piątek, 27 grudnia 2019

Mike Lankford "Stać się Leonardem"

Leonardo da Vinci biografiaNiebanalna postać i niebanalne do niej podejście. Mike Lankford staje bardzo blisko Leonarda Da Vinci i portretuje go nie tyle jako geniusza, który zapisał się w historii wielkimi literami, co jako człowieka, któremu nie wszystko się udawało i miał w sobie tak wiele geniuszu jak i dziwactw.Nietypowa biografia Leonarda da VinciStać się Leonardem. Słabość i geniusz Leonarda da Vinci to pozycja, którą trudno potraktować jako jedyne źródło wiedzy o artyście i wynalazcy epoki renesansu, czego Mike Lankford przed czytelnikami nie ukrywa. Jest za to wyśmienitym dodatkiem do innych biografii, a także całkiem udaną próbą opowiedzenia o Leonardzie takim, jakim mogli widzieć go współcześni.

O ile bowiem stosunkowo łatwo jest mówić o dziełach, opowiadanie o ich twórcy w tym przypadku może nastręczać pewne trudności. Szczegóły z życia, detale stanowiące o charakterystyce samej postaci, utonęły w mrokach niepamięci. Wszak Leonardo urodził się w 1452 roku i nikt wtedy nie prowadził kronik życia utrwalający każdy detal z drobiazgowością właściwą nam współczesnym. 

Mike Lankford stara się jednak stanąć koło swego bohatera tak blisko, jak to możliwe, a niedostatek faktów rekompensuje opartymi na historycznej wiedzy przypuszczeniami. Efekt jest więcej niż zadowalający, bo całość czyta się wybornie, z zainteresowaniem, nierzadko ze zdumieniem, czasem i z uśmiechem. 


Magazyny plotkarskie miałyby używanie!Zamiast nudnej biografii dostajemy barwny obraz, który utrwala poszczególne etapy z życia Leonarda da Vinci. Autor z humorem i dystansem, językiem nierzadko dosadnym, kreśli kolejne sceny z życia artysty, jednocześnie nie zaniedbując przy tym tła, tak ważnego do dopełnienia obrazu. 

Stać się Leonardem ma w sobie coś ze współczesnych magazynów rozrywkowych. Przystępność, charakterystyczną lekkość, brak nadmuchanych fraz przy jednoczesnej barwności opisów. Daleko tej biografii do zadęcia, daleko do laurki. Mike Lankford pokazuje życiową drogę dziecka z nieprawego łoża, prowadząc czytelników przez pole sukcesów i porażek, rozmaite zakręty, wiele różnych miejsc. Jeśli Leonardo coś zawalił, jeśli coś mu nie wyszło, możecie być pewni, że Lankford się nad tym pochyli. Niewykonane zlecenia, łuszcząca się farba, latająca maszyna, która nie lata - nasz artysta nie był ideałem, oj, nie. Dopadały do momenty zwątpienia i był mistrzem w nie kończeniu dzieł. Był przy tym postacią niebanalną, złożoną, niełatwą do zrozumienia. Opowieść Amerykanina pełna jest nie tylko odwołań do dzieł artysty, ale i smakowitych wyimków z jego życia. Pacyfista konstruujący maszyny wojenne, artysta skonfliktowany z Michałem Aniołem, ekscentryk piszący wspak, kolekcjoner kamieni i oskarżony o zarzut sodomii. Współczesne magazyny plotkarskie miałyby używanie!


Stać się Leonardem recenzjaNie jest jednak tak, że Mike Lankford skupia się wyłącznie na tego typu smaczkach. Wszak Leonardo to nie tylko ekscentryzm, ale także, a właściwie przede wszystkim - geniusz. Spokojna więc głowa, przejdziemy razem także i obok Ostatniej wieczerzy czy Mona Lisy.

Beletryzowana biografia Stać się Leonardem, oferuje przyjemność czytania i ciekawą opowieść o niebanalnej postaci i burzliwych czasach. Mike Lankford
Stać się Leonardem. Słabość
i geniusz Leonarda da Vinci

przeł. Michał Kłobukowski
Wyd. Marginesy
2019
336 stron


6 komentarzy:

 1. Dziękuję za recenzję, wędruje na moją listę do przeczytania. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem, raczej nie dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Leonard od dawna mnie frapuje. Trzeba namówić bibliotekę do zakupu tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna okładka i wartościowa treść - to lubię. Bardzo szanuje dorobek tego geniusza i fajnie będzie poczytać coś więcej o nim :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładna okładka i chętnie sięgnę po tę biografię. Życie tego geniusza jest bardzo ciekawe. Niewiele osób sobie zdaje, że ten człowiek jest ojcem wynalazków, które na co dzień używamy

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...