sobota, 28 lutego 2015

Co w wydawnictwach piszczy #40
(marzec 2015 - cz. 1)

Kolejny miesiąc tuż, tuż, a więc śpieszę donieść, że marcowe zapowiedzi prezentują się interesująco. Moje typy to: Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny, Ene, due, śmierć (ogromnie wciągający thriller, o którym napiszę Wam jutro), biografia Astrid Lindgren, Kolekcjoner skór, Walentyna, Fosa i intrygująca Zielona wyspa, na której wiele się dzieje, choć niewielu bohaterów na niej się pojawia.

Albatros

Gustav Malajovich Ogród z brązu - 11.03

W niewyjaśnionych okolicznościach znikają w metrze w Buenos Aires czteroletnia Moira Danubio i jej opiekunka Cecilia. Dla ojca dziewczynki zaczyna się koszmar, który będzie trwał latami.
Gdy policja okazuje się bezradna, zdesperowany Fabian Danubio i ekscentryczny prywatny detektyw Doberti podejmują poszukiwania na własną rękę. Sprawdzają rozmaite informacje, docierają do miejscowej mafii. Poszukiwania córki stają się treścią życia Fabiana.Toni Hill Piękni samobójcy - 13.03

Noc Trzech Króli. Na barcelońskiej stacji metra pod kołami pociągu ginie młoda kobieta, Sara Mahler. Wszystko wskazuje na samobójstwo, poza przesłanym na jej komórkę makabrycznym zdjęciem.

Cztery miesiące wcześniej Gaspar Ródenas zabija żonę i dziecko, a następnie strzałem z pistoletu pozbawia życia siebie. Nic nie zapowiadało tej tragedii.
Sara i Gaspar razem pracowali. Przypadek? Nie można tego wykluczyć, ale kilka dni później inna pracownica tej samej firmy umiera po zażyciu środków nasennych.

Trzy samobójstwa? Bez wyraźnego motywu? Bez pozostawiania listów wyjaśniających powody?
Inspektor Salgado nie wierzy w taką wersję. By dojść do prawdy, będzie musiał się przedrzeć przez misternie utkaną pajęczynę kłamstw i rozbić mur zmowy milczenia.

Amber
  
Frédérick D'Onaglia Córka Masywu Maurów - 10.03

Zrezygnowała z kariery, by w malowniczym prowansalskim miasteczku wśród niebezpieczeństw i przeciwieństw losu znaleźć miłość i szczęście. Autor Perfum Prowansji i Powrotu do źródeł Maurine Casténat, trzydziestodwuletnia lekarka, porzuca błyskotliwą karierę w Tulonie i otwiera gabinet w rodzinnej wiosce w prowansalskim Masywie Maurów. Chce pomóc siostrze, która z trudem godzi prowadzenie bankrutującej rodzinnej cukierni z opieką nad chorym ojcem. Nie przeczuwa, że zmierzy się z niespodziewanymi wyzwaniami: uczuciem do fascynującego mężczyzny i walką o uratowanie ukochanej plantacji kasztanowców. Wkrótce dowiaduje się o tragedii sprzed lat, która niepokojąco łączy się z przeszłością jej rodziny. Maurine postanawia odkryć prawdę – która może zburzyć jej świat…

Steve Hamilton Zimny dzień w Raju - 10.03

Jedyny w historii kryminał, który otrzymał jednocześnie dwie najbardziej prestiżowe nagrody gatunku: Edgar i Shamus Awards

Poruszający do głębi kryminał o przeszłości, która powraca i chwyta teraźniejszość za gardło.
Jest tam. Kula w mojej piersi, niecały centymetr od serca. Właściwie już o niej nie myślę. Jest teraz po prostu częścią mnie. Ale raz na jakiś czas, w te szczególne noce, przypominam sobie o niej. Czuję w sobie jej ciężar. Czuję jej metaliczną twardość. I chociaż kula ogrzewa się w moim ciele od czternastu lat, w noce takie jak ta, kiedy jest ciemno i wieje wiatr, wydaje się zimna, jak sama noc.

Od tamtej nocy Alex nie jest już policjantem. Nie robi nic ważnego. Na próżno szuka spokoju w małym miasteczku wśród lasów Michigan. Po czternastu latach przyjmuje jednak zlecenie jako prywatny detektyw. I w pierwszym śledztwie morderca – jego morderca – powraca. A przecież od lat siedzi w najbardziej strzeżonym więzieniu

Bezdroża

Witold Polak Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje - 6.03

Ojciec i syn, obaj tuż po świeżo zdanym egzaminie na prawo jazdy na jednoślad, na dwóch legendarnych motocyklach Royal Enfield zakupionych w Delhi, wybierają się w podróż u podnóży Himalajów, od Kaszmiru aż po Sikkim. Tysiące kilometrów lepszej lub częściej dużo gorszej indyjskiej drogi, skromne możliwości naprawy pojazdów u niewykwalifikowanych mechaników, a przy tym bardzo dowolna interpretacja przepisów ruchu drogowego przez indyjskich kierowców – to wszystko mogłoby odstraszyć niejednego amatora jednośladów.

Witold Palak w książce Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje z dużą dawką humoru i dystansem do siebie pokazuje, że nawet najbardziej nieprawdopodobne pomysły są warte realizacji, a poznawanie świata z siedzenia nie pierwszej już młodości enfielda daje nie tylko dużo frajdy, ale jest też wyjątkową lekcją życia.

Ważne były legenda i styl. W naszej wyobraźni tylko ten kultowy sprzęt mógł pokonać magiczną trasę przez Ladakh. Zapragnęliśmy być himalajskimi Easy Riders, a jedynie ta indyjska produkcja, oparta na brytyjskim układzie konstrukcyjnym z 1952 roku, mogła zaspokoić nasze marzenia. Cieszyliśmy się, że motocykle spełniały najważniejszy warunek poruszania się po azjatyckich drogach: oba miały sprawne klaksony!

CiS

Anna Maria Goławska, Grzegorz Lindenberg Toskania i Umbira. Przewodnik subiektywny -  3.03

Toskania słynie z prześlicznych pejzaży, z kamiennych farm, do których prowadzą aleje obsadzone strzelistymi ciemnozielonymi cyprysami, z drzew oliwnych o szarych, delikatnych listkach, z rozległych winnic, w których oprócz krzewów winorośli sadzi się także wielobarwne róże. Nasze ulubione krajobrazy to te w dolinie Orcia, w okolicach Pienzy. Po żniwach na złocistym rżysku leżą ogromne rolki sprasowanej słomy. Zanim zostaną zabrane, wyglądają, jakby jakaś wielka dłoń właśnie je tu rozrzuciła i jakby tuż przed chwilą przestały się toczyć. Niepowtarzalnego uroku dodaje Toskanii charakterystyczne łagodne, lekko zamglone światło, które sprawia, że krajobraz wygląda jak namalowany, a nie rzeczywisty. 

Czwarta Strona

M.J. Arlidge Ene, due, śmierć - 4.03

Witaj w świecie, w którym najbliższa Ci osoba staje się Twoim wrogiem, a każda podjęta decyzja może być ostatnią w życiu. W świecie, w którym łzy szczęścia mieszają się z zapachem krwi. Dla Helen Grace praca w policji jest wszystkim. Dla mordercy, którego tropi, śmierć to gra. Zdeterminowana, twarda, ale też skrzywdzona Helen będzie musiała zagrać z mordercą według jego reguł. Ene, due, śmierć to mroczny i trzymający w napięciu thriller, który zmiażdży twoje poczucie bezpieczeństwa. Zagrasz? To przede wszystkim historia niezwykłego pojedynku policjantki  z  morderczynią. Ale także opowieść o ludziach postawionych przed tragicznym wyborem. Czy naprawdę „tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”?

Marginesy

Margareta Stromstedt Astrid Lindgren. Biografia - 4.03

Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu – to tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci.

Miała osiemnaście lat, gdy zaszła w ciążę z mężczyzną, którego imienia nigdy nie ujawniła. Po skandalu, jaki wybuchł w jej wiosce, wyprowadziła się z domu i urodziła syna w duńskim szpitalu Królestwo – jedynym, gdzie nie odbierano dzieci samotnym matkom. Nie mogła się nim jednak opiekować i Lars trafił do zaprzyjaźnionej rodziny zastępczej.

Późno zaczęła pisać – debiutowała w wieku 37 lat, ale jej książki natychmiast spotkały się nie tylko z uznaniem, ale i wywoływały debaty narodowe, jak choćby ta, czy Pippi nie zepsuje dzieciom charakterów swoim anarchizmem.

Dziennikarze obliczyli, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla. Jej powieści przetłumaczono na 73 języki.

Astrid Lindgren broniła prawa dzieci do życia własnym życiem. Pippi to pełny człowiek – ma swoje problemy i radości i ma rację. Astrid Lindgren dawała dzieciom prawo do tego, żeby miały rację.
dr Grzegorz Leszczyński, historyk literatury dziecięcej

Książka Astrid Lindgren uznawana jest za najważniejsze dzieło mówiące o życiu i dziełach autorki.

Melanż

Krzysztof Beśka Autoportret z samowarem - 11.03

Wiosna 1938 roku. Antek przygotowuje się do matury w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Batorego w Warszawie. Nie wie jeszcze, jaki kierunek studiów wybrać, choć wiele osób przekonuje go, że ma talent aktorski.
Pewnego dnia Antek wraz z kolegami postanawia odwiedzić dom schadzek. Niestety, na podejrzany przybytek rozkoszy ma miejsce nalot policji, co pociąga za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Od tej chwili w życiu bohatera zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Jego ojciec zostaje aresztowany pod zarzutem działalności antypaństwowej, a sąsiedzi z kamienicy przestają odpowiadać na pozdrowienia. Wreszcie ktoś uniemożliwia chłopcu wyjście na egzamin maturalny…
Komu zawinił skromny urzędnik i jego syn?
By dotrzeć do prawdy, bohater będzie musiał zawrzeć sojusz z artystą-ekscentrykiem, Maksymilianem Winterem, w którym czytelnik z łatwością dostrzeże rysy pewnego znanego, polskiego twórcy. Wkrótce okaże się, że sprawa ma drugie, a nawet i trzecie dno, i jest konsekwencją wydarzeń, do których doszło ponad dwadzieścia lat wcześniej w Rosji ogarniętej gorączką rewolucji lutowej i październikowej.

Mira

Tess Gerritsen Telefon o północy - 4.03

Niespodziewany telefon przerywa spokojny sen Sarah. Jest pewna, że usłyszy ciepły głos swojego męża Geoffreya, który pracuje w jednym z londyńskich banków. Ku jej przerażeniu pracownik Departamentu Stanu, Nick O’Hara, informuje ją o śmierci męża w pożarze hotelu w Berlinie. Zaszokowana Sarah nie wierzy w śmierć Geoffreya i rozpoczyna własne śledztwo. Widząc jej determinację, Nick, początkowo przeciwny pomysłowi, zgadza się pomóc. Krok po kroku wkraczają w sam środek międzynarodowego spisku szpiegowskiego, w który zamieszani są wysoko postawieni politycy, agenci CIA i Mossadu. Przemierzając kolejne europejskie miasta, Sarah odkrywa, że jej mąż nie był tym, za kogo się podawał, a jej życie jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Muza


Adam Brookes Noc ślepowrona - 4.03

Li Huasheng, więzień 5995 zwany Fistaszkiem, po dwudziestu latach odsiadki ucieka z obozu karnego. Przedziera się przez pustynne tereny północno-wschodnich Chin i dociera do Pekinu. Dwadzieścia lat wcześniej szpiegował dla brytyjskiego wywiadu; teraz, aby przetrwać, musi nawiązać kontakt ze swoimi dawnymi mocodawcami. Musi się wtopić w tłum, bo wszystkie ulice Pekinu najeżone są kamerami i bacznie obserwowane przez stróżów prawa. 

William Lashner Z krwi i kości - 11.03

Życie Kyle’a Byrne’a legło w gruzach w chwili, kiedy w wieku dwunastu lat w stracił ojca, wziętego filadelfijskiego prawnika Brak ojca odcisnął na jego życiu bolesne piętno. Kyle pracę raczej miewa niż ma, dni spędza przy grach wideo, wieczorami zaś przesiaduje w barze, ale nawet on sam zdaje sobie sprawę, jak niewielki sens ma takie życie. Ta bezproduktywna, ale przynajmniej spokojna egzystencja kończy się, gdy w brutalny sposób zostaje zamordowany były wspólnik ojca Kyle’a. Wkrótce potem zgłasza się jeden z dawnych klientów ojca, ujawniając informacje, które zmuszają młodego Byrne’a do rozpoczęcia własnego śledztwa.

Zaskakujące tropy prowadzą go ku najwyższym kręgom politycznego establishmentu. Zadający niewygodne pytania i rozdrapujący stare rany Kyle ściąga na siebie gniew ludzi, którzy nie zawahają się przed niczym, żeby zachować bogactwo i władzę.

Noir Sur Blanc 

Charles Bukowski Listonosz - 5.03

W książce autor przedstawia dość długi epizod ze swojego życia, kiedy jako doręczyciel przemierzał codziennie ulice Los Angeles z torbą przewieszoną przez ramię. Choć szczerze nienawidził tej pracy, trzymał się jej, jak żadnej innej potem, przez wiele lat. Ta mieszanka niechęci i fascynacji zaowocowała książką pełną pasji, przypominającą reportaż. Z właściwym sobie dystansem i cierpkim humorem Bukowski - krytyczny obserwator rzeczywistości - przygląda się funkcjonowaniu instytucji poczty i panującym w niej stosunkom, z wrażliwością reagując na ludzką krzywdę.

Prószyński i S-ka

Jeffery Deaver Kolekcjoner skór - 3.03

W Nowym Jorku pojawia się seryjny morderca, atakujący przypadkowych ludzi w piwnicach i podziemiach miasta, działający w wyjątkowo wyrafinowany sposób. To artysta, który wykonuje ofiarom tajemnicze tatuaże, tyle że zamiast barwnika używa śmiertelnych trucizn. Policja jest bezradna, ponieważ zbrodniarz bardzo starannie zaciera po sobie wszelkie ślady. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs, którzy włączają się do śledztwa, muszą znaleźć zabójcę i zapobiec następnym morderstwom na podstawie enigmatycznych wiadomości wytatuowanych na skórze ofiar. Nie ma wątpliwości, że morderca prowadzi grę ze śledczymi, podsuwając im niejasne wskazówki. Na miejscu zbrodni odnajdują skrawek papieru, który może ją łączyć z dawną sprawą, którą wspólnie prowadzili Rhyme i Sachs i której nigdy nie zapomną. Czy sprawca ma z nią jakikolwiek związek? Motyw zabójstw pozostaje zagadką. Czyżby przestępca wzorował się na sposobie działania zbrodniarza sprzed lat? A może w grę wchodzi zemsta?

Maziar Bahari, Aimee Molloy A potem przyszli po mnie - 5.03

Gdy Maziar Bahari wyjeżdżał z Londynu w czerwcu 2009 roku, by relacjonować wybory prezydenckie w Iranie, zapewniał swoją brzemienną narzeczoną Paolę, że wróci do niej najdalej za tydzień. Nie miał pojęcia, całując ją na do widzenia, że następne trzy miesiące spędzi w osławionym irańskim więzieniu Ewin, przechodząc brutalne śledztwo. Dla rodziny Bahari wojny, zamachy stanu i rewolucje nie były abstrakcją, lecz znaną aż za dobrze rzeczywistością, doświadczaną od pokoleń. Ojciec Maziara siedział w latach 50. w więzieniu szacha, siostrę wsadził za kratki reżim ajatollaha Chomeiniego w latach 80. Zamknięty w więzieniu, obawiając się najgorszego, Maziar czerpał siły ze wspomnień o odwadze, jaką w obliczu tortur wykazali jego ojciec i siostra. Śnił o Paoli i myślał o tym, co narzeczona i jego nieugięta, osiemdziesięcioczteroletnia matka robią, by go uwolnić.

Dawn Baker Pęknięte odbicie - 5.03

Zapadająca w pamięć historia, w której ożywają najgorsze lęki każdej świeżo upieczonej matki…

Tony bardzo się martwi. Jego żona Anna nie radzi sobie z opieką nad ich nowo narodzonym synkiem. Tak bardzo pragnęła dziecka, a kiedy Jack wreszcie przyszedł na świat, oboje z mężem wprost nie posiadali się ze szczęścia. Ze szpitala wrócili już jako pełna rodzina.

Od tamtego momentu Anna nie jest jednak sobą. W jednej chwili płacze, w następnej wręcz tryska optymizmem. To pewnie normalne po urodzeniu dziecka, dochodzi do wniosku Tony, po prostu Anna musi się przyzwyczaić. A on miał przecież ostatnio tyle pracy. Ale wszystko powinno się jakoś ułożyć. Tyle że Anna i Jack znikają bez wieści. A Tony czuje, że coś jest naprawdę nie w porządku…

Czy problem depresji poporodowej jest poruszany wystarczająco często?
Czy łatwiej wybaczyć komuś, kto nie działał w pełni sił umysłowych?
Jak, i czy w ogóle można, pogodzić się ze śmiercią dziecka?
Rebis

Anthony Horowitz Moriarty - 3.03

Sherlock Holmes nie żyje. Zapada mrok.

Stało się! W pamiętnym starciu nad wodospadem Reichenbach przepadli Sherlock Holmes i jego arcywróg, profesor James Moriarty. Policjanci ze Scotland Yardu opłakują największego z detektywów, a przestępcza brać Londynu tęskni za swym hersztem - zwłaszcza że na horyzoncie pojawia się nowa, brutalna siła zza oceanu, gotowa przejąć kontrolę nad półświatkiem: gang Clarence’a Devereux. Śledczy Frederick Chase z Agencji Detektywistycznej Pinkertona, który podąża jego tropem, znajduje sprzymierzeńca w osobie inspektora Athelneya Jonesa, gorliwego naśladowcy samego Holmesa.
Wkrótce jednak zaczną ginąć ludzie, a gra pozorów, w którą uwikłają się bohaterowie, doprowadzi ich do zaskakującego finału.

Replika

Chase Novak Poczęcie - 3.03

Alex i Leslie Twisdenowie prowadzą ekskluzywne życie. Oboje mają fantastyczną pracę, mieszkają w luksusowym domu na Manhattanie, są kochającym się małżeństwem. Nie mają jednak dzieci i w miarę jak zmieniają kolejnych lekarzy i kliniki leczące bezpłodność, ich oczekiwanie na własne dziecko zmienia się w obsesję. Ostatnią próbą, która ma sprawić, że ich marzenie o rodzicielstwie się spełni, jest podróż do Słowenii, gdzie poddają się bolesnej i przerażającejprocedurze. Kończy się ona sukcesem. Leslie rodzi… Konswekwencje tego są jednak straszliwe.
Dziesięć lat później rozpieszczane i uwielbiane bliźniaki – Adam i Alice – wciąż zamykane są na noc w swoich pokojach. Słyszą dobiegające z sypialni rodziców dzikie i wywołujące dreszcze odgłosy.
Desperacko chcąc przeniknąć tajemnicę rodziców, Adam i Alice uciekają z domu. Chcą poznać prawdziwą naturę mężczyzny i kobiety, którzy ich wychowują. Odkrycie, którego dokonają, odwróci do góry nogami wszystko, co dotąd wiedzieli o swoich rodzicach. Od tej pory będą zmuszeni już tylko przed nimi uciekać.

Sonia Draga

Eslava Galán Juan Walentyna - 11.03

Hiszpania, początek wojny domowej. Juan Castro, dotąd mulnik w dobrach markiza, trafia do wojska republikanów. W sprzyjających okolicznościach przedostaje się do strefy frankistów i tam zostaje mianowany szefem oddziału mulników. Wojna to nie tylko wybuchające pociski, krew i trupy – to także przepustki, bale, piękne dziewczyny. Juan zakochuje się i snuje plany na przyszłość po wojnie. Ale wojna trwa, jest coraz bardziej krwawa, okrutna i absurdalna. Juan Castro nieoczekiwanie, wbrew własnej woli, zostaje obwołany bohaterem narodowym. Frankiści stracili na rzecz republikanów ważne pozycje, muszą więc swą klęskę zasłonić jakimś chwalebnym bohaterskim czynem.
Przez pryzmat postaci kaprala, dla którego ważniejszy od wyniku wojny jest los znajdującej się pod jego opieką mulicy, czytelnikowi przedstawiona zostaje oryginalna wizja wojny domowej: antyheroiczna, łotrzykowska i rozczulająca zarazem. Walentyna porównywana jest do Przygód dobrego wojaka Szwejka…
To śmiały przykład pełnej humoru literatury antywojennej, która w Hiszpanii doczekała się znakomitej ekranizacji.

Świat Książki


Karin Wahlberg Śmierć sprzedawcy dywanów - 4.03

Kolejny kryminał szwedzkiej mistrzyni gatunku 
Brutalne zabójstwo szwedzkiego sprzedawcy dywanów podczas jego podróży w interesach do Turcji zmusza komisarza Claesa Claessona, któremu właśnie urodziła się druga córka, do nagłego wyjazdu do Stambułu. Tragiczne wydarzenie staje się początkiem ekscytującej opowieści o mrocznych tajemnicach rodzinnych, cennym dywanie oraz - jak zawsze w książkach Karin Wahlberg - o codzienności, a także marzeniach, z których bohaterowie czerpią siłę, by uporać się z niespodziewaną śmiercią w rodzinie.


Colleen McCullough Słodko-gorzkie życie - 4.03

Epicka opowieść o miłości, zdradzie i wynagrodzeniu krzywd. Saga, której akcja toczy się w Australii w latach dwudziestych ubiegłego wieku, pióra autorki znakomitej powieści Ptaki ciernistych krzewów. Cztery córki pastora Latimera są znane z urody, inteligencji i ambicji w całej Nowej Południowej Walii.  Bardzo ze sobą związane, solidarnie się wspierają, wierząc, że tak będzie zawsze. Razem opuszczają rodzinny dom, aby uczyć się pielęgniarstwa. Zamieniając łoża z puchową pościelą na plebanii na spartańskie prycze w szpitalnej bursie. Wielki Kryzys odciska swe piętno na życiu Australii, więc muszą realizować swe ciche marzenia w zmieniającym się wokół  świecie. Czy osiągną niezależność, której tak bardzo pragnęły? Czy życie, podobnie jak miłość, będzie miało słodko-gorzki smak? Prawdziwa epopeja. Nietrudno zrozumieć, dlaczego ta niesamowita opowieść zyskała miano australijskiego Przeminęło z wiatrem.

W.A.B.

Igor Ostachowicz Zielona wyspa - 4.03

Ekskluzywne wakacje dla zamożnych. Bezludna wyspa, na którą można dotrzeć tylko helikopterem. Magda przyjeżdża tu, by w samotności odpocząć i zebrać myśli. Okazuje się jednak, że nie jest sama… Zaczyna się walka z czasem, lękiem, ciekawością, pożądaniem. Nowa książka Igora Ostachowicza wciąga i intryguje, porusza najgłębsze pokłady emocji. Trudno przyporządkować ją do jednego gatunku literackiego: to powieść psychologiczna, ale też kryminał i thriller. Wchodzimy w świat bohaterki Magdy, jednak na ile jest on prawdziwy?

Zielona wyspa
zaskakuje i wciąga z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej. To, co wydawało się z początku oczywiste, zaczyna tracić sens.

Sylwia Siedlecka Fosa - 4.03
Powieść o inicjacji, przyjaźni, piętnie i o przemocy mylonej często z dobrem.

Liza mieszka w miasteczku Strzałki. Dzieciństwo spędziła w trasach koncertowych ze swoją matką Reginą, znaną piosenkarką estradową. Dorosła już Liza nie lubi zmieniać miejsc pobytu ani zawierać nowych znajomości. Jednak pewnego dnia poznaje Arka, szefa zakładów mięsnych. Spotkanie to całkowicie zmienia jej życie.Powieść rozpoczyna się w dniu ślubu Arka i Lizy. Zanim stanie przed ołtarzem, Liza musi jeszcze raz, w gąszczu pozornie błahych spotkań, rozmów, transakcji i wędrówek przez rodzinne miasteczko, powrócić do dawno zapomnianych miejsc i Fosa to brutalna, okrutna, chociaż momentami zabawna książka o świecie w stanie przejściowym; świecie, który trzeba na nowo nazwać i urządzić.

Znak

Julie Kavanagh Dziewczyna, która kochała kamelie - 4.03

Ktokolwiek ujrzał Marie Duplessis – mnich, osiemdziesięciolatek albo student – natychmiast się zakochiwał.

Marie w dzieciństwie przymierała głodem, a jako dorastająca dziewczyna przemierzała ulice Paryża w zdartych trzewikach, marząc, że pewnego dnia pokaże wszystkim, na co ją stać. Miała w ręku tylko jeden atut: zapierającą dech w piersiach urodę, która sprawiała, że żaden mężczyzna nie mógł przejść obok niej obojętnie.

W dniu swoich szesnastych urodzin była już jedną z najbogatszych i najsłynniejszych kurtyzan w Europie. Cały Paryż leżał u jej stóp. Rozkochiwała w sobie arystokratów i artystów, takich jak Franciszek Liszt i Aleksander Dumas syn, który unieśmiertelnił jej tragiczną historię w Damie kameliowej.

Julie Kavanagh udało się odmalować poruszający, fascynujący portret kobiety, która stała się symbolem epoki. Na kartach jej książki można odnaleźć Marie taką, jaka była za życia: żywiołową, ambitną dziewczynę, której życie naznaczone było tragiczną chorobą. Nawet sto pięćdziesiąt lat po jej śmierci trudno się oprzeć jej tajemniczemu urokowi.Poprzednio

42 komentarze:

 1. Właśnie przeglądam sobie zapowiedzi i aż złapałam się za portfel. Niby wydawcy narzekają, ale czytelnicy nie mogą narzekać na ilość nowych książek. Bardzo kusi mnie "Ogród z brązu", "Zimny dzień w raju", "Moriarty", i "Słodko-gorzkie życie".

  OdpowiedzUsuń
 2. I znowu tyle pozycji ciekawych... Biografia Astrid Lindgren, obsypany nagrodami kryminał, Autoportret z samowarem... Wiosna w wydawnictwach:)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Kolekcjoner skór"!!! Tylko dlaczego wykorzystali zdjęcie, które wylądowało już na kilku innych okładkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie tylko na tym było tyle skóry, ile potrzeba by oddać sedno tytułu. :P

   Usuń
 4. Zawsze cośś znajduję w zapowiedziach, a w tym przypadku, ciekawi mnie "Ene, due śmierć"

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że "Ogród z brązu", "Kolekcjoner skór" i "Zimny dzień w raju" spodobałyby się kilku moim koleżanką mającym lekkiego bzika na punkcie kryminałów i powieści grozy...ale to nie dla mnie. Mnie i tak przeraża codzienność.
  Tak sobie czytam i czytam i jakoś przypadła mi do gustu "Córka Masywu Maurów" Zaintrygowała mnie jakoś tak swoim opisem hmmmm "Ene, due, śmierć" od razu skojarzyło mi się z thrillerem "Połączenie". Oglądał ktoś? Zarąbisty, ale po obejrzeniu miałam problem z zaśnięciem. "Telefon o północy" też może być ciekawy. ;) :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sporo ciekawych pozycji i znowu nie wiadomo co wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zainteresowała tylko biografia Lindgren. Czytałam już kiedyś "Od Astrid do Lindgren" Oravskiego, ale tamta biografia nie zadowoliła mnie, miałam uczucie niedosytu. Powierzchowna, płytka. Prawie niczego się z niej nie dowiedziałam. Może ta będzie lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mam nadzieję, że ta będzie lepsza. Bardzo jestem jej ciekawa.

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już choruję na biografię Astrid Lindgren :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka Colleen McCullough to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Biografii Lindgren na pewno nie powiedziałabym nie. Za ostatnią pozycję z tym zestawieniu niedługo się zabieram, sama jestem ogromnie ciekawa, jakie wywrze wrażenia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że jak zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, to mi się od razu z Tobą skojarzyła? :D

   Usuń
 12. Ja czytam właśnie "Ene due..." i powiem Ci, że...no, no... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Noooo... Zgadzam się z Twoim "no, no...". ;)

   Usuń
 13. Zainteresowała mnie książka "Fosa". Ma mocno hipnotyzującą okładkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Biografię Lindgren poproszę!

  OdpowiedzUsuń
 15. Z każdym miesiącem przybywa świetnych książek, tylko pieniądze jakoś nie chcą się mnożyć;))

  OdpowiedzUsuń
 16. Dużo nowości, ale nie widzę niczego z gatunku "must have"

  OdpowiedzUsuń
 17. Czekam na "Moriarty", bo ostatnio polubiłam Sherlocka i jestem bardzo ciekawa tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Najbardziej czekam na "Ene, due, śmierć" !

  OdpowiedzUsuń
 19. Kilka książek z przyjemnością bym przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. "Ene, due śmierć" brzmi ciekawie. ;D

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie czytam takich postów :P Znowu znajdę coś, co będę chciała koniecznie kupić. Ja już dziś mam w ręku "Dziewczynę która kochała kamelie" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz. Wystarczy, że obejrzysz okładki. :P

   Usuń
 22. Kolejny miesiąc, kolejne premiery, wszystko kusi niezmiernie. Jak tu żyć spokojnie? :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Uuu ile książek bym przygarnęła. Muszę się wybrać na jakieś zakupy bo spodobała mi się oferta aż 6 wydawnictw (Znaku, Prószyński i S-ka, Muza, Mira, Czwarta Strona i Albatros).

  Nie przeczytałabym tylko Moriartiego (jak to się odmawia?) wydawnictwa Rebis, bo za bardzo kocham oryginalne opowiadania i powieści o Sherlocku Holmesie, żeby to sobie zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 24. No proszę, książka Deavera będzie miała grafikę z książki Cartera: http://ecsmedia.pl/c/krucyfiks-b-iext8846236.jpg ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nie tylko tej. Była jeszcze jedna z tą samą fotką.

   Usuń
 25. Mam w planach od dawna Bukowskiego. Podoba mi się zapowiedź książki "Słodko-gorzkie życie, dopiszę sobie także "Dziewczynę, która..."

  OdpowiedzUsuń
 26. Z wymienionych przez Ciebie zapowiedzi skuszę się na pewno na "Pęknięte odbicie" :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja jestem właśnie na etapie nadrabiania literackich zaległości, więc staram się nie przeglądać działu z nowościami na stronach internetowych wydawnictw, ale nie sposób nie zwrócić uwagi na biografię Astrid Lindgren i „Detroit” Charlesa LeDuffa.

  OdpowiedzUsuń
 28. Biografię Astrid Lindgren bardzo chętnie przeczytam, nie wiedziałam, że zaczęła pisać książki w wieku 37 lat :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Sama zwróciłabym uwagę na te same książki. Wynalazłaś same smaczki!

  OdpowiedzUsuń
 30. Jak zapewne zauważyłaś - nadrabiam zaległości w czytaniu Twojego bloga :) :)
  Dla mnie marzec to przede wszystkim premiera "Księżnej Mediolanu" Renaty Czarneckiej, książka o Ryszardzie III Alison Weir, "Zakopać maszynę do pisania" Bugan, "Teoria niegrzecznej dziewczynki" Haddad, nowy Cornwell, nowa Szejnert i nowa Gaskell - to tytuły, które pewnie w większości pojawią się u Ciebie w zestawieniu nr 2 ;) Ale czekam też na "Moriarty'ego" (oczywiste, prawda? ;)) i na "Dziewczynę, która kochała kamelie". Niesamowicie zaciekawił mnie też "Autoportret z samowarem". Marzec, podobnie jak luty, obfituje w rewelacyjne premiery.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważyłam. :P

   Część faktycznie się pojawiła, ale tylko część. :D

   Usuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...