piątek, 15 sierpnia 2014

Co w wydawnictwach piszczy #28
(sierpień 2014 - cz. 2)

Co też ciekawego szykują wydawcy na drugą połowę sierpnia? Zobaczmy!

Czarne

Alexandra Fuller Pod drzewem zapomnienia - 20.08

Dla jednego z nich Afryka była miłością, dla drugiego – wyzwaniem. Kolejna książka Alexandry Fuller to piękna, intymna opowieść o rodzicach i cenie, jaką zapłacili za oddanie się temu bezkompromisowemu, płodnemu, choć równocześnie przesiąkniętemu śmiercią kontynentowi. Wojna i pragnienie życia, miłość i szaleństwo, lojalność i przebaczenie splatają się ze sobą, gdy Tim i Nicola Fullerowie mierzą się z Afryką, gdy próbują osiąść, założyć dom, wychowywać dzieci, a przede wszystkim przetrwać, zachowując resztki normalności.

Książka to szczery, pozbawiony patosu obraz namiętności tych dwojga, a także portret kontynentu, który w tej książce, jak nigdzie indziej, pokazuje swą magiczną, pokrytą bliznami, a jednak łaskawą twarz.


Iza Klementowska Samotność Portugalczyka - 25.08

Kto rządził w domu António de Oliveiry Salazara, dlaczego Joao Soares został tylko w piżamie, co słychać wewnątrz fortu w Caxias, kogo Eryk zabiera ze sobą do Angoli, dlaczego Kinkas spędzał całe dnie na cmentarzu, a dom Rui przypominał pomnik? Losy Portugalczyków to tylko pretekst, by się przyjrzeć świadomemu lub nie, chcianemu lub nie, warunkowemu lub nie odosobnieniu. To nie Portugalia pięknych wybrzeży i fado, lecz Portugalia podsłuchów, cieni na ścianie, niepewności i niespełnionych obietnic. To Portugalia okrojona z terytorium i dumy.
Lars Kepler Piaskun - 27.08

Pewnej zimowej nocy na moście kolejowym niedaleko Sztokholmu maszynista zauważa przy torach broczącego krwią człowieka. Ranny trafia do szpitala z rzadkim w tych okolicach ciężkim zakażeniem bakteryjnym, tak zwaną chorobą legionistów. Zaskoczenie jest jeszcze większe, kiedy okazuje się, że ten człowiek od siedmiu lat widnieje w rejestrze zmarłych. Wszystko wskazuje na to, że jest jedną z wielu nieodkrytych ofiar seryjnego mordercy Jurka Waltera. Ale jakim cudem odnalazł się po tylu latach, skoro jego niedoszły morderca od dawna odsiaduje wyrok? I kim jest tajemniczy Piaskun, który usypia dzieci oraz przetrzymuje je w ciemnościach?

Karakter

Iljas Churi Jalo - 25.08

Obsesyjna, niemal transowa powieść, której nie sposób streścić, tak jak nie sposób ustalić, co tak naprawdę wydarzyło się w życiu głównego bohatera ani kim on właściwie jest. Podejrzany o popełnienie kilku różnych przestępstw i osadzony w areszcie Jalo dostaje od strażników pióro i plik kartek, na których ma spisać zeznania. Ponawiane przez niego próby opowiedzenia własnej historii przynoszą jej kolejne warianty, w których gubią się nie tylko śledczy, ale i on sam. Spotkane przez niego postacie, kobiety i mężczyźni, powracają po wielekroć, za każdym razem odsłaniając inne oblicze. 
W niekończącym się kołowrocie zdarzeń i opowieści, Jalo odkrywa stopniowo zapoznaną historię swojej rodziny.

Tłem opowieści jest libańska wojna domowa oraz losy chrześcijańskiej mniejszości asyryjskiej – Wielka Historia, która odcisnęła swe piętno na życiu młodego bohatera. Wpisana w nią przemoc i ciągła konieczność określania własnej tożsamości na stałe naznaczyły losy Jalo i jego rodziny – poszukującej miłości matki oraz dziadka, księdza i mistyka, który jako dziecko ocalał z krwawej rzezi, a potem był wychowywany przez kurdyjskiego mułłę, by w końcu uciec z domu i wrócić do chrześcijaństwa.

W tej poruszającej powieści nic nie jest jednoznaczne i raz na zawsze określone – ani motywacje bohaterów, którzy beznadziejnie poszukują miłości i seksualnego spełnienia, ani sekwencje zdarzeń. Pewna jest jedynie moc literatury, która chroni przed rozpaczą i pozwala odnaleźć sens.

Literackie

Gaja Grzegorzewska Betonowy pałac - 27.08

Intelektualista o patologicznych korzeniach i kobieta, która wolałaby zapomnieć o własnej przeszłości. Nowy „władca” osiedla i seryjny morderca, który postąpił o krok za daleko. Wszyscy uwikłani w śledztwo, które szybko staje się polowaniem, prowadzącym do najbardziej ponurych części Krakowa i najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psyche. 
Betonowy pałac to historia Profesora — erudyty, który dorastał w mrocznej dzielnicy, świadomie przekraczając kolejne granice upodlenia. Równocześnie jest to oczytany intelektualista, zdolny do czynienia dobra, kierujący się własnym kodeksem moralnym. Nie pasuje ani do świata, z którego pochodzi, ani do tego, do którego aspirował. Po dwuletnim wygnaniu powraca do miejsca, w którym się wychował i, choć nie chce wracać do przestępczego świata, mroczna przeszłość wkrótce daje o sobie znać… 
Najodważniejsza powieść w dorobku laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru, łącząca w sobie elementy kryminału, powieści detektywistycznej i thrillera psychologicznego. Grzegorzewska — najgorętsze nazwisko polskiego kryminału.

Noir Sur Blanc

Charles Bukowski Najpiękniejsza dziewczyna w mieście - 27.08

Opowiadania z tego tomu stanowią kwintesencję twórczości Bukowskiego. Z bezwzględną szczerością, bez upiększania opisuje w nich jedyny świat, w którym czuł się swojsko - i on, i wytwory jego literackiej wyobraźni - świat pijaków, dziwek, rozmaitych wykolejeńcow i outsiderów.

Oficynka

Izabela Żukowska Gotenhafen - 22.08

Pierwszy do świadomości zaczął przedostawać się ból

Emerytowany komisarz Franz Thiedtke budzi się w pokoju hotelowym w towarzystwie nieznanego sobie trupa. Jest jesień 1943 roku. W Gdyni stacjonują hitlerowskie okręty wojenne, z miasta wysiedlono Polaków, a gdyńską stocznię zamieniono w oddział niemieckiej stoczni w Kilonii. Ale Franz Thiedtke nie pamięta ani pokoju hotelowego, ani morderstwa, ani tego, jak Gdynia stała się Gotenhafen. Czy oskarżony o morderstwo i pozbawiony pamięci zdoła dotrzeć do prawdy?


Otwarte

Blake Crouch Wayward Pines. Bunt - 27.08

Drugi tom trylogii Wayward Pines o losach agenta specjalnego Ethana Burke, który trafia do tajemniczego miasteczka w stanie Idaho, gdzie wszystko jest grą pozorów. Jest tylko jedna rzecz straszniejsza niż obłęd: świadomość, że jesteś przy zdrowych zmysłach…

Prószyński i S-ka

Marian Izaguirre Tamte cudowne lata - 21.08

Niezwykła historia o wielkiej mocy książek i prawdziwej miłości, porównywana do powieści Carlosa Ruiza Zafóna.

„Tęsknię za czasem, kiedy byliśmy panami życia”, mówi, krzątając się po kuchni, Lola. Jej dawna egzystencja, pełna marzeń, poświęcona była książkom i dyskusjom w kawiarniach, leniwym sjestom i snuciu wizji lepszej Hiszpanii, która w tamtym okresie powoli uczyła się demokracji. Jednakże przyszedł rok 1936, rok wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, i życie zamieniło się w walkę. Teraz, po piętnastu latach, Loli i jej mężowi Matíasowi pozostał jedynie mały antykwariat, na wpół ukryty w jednej ze starych madryckich dzielnic, i sprzedawanie przypadkowym klientom romansów i zapomnianych klasyków. To tutaj, w tej skromnej księgarence, pewnego popołudnia roku 1951 Lola pozna Alice, kobietę, która znalazła w literaturze sens istnienia. We dwie, czytając wspólnie jedną książkę, zabiorą nas do Anglii początków XX wieku, gdzie poznamy pewną dziewczynkę, dorastającą w nieświadomości, kim byli jej rodzice. 
Powieść Marian Izaguirre to hołd złożony lekturze, ale również opowieść o dwóch kobietach, które wiedzą o życiu zbyt dużo, by móc o tym mówić.

PWN

Terri L. Austin Caffè Criminale - 18.08

Pierwsza książka z serii o niepozornej studentce i kelnerce Rose Strickland, która ma całkiem zwyczajne, dosyć nudne życie. Wszystko jednak zaczyna się zmieniać, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach znika jej najlepszy przyjaciel Axton. Pewnego dnia odwiedza Rose w restauracji i, nic nie wyjaśniając, zostawia jej swój plecak. Od tego czasu nie ma z nim żadnego kontaktu, a Rose zaczyna mieć na głowie coś więcej niż tylko serwowanie kawy i naleśników. Wspomagana przez zaprzyjaźnioną fankę mangi i dziwnych strojów, swoją siedemdziesięcioletnią szefową i dwóch życzliwych komputerowców, Rose rozpoczyna prywatne śledztwo, które doprowadzi ją do świata politycznej korupcji, nielegalnego hazardu i podejrzanych interesów.

Michele Zackeim Ostatni pociąg do Paryża - 25.08

Rok 1935. Rose Manon, dziennikarka z nowojorskiej redakcji, dostaje wymarzoną pracę jako zagraniczna reporterka w Paryżu. W mieście świateł poznaje Leona, niemieckiego antynazistę. Znajomość przekształca się w romans, jednocześnie Rose zostaje wplątana w niewyjaśnione morderstwo. Tymczasem echa przełomowych wydarzeń dochodzą do niej z coraz większą siłą. Przydzielona do pracy w Berlinie, Rose ukrywa swoją prawdziwą tożsamość, zmaga się z seksizmem i antysemityzmem. Dzień przed wybuchem II wojny światowej dziewczyna musi podjąć decyzję, kto będzie jej towarzyszył w powrotnej drodze do Paryża: kochanek, któremu nie ufa, czy tajemniczy mężczyzna, który przybył do Berlina w wieczór poprzedzający kryształową noc.

Rebis

Jenny L. Witterick Tajemnica mojej matki - 26.08

Przykuwająca, poruszająca, a wreszcie niesamowicie podnosząca na duchu opowieść.
Dwie żydowskie rodziny i Niemiec dezerter ukrywający się pod jednym dachem i niewiedzący o sobie nawzajem, dwie Polki udzielające im schronienia z narażeniem własnego życia – oto różne perspektywy tej bardzo prosto i zwięźle opowiedzianej historii. Stanowi ona spuściznę głęboko ludzkiego współczucia, szczodrości i niewypowiedzianej odwagi zwyczajnych kobiet, które w okrutnych czasach dokonały nadzwyczajnego czynu.

„Ta książka jest dziełem wyobraźni, zainspirowała mnie jednak prawdziwa historia Franciszki Halamajowej, która wraz z córką Heleną ocaliła w Polsce w czasach II wojny światowej piętnastu Żydów. W tym samym czasie ukrywała na poddaszu młodego niemieckiego żołnierza. Przed wojną żyło w Sokalu sześć tysięcy Żydów. Tylko trzydzieścioro ocalało, z czego połowę uratowała jedna Polka – Franciszka. (…) Kiedy ma się wiele do stracenia, a jednak dokona się właściwego wyboru, ujawnia się szlachetność, którą ma się w sobie. Kiedy to osiągamy, znosimy z pogodą rzeczy nie do udźwignięcia” – z Epilogu
„Tajemnica mojej matki”, zainspirowana filmem o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Franciszce Halamajowej i jej córce, jest pierwszą książką Jenny L. Witterick. Powieść stała się bestsellerem w Kanadzie.

W.A.B.

Grażyna Jagielska Korespondent - 27.08

Żona jednego z najważniejszych polskich reporterów w przejmującej opowieści o losie korespondenta.
Caroline i Adam Matyasowie po kolejnej reporterskiej wyprawie zatrzymują się w Delhi. Tam właśnie poznają historię francuskiego dziennikarza zaginionego przed laty w afgańskich górach. Gdy dociera do nich wieść o zajęciu Kabulu przez talibów, Caroline postanawia samotnie wyruszyć do Afganistanu. Czy uda jej się rozwikłać zagadkę zaginionego korespondenta?
Poprzednie zapowiedzi

28 komentarzy:

 1. Tamte cudowne lata nawet z okładki przypominają Zafóna :) kusi mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś naprawdę nie wiedziałabym co wybrać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziwne, ale wyjątkowo nie widzę nic w moim guście. Chyba za bardzo wybredny się zrobił :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej czekam na Piaskun, chociaż Bukowski też mnie trochę kusi ;>

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko "Tamte cudowne lata" mnie interesują :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tajemnica mojej matki być może mnie zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wierzę, że nic mi nie wpadło w oko ;) Ale to chyba dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tamte cudowne lata nie dość, że porównywane do Zafona, to jeszcze okładka w podobnej stylistyce. Bardzo oryginalne :/ Tym razem z zapowiedzi nic dla mnie, ale to nawet lepiej - skupię się na tych książkach, które mam u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie chęć zwrócenia uwagi miłośników Zafóna na tę książkę jest silniejsza.

   Usuń
 9. Mnie zainteresował - dość nietypowo - 'Ostatni pociąg do Paryża' ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bukowskiego bym chętnie poczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 11. 'Pod drzewem zapomnienia' to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. "Wayward Pines. Bunt" przeczytam na 200%, ciekaw jestem też "Samotności Portugalczyka", zastanawiam się jednak, czy bez jakiejkolwiek wiedzy o tym kraju odnalazłbym się w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno wyczuć. Trzeba by przejrzeć książkę.

   Usuń
 13. Gaja Grzegorzewska - tej pani książki poszukuję od jakiegoś czasu, oby coś wpadło w moje ręce. Inne tytuły też wydają mi się interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 14. No i co tu wybrać? Za dużo tych książek, stanowczo za dużo.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zainteresowały mnie: Samotność Portugalczyka, Piaskun, Betonowy pałac, Najpiękniejsza dziewczyna w mieście ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tym razem nic nie widzę dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bukowskiego chyba sobie nawet zakupię do kolekcji. :) :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Kilka ciekawych pozycji, zwłaszcza od wydawnictwa Czarne.

  OdpowiedzUsuń
 19. "Betonowy pałac" mnie intryguje!

  OdpowiedzUsuń
 20. Zainteresowały mnie książki z PWN i Rebis, będę je miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...