sobota, 23 listopada 2019

Na co do kina?
5 najciekawszych premier grudnia 2019

Subiektywne zestawienie potencjalnie dobrych filmów,
czyli najciekawsze premiery grudnia.

6 grudniaJean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne Młody Ahmed

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.

Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?
(opis dystrybutora)

Olivier Nakache, Éric Toledano Nadzwyczajni

Bruno (Vincent Cassel) i Malik (Reda Kateb) są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.
(opis dystrybutora)20 grudniaEdward Norton Osierocony Brooklyn

Dla Lionela Essroga, prywatnego nowojorskiego detektywa z doskonałą pamięcią i zaburzającym wszelkie zdolności społeczne syndromem Tourette’a, Frank Minna jest nie tylko wyrozumiałym szefem, mentorem i modelem do naśladowania, ale też jedynym prawdziwym przyjacielem. Gdy Frank wplątuje się w szemrane interesy z ludźmi, którzy działają zawsze w cieniu, w krótkim czasie kończy na cmentarzu. Zrozpaczony Lionel poprzysięga znaleźć morderców, niezależnie od ceny, którą będzie musiał za to zapłacić. Nie podejrzewa nawet, że znaleziony przypadkiem trop naprowadzi go na ślad szokującej afery z udziałem miejskich urzędników oraz szarych eminencji, które rządzą rozbudowującym się wzdłuż i wszerz Nowym Jorkiem. Lionel będzie musiał stawić czoła ludziom, którzy dla spełnienia własnych ambicji i celów nie zawahają się zniszczyć marzeń tysięcy obywateli, co tu dopiero mówić o jednym ekscentrycznym facecie z vendettą w głowie. Rozpoczyna się walka Dawida z Goliatem.
(opis festiwalowy)


25 grudnia


Marcin Kryształowicz Pan T.

Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.
(opis dystrybutora)27 grudniaRémi Bezançon Tajemnica Henriego Picka

Intryga filmu skupiona jest wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w bibliotece na prowincji. Jako jego autor podpisany jest, nieżyjący już, Henri Pick, prosty człowiek kojarzony przez rodzinę i znajomych raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku na wybrzeżu Bretanii, niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia u szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna publicznie podważa autorstwo powieści, przez co traci żonę i pracę. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.
(opis festiwalowy)6 komentarzy:

 1. Wszystko bym miała ochotę obejrzeć... 😅 Ale chyba najbardziej Osierocony Brooklyn!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic mnie nie zainteresowało. W grudniu wybieram się tylko na polską komedię romantyczną Jak poślubić milionera (premiera 29 listopada).

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wybieram się w najbliższym czasie do kina. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic mnie nie zaciekawiło, ale nie mówię nie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy znajdę czas na kino.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...