czwartek, 31 lipca 2014

Co w wydawnictwach piszczy #27
(sierpień 2014 - cz. 1)

Sporo ciekawych tytułów rzuciło mi się w oczy. Moje największe książkowe marzenie z tej listy? Jaume Cabré Głosy Pamano.

Amber

Ann Cleeves Szklany pokój - 5.08

Inspektor Vera Stanhope niełatwo zawiera przyjaźnie, ale nowi sąsiedzi dostarczają jej ciekawych rozmów i... mocnych trunków domowej roboty. Nagle sąsiadka znika. Vera postanawia ją odszukać - na własną rękę...
Szybko trafi a na zaginioną w Domu Pisarza, nadmorskim ośrodku, gdzie ambitni literaci szlifują swój talent. Tymczasem w oranżerii Domu zostają znalezione zwłoki znanego krytyka literackiego, a znajoma Very przyłapana z nożem w ręce.
Vera rozpoczyna śledztwo, choć wie, że powinna przekazać je komuś innemu. Jest zbyt blisko związana z główną podejrzaną. Mimo to prowadzi dochodzenie...
Wydaje się, że za zabójstwem nie kryje się żaden motyw. Ale po kolejnym morderstwie Vera zaczyna podejrzewać, że ktoś się z nią bawi. Gdzieś czai się morderca, który zbrodnie ze stron powieści przenosi w rzeczywistość...

Bellona

Remigiusz Mróz Turkusowe szale - 7.08

Polskie lotnictwo na Zachodzie to nie tylko Dywizjon 303.
Turkusowe szale to powieść sensacyjna, której fabuła opiera się o rzeczywiste wspomnienia, dokumenty, oraz wydarzenia związane z 307 Dywizjonem Nocnym Myśliwskim "Lwowskich Puchaczy".
Polacy patrolują brytyjskie niebo po zmroku, za dnia zmagając się z szeregiem problemów - aklimatyzacją pośród "herbaciarzy", przestarzałymi samolotami, brakiem zaufania i... barierami językowymi utrudniającymi podrywanie Brytyjek w rozlicznych pubach. Ich maszyny nazywane są latającymi trumnami, ale mimo to, Polacy niczego nie pragną bardziej, niż wzbić się w przestworza i zetrzeć z wrogiem.
RAF jednak nie pali się do tego, by dać im szansę. Podczas gdy koledzy strącają niemieckie messerschmitty i dorniery, Lwowskie Puchacze siedzą bezczynnie, zaś ich szeregi topnieją.
Do czasu...

Czarna Owca

Håkan Nesser Sprawa Ewy Moreno - 13.08

Osiemnastoletnia Mikaela Lijphart postanawia spotkać się po raz pierwszy ze swoim biologicznym ojcem. Ten zdradza jej, z jakiego powodu został odizolowany w zakładzie psychiatrycznym. Niedługo potem dziewczyna znika bez śladu.
Dla inspektor policji kryminalnej Ewy Moreno urlop z ukochanym okazuje się czymś innym, niż sądziła. Zamiast spędzać miło czas na plaży, policjantka rozpoczyna dochodzenie. Z przerażeniem odkrywa prawdę o wydarzeniach sprzed szesnastu lat...


Kate Atkinson Zagadki przeszłości - 13.08

Nadzwyczaj gorące lato w Cambridge, miejscu, w którym Jackson Brodie, były inspektor policji, a dziś prywatny detektyw nigdy nie czuł się dobrze. Właśnie rozpadło się jego małżeństwo, ponadto wszedł w ten niebezpieczny wiek, w którym mężczyźni zaczynają nagle zauważać, że ich także czeka śmierć, oczywista i nieodwracalna. Otoczony intrygą i nieszczęściami innych, Jackson zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem.

Mimo przygnębienia musi znaleźć rozwiązanie kilku zagadek. Zazdrosny mąż podejrzewa żonę o zdradę. Dwie siostry, stare panny, dokonują szokującego odkrycia. Pewien prawnik prowadzi śledztwo w sprawie dawnego morderstwa. Pewna pielęgniarka traci siostrzenicę, a jakaś wdowa swoje koty.

Czarne

Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen - 8.08

Spitsbergen to największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Mieszkają tu obywatele prawie pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali żyć i pracować w ciągłym zimnie, śniegu, ciemnościach nocy polarnej albo wiecznym słońcu dnia polarnego. Jedną z takich osób jest Polka – Ilona Wiśniewska, która z pasją odkrywcy i znajomością realiów pełnokrwistego mieszkańca opowiada historię niezwykłych miejsc Spitsbergenu. Opisuje opuszczone osady, kopalnie węgla, hotele, ale też międzynarodowy bank nasion czy Polską Stację Polarną w Hornsundzie.
Białe to swoista kronika dalekiej Północy i zapis losów współczesnych osadników, a nade wszystko galeria barwnych postaci zamieszkujących lodowaty archipelag, których języki, tradycje i temperamenty tworzą niepowtarzalny tygiel kulturowy.

Fabryka słów

Janet Evanovich Złośliwa trzynastka - 8.08

Książki o Stephanie Plum są śmieszne i wciągające jak kolejne odcinki serialu. Każda kolejna to inna historia oraz nowe przygody trzydziestolatki z Jersey, która pracuje jako łowczyni nagród.

Małżeństwo Stephanie Plum trwało jedynie piętnaście minut. Kolejny kwadrans pozwolił jej złożyć pozew o rozwód w nadziei, że nigdy więcej nie zobaczy swojego ex. Okazuje się, że to tylko pobożne życzenie. W dziwnych okolicznościach Stephanie zostaje posądzona o zabójstwo byłego męża. Oto skandalistka, Stephanie Plum i jej zwariowane przygody.

Marginesy 

Jaume Cabré Głosy Pamano - 13.08

Tina, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, która pracuje w Sort, robi zdjęcie starej szkoły w Torenie tuż przed jej wyburzeniem. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego pozornie trywialnego gestu, a przed jego wzrokiem rozciąga się szeroka panorama wspomnień i przekłamań o wydarzeniach, których bohaterami są falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, a także ci zwyczajni, żyjący w trudnych, okrutnych czasach. W Pirenejach, w Pallars, regionie potraktowanym przez wojsko generała Franco z niespotykanym bestialstwem, ściera się moralna podłość frankizmu z bohaterstwem i tchórzostwem indywidualnym i grupowym tuż po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej. 

Na początku XXI wieku fakty jeszcze ciągle dopominają się o wirtuoza, który po tylu latach zdecyduje się poruszyć strunę Historii. Na szczęście jest Jaume Cabré.

Muza

Malcolm MacKay Pożegnanie gangstera - 13.08

Najlepsza szkocka powieść kryminalna 2013 roku
Dla przypadkowego obserwatora Frank MacLeod jest zwykłym starszym panem. Ale dla tych, którzy znają prawdę, to ktoś zupełnie wyjątkowy. Frank jest płatnym mordercą. Bandytą. Prawdopodobnie najlepszym w Glasgow. Operacja stawu biodrowego odsunęła go na pewien czas na boczny tor, ale teraz powrócił i jest gotów do pracy.
Czy gangster może przejść na emeryturę? Frank MacLeod był najlepszy w swoim fachu. Inteligentny. Skuteczny. Bezwzględny. Ale czy wciąż jest numerem jeden?
Nowe zlecenie. Nowy cel. Tym razem coś poszło nie tak...
Większość gangsterów odchodzi z tego świata z hukiem. Frank wciąż tu jest. Żyje znacznie dłużej niż powinien...
Pożegnanie gangstera? to zapierający dech w piersi, olśniewający sequel głośnego debiutu Lewis Winter musi umrzeć. Autor ponownie prowadzi czytelnika mrocznymi uliczkami Glasgow, odsłania tajemnice gangów, barwnie opisuje konflikty w gangsterskim półświatku.

Kate Fox Przejrzeć Anglików - 13.08

Lektura obowiązkowa dla tych, którzy wybierają się do Wielkiej Brytanii, i dla tych, którzy już tam są. Kate Fox interesująco i z dużą dozą angielskiego humoru opisuje, jak Anglicy mówią, jak się ubierają, jak jedzą, piją, pracują, bawią się, robią zakupy, prowadzą samochód, flirtują, kłócą się, stoją w kolejce - i jak na to wszystko narzekają. Z poszczególnych rozdziałów wyłania się obraz kultury dziwnej i fascynującej, rządzącej się zawiłym zestawem niepisanych zasad i niezwykle skomplikowaną etykietą.


Prószyński i S-ka

Mara Ulatowska, Jacek Skowroński Autorka - 5.08

A gdy się zejdą, raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością, powstaje wspólna powieść, nie obyczajowa, charakterystyczna dla Marii Ulatowskiej, i nie czysta sensacja, typowa dla Jacka Skowrońskiego. Powieść, która łączy oba gatunki.

Nagle ludzie z otoczenia autorki poczytnych powieści zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach. Jej mozolna, chwilami monotonna praca pisarki zostaje zaburzona informacjami o następnych tragicznych wydarzeniach, a ona sama staje się celem wyrachowanego prześladowcy. Policyjna profilerka i prowadzący niekonwencjonalne śledztwo nadkomisarz usiłują przerwać łańcuch niewytłumaczalnych na pozór zbrodni. Tymczasem giną kolejne osoby.
Relacje osobiste między bohaterami komplikują się coraz bardziej, zegar tyka, różne tropy wiodą na manowce, a rozwiązania zagadki nie widać…

Diane Chamberlain Dobry ojciec - 5.08

Przed czterema laty dziewiętnastoletni Travis Brown dokonał wyboru: sam wychowa nowo narodzoną córkę. Kiedy większość jego przyjaciół imprezowała i chodziła na randki, Travis siedział w domu, zmieniał pieluszki i martwił się o pieniądze na życie, nigdy jednak nie żałował tej decyzji. Bella jest światłem jego życia. Kiedy jednak Travis traci pracę i dom, bezpieczeństwo – które z takim trudem stworzył dla Belli – zaczyna się chwiać.
A potem następuje cud. Praca w Raleigh może poprawić ich los. Musi. Ale gdy Travis przyjeżdża do miasta, przekonuje się, że nie chodzi o pracę, a udział w przestępstwie, które zapewni szybkie pieniądze bez żadnych konsekwencji. Czy aby na pewno?

Co sprawia, że stajemy się dobrymi rodzicami? Czy dobro dziecka może usprawiedliwić działania poza prawem? Jak daleko mogłabyś się posunąć, chcąc chronić swoje dziecko?

Darien Gee Uśmiech Madeline - 14.08

Witajcie w Avalon w stanie Illinois! W Herbaciarni Madeline, popularnym miejscu spotkań towarzyskich, mieszkanki Avalon utrwalają swoje wspomnienia na kartach własnoręcznie robionych albumów i dzielą się doświadczeniami. Dla niektórych osób konfrontacja z przeszłością okazuje się bolesna: Isabel Kidd remontuje dom, usiłując jednocześnie stawić czoło konsekwencjom romansu, w jaki przed kilkoma laty zaangażował się jej nieżyjący już mąż; Ava Catalina opłakuje śmierć ukochanego i samotnie wychowuje syna; inteligentna i atrakcyjna Yvonne Tate odkrywa, że pomimo dziesięciu lat życia na własny rachunek wciąż nie potrafi wyzwolić się od niechcianych wspomnień; Frances Latham, matka trójki niesfornych chłopców, z utęsknieniem czeka na przyjazd przybranej córeczki z Chin, nie zdając sobie sprawy, ile łez i nieprzespanych nocy będzie kosztować ją decyzja o adopcji.

Do akcji wkracza Bettie Shelton. Dzięki jej radom mieszkańcy Avalon dokonują rozrachunku z przeszłością i odważnie planują swoją przyszłość. A gdy dowiadują się o nieszczęściu, jakie niespodziewanie dotyka ich niezłomną przyjaciółkę, postanawiają stworzyć specjalnie dla niej coś prawdziwie wyjątkowego.

Gregg Olsen Więzy krwi - 14.08

Twarz zabójcy wygląda równie znajomo, jak własna…

Za pierwszym razem poszło łatwo. Nikt nigdy nie podejrzewał, że ofiarę zamordowano. Choć zbrodnia dawno została pogrzebana, mroczne namiętności, kierujące zbrodniczą ręką, nadal żyją. Nie można jednak lekceważyć potrzeby zemsty. Tylko jedna osoba może położyć kres serii morderstw. Tylko jedna osoba może zidentyfikować ich sprawcę. Tylko jedna osoba zna bowiem oblicze zabójcy — równie bliskie, jak odbicie w lustrze…

PWN

Jesse Ball Kiedy zapadła cisza - 11.08

Japonia, 1977 rok. Z małego miasteczka w niewyjaśnionych okolicznościach znika kilku mieszkańców. Władze są bezradne do czasu, gdy na policję wpływa zeznanie podpisane przez Odę Sotatsu, prostego handlarza nićmi. W tym dokumencie mężczyzna przyznaje się do popełnionych zbrodni. Jest jednak pewien problem - Oda uparcie milczy. Ta niezwykła historia przyciąga dziennikarza Jessego Balla, który postanawia rozwikłać tajemnicę poprzez dotarcie do rodziny i przyjaciół Ody. Czy Oda Sotatsu rzeczywiście jest winien zarzucanych mu czynów? Dlaczego wybrał milczenie? 

Kiedy zapadła cisza to wciągająca, świetnie skonstruowana, przedziwna, ale i wzruszająca powieść ukazująca przerażający portret japońskiego społeczeństwa.

Świat Książki

María Dueñas Krawcowa z Madrytu - 13.08

Młoda utalentowana krawcowa Sira wyjeżdża z Madrytu w przededniu wojny domowej. Wraz z kochankiem udaje się do Maroka, mając nadzieję na lepsze życie. Tymczasem kochanek znika bez śladu, zostawiając kobietę w dramatycznej sytuacji, samą na obcej ziemi. Po licznych perypetiach Sira wraca do Madrytu i otwiera tam wytworne atelier mody damskiej. Europa stoi u progu II wojny światowej. Odtąd losy Siry splatają się z życiem postaci historycznych: byłego frankistowskiego ministra, jego ekscentrycznej kochanki, szefa brytyjskiego wywiadu. Za ich namową Sira podejmie się ryzykownej misji.

W.A.B.

P.D. James Całun dla pielęgniarki - 13.08

W Nightingale House, szkole dla pielęgniarek, w tajemniczych okolicznościach giną dwie studentki. Adam Dalgliesh ze Scotland Yardu musi znaleźć działającego z chirurgiczną precyzją zabójcę. Jego śledztwo prowadzi nas w mroczny świat kłamstwa, głęboko skrywanych tajemnic, szantażu i tłumionej seksualności. Kunsztownie skonstruowana fabuła, po mistrzowsku scharakteryzowane postacie, dickensowska słabość do szczegółu i nieoczekiwane zakończenie - to atuty tej książki.


Znak

Georgia Durante W złym towarzystwie - 13.08

Piękna modelka, która z powodu miłości do mężczyzny trafiła do przestępczego świata.

Przejmująca opowieść kobiety, która uwikłała się w niebezpieczny związek.
Musiała znaleźć w sobie siłę, by zawalczyć o swoją przyszłość.

Wkrótce po pierwszych sukcesach w modelingu młodziutka dziewczyna, Georgia Durante, dając się uwieźć obietnicy luksusowego życia, poślubiła człowieka „z przeszłością”. Nie podejrzewała, jak źle może skończyć się związek z mafiosem. Musiała odnaleźć się w brutalnej, męskiej rzeczywistości przestępczego świata.

„W złym towarzystwie” jest trzymającą w napięciu prawdziwą opowieścią dziewczyny, która z powodu miłości trafiła do 

przestępczego podziemia. To fascynująca historia walki, jaką Georgia musiała stoczyć z brutalnym otoczeniem, by odzyskać godność i niezależność.


Poprzednie zapowiedzi

52 komentarze:

 1. Poza zapowiedziami Muzy, niestety, ale wszystkie pozycje ku mojemu ubolewaniu mnie interesują:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czekam na Białe Czarnego ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowały mnie pozycje z Czarnej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od dawna planuję się zabrać za Jaume Cabré - chyba właśnie mam okazję ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie "Przejrzeć Anglików" Kate Fox aaaa tak na wszelki wypadek, jakbym w końcu znalazła pracę w Anglii hi hi. Dzięki i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawi mnie cykl Ann Cleeves, powieść Atkinson, "Pożegnanie gangstera" i jeszcze parę innych :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tyle najróżniejszych propozycji, a mnie zainteresował tylko "Dobry ojciec"... Wyjątkowo odpowiedzialny dziewiętnastolatek samotnie wychowujący córeczkę - naprawdę jestem ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zobaczę, czy zostanie mi cokolwiek po powrocie z wakacji i może wtedy coś kupię...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam. Na pewno masz co czytać. Lepiej zaszalej na wakacjach. ;)

   Usuń
 9. Już miałam napisać, że nie widzę dla siebie nic ciekawego, ale... "Uśmiech Madeline" (tylko najpierw poznam pierwszą część) i "W złym towarzystwie" zapowiadają się bardzo dobrze;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chamberlain i Gee, te dwa nazwiska mam sprawdzone i wiem, że na pewno będą to cudowne lektury:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Turkusowe szale mogą być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mnie najbardziej zaciekawiła książka: W złym towarzystwie. Mam nadzieję, że uda mi się ją poznać bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawe jak wypadnie duet Ulatowskiej i Skowrońskiego:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Na książki Ilony Wiśniewskiej i Remigiusza Mroza się czaję ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam w domu poprzednią część serii Vera - "Stłumione głosy", jak mi się spodoba, to zakręcę się za "Szklanym pokojem". Po ciuchu liczę także na "Złośliwą trzynastkę" ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Widzę, że znajdzie się tu dla mnie co nieco :)

  OdpowiedzUsuń
 18. "Krawcową z Madrytu" czytałam - świetna książka, co do innych tytułów to wyłowiłam kilka interesujących pozycji, mam nadzieję że uda mi się je przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podobała, bo mam na nią szaloną ochotę.

   Usuń
 19. Gdybym się skusiła to na czarną serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam coraz większą ochotę na książki Diane Chamberlain :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Białe mnie ciekawi, może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 22. Na pewno Atkinson :-) A jeśli chodzi o Cabre'a, to poczekam na parę opinii...

  OdpowiedzUsuń
 23. Odetchnęłam z ulgą - właśnie zaczęłam nadrabiać własne zaległości i tak chciałabym spędzić najbliższy miesiąc :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Dobry ojciec D. Chamberlain i 13 Stephanie Plum- koniecznie muszę zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Tym razem chyba nic dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Myślę, że znalazłabym coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Już miałam pisać, że nic dla siebie nie znalazłam, aż dotarłam do "Dobrego ojca". No cóż, chyba nie było u Ciebie zapowiedzi, gdzie nie znalazłabym dla siebie żadnej pozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. O! Tu już następna książka Caubre się szykuje, a ja jeszcze "Wyznaję" nie przecztałam! Wstyd... Niedawno wypożyczyłam "Jej wszystkie życia", więc jak mi się spodobają, to po nową Atkinson też sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Atkinson bardzo mnie kusi, a do lektury "Wyznaje" ogromnie zachęcam. Sama wiele sobie obiecuje po najnowszej książce Cabré.

   Usuń
 29. Jestem ciekawa jak te wszystkie książki będą się prezentowały w recenzjach :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Wspaniały blog, zadbany w każdym calu. Widać w nim ogrom twej pracy i pasji.
  Na moim blogu nowy post z recenzją książki o Coco Chanel. Bardzo zależy mi, żeby ktoś taki z tyloma recenzjami skomentował ten post. Mam nadzieję, że zobaczę twój komentarz, bo chciałbym wiedzieć, czy zrobiłem wszystko dobrze. Co byś powiedziała na wspólną obserwację? Jeśli post okaże się dobrą recenzją, to byłbym wdzięczny za +1 w Google.
  Pozdrawiam. ~ http://gabriel-data.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za opinię i życzę powodzenia w prowadzeniu własnego bloga. :)

   Usuń
 31. Faktycznie, "Głosy Pamano" intrygują swoim opisem. Mnie jeszcze ciągnie do "W złym towarzystwie", "Dobrego ojca" oraz "Uśmiechu Madeline".

  OdpowiedzUsuń
 32. Hm, szykuje się dużo fajnego czytania. Oj, już widzę te braki na koncie! :)

  OdpowiedzUsuń
 33. I znowu tyle fajnych książek ehh.. A ja mam jeszcze ze 30 starszych nowości na stosiku :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Lubię serial o przygodach Very, który powstaje na podstawie powieści. Znasz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd. Seriali znam dziesięć na krzyż i to większość z opowieści. ;)

   Usuń
 35. Ogromne zatrzęsienie kryminałów! Jako początkujący fan na pewno sobie coś wybiorę, bo przedstawiłaś dużo interesujących propozycji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Travisa na same dobre tytuły.

   Usuń
 36. A nawet na to nie patrzę... Mam już co czytać. Naprawdę.
  ...
  A niech mnie tam - tylko zerknę. (Jej kogo ja oszukuję? :D)

  OdpowiedzUsuń
 37. O jej. Kilka jest, które bym z chęcią przygarnęła. Wiem, że książki pana Remigiusza mogę brać w ciemno :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Wybrałaś do swojego posta rewelacyjne zapowiedzi na sierpień. Chciałabym przeczytać większość z nich, jednak moimi absolutnymi faworytami są ,,Białe. Zimna wyspa Spitsbergen" i ,,Głosy Pamano".

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...