wtorek, 7 września 2021

Andrea Galli "Zabójca"

 Julian Sinanaj. Wychowanek albańskich slumsów, który na życie zarabiał zabójstwami na zlecenie. Czy to najbardziej tajemniczy przestępca świata, jak głosi hasło na okładce? Nie sądzę. Niemniej jednak warto poznać jego historię.


Kim jest Zabójca?


Opowieść o Sinanaju wziął na tapet włoski dziennikarz, Andrea Galli. Jego Zabójca zaczyna się w momencie schwytania tytułowego bohatera pod koniec 20218 roku. Dopiero później poznajemy historię Albańczyka wynajmowanego do, jak twierdził, "porządkowania świata". Jak to się stało, że albański nastolatek stał się jednym z najniebezpieczniejszych zabójców świata działającym w strukturach gruzińskiej mafii? Kim były jego ofiary? Kto go wynajmował? Jak pracował Sinanaj, jakimi zasadami się kierował i przede wszystkim, jak to się stało, że służby nie miały pojęcia o jego istnieniu? Wszak na swoim koncie miał wiele wykonanych zleceń.

Andrea Galli nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, bo i nie wszystkie odpowiedzi są znane. Ile ofiar ma na koncie zabójca? To wie tylko on sam. 


Koszmar reżimu Envera Hodży


Włoski dziennikarz maluje nie tylko portret zawodowca, świetnego strzelca, mistrza kamuflażu, ale i opowiada o świecie, w którym Julian Sinanaj funkcjonował. Mamy więc nie biografię, a reportaż literacki łączący fakty z fikcją literacką, pokazujący szerszą perspektywę. Andrea Galli pokazuje nie tylko w jaki sposób młody Albańczyk stał się częścią mafijnej struktury, jaką rolę w niej odgrywał, ale też jak wyglądała albańska rzeczywistość, jak reżim Envera Hodży odcisnął piętno na życiu Albańczyków. Przemoc, terror, restrykcje, kontrola, monopol, propaganda, tajne służby. Można tu rzucać hasłami, ale one jedynie delikatnie zarysują skalę problemu. W tamtych czasach życie w Albanii było koszmarem. Nic więc dziwnego, że wielu ratowało się ucieczką. Nie trzeba jednak dodawać, że losy emigrantów to zazwyczaj losy ogromnie dramatyczne. Czy Sinanaj miał szczęście ostatecznie trafiając pod skrzydła gruzińskiego bosa? Z pewnością miał go więcej niż jego ofiary.


Bezwzględny świat mafii


Andrea Galli opowiada o bezwzględnym świecie mafii. O zabójstwach na zlecenie i człowieku, który z zimną krwią realizował kolejne zadania, twarze swych ofiar uwieczniając na zdjęciach. Zabójca to reportaż literacki, którego autor starannie kreśli przestrzeń, w jakiej porusza się jego bohater. Mocno osadza postać Sinanaja w realiach, dzięki czemu czytelnikowi łatwiej zrozumieć w jaki sposób narodził się zabójca na zlecenie.

Nie spodziewajcie się po Zabójcy porywającej powieści sensacyjnej. Galli trzyma swojego bohatera na dystans, a jego narracja pozbawiona jest sensacyjnego sznytu. To raczej opowieść spisana na chłodno. Opowieść o maszynie do zabijania, ale i przestępczości zorganizowanej z jej historycznym i politycznym tłem.

Nie ma makabry. Jest chłód. Nie porywa, ale zawiera ciekawy portret człowieka i przestępczej struktury. Nie zarwiesz przy niej nocy, ale znajdziesz w niej coś dla siebie, jeśli temat jest ci bliski.Andrea Galli
Zabójca
Wyd. W.A.B.
przeł. Tomasz Kwiecień
2021
416 stron5 komentarzy:

 1. To bardziej książka dla mojej drugiej połówki, aniżeli dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę miał na uwadze - bo - wątki albańskie są mi bliskie, chociaż z drugiej strony taką literaturę teraz raczej omijam. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze się zastanowię, ale nie mówię nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja lubię Twoje polecajki książkowe! Poszukam na legimi, może już jest. Zaciekawiłaś mnie:)
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...