środa, 19 czerwca 2019

Małgorzata Rogala - Ceny motyw
recenzjaPowraca Celina Stefańska, a z nią obietnica nowej przygody. Prywatna detektyw stworzona przez Małgorzatę Rogalę, w kryminale Cenny motyw podejmie się kolejnego zlecenia, które tym razem zaprowadzi ją nie do Francji, a do Pragi. Wszystko to za sprawą tajemnic z przeszłości i pewnego oryginalnego pierścionka.
Pierścionek zabrała... śmierćRadość Aleksandry nie trwała długo. Ledwie kochanek wsunął jej na palec przepiękny pierścionek, a już zdjął go z niego morderca. A może morderczyni? Jakaś miłośniczka błyskotek, albo zazdrosna żona...

Zupełnie przypadkowo w tę sprawę miesza się Celina Stefańska. Prywatna detektyw przymierza się do zgłębienia tajemnicy śmierci rodziców. Policji nie udało się ustalić ani motyw, ani tożsamości morderców. Jeśli Celina chce poznać prawdę, musi działać na własną rękę. Być może znalezienie odpowiedzi na nurtujące ją pytania, pozwoli jej uporać się z ciężarem tamtego dramatu.

Nim jednak ruszy pełną parą do działania, zaangażuje się w sprawę morderstwa Aleksandry Jaworskiej. To zaprowadzi ją nie tylko do świata antykwarycznej biżuterii i malowniczej Pragi, ale także tak, dokąd chciała dotrzeć w swym prywatnym śledztwie. Do ludzi, którzy o śmierci jej rodziców wiedzą więcej niż ona, ale milczą jak zaklęci.


Wartość nie tylko sentymentalnaCenny motyw to drugi tom kryminalnej serii z Celiną Stefańską. Seria ta ma nieco inny klimat niż ta z warszawskimi policjantami. Mniej w niej zaangażowania w społeczne problemy. W to miejsce wskakuje intrygujący wątek dzieł sztuki (z którym autorka flirtowała już wcześniej m.in. w Ważce), w tym przypadku - antykwarycznej biżuterii o niekiedy ogromnej wartości. Nie tylko sentymentalnej, co warto podkreślić i co ma ogromne znaczenie dla fabuły.
Małgorzata Rogala przywołuje takie wielkie nazwiska jubilerskiego świata, jak Georges Fouquet czy René Julesa Lalique. Ich wyroby to prawdziwe cudeńka! Nie będzie jednak tak różowo, wszak to kryminał, a więc nie zabraknie intryg, morderstw i tajemnic. Autorka bierze pod lupę środowisko antykwariatów i lombardów, znawców biżuterii i oszustów, którzy zarabiają na cudzej nieznajomości tematu. Nie tak trudno zdesperowanemu laikowi potrzebującemu gotówki wmówić, że biżuteria, którą chce sprzedać nie jest wiele warta... Żądza zysku potrafi obudzić w człowieku jego najgorsze cechy...Nie czytać z kartą kredytową pod rękąJak zwykle, Małgorzata Rogala pisze z wyczuciem, intrygująco, ale w wersji "light", co ucieszy miłośników mniej makabrycznych kryminałów. Jej postaci mają w sobie "to coś" co sprawia, że między nimi a czytelnikiem nawiązuje się więź. Z jednej strony są to zupełnie zwyczajni bohaterowie, tacy, z których problemami dość łatwo się utożsamiać, z drugiej mają w sobie coś, co wyróżnia je spośród innych. Ot, choćby Celina ze swoimi fobiami czy jej przyjaciółka, zwariowana Szyszka-pisarka, która nieustannie domaga się od Stefańskiej szczegółów prowadzonych spraw, by móc je wpleść w fabuły książek. 

Podczas lektury możecie liczyć na odrobinę twórczości Alfonsa Muchy i praskich kadrów, na ciekawą kryminalną intrygę, tajemnice i nieco iskier na linii damsko-męskiej. Autorka tworzy realistyczny obraz, zgrabnie balansuje pomiędzy złem, a dobrem, pokazując to co w człowieku godne pogardy, ale i  portretując piękne relacje czy gesty. W śledztwie Celiny sporo jest logiki i równie dużo przeczuć. To ostatnie, czytelnika ceniącego raczej dedukcję niż podszepty intuicji, może w pewnym momencie nieco zmęczyć.
Gdy już dotrzecie do finału, lepiej schowajcie karty kredytowe, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczniecie buszować po Internecie rozmarzonym wzrokiem błądząc po co piękniejszych okazach antykwarycznej biżuterii.


Małgorzata Rogala
Cenny motyw
Wyd. Czwarta Strona
2019
336 stron
Cykl z Górską i Tomczykiem:

Cykl z Celiną Stefańską:
1. Kopia doskonała - recenzja

2. Cenny motyw

Zobacz też:

21 komentarzy:

 1. Mam ochotę poznać tę historię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo , bardzo kusząca opowieść :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja dalej twórczość autorki mam cały czas przed sobą ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 4. Such a great article. Thanks for the post.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki, które skłaniają mnie do internetowych poszukiwać. Chociaż wolę, jeśli kończy się na oglądaniu... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku tego typu biżuterii, ze względu na cenę, mogę tylko oglądać. :D

   Usuń
 6. Nie słyszałam o niej wcześniej :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. "Cenny motyw" to świetny kryminał, w którym dużą rolę odgrywa wątek dzieł sztuki. To właśnie on buduje klima tej powieści, dzięki czemu odstaje ona nieco od klasycznych, policyjnych fabuł. Czyta się jednak świetnie, tajemnica wciąga już od początku, a z Celiną Stefańską trudno się rozstać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostaje mieć nadzieję, że Celina szybko wróci. :)

   Usuń
 8. I really like your post, I always like to read quality content having accurate information regarding the subject.

  OdpowiedzUsuń

 9. I know this is one of the most meaningful information for me.

  OdpowiedzUsuń
 10. And I'm animated reading your article.

  OdpowiedzUsuń

 11. But should remark on some general things, the website style is perfect; the articles are great.

  OdpowiedzUsuń
 12. This is very good and useful information.

  OdpowiedzUsuń
 13. I appreciate your information in this article.

  OdpowiedzUsuń

 14. thank you for giving such useful information that is often difficult to come by. Good job.

  OdpowiedzUsuń
 15. thanks for sharing this beautiful blog

  OdpowiedzUsuń
 16. truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this!

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do udziału w dyskusji. ;)

Wszelkie obraźliwe komentarze oraz reklamy stron będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...