piątek, 15 sierpnia 2014

Co w wydawnictwach piszczy #28
(sierpień 2014 - cz. 2)

Co też ciekawego szykują wydawcy na drugą połowę sierpnia? Zobaczmy!

Czarne

Alexandra Fuller Pod drzewem zapomnienia - 20.08

Dla jednego z nich Afryka była miłością, dla drugiego – wyzwaniem. Kolejna książka Alexandry Fuller to piękna, intymna opowieść o rodzicach i cenie, jaką zapłacili za oddanie się temu bezkompromisowemu, płodnemu, choć równocześnie przesiąkniętemu śmiercią kontynentowi. Wojna i pragnienie życia, miłość i szaleństwo, lojalność i przebaczenie splatają się ze sobą, gdy Tim i Nicola Fullerowie mierzą się z Afryką, gdy próbują osiąść, założyć dom, wychowywać dzieci, a przede wszystkim przetrwać, zachowując resztki normalności.

Książka to szczery, pozbawiony patosu obraz namiętności tych dwojga, a także portret kontynentu, który w tej książce, jak nigdzie indziej, pokazuje swą magiczną, pokrytą bliznami, a jednak łaskawą twarz.


Iza Klementowska Samotność Portugalczyka - 25.08

Kto rządził w domu António de Oliveiry Salazara, dlaczego Joao Soares został tylko w piżamie, co słychać wewnątrz fortu w Caxias, kogo Eryk zabiera ze sobą do Angoli, dlaczego Kinkas spędzał całe dnie na cmentarzu, a dom Rui przypominał pomnik? Losy Portugalczyków to tylko pretekst, by się przyjrzeć świadomemu lub nie, chcianemu lub nie, warunkowemu lub nie odosobnieniu. To nie Portugalia pięknych wybrzeży i fado, lecz Portugalia podsłuchów, cieni na ścianie, niepewności i niespełnionych obietnic. To Portugalia okrojona z terytorium i dumy.
Lars Kepler Piaskun - 27.08

Pewnej zimowej nocy na moście kolejowym niedaleko Sztokholmu maszynista zauważa przy torach broczącego krwią człowieka. Ranny trafia do szpitala z rzadkim w tych okolicach ciężkim zakażeniem bakteryjnym, tak zwaną chorobą legionistów. Zaskoczenie jest jeszcze większe, kiedy okazuje się, że ten człowiek od siedmiu lat widnieje w rejestrze zmarłych. Wszystko wskazuje na to, że jest jedną z wielu nieodkrytych ofiar seryjnego mordercy Jurka Waltera. Ale jakim cudem odnalazł się po tylu latach, skoro jego niedoszły morderca od dawna odsiaduje wyrok? I kim jest tajemniczy Piaskun, który usypia dzieci oraz przetrzymuje je w ciemnościach?

Karakter

Iljas Churi Jalo - 25.08

Obsesyjna, niemal transowa powieść, której nie sposób streścić, tak jak nie sposób ustalić, co tak naprawdę wydarzyło się w życiu głównego bohatera ani kim on właściwie jest. Podejrzany o popełnienie kilku różnych przestępstw i osadzony w areszcie Jalo dostaje od strażników pióro i plik kartek, na których ma spisać zeznania. Ponawiane przez niego próby opowiedzenia własnej historii przynoszą jej kolejne warianty, w których gubią się nie tylko śledczy, ale i on sam. Spotkane przez niego postacie, kobiety i mężczyźni, powracają po wielekroć, za każdym razem odsłaniając inne oblicze. 
W niekończącym się kołowrocie zdarzeń i opowieści, Jalo odkrywa stopniowo zapoznaną historię swojej rodziny.

Tłem opowieści jest libańska wojna domowa oraz losy chrześcijańskiej mniejszości asyryjskiej – Wielka Historia, która odcisnęła swe piętno na życiu młodego bohatera. Wpisana w nią przemoc i ciągła konieczność określania własnej tożsamości na stałe naznaczyły losy Jalo i jego rodziny – poszukującej miłości matki oraz dziadka, księdza i mistyka, który jako dziecko ocalał z krwawej rzezi, a potem był wychowywany przez kurdyjskiego mułłę, by w końcu uciec z domu i wrócić do chrześcijaństwa.

W tej poruszającej powieści nic nie jest jednoznaczne i raz na zawsze określone – ani motywacje bohaterów, którzy beznadziejnie poszukują miłości i seksualnego spełnienia, ani sekwencje zdarzeń. Pewna jest jedynie moc literatury, która chroni przed rozpaczą i pozwala odnaleźć sens.

Literackie

Gaja Grzegorzewska Betonowy pałac - 27.08

Intelektualista o patologicznych korzeniach i kobieta, która wolałaby zapomnieć o własnej przeszłości. Nowy „władca” osiedla i seryjny morderca, który postąpił o krok za daleko. Wszyscy uwikłani w śledztwo, które szybko staje się polowaniem, prowadzącym do najbardziej ponurych części Krakowa i najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psyche. 
Betonowy pałac to historia Profesora — erudyty, który dorastał w mrocznej dzielnicy, świadomie przekraczając kolejne granice upodlenia. Równocześnie jest to oczytany intelektualista, zdolny do czynienia dobra, kierujący się własnym kodeksem moralnym. Nie pasuje ani do świata, z którego pochodzi, ani do tego, do którego aspirował. Po dwuletnim wygnaniu powraca do miejsca, w którym się wychował i, choć nie chce wracać do przestępczego świata, mroczna przeszłość wkrótce daje o sobie znać… 
Najodważniejsza powieść w dorobku laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru, łącząca w sobie elementy kryminału, powieści detektywistycznej i thrillera psychologicznego. Grzegorzewska — najgorętsze nazwisko polskiego kryminału.

Noir Sur Blanc

Charles Bukowski Najpiękniejsza dziewczyna w mieście - 27.08

Opowiadania z tego tomu stanowią kwintesencję twórczości Bukowskiego. Z bezwzględną szczerością, bez upiększania opisuje w nich jedyny świat, w którym czuł się swojsko - i on, i wytwory jego literackiej wyobraźni - świat pijaków, dziwek, rozmaitych wykolejeńcow i outsiderów.

Oficynka

Izabela Żukowska Gotenhafen - 22.08

Pierwszy do świadomości zaczął przedostawać się ból

Emerytowany komisarz Franz Thiedtke budzi się w pokoju hotelowym w towarzystwie nieznanego sobie trupa. Jest jesień 1943 roku. W Gdyni stacjonują hitlerowskie okręty wojenne, z miasta wysiedlono Polaków, a gdyńską stocznię zamieniono w oddział niemieckiej stoczni w Kilonii. Ale Franz Thiedtke nie pamięta ani pokoju hotelowego, ani morderstwa, ani tego, jak Gdynia stała się Gotenhafen. Czy oskarżony o morderstwo i pozbawiony pamięci zdoła dotrzeć do prawdy?


Otwarte

Blake Crouch Wayward Pines. Bunt - 27.08

Drugi tom trylogii Wayward Pines o losach agenta specjalnego Ethana Burke, który trafia do tajemniczego miasteczka w stanie Idaho, gdzie wszystko jest grą pozorów. Jest tylko jedna rzecz straszniejsza niż obłęd: świadomość, że jesteś przy zdrowych zmysłach…

Prószyński i S-ka

Marian Izaguirre Tamte cudowne lata - 21.08

Niezwykła historia o wielkiej mocy książek i prawdziwej miłości, porównywana do powieści Carlosa Ruiza Zafóna.

„Tęsknię za czasem, kiedy byliśmy panami życia”, mówi, krzątając się po kuchni, Lola. Jej dawna egzystencja, pełna marzeń, poświęcona była książkom i dyskusjom w kawiarniach, leniwym sjestom i snuciu wizji lepszej Hiszpanii, która w tamtym okresie powoli uczyła się demokracji. Jednakże przyszedł rok 1936, rok wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, i życie zamieniło się w walkę. Teraz, po piętnastu latach, Loli i jej mężowi Matíasowi pozostał jedynie mały antykwariat, na wpół ukryty w jednej ze starych madryckich dzielnic, i sprzedawanie przypadkowym klientom romansów i zapomnianych klasyków. To tutaj, w tej skromnej księgarence, pewnego popołudnia roku 1951 Lola pozna Alice, kobietę, która znalazła w literaturze sens istnienia. We dwie, czytając wspólnie jedną książkę, zabiorą nas do Anglii początków XX wieku, gdzie poznamy pewną dziewczynkę, dorastającą w nieświadomości, kim byli jej rodzice. 
Powieść Marian Izaguirre to hołd złożony lekturze, ale również opowieść o dwóch kobietach, które wiedzą o życiu zbyt dużo, by móc o tym mówić.

PWN

Terri L. Austin Caffè Criminale - 18.08

Pierwsza książka z serii o niepozornej studentce i kelnerce Rose Strickland, która ma całkiem zwyczajne, dosyć nudne życie. Wszystko jednak zaczyna się zmieniać, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach znika jej najlepszy przyjaciel Axton. Pewnego dnia odwiedza Rose w restauracji i, nic nie wyjaśniając, zostawia jej swój plecak. Od tego czasu nie ma z nim żadnego kontaktu, a Rose zaczyna mieć na głowie coś więcej niż tylko serwowanie kawy i naleśników. Wspomagana przez zaprzyjaźnioną fankę mangi i dziwnych strojów, swoją siedemdziesięcioletnią szefową i dwóch życzliwych komputerowców, Rose rozpoczyna prywatne śledztwo, które doprowadzi ją do świata politycznej korupcji, nielegalnego hazardu i podejrzanych interesów.

Michele Zackeim Ostatni pociąg do Paryża - 25.08

Rok 1935. Rose Manon, dziennikarka z nowojorskiej redakcji, dostaje wymarzoną pracę jako zagraniczna reporterka w Paryżu. W mieście świateł poznaje Leona, niemieckiego antynazistę. Znajomość przekształca się w romans, jednocześnie Rose zostaje wplątana w niewyjaśnione morderstwo. Tymczasem echa przełomowych wydarzeń dochodzą do niej z coraz większą siłą. Przydzielona do pracy w Berlinie, Rose ukrywa swoją prawdziwą tożsamość, zmaga się z seksizmem i antysemityzmem. Dzień przed wybuchem II wojny światowej dziewczyna musi podjąć decyzję, kto będzie jej towarzyszył w powrotnej drodze do Paryża: kochanek, któremu nie ufa, czy tajemniczy mężczyzna, który przybył do Berlina w wieczór poprzedzający kryształową noc.

Rebis

Jenny L. Witterick Tajemnica mojej matki - 26.08

Przykuwająca, poruszająca, a wreszcie niesamowicie podnosząca na duchu opowieść.
Dwie żydowskie rodziny i Niemiec dezerter ukrywający się pod jednym dachem i niewiedzący o sobie nawzajem, dwie Polki udzielające im schronienia z narażeniem własnego życia – oto różne perspektywy tej bardzo prosto i zwięźle opowiedzianej historii. Stanowi ona spuściznę głęboko ludzkiego współczucia, szczodrości i niewypowiedzianej odwagi zwyczajnych kobiet, które w okrutnych czasach dokonały nadzwyczajnego czynu.

„Ta książka jest dziełem wyobraźni, zainspirowała mnie jednak prawdziwa historia Franciszki Halamajowej, która wraz z córką Heleną ocaliła w Polsce w czasach II wojny światowej piętnastu Żydów. W tym samym czasie ukrywała na poddaszu młodego niemieckiego żołnierza. Przed wojną żyło w Sokalu sześć tysięcy Żydów. Tylko trzydzieścioro ocalało, z czego połowę uratowała jedna Polka – Franciszka. (…) Kiedy ma się wiele do stracenia, a jednak dokona się właściwego wyboru, ujawnia się szlachetność, którą ma się w sobie. Kiedy to osiągamy, znosimy z pogodą rzeczy nie do udźwignięcia” – z Epilogu
„Tajemnica mojej matki”, zainspirowana filmem o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Franciszce Halamajowej i jej córce, jest pierwszą książką Jenny L. Witterick. Powieść stała się bestsellerem w Kanadzie.

W.A.B.

Grażyna Jagielska Korespondent - 27.08

Żona jednego z najważniejszych polskich reporterów w przejmującej opowieści o losie korespondenta.
Caroline i Adam Matyasowie po kolejnej reporterskiej wyprawie zatrzymują się w Delhi. Tam właśnie poznają historię francuskiego dziennikarza zaginionego przed laty w afgańskich górach. Gdy dociera do nich wieść o zajęciu Kabulu przez talibów, Caroline postanawia samotnie wyruszyć do Afganistanu. Czy uda jej się rozwikłać zagadkę zaginionego korespondenta?
Poprzednie zapowiedzi

28 komentarzy:

 1. Tamte cudowne lata nawet z okładki przypominają Zafóna :) kusi mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, czy będą równie dobre jak Zafón.

   Usuń
 2. Dziś naprawdę nie wiedziałabym co wybrać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dużo ciekawego, czy tak mało? ;)

   Usuń
 3. Dziwne, ale wyjątkowo nie widzę nic w moim guście. Chyba za bardzo wybredny się zrobił :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej czekam na Piaskun, chociaż Bukowski też mnie trochę kusi ;>

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko "Tamte cudowne lata" mnie interesują :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tajemnica mojej matki być może mnie zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wierzę, że nic mi nie wpadło w oko ;) Ale to chyba dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tamte cudowne lata nie dość, że porównywane do Zafona, to jeszcze okładka w podobnej stylistyce. Bardzo oryginalne :/ Tym razem z zapowiedzi nic dla mnie, ale to nawet lepiej - skupię się na tych książkach, które mam u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie chęć zwrócenia uwagi miłośników Zafóna na tę książkę jest silniejsza.

   Usuń
 9. Mnie zainteresował - dość nietypowo - 'Ostatni pociąg do Paryża' ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bukowskiego bym chętnie poczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 11. 'Pod drzewem zapomnienia' to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. "Wayward Pines. Bunt" przeczytam na 200%, ciekaw jestem też "Samotności Portugalczyka", zastanawiam się jednak, czy bez jakiejkolwiek wiedzy o tym kraju odnalazłbym się w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno wyczuć. Trzeba by przejrzeć książkę.

   Usuń
 13. Gaja Grzegorzewska - tej pani książki poszukuję od jakiegoś czasu, oby coś wpadło w moje ręce. Inne tytuły też wydają mi się interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 14. No i co tu wybrać? Za dużo tych książek, stanowczo za dużo.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zainteresowały mnie: Samotność Portugalczyka, Piaskun, Betonowy pałac, Najpiękniejsza dziewczyna w mieście ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. "Ostatni pociąg do Paryża" - CHCĘ!

  OdpowiedzUsuń
 17. Tym razem nic nie widzę dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bukowskiego chyba sobie nawet zakupię do kolekcji. :) :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kilka ciekawych pozycji, zwłaszcza od wydawnictwa Czarne.

  OdpowiedzUsuń
 20. "Betonowy pałac" mnie intryguje!

  OdpowiedzUsuń
 21. Zainteresowały mnie książki z PWN i Rebis, będę je miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...