piątek, 13 grudnia 2019

Krzysztof Bochus "Miasto duchów"

Miasto duchów recenzja
seria z Christianem Abellem, tom 4


Miasto duchów to czwarta okazja do towarzyszenia radcy Christianowi Abellowi w kryminalnych śledztwach z początków XX wieku. Morderstwo dwóch ważnych oficerów marynarki wojennej, zaginięcie kilkuletniej dziewczynki, zabytkowy zegar i tajemnicze bractwo to tylko część wątków, z których Krzysztof Bochus splótł kryminalną historię.Gdy dziecko znika bez śladu...Rola śledczego wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw, których ofiarą może stać się nie tylko sam prowadzący dochodzenie. Nierzadko cierpi także rodzina, przez co mamy w literaturze wielu śledczych  dźwigających na swych barkach ciężar winy. Czyżby radca Abell miał do nich dołączyć z jednego z najbardziej bolesnych powodów, a więc utraty dziecka?

W jednej chwili pięcioletnia Anna jeździła na rowerku po podwórku w Rotterdamie, a w drugiej, przewrócony rowerek z wciąż jeszcze kręcącym się kółkiem leżał na ziemi niczym upiorny zwiastun dramatu.

Abell szaleje z rozpaczy, jego żona zamyka się w sobie, mija miesiąc, a po dziecku nie ma śladu.

Jest jednak światełko w tunelu. Jeśli radca pomoże rozwikłać zagadkę śmierci dwóch niemieckich komandorów, być może uda mu się uzyskać wsparcie w poszukiwaniach dziewczynki. W tym celu, bohater musi powrócić do opuszczonego przez laty Gdańska, które w opisywanych czasach (jesień 1944 roku) znajduje się w rękach niemieckich.


Warszawski Festiwal Kryminału
Krzysztof Bochus na Warszawskim Festiwalu Kryminału 2019


Ojciec zrobi wszystko, by odnaleźć córkę...Jeśli lubicie kryminały retro, z klasyczną zagadką i bogatym tłem, to znak, że seria z Abellem jest właśnie dla was. Krzysztof Bochus zgrabnie łączy intrygę kryminalną z historią, a to wszystko mocno osadza w realiach historycznych.

Na pierwszym planie mamy radcę prowadzącego śledztwo. Ojca oszalałego z bólu po stracie dziecka, ojca, który zrobi wszystko, by odzyskać córkę i uratować sypiące się w obliczu tragedii małżeństwo. Christian gotów jest się podjąć najniebezpieczniejszego zadania, jeśli tylko ma szansę przybliżyć go do ustalenia miejsca pobytu dziecka. Wraca do miasta, które za wierną służbę odpowiedziało mu zdradą.

Prowadząc śledztwo w sprawie morderstwa, niejednokrotnie zaryzykuje swoje życie. Zejdzie do mrocznych podziemi, wniknie wgłąb tajemniczej organizacji. Nieważne, czy trzeba zajrzeć do wnętrza zegara (Düringera!), piwnic katedry czy burdelu. Będzie wszędzie tam, gdzie spodziewa się znaleźć odpowiedzi na pytanie kto i dlaczego zabił oficerów oraz co stało się z Anną.

Pomorze z czasów wojny i schyłku panowania III Rzeszy na polskich ziemiach, ukazuje swoje mroczne oblicze. Będzie klimatycznie, tajemniczo, z historycznym rysem i kryminalnym zacięciem. Tu dobro zostało zbrukane, złudzenia i nadzieje prysły, a idee oślepiły wielu.

Miasto duchów to kryminał o nieprzedawnionych winach i zemście. Fikcja łączy się z faktami, a w kryminalną nić wplatają motywy dzieł sztuki, historii, tajnych bractw i równie tajnych szyfrów.


Krzysztof Bochus
Miasto duchów
Wyd. Skarpa Warszawska
2019
336 stron


Zobacz też:

seria z Christianem Abellem
2. Martwy błękit
3. Szkarłatna głębia
4. Miasto duchów

inne
3 komentarze:

  1. Nie jestem do końca przekonana, czy jest to książka dla mnie. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam kryminały retro i przeczytam cały cykl, dzięki za recenzję.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...