wtorek, 15 lipca 2014

Co w wydawnictwach piszczy #26
(lipiec 2014 - cz. 2)

Melduję, że szlaban na zakupy nieco się uchylił. Oczywiście z winy męża, a jakże! I tak do chleba z Biedronki dostałam Dziennik Mai Isabel Allende i Księcia mgły Carlosa R. Zafóna. Szkoda, że nie było jeszcze Niezbędnika obserwatorów gwiazd, ale to pewnie za karę, bo Matthew Quick, a właściwie jego Poradnik pozytywnego myślenia kurzą się na mojej półce od dawna. Wypadałoby w końcu tę książkę przeczytać.

A tymczasem w drugiej połowie lipca szykuje się kilka ciekawych premier i wznowień. W moim zestawieniu znalazła się nawet książka historyczna!

Albatros

Tim Weaver Bez ostrzeżenia - 30.07

Współczesny Londyn, poranny szczyt. Sam Wren, młody finansista z City, wsiada do pociągu metra i znika bez śladu. Nie ma świadków, nie ma zapisu na nagraniu monitoringu. Żona Wrena nie zamierza pozostawić sprawy nierozwiązanej. Wynajmuje Davida Rakera, byłego dziennikarza, który odkrywa tajemnicę Sama - a przynajmniej tak się wydaje, gdyż jedno odkrycie prowadzi do kolejnego - jeszcze bardziej szokującego. Tropy zaczynają prowadzić do starych tuneli londyńskiego metra i do sprawy seryjnego porywacza, a może i seryjnego zabójcy.Black Publishing

Wendy Welch Księgarenka w Big Stone Gap - 30.07

Opowieść o tym, jak kochające się małżeństwo, dwa koty, dwa psy i trzydzieści osiem tysięcy książek może odmienić życie lokalnej społeczności.

Jack i Wendy Welch zawsze marzyli o prowadzeniu księgarni. Pewnego dnia postanowili, że nie można dłużej zwlekać z realizacją marzeń. Zapragnęli żyć niespiesznie, według własnych zasad. Kupili dom w niewielkiej górskiej miejscowości i zaczęli sprzedawać używane książki. Wiele wskazywało, że przedsięwzięcie nie ma prawa się udać: otwieranie księgarni na końcu świata, w kryzysie, w epoce e-booków, wydaje się co najmniej nierozsądne! Szybko okazało się, że sam optymizm nie wystarczy. Aby księgarnia zaczęła działać, trzeba wokół niej zbudować prawdziwą wspólnotę…

Burda Książki

Katarzyna Wolnik-Vera Przystanek Barcelona - 16.07

Barcelona jest kobietą, cygańską czarodziejką z piosenki Pereta. Uwodzi i rzuca czar, nie przestaje zaskakiwać.

Książka o Barcelonie, której bohaterami są bary, balkony i fiesty? Nie może zabraknąć wielkich Gaudiego i Miró, ale czas poznać nowoczesną, ekologicznie zrównoważoną architekturę i samych barcelończyków, odwiedzić muzeum szynki iberyjskiej lub sklep Johana Cruyffa. Posłuchajcie raz energetycznej katalońskiej rumby, a zapomnicie o dramatycznym flamenco. Przejdźcie uliczkami Starego Miasta, a zobaczycie zachwycającą sztukę uliczną. Czy wiedzieliście, że Barcelonę można podziwiać z ponad dwudziestu punktów widokowych, a pamiątek i miejsca na obiad najlepiej szukać z dala od La Rambli? Barcelona zachwyca i rozkochuje, ale daje się poznać tylko tym, którzy zejdą z turystycznego szlaku i przyjrzą się jej krytycznym okiem.
Zapraszam do mojej Barcelony.

Czarna Owca

Anders De La Motte Gra - 16.07

Henrik HP Pettersson to 30-letni kombinator i próżniak, którego życiowe ambicje mogą być śmiało podsumowane jednym zdaniem: być numerem jeden. Jest zadufany w sobie, beznadziejnie impulsywny, a przy tym dręczy go poczucie bycia niedocenianym. Pewnego dnia znajduje telefon komórkowy, który zaprasza go do tajemniczej Gry w Alternatywną Rzeczywistość. Po wykonaniu testu próbnego HP otrzymuje szereg fascynujących i niebezpiecznych zadań, które są filmowane, a następnie publikowane na liście rankingowej, ocenianej przez społeczność w sieci. Napięcie w grze rośnie, nagrody są coraz cenniejsze, a fani wystawiają mu świetne noty. HP powoli staje się gwiazdą. Podejmuje się coraz bardziej ryzykownych zadań, by tylko pozostać w grze.

Inspektor Rebecca Normén jest jego przeciwieństwem. Kontroluje swoje życie w każdym szczególe i szybko pnie się po szczeblach kariery. Wszystko układałoby się idealnie, gdyby nie anonimowe, niepokojące liściki, które znajduje w swojej szafce. Ktokolwiek je pisze, wie o jej przeszłości więcej, niż powinien. Dlaczego? Czy ktoś się z nią bawi?

Podczas gdy gra stopniowo wkracza w życie HP i Rebecki, ich światy nieuchronnie się łączą. Pochłonięty kolejnymi zadaniami HP zaczyna zdawać sobie sprawę, że gra niesie za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo…

Kto stoi za tajemniczą rozgrywką?

Czarne

Krzysztof Środa Niejasna sytuacja na kontynencie - 16.07

„Zacząłem pisać tę książkę w nastroju dość beztroskim. Pomyślałem, że pojadę gdzieś daleko i napiszę coś w rodzaju dziennika podróży, coś, co może uda mi się sprzedać jakiejś gazecie. Dopiero potem, kiedy się okazało, że nie jest łatwo ot tak sobie wybrać się w daleką podróż, wszystko zaczęło się komplikować. Całe przedsięwzięcie stało się poważne – może nie śmiertelnie, ale na pewno poważniejsze, niżbym chciał. Nie wiem, czy udało mi się to ukryć. Wciąż jednak sądzę, że napisałem książkę o podróży”.
Krzysztof Środa


Jean-Luc Bannalec Śmierć w Pont-Aven - 23.07

Malownicza miejscowość Pont-Aven tuż przed sezonem turystycznym. Sielską atmosferę przerywa wiadomość o brutalnej zbrodni. Pierre-Louis Pennec, powszechnie szanowany właściciel hotelu Central, został zamordowany we własnej restauracji. Do sprawy wezwano komisarza Georgesa Dupina, uzależnionego od kofeiny paryżanina, zesłanego na bretońską prowincję za niesubordynację. Mimo że mieszka on tam już od trzech lat, wszyscy traktują go jak obcego, co – jak się okazuje – nie zawsze jest wadą, szczególnie gdy chodzi o rozeznanie się w skomplikowanych stosunkach między miejscowymi i ich małych sekretach.

Jean-Luc Bannalec stworzył wciągającą powieść pełną niezwykłych zwrotów akcji, błyskotliwego humoru, ciekawych postaci i krajobrazów opisanych tak barwnie, że czytelnik od razu ma ochotę na wyprawę do pięknej i nieco tajemniczej Bretanii.

Mira

J. T. Ellison Złodziej dłoni - 30.07

Prawdziwe zło rodzi się z zakłamania. Sadystyczny seryjny morderca, zwany Dusicielem z Południa, morduje młode kobiety, a na miejscu zbrodni zostawia makabryczne trofeum – dłoń poprzedniej ofiary. Tym razem zabija dziewczynę z Nashville. Policjantka z wydziału zabójstw, Taylor Jackson, oraz analityk FBI, John Baldwin, wspólnie prowadzą śledztwo w tej sprawie. Tymczasem dziennikarka telewizyjna Whitney Connolly zaczyna otrzymywać zagadkowe e-maile od mordercy. Jest przekonana, że sprawa Dusiciela z Południa pomoże jej w karierze i umożliwi wyjazd z Nashville. Nie ujawnia informacji, które mogą zmienić kierunek śledztwa. Nie wie, że za swoje ambicje i milczenie może zapłacić najwyższą cenę. Nie ona jedna…

Muza

Elizabeth Haran Pod płonącym niebem - 16.07

Kiedy Arabella Fitzherbert trafia do Maree, maleńkiej miejscowości w samym sercu australijskiego pustkowia, wdzięczność za uratowanie życia – wypadła z pociągu i gdyby nie szybka pomoc, z pewnością umarłaby na rozpalonej słońcem pustyni – szybko ustępuje miejsca zdumieniu, oburzeniu i niechęci.

Noir sur Blanc

Nicolas Bouvier Kronika japońska. Pustka i pełnia - 17.07

Kronika japońska
W powieści przeżywamy duchową podróż do Japonii: mitycznej, mówiącej o boskim pochodzeniu narodu, i tej realnej, wyłaniającej się ze starych kronik, relacji zamorskich żeglarzy i kart historii.

Wraz z pisarzem poznajemy kulturę cesarskiego dworu z jego surową etykietą i… zauroczeniem modną kaligrafią. Z zadumą rozważamy paradoksy: oto kapitan strzelców pisze przesubtelne wyznania miłosne pośród najgorszej nędzy, a minister wojny układa wierszowane listy. Bouvier, powołując się na pamiętniki Marca Polo, śledząc losy wypraw oraz działalność misyjną Kościoła katolickiego, odkrywa dla nas nieznany ląd. (...)

Pustka i pełnia
Nieopublikowane za życia autora notatki z podróży do Japonii, które pozwalają zapoznać się z żywymi, barwnymi, wzruszającymi spostrzeżeniami, odznaczającymi się niezwykłą wprost przenikliwością. Zapiski dotyczą głównie drugiej podróży w 1964 roku, ale odnajdziemy tu również nawiązania do pobytu z roku 1956, a także do trzeciej podróży w 1970 roku z okazji Wystawy Światowej w Osace. Migawki, ulotne obrazy z życia codziennego, chwil spędzanych z żoną Éliane, narodzin drugiego syna przeplatają się z rozważaniami na temat japońskiej literatury, polityki, religii.

(...) Pustka i pełnia to cenny rozdział w twórczości Bouviera, w którym otwiera się on może bardziej niż gdziekolwiek indziej.

Rebis

Beata i Eugeniusz Dębscy Dwudziesta trzecia - 22.07

Zwolniony za domniemaną korupcję ekspolicjant Tomasz Winkler prowadzi jałowe żywot, zarabiając na oszczędną egzystencję jako instruktor surwiwalu czy pracownik ośrodka dla trudnej młodzieży. Sytuacja ulega raptownej zmianie, kiedy znajduje go dobrze prosperujący biznesmen i proponuje spore pieniądze za rozwikłanie zagadki śmierci swojej żony. Rozpoczyna się prywatne śledztwo. Monotonne i rutynowe życie Tomasza zamienia się w pełną emocji pogoń za zbrodniarzem. Winkler nie jest typem samotnego wojownika. Łączy go bardzo ciepła relacja z uroczą babcią Romą, błyskotliwą, dowcipną i lubiącą wypić staruszką, która staje się obserwatorem i mimowolnym uczestnikiem dochodzenia.
Zawzięty Winkler zbiera okruchy i strzępy informacji, stopniowo odkrywając zaskakującą prawdę o śmierci kobiety. Gdy już prawie dociera do celu, okazuje się, że ostatnie elementy zupełnie nie pasują do misternie ułożonej układanki…


Rafał Dębski Kamienne twarze, marmurowe serca - 29.07

Drapieżna powieść historyczna w dziwiętnastowiecznych realiach. 
W rękach Jerzego Wołkowicza, polskiego zesłańca leży los władców Rosji. Zamachy na życie Wołkowicza, to tylko część tajemniczych zdarzeń prześladujących byłego oficera carskiej armii. Szukając ocalenia ucieka z obozu zesłańców, zostawiając swą ukochaną Anastazję, córkę gubernatora Jaszyna, i po długiej podróży trafia do Paryża. Tam bacznie obserwują go różne frakcje polskiej emigracji, wśród której prym wiodą pojedynkujący się na strofy wieszczowie, Mickiewicz i Słowacki. Szara eminencja francuskiej polityki, Vidocq, wróżki, carscy szpiedzy – wszyscy z uwagą śledzą każdy krok Wołkowicza, który rozwiązania tajemnicy szukać będzie musiał w kaukaskim monastyrze. Niebezpieczna wyprawa przyniesie szokujące rozwiązanie ciążącej na polskim oficerze tajemnicy.
Wątek szpiegowsko-polityczny splata się tu z miłosnym, wciągając czytelnika bez reszty w opowieść, wspaniale osadzoną w realiach dziewiętnastowiecznej Rosji i Paryża.

Ira Levin Dziecko Rosemary - 29.07 - POLECAM!

Niezapomniana książka i kultowy film Romana Polańskiego.
Dziwni sąsiedzi, niepokojące odgłosy zza ściany i sny przerażające jak horror, tajemnicze napoje, zioła o odstręczającym zapachu, śmierć przyjaciela, mroczne książki zawierające informacje, od których cierpnie skóra - czego jeszcze potrzebuje młoda, prostoduszna, oczekująca swego pierwszego dziecka kobieta, by uwierzyć, że jej mąż oddał duszę diabłu i jemu poświęcił dziecko, które ona nosi w sobie?

Na podstawie tej przejmującej powieści Roman Polański nakręcił oscarowy film z Mią Farrow i Johnem Cassavetesem w rolach głównych. Muzykę skomponował Krzysztof Komeda (między innymi słynną kołysankę).

Sonia Draga

Katchy Reichs Kości są wieczne - 16.07

Kobieta przedstawiająca się jako Amy Roberts zgłasza się do szpitala w Montrealu z obfitym krwawieniem. Lekarze nie mają wątpliwości, że pacjentka niedawno urodziła dziecko, ale zanim zdążą cokolwiek w tej sprawie zrobić, Roberts znika. Policjant wysłany pod adres zamieszkania kobiety w kontenerze na śmieci pod jej domem znajduje zakrwawione ręczniki. Obawiając się najgorszego, funkcjonariusze proszą o pomoc w śledztwie Temperance Brennan.
W zapuszczonym mieszkaniu Tempe dokonuje przerażającego odkrycia - trzy rozkładające się ciała niemowląt. Według zeznań właściciela nieruchomości, najemcą owego lokum jest Alma Rogers. W pewnym momencie na scenie pojawia się mężczyzna, poszukujący niejakiej Alvy Rodriguez. Czy Amy Roberts, Alma Rogers i Alva Rodriguez to ta sama osoba? Czy zabiła własne dzieci? I gdzie znajduje się teraz?

W.A.B.

Gabrielle Zevin Między książkami - 23.07

Urokliwa opowieść o właścicielu przytulnej, ale kiepsko prosperującej księgarenki, który próbuje poskładać życie na nowo po śmierci żony. Odnalezienie porzuconej między książkami dwuletniej dziewczynki-sieroty i spotkanie z energiczną przedstawicielką małego wydawnictwa wywróci jego świat do góry nogami. Pogodna opowieść o tym, że zawsze jest czas na nowy początek.Znak

Clara Sanchez Skradziona - 16.07

Pewnego dnia w teczce z dokumentami, do której dzieci nie powinny zaglądać, Weronika znalazła fotografię. Ze zdjęcia spoglądała na nią dziewczynka, bardzo do niej podobna, trochę tylko starsza. Na odwrocie ręką mamy było zapisane jedynie imię: Laura. Weronika, mimo że miała dopiero 9 lat, intuicyjnie wyczuwała, że nie powinna zadawać pytań. Jednak rodzinna tajemnica nie dawała jej spokoju.
Kim była Laura? I jak jej osoba łączyła się z dziwnym zachowaniem rodziców?

44 komentarze:

 1. Najbardziej chce poznać Złodziej dłoni. Brzmi niezwykle ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak wiele ciekawych lektur - tak mało czasu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko fajne, ale mam jeszcze tyle zaległości w starszych książkach, że szok :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawie wszystko mnie zainteresowało, nie wiem jak mój portfel to zniesie, ale na pewno niektóre książki będę musiała nabyć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością coś bym wybrała, ale przede mną wakacyjny wyjazd, więc przyda się każdy grosz - no i mam jeszcze półkę nieprzeczytanych książek z wymian :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak u mnie. Też staram się ograniczać, żeby jak najwięcej zostało na wyjazd. :)

   Usuń
 6. "Księgarenka" jest na mojej liście must have.

  OdpowiedzUsuń
 7. Złodziej dłoni czytałam w starym wydaniu, fenomenalna książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeglądanie Twoich wpisów z nowościami wydawniczymi źle kończy się dla mojego portfela. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Taka kolejka książek do przeczytania na mnie czeka, a ty mi tu jeszcze dodajesz coś, eh ;))

  OdpowiedzUsuń
 10. o żadnej chyba wcześniej nie słyszałam, ale jak zaczynam zagłębiać się w opisach z chęcią sięgnęłabym po kilka, szczególnie ten ostatni tytuł mnie zainteresował

  OdpowiedzUsuń
 11. Musze mieć: Księgarenkę w Big Stone Gap , Pod płonącym niebem, Skradzioną, Między książkami, Dziecko Rosemary :)))
  Grę czytałam i jestem zadowolona z tej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 12. ciekawe pozycje - ja z nowości zakupiłam sobie Niewdzięczność i śmierć J.D. Robb i jestem z niej niebywale zadowolona;)

  OdpowiedzUsuń
 13. "Dziecko Rosemary". Koniecznie. Film widziałam kilka razy, więc przydałoby się przeczytać literacki pierwowzór :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziecko Rosemary i Skradzioną muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 15. a za mną też chodzi "niezbednik obserwatorow gwiazd" ale "poradnik..." dawno przeczytany :)

  OdpowiedzUsuń
 16. O Barcelonie musowo. Widzę, że coś drgnęło, bo widzę jeszcze parę...

  OdpowiedzUsuń
 17. Ufff, odetchnęłam - wygląda na to, że będę mogła spokojnie nadrabiać zaległości :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Najbardziej chciałabym Haran, jej pierwsza książka podobała mi się bardzo:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Z Polskich autorów niewiele i jakoś nie zachęcająco a z reszty coś tam bym wybrała - jestem ciekawa filmu Polańskiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetne zapowiedzi. Trzeba trzymać rękę na...portfelu :)

  OdpowiedzUsuń
 21. "Między książkami" brzmi ciekawie, a okładka jest przeurocza :)

  "Skradzioną" bym przeczytała, ale zostawię to sobie na czas po porodzie, bo teraz mogłoby być różnie z moją psychiką ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. "Bez ostrzeżenia" i "Skradziona" zdecydowanie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeśli "Księgarenka w Big Stone Gap" ma szczęśliwe zakończenie (tj. bohaterom-właścicielom udaje się osiągnąć sukces i spokojnie sobie żyją, prowadząc księgarnię), na pewno się w niej zakocham, bo przedstawia spełnienie moich marzeń (a przynajmniej na to wygląda). ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama jestem ciekawa jak to będzie, bo z fabułą książek tego wydawnictwa bywa różnie. Zapowiada się lekko i przyjemnie, a kto wie, jak będzie.

   Usuń
 24. Przeczytałabym ,,między książkami" :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam ochotę na Księgarenkę w Big Stone Gap :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Choć kilka mnie zainteresowało to żadnej nowości nie kupię, niestety :) Też mam szlaban :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ty to potrafisz w tłoku odnaleźć najlepsze książki... Mam chrapkę na prawie wszystkie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Hmmm jak dla mnie z pewnością "Gra" od Czarnej Owcy i "Złodziej dłoni" od Miry. Może jeszcze "Kości są wieczne" od Sonia Draga :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Teraz czytam 'Skradzioną'. Prawde mowiac jestem dopiero na poczatku, ale juz sie bardzo wczytałam. Wciaga.Zobaczymy jaki bedzie final :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Czekam na "Niejasną sytuację na kontynencie" i doczekać się nie mogę :D

  OdpowiedzUsuń
 31. Jędza...
  Najbardziej kusi mnie "Księgarenka w Big Stone Gap" i "Między książkami". Reszta jest mi raczej obojętna. Ciekawe jak długo :D

  OdpowiedzUsuń
 32. Kilka książek mnie zainteresowało, ale najciekawszą pozycją wydaje mi się "Bez ostrzeżenia".

  OdpowiedzUsuń
 33. "Księgarenka..." i "Między książkami" - to chyba coś dla mnie;)
  I widać, że dzięki serialowi postanowiono wznowić wydanie książki "Dziecko Rosemary".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze, faktycznie! Zupełnie zapomniałam o serialu!

   Usuń
 34. No, wypadałoby przeczytać, bo myślę, że się nie będziesz zawiedziona. :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Czekam na egzemplarz "Pod płonącym niebem" - czytałam poprzednią książkę autorki "Szept wiatru" i jestem nią oczarowana. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej jestem jej ciekawa, choć sama jeszcze nie czytałam niczego tej autorki.

   Usuń
 36. "Dziecko Rosemary" i "Między książkami" to moje typy :)

  OdpowiedzUsuń
 37. No proszę, zrobili wznowienie "Złodzieja dłoni", jak już wygrałam poprzednie wydanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie widzę nic dla siebie - i dobrze! Już ostatnio w 3 dni kupiłam 3 książki, więc wystarczy :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...