środa, 1 stycznia 2014

Co w wydawnictwach piszczy #14
(styczeń 2014 - cz. 1)

Jak tam? Wstaliście już? Ja pewnie nie, dlatego na wszelki wypadek ustawiłam notkę samopublikującą się, a w niej zapowiedzi książkowe na pierwszą połowę stycznia. Bo przecież mamy nowy rok i nowe pokusy. Argument przemawiający za zakupami jest jeden i niepodważalny: przecież w tym roku jeszcze niczego nie kupiliśmy!

Bellona

Charles Brokaw Kod wzgórza świątynnego - 10 stycznia

Dawny przyjaciel Thomasa Lourdsa, profesora lingwistyki, wzywa go do Jerozolimy, by przyjrzał się zabytkowemu tekstowi. Najwyższy Przywódca Iranu zamierza przejąć ten dokument. Wierzy, że tajemniczy tekst skrywa sekret, który pozwoli jej właścicielowi rządzić całym islamskim światem i rozpętać świętą wojnę jakiej świat jeszcze nie widział. 
Profesor Lourds zamierza ocalić cywilizację, podczas gdy jego wrogowie chcą doprowadzić do jej zagłady.

Kolejna część bestsellerowej serii według magazynu New York Times, wydana po „Kodzie Atlantydy” i „Kodzie Lucyfera”, spodoba się czytelnikom, których interesują historia oraz poszukiwanie skarbów na Świętej Ziemi. „Kod Wzgórza Świątynnego” to doskonała propozycja dla fanów Dana Browna, Brada Meltzera, Jamesa Rollinsa i Steve’a Berry’ego.


Aleksandr Buszkow Skarb antykwariusza - 10 stycznia

"Skarb antykwariusza" to ostatnia książka w bestsellerowej trylogii powieści kryminalnych Aleksandra Buszkowa. 
Obdarzony umysłem analitycznym i temperamentem odkrywcy szantarski antykwariusz Smolin osiąga niebywałe sukcesy - odnajduje siedem zaginionych jajek Faberge, które miały ozdobić ostatnią Wielkanoc carskiej rodziny, wydobywa z dna syberyjskiej rzeki worek z dwunastoma kilogramami bolszewickiego złota, ale prawdziwym sukcesem w jego odczuciu będzie usunięcie z miasta mafii, pomszczenie zamordowanego przyjaciela, odbrązowienie fałszywej legendy o rzekomo bohaterskim rewolucjoniście.

Czarna Owca

Kerstin Ekman Oszustki - 15 stycznia

Kiedy pewnego dnia sławna pisarka Lillemor Troj zmusza się, by przeczytać maszynopis powieści o swoim własnym życiu, ziemia zaczyna usuwać jej się spod nóg. Powieść została napisana przez kobietę, którą dobrze zna i która chce stać się uznaną pisarką. Nigdy nie były przyjaciółkami, ale przez dziesięciolecia stały się głęboko od siebie uzależnione. Teraz ta druga kobieta grozi zniszczeniem czarującej i mądrej osoby, za jaką czytelnicy uważają Lillemor Troj.

Nowa powieść Kerstin Ekman jest ciętym opisem życia literackiego. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o losach dwóch kobiet, od lat pięćdziesiątych XX wieku aż do dziś, o kłamstwie, prawdzie, samotności i wspólnocie.

Filia

Anna Klejzerowicz List z powstania - 15 stycznia

Kiedy wciąż czujesz przeszłość za plecami, kiedy całymi latami skrada się ona za tobą jak zamaskowany zabójca – nigdy nie odnajdziesz spokoju. Możesz tylko uparcie szukać odpowiedzi, by cię ostatecznie nie dopadła... One tak właśnie zrobiły. Ale czy wygrały z przeznaczeniem? Kto odzyska, a kto straci swoje życie? Dwie kobiety, matka i córka. Kilka pokoleń, jedna zaginiona w Powstaniu łączniczka.

Rodzinna legenda i obsesja. Trudno uporać się z traumą przegranego Powstania, trudno przejść do porządku dziennego nad tajemnicą zaginięcia młodej kobiety. Szczególnie jeśli los od czasu do czasu skutecznie o niej przypomina. Ta powieść to panorama epoki – od czasu Powstania, przez okres Polski Ludowej, transformację, aż po czasy współczesne. Historia, która każe stawić czoło najbardziej nawet niewygodnym prawdom. Fascynująca powieść o tajemnicach z przeszłości i desperackim poszukiwaniu prawdy, pomimo że rozwiązanie zagadki wydaje się przekleństwem.

Pascal

Jacqueline Raoul-Duval Zakochany Kafka - 15 stycznia

„Jestem w stanie kochać tylko to, co jest tak wysoko, że nie mogę tego dosięgnąć.”
Franz Kafka

Kafka zakochany. Wrażliwy. Nieznośny. Zazdrosny. Wymagający. Zaborczy. Genialny pisarz. Wariat na punkcie miłości.

Chciał się zabić, gdy Felicja nie odpisywała na listy.
Romans z Grete dał mu dziecko.
Z Mileną spotykał się w tajemnicy przed jej mężem.
Dla Dory zerwał kontakty z rodziną.

Franz Kafka był atrakcyjnym, smukłym i eleganckim mężczyzną. Kimś w rodzaju dandysa, który wiedział, jak oczarować towarzystwo. Robił niezwykłe wrażenie na kobietach. Te, w których się zakochał mieszkały daleko, w Berlinie lub Wiedniu. Z wszystkimi był zaręczony, żadnej nie poślubił. Pod koniec każdego ze związków rozpaczliwie pogrążał się w pisaniu i tworzył swoje najsłynniejsze dzieła: Przemianę, Amerykę, Proces....

Zakochany Kafka to biograficzna powieść na podstawie listów miłosnych i dzienników pisarza. Autorka śledzi losy jego czterech związków i pokazuje geniusza owładniętego miłością.

Prószyński i S-ka

Marry Higgins Clark Śladami zbrodni - 7 stycznia

Hanna Connelly, dwudziestoośmioletnia projektantka i wschodząca gwiazda w świecie mody, dowiaduje się, że Doskonałe Repliki Connelly’ego, należąca do rodziny fabryka mebli założona przez jej dziadka została zrównana z ziemią przez wybuch, do którego doszło w środku nocy. Wszystko uległo zniszczeniu: magazyn, salony wystawowe oraz muzeum z bezcenną kolekcją zabytkowych mebli. Co gorsza, aby uciec przed płomieniami, Kate, starsza siostra Hanny, wyskoczyła z okna i teraz ciężko ranna leży w szpitalu, pogrążona w śpiączce farmakologicznej. Inspektorzy pożarnictwa badający sprawę otwarcie mówią o swych podejrzeniach, że ktoś, może nawet Kate, rozmyślnie doprowadził do wybuchu. Dręczona smutkiem i niepokojem, Hanna nie potrafi zrozumieć, z jakiego powodu siostra poszła do fabryki w nocy. Nie wie jednak, że Kate najbardziej zagrażają osoby mające dostęp do jej szpitalnego pokoju. Jedna z nich zamierza zrobić wszystko, by Kate nie odzyskała przytomności, a także by pokrzyżować szyki dążącej do poznania prawdy Hannie.


Alina Krzywiec Kolebka. Teraz kiedyś później - 7 stycznia

Czy można poznać samą siebie, nie znając swoich przodków? 

Nie miałam ani matki, ani babci, los pokarał mnie matko-babcią, hydrą z dwoma głowami –wyznaje 27-letnia Marta Żółkiewska. Dorastała na Dolnym Śląsku, wychowali ją dziadkowie, matka zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, ojca nigdy nie poznała.
Po śmierci ukochanego dziadka ucieka na studia do Warszawy, dostaje pracę, chce założyć rodzinę. Kiedy traci ciążę, nieoczekiwanie przychodzi list z ultimatum: albo wróci do rodzinnego domu, albo babcia przekaże go kościołowi. 
Na miejscu okazuje się, że przeszłość jej rodziny kryje wiele tajemnic. Czy Marcie uda się ustrzec przed błędami przodków i pójść własną drogą? Dlaczego matka nie umiała kochać? I co stało się z babcią Florą, która znika tuż po przeprowadzce wnuczki? 

Cały czas skanowałam wzrokiem kąty w poszukiwaniu nieszczęsnego kluczyka. Byłam zła na siebie, że nie zaczęłam od tych szuflad. Teraz wydawało się to oczywiste. Niewykluczone, że miałam ten kluczyk wcześniej w zasięgu ręki, ale uznałam go za nieinteresujący. Oczami wyobraźni widziałam szufladę wypełnioną listami do mnie. Listami, które moja matka systematycznie wysyłała, a których nigdy nie dostałam.

Niezwykle intrygująca, świetnie napisana powieść o kobiecie, która postanawia poszukać swoich korzeni i nie boi się konfrontacji z trudną prawdą. 

Marilyn J. Harran, Elisabeth B. Leyson, Leon Leyson Chłopiec z listy Schindlera - 14 stycznia

Prawdziwa historia chłopca cudem ocalałego z Holocaustu.

Nawet w najbardziej mrocznych czasach – a może zwłaszcza wtedy – jest miejsce dla siły woli i odwagi.

Leon Leyson (właśc. Lejb Lejzon) miał tylko dziesięć lat, gdy naziści najechali na Polskę, i musiał wraz z rodziną przenieść się do krakowskiego getta. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu, a także hartowi ducha i sprytowi, udało mu się przetrwać sadystyczne praktyki nazistów, w tym demonicznego Amona Goetha, komendanta obozu koncentracyjnego w podkrakowskim Płaszowie. Jednak w ostatecznym rachunku to wspaniałomyślność i przebiegłość jednego człowieka – Oskara Schindlera – uratowała życie Leona Leysona i jego rodziny. Schindler wpisał ich na listę pracowników swojej fabryki – lista ta stała się znana na świecie jako „lista Schindlera”.

Książka wspaniale oddaje niewinność młodego chłopca, który musiał przejść przez piekło. Najbardziej uderza w niej brak słów pełnych nienawiści; wiele za to mówi o ludzkiej godności i woli przetrwania.

Sonia Draga

Erik Axl Sund Obłęd - 15 stycznia

Policja znajduje w Sztokholmie zwłoki kilku chłopców. Noszą one ślady ciężkiego pobicia, są na nich dziwne znaki, jakby nakłuwano je igłami, a we krwi ofiar odkryto obecność środków odurzających. Do tego dwóm chłopcom sprawca obciął przed śmiercią genitalia, jednemu wydłubał oczy, obciął wargi i nos, a także powyrywał włosy z głowy.

Śledztwo w sprawie zabójstw prowadzi komisarz policji, Jeanette Kihlberg. Ponieważ awansowała na to stanowisko niedawno, bardzo chce się wykazać. Jednak dochodzenie idzie jak po grudzie, bo sprawca nie zostawił żadnych śladów. Pani komisarz zdołała jedynie ustalić, że jeden z chłopców pochodził z Białorusi, a jeden z Afryki. Wiele wskazuje na to, że mogli paść ofiarą pedofila albo gangu przemycającego dzieci z Europy Wschodniej lub Afryki…

Z Chin przybywa nielegalny imigrant. Ma kilkanaście lat i nazywa się Gao Lin. W Szwecji ma się skontaktować z kimś, kto się nim zaopiekuje. Jednak po drodze na umówione spotkanie poznaje kobietę, która prowadzi go do swojego mieszkania…

Lesley Downer Córka samuraja - 15 stycznia

Zjednoczona po ciężkiej wojnie domowej Japonia szybko przeistacza się w nowoczesny kraj pełen riksz, kolei i szkół dla dziewcząt. Odwieczny konflikt między Północą a Południem wygasł na dobre – a przynajmniej na to wygląda.

Taka pochodzi z potężnego południowego klanu Satsuma, który obecnie dominuje w kraju, a jej ojciec, generał Kitaoka stoi na czele nowego rządu. Nobu należy do północnego klanu Aizu, w czasie wojny zdziesiątkowanego przez klan Satsuma.

Sekretną miłość Taki i Nobu potępiają obie rodziny. Nikt nie może jednak przewidzieć, jak dramatyczne wydarzenia gotuje los. Wielu południowych samurajów jest bowiem rozczarowanych nowym reżimem, który pozbawił ich mieczy, statusu i honoru. Z tego powodu ojciec Taki nagle opuszcza Tokio i wraca na południową wyspę Kiusiu. Tam jednak problemy tylko narastają… Kiedy wraz ze swoim klanem wszczyna rebelię, rząd wysyła wojsko, by zdusić ich bunt.

Nobu będzie musiał walczyć, a może nawet zabić ojca i brata Taki. Taka zaś stanie wobec wyboru pomiędzy swoją rodziną a ukochanym mężczyzną…

Znak

Paweł Huelle Śpiewaj ogrody - 15 stycznia

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza, poprzedniego właściciela domu. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie…
I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec z opowieści Grety, zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął.

Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

48 komentarzy:

 1. "Oszustki" i "Skarb antykwariusza" brzmią bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem Ci, że ten argument jest bardzo dobry;)
  Hm, powieść "Oszustki" wydaje się interesująca;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie kupiłabym "Oszustki" i "Obłęd" :)

  Pozdrawiam noworocznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Skarn antykwariusza" i "Listy z powstania" to książki które mnie zainteresowały.

  OdpowiedzUsuń
 5. Buszkow mnie mocno rozczarował Antykwariuszem, natomiast uwielbiam Lesley Downer i na pewno przeczytam przy okazji i tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż spojrzałam na oceny na B-netce i LC, hmm... A zapowiadało się nieźle.

   Usuń
 6. "Chłopiec z listy Schindlera" to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ze swojej strony mogę zapewnić, że "Obłęd" to mocna i bardzo dobra lektura, natomiast bardziej niż chętnie przeczytałabym "Zakochanego Kafkę" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ,,Zakochany Kafka" to książka wprost stworzona dla mnie, miłośniczki jego prozy. Koniecznie muszę ją kupić i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Zakochany Kafka" - muszę mieć, koniecznie! Uwielbiam <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kafka jest na liście moich wielkich, czytelniczych zaległości.

   Usuń
 10. Książki z Soni Dragi mnie ciekawią najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że mnie też? Zwykle numerem jeden jest Prószyński.

   Usuń
 11. Jest kilka pozycji, które mnie ciekawią, a najbardziej ,,Córka samuraja" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że ten rok będzie obfitował w takie ciekawe premiery.

   Usuń
 12. Chce poznać ,,Śladami zbrodni''. Inne pozycje też zapowiadają się dość ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Chłopiec z listy Schindlera" i "Obłęd" mam w planach. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. "Oszustki" wyglądają bardzo interesująco, będę się za nimi rozglądać w bibliotekach :) (Pierwszy krok w ograniczaniu kupowanych książek zrobiony: przestawiam myśli na szukanie w bibliotekach zamiast w księgarniach).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biblioteki dobra rzecz, tylko przerażają mnie kolejki i problem z dopchaniem się do nowości. ;)

   Usuń
 15. Stawiam na książkę Pawła Huelle i Córkę Samuraja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może być dobry wybór. Huelle jest świetny.

   Usuń
 16. Poczekam na recenzje, ponieważ póki co żadna pozycja mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo chciałabym przeczytać "Śpiewaj ogrody" i "Listy z Powstania", czekam na te książki:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Chłopiec z listy Schindlera i List z powstania warszawskiego - moje typy;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Przeczytałam kilka książek Marry Higgins Clark więc chętnie sięgnę po najnowszą :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Tytuł "Zakochany Kafka" mnie zainteresował. Lubie Kafkę, czytałam kilka jego utworów, w tym "Proces". Byłam też w Teatrze Żydowskim w Warszawie na spektaklu "Kafka tańczy". Inspiracją do jego stworzenia była właśnie korespondencja z Felicją Bauer. Jak widzisz, czytam nie tylko kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, widzę. Choć i tak najbardziej kojarzysz mi się z teatrem i właśnie kryminałami. :)

   Usuń
 21. "Zakochany Kafka" mnie zaintrygował, choć mam pewne obawy... :)

  OdpowiedzUsuń
 22. "Skarb antykwariusza" - raczej sobie podaruję, na raty czytam "Ostatnią Wielkanoc imperatora", więc chyba nie dam rady znowu przez to przechodzić. Natomiast chętnie przeczytałabym "Chłopca z listy Schindlera"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę mi entuzjazm oklapł, bo jak przeczesałam internet w poszukiwaniu opinii, to... cóż... jednak niezbyt zachęcające.

   Usuń
 23. Zainteresowałaś mnie książką: Jacqueline Raoul-Duval Zakochany Kafka, muszę ją mieć :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że Kafka robi furorę w tym zestawieniu. :)

   Usuń
 24. Świetne propozycje!! Jednak "Oszustki" i "List z powstania" najbardziej mnie intrygują:))

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...