niedziela, 31 sierpnia 2014

Co w wydawnictwach piszczy #29
(wrzesień 2014 - cz. 1)

Lato dało dyla. Robi się coraz chłodniej i lada moment będziemy wyrywać molom nasze ciepłe swetry i kurtki. Na pierwszą połowę września wydawcy proponują nieco interesujących tytułów. Z nimi łatwiej będzie doczekać lata.

Czarna Owca


Åke Edwardson Park Marconiego - 10.09

Erik Winter znajduje ciało mężczyzny, który zginął gwałtowną śmiercią. Trup ma plastikową torbę naciągniętą na głowę, a przy zwłokach leży kawałek kartonu z namalowaną literą. Ofiar przybywa w Göteborgu i Sztokholmie, i za każdym razem przy ciałach znajdowane są litery... Co morderca chce powiedzieć? Jak brzmi słowo klucz? I co łączy wszystkie ofiary?Filia

Lars Bill Lundholm Dobra dziewczyna. Morderstwa na Östermalmie - 10.09

Bestsellerowy cykl o morderstwach popełnianych w różnych dzielnicach Sztokholmu, autorstwa znanego scenarzysty, m.in. serialu o inspektorze Wallanderze.

Jesienny Sztokholm, ulice powoli zasypuje śnieg. W bogatej dzielnicy miasta matka znajduje zwłoki córki. To była taka dobra dziewczyna... Dlaczego więc morderca napisał na lustrze słowo Zdzira? Zabił z wielką brutalnością. Jak straszny musiał być powód takiej gwałtownej zbrodni? Jakie tajemnice skrywała ta dziewczyna z wyższych sfer? 
Komisarz Axel Haake, miłośnik sztuki i wyścigów konnych, przejmuje śledztwo. Wszyscy są podejrzani. Mieszkańcy najlepszej dzielnicy Sztokholmu okazują się zdumiewająco bezwzględni, chronią siebie nawzajem. Za fasadami pięknych domów bogaczy kryje się zło. A morderca uderza ponownie...

Jaguar

Catherine Ryan Hyde Dzień, który zmienił wszystko - 10.09

Pewnego ranka Nathan McCane, bezdzietny mężczyzna w średnim wieku znalazł porzucone w lesie niemowlę. Marzeniem mężczyzny stało się adoptować chłopca, jednak los chciał inaczej... To babka dziecka uzyskała prawo opieki nad wnuczkiem. Nathan jednak wymógł na niej obietnicę - pewnego dnia kobieta przyprowadzi do niego dziecko, a wtedy on wyjaśni mu, kto go ocalił.
Piętnaście lat później owdowiały Nathan znajduje porzuconego chłopca raz jeszcze - tym razem na własnym progu. Nat, bo tak go ochrzczono, wyrósł na ponurego i niedostępnego nastolatka i jego babka nie jest w stanie dłużej go znosić. Nathan zgadza się przejąć opiekę nad młodzieńcem, wiedząc, że czeka go ciężka walka o miłość i zaufanie. Nat boi się porzucenia, a starszy mężczyzna zrobi wszystko, by udowodnić chłopakowi, że nigdy, ale to przenigdy nie usunie go ze swego życia. Nawet jeśli przyjdzie mu zmierzyć się z demonami przeszłości.

Literackie

Jerzy Niemczuk Bat na koty - 3.09

Przejmująca walka z rozpaczą i bezradnością, nadzieja na lepsze jutro, a w tle piękne mazurskie pejzaże. 

Asia, młoda mama 3-letniej Mai, samotnie opiekuje się córką. Mieszka w biednej, mazurskiej wsi, przygarnięta przez teściów, którzy jej nie lubią oraz obwiniają o rozbicie małżeństwa i sprowadzenie ich syna na złą drogę… Jej mąż uciekł, pozostawiając po sobie gorycz i… długi. Brakuje jej pieniędzy, pracy, wsparcia serdecznych ludzi i nadziei na lepsze jutro. O miłości już chyba nawet nie marzy…

Lecz zła passa nie może przecież trwać wiecznie. Czy Asia otrzyma od losu szansę? Czy i dla niej zaświeci słońce?

Jerzy Niemczuk, który stworzył barwny świat największego hitu TVP1 – serialu „Ranczo”, udowadnia, że potrafi opowiedzieć piękną historię bardziej na serio. Nie zabraknie w niej prawdziwych ludzkich dramatów, wzruszeń i życzliwych ludzi, a przede wszystkim wiary – w dobro i miłość. Dla miłośników urokliwych Mazur, lektura obowiązkowa.

Muza

Yrsa Sigurdardóttir Niechciani - 2.09

Ódinn zamieszkał sam z jedenastoletnią córką Rún po śmierci byłej żony, która wypadła z okna. Ale ojciec i córka nie są ze sobą zżyci…Pewnego dnia otrzymuje w pracy nowe zadanie: ma ustalić, co działo się wiele lat temu w Krókur, położonym na odludziu i zamkniętym domu wychowawczym dla chłopców. Bada między innymi sprawę śmierci dwóch z nich – chłopcy w tajemniczych okolicznościach udusili się spalinami w samochodzie.
Im bardziej Ódinn zagłębia się w tę sprawę, tym częściej wydaje mu się, że dopadają go upiory z przeszłości. Czy przedwczesna śmierć jego żony ma z tym coś wspólnego? Ódinn rozpaczliwie poszukuje odpowiedzi na to pytanie i czuje, że atmosfera grozy narasta…

Noir Sur Blanc 

Andrea Camilleri Pole garncarza - 3.09

Niedaleko Vigaty, w miejscu zwanym “polem garncarza” odnaleziony zostaje worek ze zwłokami niezidentyfikowanego mężczyzny. Niedługo później na komisariacie zjawia się oszałamiająco piękna kobieta, która martwi się brakiem wiadomości od męża, oficera marynarki, pływającego na statkach dalekomorskich. Czy to możliwe, aby chodziło o tę samą osobę? I co wspólnego ma z tą dziwną sprawą boss lokalnej mafii, a przede wszystkim zastępca Montalbana, Mimì Augello, który z niewiadomego powodu robi się tak nieznośny, że zraża do siebie wszystkich kolegów i przyjaciół?

Prószyński i S-ka

Anna Klejzerowicz Sekret czarownicy - 2.09

Kolejna po "Czarownicy" i "Córce czarownicy" powieść, traktująca o poszukiwaniu siebie, własnych korzeni czy może źródeł, z których bierze się nasze życie, świadomość i tożsamość.

Problemy młodego małżeństwa - wynikające z odmiennych oczekiwań, z banalnych życiowych nieporozumień - splatają się z potrzebą zgłębienia wiedzy o własnych korzeniach, historii, kulturze. Czy coś łączy ludzi żyjących w innym czasie, lecz w tym samym miejscu? Jakaś "energia"? A może po prostu pamięć, zakodowana gdzieś głęboko w podświadomości? W pobliskiej miejscowości archeolodzy odkrywają zamurowaną w czasach krzyżackich tajną kryptę, a w niej szczątki rycerza. Analiza kości wskazuje, że kilkaset lat 

temu człowiek ten padł ofiarą zbrodni. Krzyżak to, a może... templariusz? Jak poznać prawdę? Przy okazji znaleziony zostaje ślad pewnej średniowiecznej "czarownicy"... Życie bohaterów zaczyna splatać się w symboliczny sposób z losem ludzi sprzed wieków. Uczucia są wszak niezmienne.

Tina Seskis O krok za daleko - 2.09

Szczęśliwe z pozoru małżeństwo. Uroczy synek. Piękny dom. Co więc sprawia, że Emily Coleman pewnego ranka wstaje i jak gdyby nigdy nic porzuca swoje życie, by zacząć wszystko od nowa? Przeżyła załamanie nerwowe? Chce uciec przed dysfunkcyjną rodziną – szczególnie przed zaburzoną siostrą bliźniaczką? I co oznacza prześladująca ją data, kiedy będzie musiała stawić czoło przeszłości? Nikt dotąd nie odkrył jej tajemnicy. Czy tobie się uda? 

Pasjonujący dreszczowiec, który zachwyci fanów nieoczekiwanych, zaskakujących zakończeń. „Grazia” czy ktokolwiek z nas choć raz nie myślał o tym, by rzucić wszystkie obowiązki, zmienić nazwisko i rozpocząć nowe życie? W tym inteligentnie napisanym thrillerze Emily (a może Catherine?) podejmuje taką właśnie decyzję.

Katarzyna Puzyńska Więcej czerwieni - 4.09

W Lipowie lato w pełni. Na polach rozpoczynają się żniwa, a w sadach dojrzewają jabłka. Młodszy aspirant Daniel Podgórski czuje, że znalazł się w najlepszym momencie swojego życia. Tymczasem w okolicach sennego zazwyczaj Lipowa zostają zabite dwie młode kobiety. Sprawca okaleczył brutalnie ich ciała. Policja kryminalna z Brodnicy podejrzewa, że oba zabójstwa mogą być dziełem seryjnego mordercy. Podgórski dołącza do ekipy śledczej prowadzonej przez kontrowersyjną komisarz Klementynę Kopp. Policja stara się znaleźć punkty wspólne pomiędzy obiema ofiarami i stworzyć profil zabójcy. Brak postępów w śledztwie zbiega się z kłopotami w życiu prywatnym policjanta. Czy Podgórski odkryje, jaki jest prawdziwy cel mordercy? Czy uda się w porę zapobiec śmierci kolejnej kobiety?

Marek Harny Dwie kochanki - 9.09

Nakreślona z epickim nerwem opowieść o gorzkiej polsko-żydowskiej historii, bolesnych rozliczeniach i inicjacji w dorosłość.

Ostatnie lata XX wieku, Prowansja. Pisarz Marcin Cichy zmuszony jest dokonać obrachunku z własnym życiem. Podążając śladami tragicznie zmarłej Maryli-Miriam, swej niegdysiejszej kochanki, próbuje równocześnie odnaleźć swoją ścieżkę, którą przed laty zagubił gdzieś między Nowym Sączem, Krakowem i Paryżem. Związek z Agatą, nową kobietą jego życia, rozbudza w nim zarówno nowe nadzieje, jak i stare niepokoje. Oboje muszą stawić czoło przeszłości.

Kolejna podejście Marka Harnego do tajemnic „chłopców z lasu” operujących w beskidzkich kniejach w latach II wojny światowej i zaraz po jej zakończeniu. Autor dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Nowym Sączu, jego rodzice byli w czasie wojny zaangażowani w AK-owski ruch oporu – wychował się więc w cieniu „leśnych” legend, mitów, niedopowiedzeń i półprawd. Krótko mówiąc: wie, o czym pisze. W to, że Marek Harny jest niezłym pisarzem, nie wątpię.
Piotr Kofta

Małgorzata Warda Miasto z lodu - 11.09

Agata ma trzynaście lat i prawie nie zna Teresy, swojej matki, kiedy ta zabiera ją w podróż po Polsce. Osiedlają się w niedużym górskim mieście, gdzie próbują na nowo nawiązać więź. Piękna, samotna kobieta, od pierwszej chwili wzbudza ogromne zainteresowanie mężczyzn, wolnych i żonatych. Dwie „obce” szybko stają się głównym tematem plotek. W miarę upływu czasu niechęć, a nawet wrogość ludzi z miasteczka rośnie. 

Pewnego ranka Agata zostaje znaleziona w górach, w stanie krytycznym. Nie wiadomo, co się dziewczynce stało. Lekarze walczą o jej życie, policja i dziennikarze rozpoczynają dochodzenie. Z każdą chwilą objawiają się nieznane oblicza bohaterów dramatu: matki, dyrektorki szkoły, koleżanek, mieszkańców miasteczka. Nowego znaczenia nabierają słowa „odpowiedzialność” i „manipulacja”. Niemym świadkiem wydarzeń jest pogrążona w śpiączce, nieprzytomna Agata.

Smak Słowa

Jørn Lier Horst Jaskiniowiec - 10.09 (RECENZJA)

Zaledwie trzy domy dalej od mieszkania policjanta Williama Wistinga zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, który przez cztery miesiące siedział martwy przed migającym ekranem telewizora. Nic nie wskazuje na to, aby jego śmierć była wynikiem przestępstwa. Viggo Hansen był człowiekiem, na którego za życia nikt nie zwracał uwagi, więc jego śmierć również nie wzbudza sensacji i nie trafia na czołówki gazet. A jednak z jakiegoś powodu ta sprawa budzi ciekawość córki Wistinga, która jest dziennikarką. Line postanawia napisać artykuł: "Portret zupełnie nieznanej osoby".
Kiedy Line rozpoczyna swoje dziennikarskie śledztwo, policja otrzymuje zgłoszenie o odnalezieniu kolejnych zwłok, tym razem na miejscu wycinki lasu. Wygląda na to, że ciało musiało tam leżeć przez długi czas. Na zwłokach mężczyzny zostaje ujawniony niezwykły ślad. Wkrótce policja organizuje zakrojoną na szeroką skalę obławę – jedną z największych w historii Norwegii. Jedyne, co mogłoby popsuć szyki śledczym to nadgorliwi dziennikarze…

Sonia Draga

Krzysztof Zajas Ludzie w nienawiści - 10.09

W niejasnych okolicznościach na wycieczce w podkrakowskich Skałkach ginie kierowca quada. Po kilku godzinach równie tragiczny koniec spotyka jego kolegę, zadźganego nożem w gondoli balonu nad Wisłą naprzeciw Wawelu. Drugi z nich tuż przed śmiercią dzwoni do komisarza Andrzeja Krzyckiego z prośbą o pomoc, ten jednak spóźnia się o parę minut. Banalna z pozoru sprawa w toku śledztwa zaczyna mieć coraz więcej wspólnego z innym morderstwem, od trzech lat spędzającym sen z powiek Krzyckiego. Wszystkie ofiary mają wspólny mianownik: są bezkarnymi, stojącymi ponad prawem kanaliami, co ich śmierć czyni niepokojąco sprawiedliwą. Kim jest ich likwidator, samotny Mściciel, który nie pozostawia śladów? Gdzie przebiega granica między sprawiedliwością i zbrodnią? Między dobrem i złem? Ścigając zapamiętale Mściciela, komisarz krakowskiej policji ściga własny cień. To nie jedyny problem dla balansującego na cienkiej linie Krzyckiego. Pojawia się kobieta z Warszawy…

Znak

Marek Krajewski Władca liczb - 10.09 ( POLECAM!)

Wrocław to brama do piekła. Kiedy przez nią przejdziesz, nie ma już odwrotu. 

Zmęczony życiem Popielski dostaje nowe zlecenie. Proste z pozoru śledztwo w sprawie syna pewnego hrabiego zaczyna zupełnie nowy rozdział w historii detektywa i miasta.
Wrocław staje się przejściem do mrocznego świata, niebezpiecznym labiryntem. Wystarczy o niewłaściwej porze znaleźć się w niewłaściwym miejscu i otwiera się brama do piekieł. 
Tutaj okrucieństwo nie ma granic. 
Tutaj śledzisz każdy gest twojego oprawcy.
Tutaj zaczynasz żyć według jego reguł.

Andrew Miller Oczyszczenie - 10.09

Nagroda COSTA dla Książki Roku!

„Jeśli podobało się wam »Pachnidło« Patricka Süskinda, ta książka was zachwyci”.

Jest 1785 rok, rewolucja francuska wisi w powietrzu. Najstarszy cmentarz Paryża jest przepełniony, ziemia wyrzuca na wierzch grzebane w niej ciała, a opary zatruwają miasto i odurzają jego mieszkańców. Młody inżynier Jean-Baptiste Baratte dostaje od króla zadanie oczyszczenia nekropolii. Na Cmentarzu Niewiniątek odkrywa, że czasem rozkład toruje drogę dla nowego początku...

Andrew Miller odmalowuje Paryż światłocieniem, w głęboko sensualnej, niejednoznacznej prozie. W „Oczyszczeniu” każda postać nosi w sobie tajemnicę, a pod powłoką miejskiego brudu kryje się zaskakująca prawda o człowieku i historii.

Zwierciadło

Ałbena Grabowska-Grzyb Stulecie winnych. Ci, którzy przeżyli - 10.09

Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków.

Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna... 

Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.

***

Od siebie polecam Jaskiniowca i ogromnie zachęcam do lektury świetnego Władcy liczb.

***

Poprzednie zapowiedzi

41 komentarzy:

 1. Ależ ciekawe książki będę, świetnie, będzie co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przeczytać "Oczyszczenie". Koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem co ze mną ostatnio jest nie tak, ale żadna nadchodząca premiera książki mnie nie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przede wszystkim "Niechciani", może "Ludzie w nienawiści" i "Dobra dziewczyna".

  OdpowiedzUsuń
 5. "Jaskiniowiec" i nowa książka pani Ałbeny mnie ciekawią. Tylko najpierw dorwę "Lot nisko nad ziemią" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero przeczytałam "Coraz mniej olśnień".

   Usuń
 6. Na pewno zasadzę się na "Oczyszczenie" i "Ludzi w nienawiści". Zastanawiam się jeszcze nad "Jaskiniowcem" i "Miastem z Lodu"

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej do mnie przemawia "Jaskiniowiec" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hyde, Niemczuk, Yrsa, Warda, Seskis, Puzyńska, Grabowska - tyle bym wybrała do czytania. A "Jaskiniowca" skończyłam czytać, niezły;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak zawsze za dużo książek bym chciała :/

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam tyle nieprzeczytanych tytułów, że nawet nie patrzę na nowości...

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobra dziewczyna i Miasto z lodu mnie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja bardzo czekam na "Bat na koty", natomiast resztę z chęcią bym przeczytała wypożyczając z biblioteki ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mmmm zapowiada się cudowny miesiąc. Nie tylko w moje 8naste urodziny, ale również mnóstwo cudownych książek : )
  Książka Krajewskiego mnie ciekawi, bo czytałam ,,Dżuma w Breslau" no i nie byłam do końca zachwycona ;>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę, mam nadzieję, że goście będą wiedzieli z jakimi książkami przyjść do Ciebie na imprezę. :D

   Usuń
 14. Oczami wyobraźni już widzę jak bankrutuję tej jesieni;)

  OdpowiedzUsuń
 15. 'Więcej czerwieni' mogłoby mi się spodobac.

  OdpowiedzUsuń
 16. "Stulecie winnych..." to książka która najbardziej mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam "Jaskoniowca" i niedługo się za niego zabiorę :) Interesują mnie także "Władca liczb", "Niechciani" oraz "Dzień, który zmienił wszystko".

  OdpowiedzUsuń
 18. Najbardziej ciekawi mnie książka Wardy :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Większość, a nawet wszystkie bym przygarnęła ;))

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja podobnie jak kwiatusia najchętniej przygarnęłabym wszystkie tytuły. Za mną już "Jaskiniowiec", którego polecam. Teraz Camilleri kusi, Yrsa też...

  OdpowiedzUsuń
 21. Zainteresowała mnie okładka książki Marka Harnego. Ciekawe, czy wnętrze jest równie absorbujące. ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Oj, chyba zbankrutuję - za dużo interesujących tytułów..

  OdpowiedzUsuń
 23. Widzę, że bardzo dużo interesujących książek, szczególnie kryminałów. Bardzo zachęciłaś mnie do ksiązki Wydawnictwa Literackiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Aj te nowości... Zdecydowanie ich za dużo! Przeciętny człowiek nie jest w stanie przeczytać wszystkiego, co go interesuje... Ciekawe lektury :)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Mnóstwo fajnych książek, aż ciężko wybrać najciekawszą propozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Nowy Krajewski wyląduje u mnie na półce w dniu premiery! Już nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 27. "Dzień, który zmienił wszystko" brzmi bardzo intrygująco! Chętnie poznałabym tę historię i te demony przeszłości. A "Miasto z lodu" chcę, bo książki w Klubie Kobiety to Czytają! są dobrze dobierane, a i ciekawie się zapowiada. :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Intryguje mnie "Oczyszczenie" oraz "Dzień, który zmienił wszystko". Ciekawa jestem, na ile opisy na okładkach będą spójne z treścią danej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojęcia nie mam. Opisy tak naprawdę czytam dopiero po lekturze książki.

   Usuń
 29. "Dzień, który zmienił wszystko" - to może być świetna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 30. "O krok za daleko" oraz "Oczyszczenie" to dwa najmocniejsze typy :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Uwielbiam czytać Twoje posty z zapowiedziami. Wybierasz do nich rewelacyjne książki!

  OdpowiedzUsuń
 32. Jakoś ten "Jaskiniowiec" za mną chodzi... Intrygujące :) :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...