wtorek, 5 listopada 2019

Jakub Szamałek "Kimkolwiek jesteś"

polskie kryminały
seria Ukryta sieć, tom 2Cokolwiek wybierzesz było kryminalną petardą otwierającą ten rok. Wśród październikowych premier znalazła się kontynuacja, Kimkolwiek jesteś, i cóż... Trochę się obawiam, że niczego lepszego w polskim kryminale już w tym roku mogę nie dostać. Kimkolwiek jesteś - niby rozrywka, a przerażaJakub Szamałek wziął na tapet tematy, które coraz częściej pojawiają się na celowniku twórców, jako że stają się one coraz mniej wytworami pisarzy science-fiction, a coraz bardziej problemami zwykłych ludzi. A to wymaga głębszego, bardziej wnikliwego pochylenia się nad nimi.

Seria Ukryta sieć to seria thrillerów traktujących o pułapkach nowych technologii, o tym jak przerażający może być cyberświat, który z jednej strony otwiera nam okno poznawcze, z drugiej potrafi nieświadomym użytkownikom wyrządzić wiele krzywd.

Cokolwiek wybierzesz oraz Kimkolwiek jesteś to zestaw znaczących tytułów, które w dobitny i efektowny sposób pokazują, jak łatwo wykorzystać nowoczesną technologię do manipulacji, inwigilacji oraz wielu innych szkodliwych działań. Z jednej strony mamy atrakcyjną fabułę, dynamiczną akcję, napięcie, mnóstwo emocji, wciągającą intrygę i starannie skonstruowane postaci, a więc to, czego potrzebujemy do tego, by lektura dostarczyła nam rozrywki, z drugiej - jest to jednocześnie powieść zatrważająco realistyczna, przerażająca w swym przekazie i dobitnie pokazująca, jak źle się dzieje na internetowym zapleczu, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.


Śmierć na wizjiKimkolwiek jesteś zaczyna się mocnym uderzeniem. Jest 2018 rok. Oto na wizji ginie camgirl. To, co mogło się wydawać pozorowanym zabójstwem odgrywanym ku uciesze napalonych widzów, okazuje się brutalnym morderstwem.

Dwa lata później, sprawa wciąż pozostaje niewyjaśniona. Natrafia na nią Julia Wójcicka, dziennikarka, która trudnych tematów się nie boi. No i cóż... To będzie początek kolejnej paskudnej historii z jej udziałem.

W thrillerze Jakuba Szamałka świat realny i wirtualny mocno się ze sobą splatają i równie mocno na siebie oddziałują. Przeraża łatwość, z jaką media społecznościowe czy po prostu Internet można wykorzystać do wpływania na ludzi, na podejmowane przez nich decyzje. Nie chcę zdradzać zbyt wiele, więc po prostu poczytajcie. O sprytnie opracowywanych reklamach, fake newsach, sztuczkach hakerskich, hejcie. O tym jakie pułapki kryją social media i o czym warto pomyśleć zanim zapuścicie się w czeluści Internetu. Autor porusza wiele ciekawych tematów, zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa w Sieci, pokazuje jak można wykorzystać zawarte tam informacje w nie tylko dobrych celach czy jak można się ustrzec przed niektórymi problemami.


Cokolwiek wybierzesz, kimkolwiek jesteś...Nie wiem ilu z Was ma świadomość, że można zażądać o Google'a usunięcia zdjęcia własnej posesji, by nie było widać jej na mapach wyświetlanych w trybie Street View.

Nie wiem ilu z Was stosuje filtr prywatyzujący na ekran komputera, blokery na nieużywane gniazda USB czy zasłania diodę SSD.

A może znajdą się wśród Was i tacy, którzy nie zakleili nawet komputerowej kamery? Jeśli tak, to tym bardziej powinniście się zanurzyć w świecie bohaterów Kimkolwiek jesteś. Świecie, który jest tak naprawdę jest także naszym światem, choć chciałoby się wierzyć, że wizja Jakuba Szamałka to jednak wyłącznie kreacja pisarskiego umysłu.

Nic bardziej mylnego. To się dzieje. Coś, w co dekadę temu byłoby nam trudno uwierzyć, rozgrywa się na naszych oczach, w naszych komputerach, w naszej zupełnie realnej rzeczywistości.

Kimkolwiek jesteś dostarcza sporo rozrywki, ale i równie dużo materiału do przemyśleń. Przeraża, fascynuje, wywołuje silne emocje. Bohaterowie tej historii są pełnokrwiści, realni, żywcem wyjęci z naszego tu i teraz. Ich świat jest naszym światem, ich rozterki, problemy często odnajdziemy wśród własnych przeżyć.

Cokolwiek wybierzesz, nie masz pewności na ile to faktycznie twój wybór.
Kimkolwiek jesteś, możesz się nie ustrzec niebezpieczeństw czyhających na użytkowników Internetu.Jakub Szamałek
Kimkolwiek jesteś
Wyd. W.A.B.
2019
416 stron

Zobacz też:

Seria Ukryta Sieć:
2. Kimkolwiek jesteś

Seria z Leocharesem:5 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii ale bardzo mnie nią zainteresowałaś. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tez jestem zainteresowany :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba powinnam się bliżej zapoznać z tym cyklem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi przerażająco. Chętnie poznam serię, chociaż trochę obawiam się, że może zniszczyć mój internetowy spokój. :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...