Próba miłości" to poruszający dwugłos małżeński o doświadczeniu rodzicielstwa zastępczego.

Krzysztof Środa Projekt handlu kabardyńskimi końmi - 5.11

"Piszę o rzeczach, które się stały, i to w takim porządku, w jakim się stały. Albo w porządku, w jakim je sobie przypominam. Ponieważ nic nie wymyślam, mam niewielką swobodę komponowania treści. Muszę czekać, aż zdarzenia poukładają się i powiążą same. Ale nie znaczy to, że napisałem po prostu dziennik podróżny. Wydaje mi się, że faktycznie – zdarzenia poukładały się w opowieść rzucającą pewne światło również na inne sprawy".
Krzysztof Środa

Projekt handlu kabardyńskimi końmi to szczególny dziennik podróży na Kaukaz. Wyprawa, która ma się skończyć sprowadzeniem wyjątkowo wytrzymałej rasy koni kabardyńskich do Polski, staje się pretekstem do przedstawienia gry pamięci. Książka zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyki (2007).

Willaim S. Burroughs, Jack Kerouac A hipopotamy żywcem się ugotowały - 10.11

Latem 1944 roku Nowym Jorkiem wstrząsa informacja o morderstwie – młody Lucien Carr śmiertelnie rani o dziesięć lat starszego Davida Kammerera. Pierwszymi, którzy się o tym dowiadują, są… William Burroughs i Jack Kerouac.

A hipopotamy żywcem się ugotowały to opowieść o wydarzeniach poprzedzających tę zbrodnię, a jednocześnie wczesna próba talentu artystów, którzy przeszli do historii jako czołowi przedstawiciele Beat Generation. Burroughs i Kerouac bez pruderii portretują amerykańską bohemę końca lat czterdziestych, wypełniając nowojorskie bary miłością, alkoholem, narkotykami, przemocą i niekończącymi się dysputami. To jedyna książka napisana wspólnie przez obu pisarzy. Na pojawienie się drukiem czekała ponad sześćdziesiąt lat.

Wojciech Chmielarz Przyjęcie - 12.11

Środek upalnego lata, Kolumbia. Grupa Polaków wybranych do reklamy Coca-Coli spędza wakacje życia w luksusowym hotelu nad oceanem. Ale kiedy beztroscy turyści dostaną od Kolumbijczyków propozycję nie do odrzucenia, raj zmieni się w piekło. I nie wszyscy wrócą z tej podróży…

Sobota nad ranem, w Warszawie wstaje świt. Słychać śpiew ptaków i szum rzeki. Z mostu Gdańskiego zwisa ciało mężczyzny – rozpruty brzuch, ręce skrępowane na plecach, a w dłoni orzeszek ziemny. W skorupce.

W dynamicznej, pełnej napięcia i zaskakujących zwrotów akcji powieści z dobrze już znanym komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej Wojciech Chmielarz potwierdza, że jest jednym z najlepszych autorów kryminałów młodego pokolenia.

Czwarta Strona

Anya Lipska Toń - 5.11

Współczesny Londyn. Tamiza wyrzuciła na brzeg ciało młodej dziewczyny. Jedyną wskazówką mogącą pomóc w ustaleniu jej tożsamości jest tatuaż w kształcie serca. Kim jest i dlaczego zginęła?
Janusz Kiszka i Natalie Kershow ruszają w ślad za mordercą. On - znana postać wśród londyńskiej Polonii, chojrak i zawadiaka, z solidarnościową przeszłością. Ona - młoda i ambitna pani detektyw. I choć pochodzą z dwóch różnych światów muszą zjednoczyć siły, żeby złapać mordercę. 

Londyn staje się areną śmiertelnej gry, której stawką jest ludzkie życie. Morderca czai się tuż za rogiem. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Czy jednak nie jest za późno, by ocalić kolejną dziewczynę?

Literackie

Jessie Burton Miniaturzystka - 5.11

Miłość, pożądanie, zdrada i mroczne sekrety bogatych kupców w siedemnastowiecznym Amsterdamie.

Jest październikowe popołudnie 1686 roku, gdy osiemnastoletnia Nella Oortman staje na progu wielkiego domu w bogatej dzielnicy Amsterdamu. Miesiąc wcześniej poślubiła zamożnego kupca, Johannesa Brandta i teraz przybywa, by wprowadzić się do męża. Lecz zamiast niego wita ją mrukliwa i niemiła Marin, siostra Johannesa. Gdy ten w końcu się pojawi, nie poświęci żonie zbyt wiele czasu. Podaruje jej jednak niezwykły prezent: okazałą drewnianą replikę domu, którą umebluje dla niej tajemniczy miniaturzysta. Podziw dla jego zręczności szybko zastąpi lęk, gdyż drobiazgi wyposażenia i figurki przedstawiające domowników nie tylko odsłaniają ich tajemnice, ale i antycypują straszne wydarzenia, które wkrótce staną się ich udziałem.

Skąd artysta tyle wie o sekretach rodziny Brandtów? Czyż nie są marionetkami w jego rękach, skoro zna ich przyszłość? I kim jest ów nieuchwytny twórca?

Roma Ligocka Droga Romo - 5.11

Kontynuacja bestsellerowego "Dobrego dziecka".

Kraków, lata 50-te XX wieku. Roma ma już 18 lat i samodzielnie wchodzi w dorosłe życie. Pozostawiona przez matkę, bez kontaktu z doświadczoną osobą, która mogłaby w trudnych życiowych sytuacjach służyć radą i pomocą, młoda dziewczyna wpada we wszelkie pułapki swojego wieku. Środowisko artystów, w którym zaczyna się obracać, fascynuje Romę, ale i przynosi wiele niebezpieczeństw. Alkohol, anoreksja, niechciana ciąża...
Sytuację dodatkowo komplikuje powrót matki z emigracji. Roma, nauczona już samodzielności, na nowo musi się oswoić i zaakceptować jej obecność.
Droga Romo to do bólu szczera opowieść popularnej pisarki, dzięki której czytelniczki jeszcze bardziej ją pokochają i lepiej zrozumieją jej życiowe wybory.

MG

Leopold Tyrmand U brzegów jazzu - 5.11

Książka ta nie ma charakteru ani formy podręcznika, leksykonu lub jakiegokolwiek vademecum w sprawach jazzu. Ma charakter eseju wypełnionego rozważaniami, zawierającego nieco informacji i dużo zupełnie osobistych impresji. Jest pochyleniem się nad problemem. Zagadnienie rozlewa się szeroko, obejmuje obszar ogromny, omywa różne dziedziny współczesnej kultury, wiąże się nierozerwalnie z codziennością — tak jak obyczaj i sztuka przenikają się we współczesności ze zjawiskiem trudnym i socjologicznie mało zbadanym, a zwanym na co dzień życiem rozrywkowym. 
Czy książka ta odpowie generalnie na pytanie: co to jest jazz?
Chyba nie, chociaż jej ambicją jest zawarcie i przekazanie czytelnikowi pewnego kompendium. Powstaje jednak zagadnienie, czy w ogóle można na takie pytanie odpowiedzieć.

Prószyński i S-ka

Maria Czubaszek Blog niecodzienny - 4.11

„Blog niecodzienny” to esencja najbardziej trafnych i zabawnych wpisów z popularnego bloga prowadzonego przez autorkę od 2006 roku.
Maria Czubaszek i jej niezawodne poczucie humoru w najczystszej formie. Choć mówi, że nie lubi pisać do druku, to w druku czyta się ją doskonale. Każdym słowem maluje charakterystyczne postacie: córkę sąsiadki, tajemniczą czytelniczkę czy bohaterkę swojej powieści, Alicję. Ich opinie stają się punktem wyjścia do błyskotliwych konstatacji, które - celniej niż wszelkie diagnozy społeczne - punktują absurdy codzienności. Innego rodzaju pożywką dla bezbłędnych puent jest obserwowane przez autorkę medialne życie polityków i osób publicznych.

Sara Blædel Zwiastun śmierci - 6.11

Anioł Śmierci – drogocenny, liczący kilkaset lat witraż – był własnością bogatej rodziny Sachs-Smithów już od kilku pokoleń, jego istnienie utrzymywano jednak w tajemnicy. Dlatego zniknięcie witrażu wywołuje prawdziwy szok, zwłaszcza gdy jednocześnie okazuje się, że pani Sachs-Smith nie zginęła – jak podejrzewano – z własnej ręki, lecz padła ofiarą zabójstwa. 

W tym samym czasie Louise Rick z Wydziału Zabójstw kopenhaskiej komendy policji zajmuje się sprawą zaginięcia młodej kobiety spędzającej wakacje na hiszpańskim Costa del Sol. Policja sądzi, że postanowiła zacząć nowe życie. Gdy jednak w tym samym rejonie znowu ktoś ginie, Louise nie ma wątpliwości, że musiało dojść do przestępstwa. Ku jej zdumieniu obie te sprawy łączą się ze sobą.

Anna Fryczkowska Kurort Amnezja - 13.11

Dwie kobiece bohaterki i nadmorski kurort w środku zimy. Zemsta, miłość, żałoba, ucieczka przed przeszłością, szukanie tożsamości. Zbrodnia, kara, dojrzewanie do przebaczenia. No i zasadnicze pytanie: ile przyjemności daje zemsta?

Wanda, trzydziestoletnia świeża wdowa, przyjeżdża do nadmorskiego miasteczka Brzegi, w lutym kompletnie sennego i opustoszałego. Po co tu przyjechała? Dla zemsty. To tu właśnie schroniła się kobieta, która dwa miesiące temu, w wypadku samochodowym, spowodowała śmierć męża Wandy.

Marianna, dwudziestolatka, która spowodowała tragiczny w skutkach wypadek, mieszka w Brzegach od miesiąca, pomaga w pensjonacie obsługując bardzo nielicznych zimowych gości, ale tak naprawdę przechodzi rekonwalescencję. Wypadek i operacja spowodowały, że Marianna została dotknięta kompletną amnezją. Przeszłości w ogóle nie pamięta, wraca do niej w nielicznych migawkach. 

Wanda poczyni wiele odkryć dotyczących swego zmarłego męża i zada sobie pytanie, czy zemsta syci, a Marianna dowie się, jaka była przed wypadkiem i dlaczego narzeczony chciał ją ukształtować na nowo.

Mocna powieść obyczajowa z elementami thrillera psychologicznego.

Stephen King Przebudzenie - 13.11

W niedużej miejscowości w Nowej Anglii, ponad pół wieku temu, na małego chłopca bawiącego się żołnierzykami pada cień. Jamie Morton podnosi głowę i widzi intrygującego mężczyznę, jak się okazuje, nowego pastora. Charles Jacobs wraz ze swoją piękną żoną odmieni miejscowy kościół. Mężczyźni i chłopcy skrycie podkochują się w pani Jacobs; kobiety i dziewczęta – w tym także matka Jamie’go i jego ukochana siostra Claire – tym samym uczuciem darzą wielebnego Jacobsa. Jednak kiedy rodzinę Jacobsów spotyka tragedia, a charyzmatyczny kaznodzieja wyklina Boga i szydzi z wiary, zostaje wygnany przez zszokowanych parafian.

Jamie ma własne demony. Od wielu lat gra na gitarze w zespołach na terenie całego kraju i wiedzie tułaczy żywot rock-and-rollowego muzyka, uciekając od rodzinnej tragedii. Po trzydziestce – uzależniony od heroiny, pozostawiony na pastwę losu, zdesperowany – Jamie ponownie spotyka Charlesa Jacobsa, co ma głębokie konsekwencje dla nich obu. Ich więź przeradza się w pakt, o jakim nawet diabłu się nie śniło, a Jamie odkrywa, że słowo „przebudzenie” ma wiele znaczeń.

Ta bogata, niepokojąca powieść prowadzi czytelnika przez pięć dekad do najbardziej przerażającego zakończenia, jakie kiedykolwiek wyszło spod pióra Stephena Kinga. To arcydzieło Kinga, nawiązujące do twórczości takich wybitnych amerykańskich pisarzy jak Frank Norris, Nathaniel Hawthorne i Edgar Allan Poe.

PWN

M.G. Gardiner Tropicielka cieni - 3.11

Książka dla amatorów mocnych wrażeń.
Sarah Keller mieszka w spokojnym, odludnym regionie Oklahomy wraz z pięcioletnią córką Zoe. Jest ekspertem w skiptracingu, którzy uciekają przed policją, unikając więzienia, sądu lub długów.
Kiedy w wyniku niegroźnego wypadku Zoe trafia do szpitala, spokojna egzystencja Sarah zostaje wywrócona do góry nogami. Badania Zoe ujawniają fakty, które Sarah starała się ukryć za wszelką cenę. Biologiczną matką dziewczynki jest Beth, siostra Sarah, która została zamordowana wkrótce po narodzinach Zoe, a ojciec jest uznany za zaginionego. Sarah nie jest w stanie udowodnić swojej niewinności, więc musi porzucić dotychczasowe życie i uciekać przed policją, 

FBI i prawdziwymi mordercami Beth...
Czy Sarah będzie w stanie znaleźć bezpieczną kryjówkę dla siebie i Zoe? Czy uda jej się przechytrzyć prześladowców?

Cathie Marie Buchanan Malowane dziewczęta Degasa - 3.11

Porywająca historia o przeznaczeniu, zszarganej ambicji i siostrzanej miłości. Eteryczna baletnica, którą przedstawia sławna rzeźba Degas zatytułowana Mała czternastoletnia tancerka, ożywa w tej powieści.

1878 rok, Paryż. Gdy umiera ojciec, siostry van Goethem stają w obliczu odmienionej rzeczywistości. Bez jego dochodów eksmisja z wynajmowanego przez nie pokoju wydaje się nieunikniona. Marie zostaje wysłana do Opery Paryskiej, gdzie otrzymuje niewielkie wynagrodzenie w wysokości siedemdziesięciu franków miesięcznie w zamian za uczestniczenie w zajęciach, dzięki którym może zyskać możliwość dołączenia do słynnego zespołu baletowego. Wkrótce zaczyna także pozować dla Edgara Degas, 

który uwiecznia jej postać. Z kolei jej starsza siostra Antoinette próbuje sił na deskach teatru. Niestety, kiedy demoralizuje się pod wpływem niebezpiecznego Emile'a Abadiego, musi dokonać wyboru między uczciwą pracą a znacznie bardziej dochodowymi możliwościami dostępnymi dla młodej kobiety w paryskim półświatku.
Malowane dziewczęta Degasa to opowieść osadzona w realiach głębokich zmian artystycznych, kulturowych i obyczajowych. Przedstawia losy dwóch niezwykłych sióstr wyjątkowo narażonych na mroczniejsze pragnienia "cywilizowanego społeczeństwa".

Rebis

Carla Montero Złota skóra - 4.11

W 1904 roku w Wiedniu dochodzi do serii morderstw, które poruszają miejscową społeczność. Wszystkie ofiary są modelkami artystów, młodymi i pięknymi kobietami o wątpliwej reputacji, należącymi do La Maison des Mannequins, instytucji stworzonej przez kochankę i muzę jednego z najbardziej znanych malarzy: piękną i enigmatyczną Inés. I choć Montero nie wymienia nazwiska konkretnego malarza, jego charakter i usposobienie wskazują na postać Gustava Klimta.

Wyznaczony do przeprowadzenia śledztwa detektyw Karl Sehlackman wkracza w świat luksusu i wiedeńskiej secesji oraz w najniższe sfery upadającego imperium. Rozwiązanie najmroczniejszej zagadki w jego policyjnej karierze jest trudniejsze, niż przypuszczał. Głównymi podejrzanymi są bowiem: jego przyjaciel, książę Hugo von Ebenthal, i kobieta, w której zakochał się bez pamięci…

Powieść osadzona w intrygującym świecie modelek i malarzy z początku XX wieku, której główną bohaterką jest kobieta wyprzedzająca swoją epokę ‒ kobieta, której ciała pragnęli wszyscy, ale tylko jeden zdołał obnażyć jej duszę.

Wiedeń doby secesji, piękne kobiety, artyści ‒ ta fascynująca historia zachwyca, przeraża i wciąga bez reszty.
Smak Słowa

Christer Mjaset Białe kruki - 3.11

Wciągająca powieść medyczna. Mathias jest początkującym neurochirurgiem, który walczy o jedną z trzech stałych posad na Oddziale Neurochirurgii. Podczas samotnego nocnego dyżuru z sukcesem przeprowadza samodzielną operację, a jego zwątpienie we własne siły znika jak ręką odjął. Do czasu. Okazuje się bowiem, że liczbę etatów zredukowano do dwóch. Co oznacza, że jeden z współzawodniczących ze sobą, młodych specjalistów posady nie otrzyma. Rozpoczyna się prawdziwa "zabawa"... W książce odnajdziemy przede wszystkim autentyczność - codzienne dylematy, wątpliwości, rozważania natury moralnej, ale i udział w wyścigu szczurów, perypetie, ściganie własnych ambicji. Autor poznał zawód lekarza od podszewki, a teraz umiejętnie łączy swoją wiedzę i doświadczenie z literackim talentem.

Sonia Draga 

Charlotte Link Nieproszony gość - 5.11

Po śmierci męża życie Rebecki Brandt straciło sens do tego stopnia, że postanawia się z nim rozstać. Jednak niespodziewana wizyta starego przyjaciela w towarzystwie dwojga przypadkowo spotkanych autostopowiczów, Ingi i Mariusa, zmusza Rebeccę do odłożenia starannie zaplanowanego samobójstwa. Młodzi ludzie zdobywają jej sympatię. Rebeca wypożycza im ukochaną łódź męża, by mogli swobodnie pożeglować po Morzu Śródziemnym. Podczas sielankowego rejsu pomiędzy Ingą i Mariusem dochodzi do potwornej kłótni, podczas której Mariusz wypada za burtę. Poszukiwania wszczęte przez nadbrzeżną straż nie przynoszą rezultatu i młody mężczyzna zostaje uznany za zaginionego. Kilka tygodni później Inga przeżywa prawdziwy szok, gdy w gazecie ukazuje się zdjęcie Mariusa w związku z potwornym zabójstwem, dokonanym na terenie Niemiec…

Znak

Eric Emmanuell-Schmitt Papugi z placu d'Arezzo - 3.11

„Baptiste obejrzał kartkę z obydwu stron i znów przeczytał te dwa zdania.
Serce zaczęło mu kołatać, ogarnęło go wzruszenie: w jego życiu coś się działo.
Gorączkowo obejrzał kopertę, żeby ustalić jej pochodzenie: została nadana poprzedniego dnia, w ich dzielnicy. Żadnych wskazówek.

Nagle przeszył go chłód: jego oczy właśnie odczytały po raz drugi napisany odręcznie adres. Wprawdzie się zgadzał, ale za to list nie był przeznaczony dla niego. Przez nieuwagę otworzył korespondencję Joséphine”.

Tajemnicze wiadomości w żółtych kopertach wywracają do góry nogami spokojne życie mieszkańców placu Arezzo. Anonimowe wyznania miłosne zaskakują, prowokują, dają nadzieję. Za ich sprawą opadają maski…

W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt z uwagą przygląda się człowiekowi we współczesnym świecie, w którym namiętność często myli się z miłością, a seks służy zagłuszaniu uczuciowej pustki. Mieszkańcy placu d’Arezzo zakochują się, cierpią, uczą się ufać, czasem bywają samotni – a ich losy układają się w zaskakującą mozaikę ukazującą całe spektrum możliwych odcieni miłości.

Richard Paul Evans List - 3.11

MaryAnne i David przeszli razem niejedno, ale wciąż łączy ich szczere i trwałe uczucie. Małżonkowie mieszkają w urokliwej rezydencji, otoczeni gronem serdecznych przyjaciół. 

Los jednak wystawia ich na wielką próbę – umiera ich trzyletnia córeczka. Po tym przeżyciu David zaczyna uciekać przed emocjami w pracę. Chociaż jego miłość do MaryAnne jest głęboka, mężczyzna przez lata nie widzi swoich błędów – dopiero wyjazd ukochanej i pozostawiony przez nią list otworzą mu oczy i popchną go do wielkich zmian w życiu.

Czy MaryAnne i David odnajdą drogę powrotną do wspólnego szczęścia? Czy Davidowi uda się pogodzić z przeszłością? Czy pomagając innym, mężczyzna zdoła pomóc także sobie?

„List" Richarda Paula Evansa to inspirująca historia o nieprzemijającej sile miłości, która wzruszyła miliony czytelników. Opowieść przenosi nas w pełne kontrastów lata trzydzieste ubiegłego wieku, czas wystawnych przyjęć i początków big-bandów, a zarazem upadku wielkich fortun i dotkliwej nędzy.

Przemek Kossakowski Na granicy zmysłów - 10.11

Zakopywano go w grobie, obkładano wnętrznościami barana, podcinano mu język, wmawiano choroby i nieślubne dzieci. Rzucano na niego klątwy i odprawiano egzorcyzmy nad jego autem.

Kossakowski dotarł do granicy zmysłów. Teraz zabiera nas w podróż w głąb swojego ciała i umysłu poddawanych szaleństwu znachorów z Ukrainy, Rosji, Bałkanów i Polski. Tego nie mogła uchwycić telewizyjna kamera.

To książka, która uświadamia, jak mało wiemy o świecie.

Ryszard Horowitz Życie niebywałe. Wspomnienia Fotokompozytora - 10.11

Jako dziecko przeszedł przez piekło getta i obozów koncentracyjnych. Jako młody człowiek zakładał legendarną krakowską „Piwnicę pod Baranami”. Jako dorosły odniósł ogromny sukces i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów.
W swojej autobiografii Ryszard Horowitz opowiada o przeżyciach z czasu II wojny światowej, dzieli się wspomnieniami z młodości w powojennym Krakowie i relacjonuje powolne wspinanie się na szczyt fotograficznej kariery, w czasach, które przywołują na myśl sceny z serialu „Mad Men”. Autor ze swadą opowiada o swojej rodzinie, ale też o spotkaniach z Mickiem Jaggerem, Andym Warholem, Davidem Brubeckiem czy Richardem Avedonem. Nie tylko kreśli barwny portret epoki, odsłania też tajemnice swojego warsztatu fotograficznego.

To żywa, wciągająca i szczera opowieść o wojennej traumie, dorastaniu w powojennej Polsce i spełnionym amerykańskim śnie.

„Życie niebywałe” zawiera fotografie z archiwum rodzinnego i prace Autora.

***

Poprzednie zapowiedzi

49 komentarzy:

 1. Największą chęć mam chyba na ,,Miniaturzystkę" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak byłam młodsza to zaczytywałam się w "Jeżycjadzie".. naprawdę super seria :). W planach mam "Miniaturzystkę", bo fabuła bardzo mnie zainteresowała i "Złotą skórę" Montero... Dużo ciekawych zapowiedzi.

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też ją bardzo lubię i żałuję, że nie kupowałam poszczególnych tomów.

   Usuń
 3. Kilka pozycji znalazło się i na mojej liście:)

  OdpowiedzUsuń
 4. To pierwsze lub drugie może :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy Jeżycjady, bo właśnie parę dni temu skończyłam lekturę 19 tomu :). Miniaturzystka też kusi, Charlotte Link i Anna Fryczkowska i ojej dużo tego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ile dobrych książek! Już wypatrzyłam trzy :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa jestem powieści Małgorzaty Musierowicz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O, jak dużo ciekawych książek, gdybym miała wybrać tylko jedną, nie umiałabym się zdecydować...

  OdpowiedzUsuń
 9. Listopad zapowiada się interesująco i ciekawie, zaproponowałaś wiele świetnych książek:) "Zima w bikini" i "Złota skóra" najbardziej zwróciły moją uwagę, ale też chętnie przeczytałabym Schmitta, Kinga i Charlotte Link.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele ciekawych premier nas czeka, ja osobiście poluje na ''List'' Evansa.

  OdpowiedzUsuń
 11. Musierowicz, może King... no i "Miniaturzystka" chyba :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja najbardziej czekam na "Miniaturzystkę" oraz Kossakowskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ha, udało się! Poza tym, że "Miniaturzystkę" mam już u siebie i właśnie ją czytam to nic innego mnie nie skusiło na tyle, by z utęsknieniem wyczekiwać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z PWN-u to najbardziej czekam na "Magiczne dwudziestolecie". A z Twojego zestawu wybrałabym Fryczkowską, Czubaszek, Burton i Musierowicz.

  OdpowiedzUsuń
 15. King - wiadomo, obowiązkowo nowa książka Chmielarza! W "Farmie lalek" pozostawił Mortkę w takiej sytuacji, że nie mogę już się doczekać rozwinięcia tej historii :P Tylko szkoda, że okładka taka beznadziejna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie czytałam Chmielarza, ale lada moment biorę się za "Podpalacza". Swoją drogą, jak będę się brała za "Farmę..." to od razu zaopatrzę się też za kontynuację, bo nie lubię TAKICH sytuacji. ;)

   Usuń
 16. Zbyt wiele ciekawych pozycji, za mało wolnego czasu...

  OdpowiedzUsuń
 17. Kilka bym przeczytała, na pewno nową książkę Charlotte Link :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wypatrzyłam dla siebie osiemnaście książek. Ciekawe, czy zdążę je zdobyć do emerytury...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy, czy co miesiąc będziesz tyle wypatrywała. :D

   Usuń
 19. No proszę, znowu kilka smakowitych kąsków:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Parę fajnych pozycji - ciekawie się zapowiadających :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jessie Burton Miniaturzystka, kryminały z Czarnej Serii oraz powieść Evansa- to mi się rzuciło w oko.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zainteresowała mnie książka: Białe kruki :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Papugi...od Znaku odebrałam dwie godziny temu.
  Kilka tytułów prezentowanych przez Ciebie mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Jeżycjada na jesień wydaje się zawsze idealna:) Mam też ochotę na "List" Evansa:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Carli Montero (popraw sobie) kijem nie tknę, ale za Degasa dam się posiekać :) i za "Miniaturzystkę" też.

  OdpowiedzUsuń
 26. Znowu wiele ciekawych książek, a czasu tak mało. Zainteresowały mnie Nieproszony gość, Tropicielka cieni, Przebudzenie, Miniaturzystka, Przejęcie i Księgarnia spełnionych marzeń. Mam Białe kruki, ale jeszcze nie przeczytane.

  OdpowiedzUsuń
 27. Kolejny tom Jeżycjady? A ja byłam pewna, że już to dawno skończona seria :o! Czubaszek zapowiada się ciekawie. CZEKAM NA KINGA I NIE WYOBRAŻAM SOBIE PO PANU MERCEDESIE, ŻE MOGĘ NIE PRZECZYTAĆ TEJ KSIĄŻKI :D Schmitt także wielce mnie intryguje. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. A już miałam pisać, że ostatnio nic dla siebie znaleźć nie mogę! Kuszą Miniaturzystki, Malowane dziewczęta Degasa, nowa powieść Schmitta i Link. Czyli całkiem ciekawy miesiąc przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Jak zwykle za dużo piszczy, a czasu nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 30. W tym miesiącu, wyjątkowo, planuję kupić dwie książki-premiery. Oczywiście "Przebudzenie" (w końcu to King!) i "Na granicy zmysłów" (ach, Kossakowski;)

  OdpowiedzUsuń
 31. Sporo interesujących książek, najbardziej pożądam "Miniaturzystek" :)

  OdpowiedzUsuń
 32. "Białe kruki" właśnie czytam - jeszcze dziś pojawi się recenzja. "Wnuczkę do orzechów" muszę mieć do kolekcji. A na "Toń czekam" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Białe kruki" właśnie skończyłam. :) Ale recenzja dopiero we wtorek.

   Usuń
  2. Ja jakoś się uwinęłam przed premierą ;)

   Usuń
 33. Sporo wspaniałych książek na nas czeka. Chętnie poznam: Nieproszonego gościa, Złotą skórę, Kurort Amnezja i Miniaturzystki.
  Białe kruki już przeczytałam i dla mnie ciekawa medyczna lektura, ale nie był to thriller z prawdziwego zdarzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Mnóstwo ciekawych nowości - King, Kossakowski, Tyrmand... aż dech zapiera :) A "Miniaturzystka" ma bajeczną okładkę, a opis też zachęca :) Na pewno się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 35. Trafiłem tu klikając od linku do linku i dzięki Tobie dowiedziałem się o nadchodzącej premierze "A hipopotamy żywcem się ugotowały". Dzięki, teraz odliczam dni.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...