wtorek, 28 września 2021

Marzena Mróz-Bajon "Domy pisarzy"

 Hemingway, Capote, Bułhakow, Miłosz... I Lima, Tokio, Lubeka, Nowy Jork... Marzena Mróz-Bajon przemierza świat śladami autorów, wielkich twórców, którzy odcisnęli piętno na literaturze. Zagląda do ich domów i zaprasza czytelników tam, gdzie można zobaczyć w jakich miejscach tworzyli mistrzowie pióra.


Od domu do domu


Domy pisarzy Marzeny Mróz-Bajon to idealna pozycja dla tych, którzy lubią niebanalne pomysły na literackie podróżowanie. Można ruszyć w drogę śladami bohaterów literackich (to ja), na cmentarzach wyszukiwać nagrobki pisarzy (też ja), a można odwiedzać domy pisarzy. To właśnie robi Marzena Mróz-Bajon, przemierzając różne zakątki globu po to, by czasem zobaczyć jedynie miejsce po budynku, a czasem... położyć się w łóżku lubianego twórcy.

Ciekawa to sprawa, spojrzeć przez okno przez które spoglądał William Faulkner, przemierzyć tę samą ulicę, którą wędrował Tomasz Mann czy pokręcić się po okolicy, w której dorastał Czesław Miłosz. Obejrzeć portrety czterech żon Hemingwaya zawieszone w jego domu w Key West. Odwiedzić miejsce pochówku Oscara Wilde'a odgrodzone szkłem od całuśnych ust fanów.

Czasem autorka weszła gdzieś podstępem, innym razem w pełni legalnie. Przemierzała ulice, zwiedzała pokoje, eksplorowała przydomowe ogrody. I widać wyraźnie, jak ogromną sprawiło jej to frajdę.


miejsce pochówku Oscara Wilde'a


Widok z okna pisarza 


Kadry z podróży i wyimki z pisarskich życiorysów, Marzena Mróz-Bajon przeplata zdjęciami odwiedzonych miejsc i cytatami z twórczości autorów, których śladami ruszyła. Musi być coś magicznego w czytaniu Mistrza i Małgorzaty na Patriarszych Prudach czy Doliny Issy pośród litewskich krajobrazów. Muszą działać na wyobraźnię te wszystkie biurka, nad którymi pochylały się pisarskie głowy. I nawet sobie nie wyobrażam, ileż emocji towarzyszy eksploracji pisarskich biblioteczek!

Domy pisarzy to ciekawa lektura dla miłośników literatury zadających sobie pytanie gdzie powstały ich ukochane dzieła. Dla tych, dla których liczy się nie tylko książka, ale i okoliczności jej napisania. Dla ceniących podróże niebanalne. 

I dla tych, którzy zastanawiają się czy widok z okna pisarza wpływa na sposób, w jaki kreuje on świat swoich bohaterów.


Marzena Mróz-Bajon
Domy pisarzy
Wyd. Marginesy
2021
320 stron6 komentarzy:

 1. Kocham literackie podróżowanie

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem, komu zaproponować lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również uwielbiam takie literackie podróże. Pozdrawiam znad biografii Grassa. Dobrej reszty tygodnia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To naprawdę ciekawa propozycja na rynku. Chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesująca książka.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...