piątek, 11 września 2020

Marco Missiroli "Wierność"

Marco Missiroli Wierność


Czy można zdefiniować wierność? Czym jest zdrada i kiedy do niej dochodzi? Co w sytuacji, gdy wierność sobie nie jest równoznaczna z wiernością partnerowi czy partnerce? Bohaterowie powieści Marco Missiroli, Wierność, mierzą się z odpowiedziami na te pytania. Te i wiele innych.

Zdradzani i zdradzający

Margherita i Carlos tworzą zdecydowanie nieidealny związek, jeśli oceniać go pod kątem wierności sobie nawzajem. Ona fantazjuje o fizjoterapeucie, on o swojej studentce. Dokąd te fantazje ich zaprowadzą? Czy odważą się wyjść poza owe wyobrażenia skoku w bok czy też do zdrady fizycznej nie dopuszczą?

Towarzyszymy naszym bohaterom w ich codzienności. Patrzymy jak zmagają się z wątpliwościami, walczą ze słabością, próbują usprawiedliwiać swe marzenia przed sobą, odsuwać je od siebie, by po chwili znów do nich powrócić. Może sposobem na to, by scementować związek będzie zakup mieszkania? A może wątpliwości i rozterki znikną, gdy na świat przyjdzie ich dziecko?

W ten ich świat wkraczają inni bohaterowie, bo ani fizjoterapeuta, ani studentka nie są anonimowymi postaciami, o których wiemy ledwie tyle, że istnieją. Przyglądamy się więc życiu prywatnemu także Andrei i Sofii, młodych ludzi, którzy ewidentnie nie znaleźli jeszcze swojego miejsca w świecie. Przyglądamy się także Annie, matce Margherity, która nie tylko ma niebagatelny wpływ na życie córki, ale też sama zmaga się z własnymi demonami. W rzeczach zmarłego męża znalazła coś, co sugeruje, że i ona stała się ofiarą zdrady.

Kiedy zaczyna się zdrada?

Bohaterowie Wierności Marco Missiroli to ludzie pogubieni, rozdarci, niepewni swych uczuć i decyzji. Włoski pisarz pokazuje na ich przykładzie różne formy zdrady i emocje, które im towarzyszą. Czytelnika zostawia z natłokiem pytań. Kiedy kończy się lojalność a zaczyna zdrada? Czy zdrada jako akt fizyczny sprawia większy ból niż oddanie osobie trzeciej myśli i serca? Czy zdrada jest wpisana w związek i trzeba nauczyć się z nią żyć czy też walka o czystość relacji powinna być w związek wpisana? Komu dochować wierności w chwili próby? Sobie czy partnerowi bądź partnerce? Jak żyć w trójkącie myśli i ciał? Kiedy walczyć ze słabością a kiedy ulec? I czy walczyć zawsze znaczy wygrać, a poddanie się słabości tożsame jest z przegraną?

Marco Missiroli sprawnie porusza się w sferze emocji i choć Wierność nie należy do lektur nokautujących, to z pewnością zostawi w czytelniku ślad. 

Powieść do przemyślenia i nieśpiesznego czytania.


missiroli wiernosc
Marco Missiroli
Wierność
przeł. Joanna Kluza
Wyd. Sonia Draga
2020
290 stron


Zobacz też:

literatura włoska8 komentarzy:

 1. Z chęcią przeczytam. Dziękuję za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki, które skłaniają do przemyśleń, więc to mogłaby być ta, która mi się spodoba. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie wielowątkowe, problemowe książki, które zapadają w pamięć i zostawiają we mnie swój ślad. Zapiszę sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś na pewno przeczytam tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak Ty coś polecasz, to ja biorę w ciemno. Wobec przesytu książek łatwych i szybkich w przeczytaniu, z przyjemnością sięgnę po taką trudniejszą, niespieszną pozycję. Mam nadzieję, że ta książka jest na legimi!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Karty powiedzą Ci czym jest wierność. Dla mnie książka świetna, ciekawa. Tylko czy bliska rzeczywistości..?

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...