środa, 30 kwietnia 2014

Co w wydawnictwach piszczy #21
(maj 2014 - cz. 1)

W pierwszej połowie maja, szału nie ma. Jest kilka interesujących zapowiedzi, ale ogólnie zestaw propozycji prezentuje się dość ubogo.

Amber

Celine Raphael W niewoli ambicji - 12.05

W imię sadystycznej obsesji zostałam grającą marionetką, a mój ojciec - katem.
Wszyscy wokół mnie udawali, że niczego nie widzą...

Celine ma dwa lata, kiedy jej ojciec postanawia, że zostanie pianistką. W wieku ośmiu lat wygrywa pierwszy konkurs. Nikt z oklaskujących cudowne dziecko nie wie, jaką ceną jest okupiony ten sukces?

Wstrząsająca autobiografia kobiety dręczonej w dzieciństwie przez chore ambicje ojca. Pewnego wieczoru, niedługo po moich dziesiątych urodzinach, ojciec zbił mnie i zabronił jeść kolacji, po czym stwierdził, że nie pójdę spać, dopóki nie wymierzy mi ostatniej kary. Zapytałam z płaczem, co mu zrobiłam, żeby zasłużyć na cierpienie, jakie mi zadawał. Nawet Haydn, nasz owczarek niemiecki, był lepiej traktowany ode mnie. Ojciec odpowiedział zimno, patrząc mi prosto w oczy: "Jesteś gorsza od psa". (...) 

Jak pod pozorami wybitnego talentu dojrzeć koszmar przymusu? Czy dążenie do doskonałości usprawiedliwia wszelkie nadużycia? Jakże łatwo ludziom zamydlić oczy, gdy ofiarą przemocy pada dziecko z bogatej rodziny, oddające się twórczości artystycznej zarezerwowanej dla elit...

Axis Mundi

Gene D. Philips Stanley Kubrick. Rozmowy - 8.05

"W marcu 2014 roku mija 15 rocznika śmierci Stanleya Kubricka, 26 lipca tego roku reżyser skończyłby 85 lat. Był jednym z najwybitniejszych twórców światowego kina. Nakręcił wiele filmów, które na stałe weszły do klasyki, zbudowały historię sztuki filmowej, stanowią inspirację dla pokoleń filmowców i wymieniane są jako najbardziej kultowe obrazy w historii ? to m.in. Spartakus, Lolita, Mechaniczna Pomarańcza, 2001 Odyseja Kosmiczna, Lśnienie i Oczy szeroko zamknięte. Stanley Kubrick był postacią enigmatyczną, wycofaną z życia publicznego, narosło wokół niego wiele legend. W książce ,,Stanley Kubrick. Rozmowy" poznajemy reżysera przez pryzmat udzielanych przez niego przez lata wywiadów, najciekawszych rozmów z nim zebranych przez Gene''a D. Phillipsa z lat 1958 -1987.

Czarna Owca

Hakan Nesser Karambol - 7.05

Siódma książka w serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie i jednostce policyjnej w Maardam.
Pijany kierowca powoduje wypadek, w wyniku którego ginie młody chłopak. Sprawca pod osłoną deszczu i ciemności ucieka z miejsca przestępstwa. W wyniku wypadku jego życie radykalnie się zmienia. Musi podejmować coraz to bardziej ryzykowne decyzje, zacierać ślady... Kłamstwa rodzą jednak kolejne kłamstwa... Wydaje się, że jego życiem powoduje jakaś perwersyjna, złowroga logika, która prędzej czy później doprowadzi go do zguby... Pytanie tylko kiedy, i jak wiele zła zdoła jeszcze wyrządzić. Komisarz Reinhart, policja Maardam i, oczywiście, detektyw Van Veeteren muszą temu zapobiec - rozwiązać kolejną skomplikowaną zagadkę, od której wyjaśnienia może zależeć życie...

Czarne

Simonetta Agnello Hornby Kropla oliwy - 14.05

Marzeniem Simonetty Agnello Hornby było zachowanie w pamięci przepisów babci Marii, skrzętnie notowanych w wyblakłym zeszyciku. Jednak im dłużej się nad tym zastanawiała, tym lepiej rozumiała, że musi też opisać ją samą, atmosferę tamtych dni, wspomnienia, które błyskawicznie przywołują smaki potraw z babcinej kuchni. I tak jej książka stała się pocztówką ze świata, którego już nie ma, kroniką zapomnianych sycylijskich wakacji. Wspomnieniem dziecka, które zauważa drobne sekreciki służących i potajemne wycieczki baronówien, opisuje ciężką pracę chłopów i własne niezwykłe zabawy, wydobywa z pamięci żywe obrazy krewnych, przyjaciół rodziny i służby, barwnym językiem odmalowuje ich charaktery i przygody, a nade wszystko niezwykłe smaki i zapachy dawno minionych dni…

Literackie

Katarzyna Grochola Zagubione niebo - 8.05

Niebo zagubione. Niebo odnalezione. Dla wszystkich.
A głównie dla tych, którym wydaje się, że świat się kończy, podczas gdy on się dopiero zaczyna.
Zagubione niebo to historie nowe i odnalezione, które gubiły się na łamach prawie zapomnianych już dzisiaj gazet. Wreszcie ułożyły się w całość - w opowieść o różnych porach roku w życiu każdej i każdego z nas, w piękną opowieść.
Pierwsze miłosne uniesienia i rozczarowania, zachwyty nad życiem i bolesne porażki. Długie i krótkie związki, miłość do utraty tchu, cierpienie po rozstaniu. Zdolność wybaczania, umiejętność zapominania. A my marzymy i nie tracimy wiary. Lepiej bowiem mieć wspaniałą przyszłość niż wspaniałą przeszłość, pamiętać, że zguba jest darem - szansą na odnalezienie czegoś lepszego.

Poznańskie 

Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński Broad Peak. Niebo i Piekło - 7.05

Pierwsza książka o tragedii na Broad Peak.

Czy wraz z dramatycznymi wydarzeniami na Broad Peak w 2013 roku skończył się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy w 2013 roku. Przeprowadzają przejmujące rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

Prószyński i S-ka

C.L. Taylor Gdzie kończy się cisza? - 6.05

Dokąd ma uciec córka obciążona sekretem, który ją zabija? Co ma zrobić matka, której dziecko próbowało odebrać sobie życie?

Susan Jackson ma kochającą rodzinę i piękny dom, a jej życie wydaje się szczęśliwe i poukładane, lecz gdy Charlotte, jej nastoletnia córka, wbiega pod autobus i zapada w śpiączkę, Susan musi przewartościować swoje spojrzenie na świat. Szukając przyczyn próby samobójczej córki, Susan odkrywa w jej pamiętniku wzmiankę o jakiejś przerażającej tajemnicy. Zaczyna prywatne śledztwo i trafia do mrocznego świata, o którego istnieniu nie miała nawet pojęcia…

Na ile rodzic może poznać swoje dziecko i co może zrobić, by w pełni mu ufało? Jak bardzo nierozwiązane sprawy z przeszłości mogą wpłynąć na życie człowieka po latach?

Replika

Anna Klejzerowicz Sąd ostateczny - 6.05

Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz w pojedynku z naśladowcą Hansa Memlinga Emil Żądło, który zrezygnował z pracy w policji na rzecz dziennikarstwa, przeżywa kryzys. Kryzys wieloraki: związany z pracą, z brakiem natchnienia na nowy artykuł, z finansami, z uczuciami, z życiem w ogóle... Za ostatnie pieniądze kupuje alkohol i papierosy, nie ma siły wstać z łóżka i wziąć się w garść, a na dodatek jego była żona utrudnia mu kontakty z synem i męczy o zaległe alimenty.
Wszystko się zmienia, gdy któregoś razu w nocnym pubie spotyka córkę swojej starej sąsiadki, Dorotę. Młoda kobieta i jej narzeczony tej samej nocy zostają brutalnie zamordowani w niejasnych okolicznościach. Zaintrygowany Emil postanawia pomóc policji w śledztwie.

Szara Godzina

Ewa Bauer Kurhanek Maryli - 14.05

Marta wychowywała się na wsi, u babci. Wcześnie osierocona, cały czas marzy o innym życiu. Nie wie jednak, że to inne życie przyniesie jej przykre niespodzianki. Gdy poznaje Piotra, wydaje się, że znalazła w końcu szczęście i miłość. Pozornie ma wszystko: przystojnego męża, dostatek, kochaną córkę. Ale tak naprawdę koszmar dopiero się zaczyna... Czy los kiedykolwiek uśmiechnie się do Marty i pozwoli obronić własne "ja"? Kurhanek Maryli to opowieść o trudnym małżeństwie, ale również historia więzi między pokoleniami, a przede wszystkim opis walki o tożsamość i szczęście.

26 komentarzy:

 1. W niewoli ambicji i Gdzie kończy się cisza?- polowanie rozpoczęte :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie czekam na recenzje upolowanych książek. :)

   Usuń
 2. Mam wrażenie, że druga połowa miesiąca bardziej obfituje w ciekawostki;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już mam swoją listę na maj. I pokrywa się z Twoimi zapowiedziami tylko "Sąd ostateczny" ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie nie ma nic ciekawego, w drugiej połowie miesiąca jest już znacznie lepiej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szału nie ma, nadrobię sobie kwietniowe lektury, bo tu akurat trochę ich mi się nazbierało :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może i pierwsza połowa maja prezentuje się dość ubogo, ale za to druga zapowiada kilka ciekawych tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Sąd ostateczny" zainteresował mnie najbardziej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe propozycje. Na pewno po niektóre z nich sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Kurhanek Maryli" na pewno przeczytam. Bardzo mi się podobały poprzednie książki Pani Ewy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze ich nie czytałam, choć mam jedną na półce.

   Usuń
 10. Mam jedynie ochotę poznać bliżej "Kurhanek Maryli".

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałabym: Gene D. Philips Stanley Kubrick. Rozmowy i Hakan Nesser Karambol.

  OdpowiedzUsuń
 12. "Czarną owcę" chciałbym przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. O Kubricku chętnie zobaczę na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Po rozmowy z ludźmi kultury sięgam w ciemno, więc książka Gena D. Philipsa mnie interesuje...

  OdpowiedzUsuń
 15. Dla mnie tym razem nic, ale druga połowa maja zapowiada się fantastycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. O dziwo nic specjalnego (przynajmniej dla mnie), ale może po recenzjach się coś zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 17. W sumie żadna z książek jakoś szczególnie nie przykuła mojej uwagi. Ale nie martwię się tym, bo może wreszcie kupię sobie parę pozycji z mojej listy :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobny zamiar. Choć najchętniej nie kupowałabym na razie nic.

   Usuń
 18. Kupować z tego raczej nic nie zamierzam, ale parę pozycji chętnie bym przeczytała, np "W niewoli ambicji", Grocholę, "Gdzie kończy się cisza", czy "Kurhanek Maryli".

  OdpowiedzUsuń
 19. Wypożyczyłam ostatnio jedną z części o komisarzu Van Veeterenie (nawet nie wiem która to w kolejności część) jak mi się spodoba to zapewne rozejrzę się z a kolejnymi i za najnowszą też :).
  Może przeczytam "Sąd ostateczny" :0

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...