poniedziałek, 10 maja 2021

Jerry Saltz "Jak zostać artystą"


Jak zostać artystą? Jerry Saltz śpieszy z odpowiedzią w poradniku, w którym zwięźle i z humorem, serwuje porady dotyczące różnych problemów, z jakimi przyszli i obecni artyści będą się zapewne mierzyć. 

Poradnik dla artystycznych dusz

Jak zostać artystą, mimo niewielkich rozmiarów, przykuwa uwagę ładnym, estetycznym wydaniem. To ważne, jeśli pisze się o sztuce i adresuje publikację do tych, którzy są lub pragną się stać częścią artystycznego świata. Twarda oprawa, obwoluta, papier kredowy, barwne reprodukcje zdjęć i obrazów, przejrzystość - wszystko to ma tutaj duże znaczenie.

Krytyk Jerry Saltz stworzył inspirujący mini poradnik dla artystycznych dusz. Skupia się głównie na malarstwie, co jest pewnym minusem, ale większość sugestii, ćwiczeń czy porad można odnieść także do innych kreatywnych dziedzin.

Jak zostać artystą?

W kilku krokach przekonuje, na co warto zwrócić uwagę podczas swojej artystycznej podróży. Co warto przemyśleć zanim zaczniesz przygodę ze sztukę? Jak zacząć? Jak nauczyć się myśleć jak artysta? Jak odnaleźć się i przetrwać w tym niełatwym świecie, w którym potrzebna jest otwartość, odwaga, ale też odporność na krytykę czy świadomość tego, że utrzymanie się z działalności artystycznej to nie taka prosta sprawa. W sumie, mamy tu 63 porady dotyczące różnych aspektów związanych z tytułowym tematem.

Sporo tu zdjęć, głównie malarskich reprodukcji, które nadają poradnikowi nieco albumowego charakteru. Całość napisana jest dość zwięźle, z poczuciem humoru i anegdotami z życia znanych artystów. 

Jak zostać artystą to bardzo przyjemna lektura i myślę, że wśród wielu porad, każdy tworzący sztukę znajdzie jakąś myśl dla siebie. Twórzmy i niszczmy. Przełamujmy się i doskonalmy. Podglądajmy dokonania innych, ale nie zazdrośćmy. Inspirujmy się i szukajmy własnej drogi. Popełniajmy błędy. Przekuwajmy słabości w atuty.

I tańczmy. Bo przyjdzie taki dzień, w którym już nie zatańczymy.

 


Jerry Saltz
Jak zostać artystą
przeł. Grażyna Skoczylas
Wyd. Dom Wydawniczy Rebis
2021
132 strony5 komentarzy:

 1. Rzeczywiście - bardzo ciekawa publikacja. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla osób zainteresowanych tematem, na pewno będzie to ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi jak książka dla mnie! Sama oprawa graficzna jest CUDOWNA, mam nadzieję, że i porady mi się spodobają ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozpocznij pracę, jak tylko wstaniesz? - a do pracy dojechać mogę. :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...