środa, 14 lipca 2021

Will Hunt "Podziemie. Świat pod naszymi stopami"

 

Wiil Hunt PodziemieJakie tu się kryją świetne historie! Will Hunt w książce Podziemie. Świat pod naszymi stopami dzieli się z czytelnikami swoją pasją zaglądania pod powierzchnię i eksploracji tego co pod stopami. Idealna lektura do czytania nocą, pod kołdrą, z latarką w ręce, choć oczywiście nie tylko w takich warunkach.


Podziemne włóczęgi


Uwielbiam książki pisane przez pasjonatów, a jeśli dodatkowo temat choć częściowo zahacza o moje zainteresowania czy fascynacje, to już w ogóle jestem w czytelniczym raju. 

Will Hunt eksploruje świat, który niezmiernie mnie intryguje, a którego sama raczej nie poznam, więc z tym większym zaciekawieniem zagłębiłam się w lekturze książki Podziemie. Świat pod naszymi stopami.

Amerykanin miał szesnaście lat, gdy odkrył opuszczony tunel zlokalizowany pod jego domem w Providence. Tak zaczęła się pasja, która sprawiła, że pod ziemię od tamtego czasu zszedł wielokrotnie, eksplorując podziemia w ponad dwudziestu krajach. Zwiedzał święte jaskinie i starożytne, podziemne miasta. Włóczył się po opuszczonych stacjach nowojorskiego metra, paryskich katakumbach, aborygeńskich kopalniach i atomowych bunkrach.  
Opowieści spod ziemi


Przeczytałam Podziemie. Świat pod naszymi stopami na jednym wdechu. Sama nie wiem, która z historii opowiedzianych przez Willa Hunta wciągnęła mnie najmocniej, która okazała się najbardziej fascynująca i najbardziej zadziałała na moją wyobraźnię. Mając w pamięci swój turystyczny pobyt w katakumbach paryskich, ogromnie podekscytowana czytałam o podziemnym przejściu z jednego krańca Paryża na drugi. Równie intrygujące były i pozostałe opowieści. 

Autor zabrał mnie m.in. do podziemnych korytarzy Nowego Jorku, którymi wędrował w poszukiwaniu efektów artystycznego projektu grafficiarza o pseudonimie REVS. Tajemniczy grafficiarz nocą przebierał się za pracownika miejskiego biura transportu, by w tunelach zapisywać kolejne ściany swoimi wspomnieniami czy filozoficznymi sentencjami. Nie mniej ciekawa była wyprawa do prywatnej jaskini Le Tuc znajdującej się w Pirenejach, wiążąca się z niedostępną zwykłym śmiertelnikom okazją zobaczenia glinianych żubrów powstałych ok. czternaście tysięcy lat temu. 
Fascynująca lektura!


Pasja, emocje, przygoda. Podziemie. Świat pod naszymi stopami to niesamowite opowieści o miejscach, które skrywa mrok. To nie tylko zapis przygód, ale też ogrom ciekawostek związanych z podziemnym światem i duża dawka emocji. 

Ten mroczny świat to nie tylko obietnica przygody, ale i niebezpieczeństwo. Jak zachowuje się człowiek, który dłuższy czas przebywa w ciemności i izolacji? Czy ciemność da się oswoić czy brak światła słonecznego przez dłuższy czas czyni ludzi niezdolnymi do życia? Co takiego ma w sobie ciemność, że jednocześnie przyciąga, intryguje, ale i przeraża, powoduje halucynacje? Jak sobie poradzić w szczelnie otulającym mroku?

Podziemie Willa Hunta to niesamowita lektura! Fascynująca, działająca na wyobraźnię. Autor świetnie łączy przygodowe historie z wiedzą antropologiczną, historyczną czy psychologiczną. Znajdzie się miejsce na fakty i emocje, na nawiązania do mitów i wierzeń, na przemyślenia i refleksje.

Polecam ogromnie!


Will Hunt
Podziemie. Świat pod naszymi stopami
przeł. Kaja Gucio
Wyd. Marginesy
2021
296 stron3 komentarze:

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...